آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوییچ نشدن و حتی روشن نشدن چراغ سبز روی برد P5P800-VM

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست عزیز در مواردی سوختن IO و همچنین خرابی آی سی بایوس هم باعث داغ شدن رگولاتور میشه . در ابتدا آی سی بایوس رو از توی سوکت در بیار و ببین چراغ مادربرد روشن میشه یا نه . اگر هم از اون نبود IO رو با احتیاط از رو برد خارج کن و تست بگیر البته فقط ببین چراغ روشن میشه یا نه اقدام دیگری لازم نیست اگر از هرکدوم بود که تعویضش کن اگر هم وضعیت فرق نکرد چیپ جنوبی هستش . البته با تست در برخی موارد در صورتی که چیپ جنوبی معیوب باشه دو طرف قطعات SMD اطراف پل جنوبی مثل خازن ها به هم شورت میشه .
مجموعا ایراد های NO POWER از ایرادهای NO BOOT راحت تر رفع عیب میشن
موفق باشید

mohsen_n94

کاربر
2010-05-29
176
592
یزد
سلام دوستان و ممنون

سلام
سیمهای قرمز و مشکی رو از سوکت 24 پین مادربورد اتصال بده ببین روشن میشه ؟
بغیر از رگولاتور ممکنه قطعه ای دیگه هم داغ کنه

قرمز و مشکی یا سبز و مشکی؟
قرمز ک 5ولته اتصالی میشه

دوست عزیز در مواردی سوختن IO و همچنین خرابی آی سی بایوس هم باعث داغ شدن رگولاتور میشه . در ابتدا آی سی بایوس رو از توی سوکت در بیار و ببین چراغ مادربرد روشن میشه یا نه . اگر هم از اون نبود IO رو با احتیاط از رو برد خارج کن و تست بگیر البته فقط ببین چراغ روشن میشه یا نه اقدام دیگری لازم نیست اگر از هرکدوم بود که تعویضش کن اگر هم وضعیت فرق نکرد چیپ جنوبی هستش . البته با تست در برخی موارد در صورتی که چیپ جنوبی معیوب باشه دو طرف قطعات SMD اطراف پل جنوبی مثل خازن ها به هم شورت میشه .
مجموعا ایراد های NO POWER از ایرادهای NO BOOT راحت تر رفع عیب میشن
موفق باشید

ممنون دوست گلم.
تا جایی که فهمیدم و کلیپ دیدم رگلاتوری ک داغ میکنه مربوط به مدار استندبای برد هست و تو همه مادربردها و وسایل الکتریکی هست این مدار. و ورودیش از سیم بنفش که 5 ولته و خروجیش ک 3.3 هست میره به پل و پاور سوییچ. اما الان خروجیش زیر 1 ولت هست. ک فکر کنم به خاطر جریان کشی هست درسته؟
IO رو هم برداشتم و بدون IO هم داغ میکنه

آخرین ویرایش:

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام .دوست گرامی صحیح میفرمایید مربوط به جریان کشی هست اما مطلب مهم اینه که این جریان کشی دقیقا در مسیر بعد از رگولاتور ایجاد شده و علاوه بر مواردی که اشاره فرمودید موارد دیگری هم از ولتاژی که در این مدار ساخته میشه تغذیه می کنن و بایستی قطعات مصرف کننده و همچنین مسیر منتهی به اونها رو چک بفرمایید ( وقتی رگولاتور داغ میشه اما ولتاژ ورودی صحیح هست دقیقا معنیش اینه که جریان کشی بعد از رگولاتور هست چون اگه قبلش باشه که اصلا جریان و ولتاژی به رگولاتور نمیرسه که اون هم بخواد داغ بشه )
اگر محبت کنید و یک دور دیگه مطالبی که در پست قبلی خدمتتون عرض کردم بخونید شاید کمکی بکنه ..... ببینید وقتی صحبت از شورتی میشه قطعات وابسته به پل هم بایستی در نظر گرفته بشه مثلا شورتی در یک اسلات PCI میتونه باعث شورتی پل جنوبی و نهایتا منجر به ایرادی که شما با اون مواجه هستید بشه
یا
از اونجایی که بسیاری از تغذیه ها رو IO کنترل میکنه اگه یکی از قطعاتی که تغذیه اونها با IOکنترل میشه شورت باشن منجر به شورتی I/Oو مجددا مورد مشکل شما میشه
پس بهترین روش اینه که شما ترمینال های بزرگ نظیر I/O - بایوس - پل جنوبی رو چک بفرمایید
تازه اگر هم با برداشتن هر کدوم از قطعات فوق رگولاتور دیگه داغ نکنه هم ، نمیشه با قاطعیت گفت که همون قطعه معیوب هست شاید وابستگان و مسیرهای منتج به اون قطعه معیوب باشن . به هر حال تعمیرات از لحاظی خسته کننده و از لحاظ دیگه باعث انبساط خاطر میشه
موفق باسید

آخرین ویرایش:

mohsen_n94

کاربر
2010-05-29
176
592
یزد
ممنون دوست عزیز io و بایوس رو برداشتم اما به نظر میاد از اونا نیست. پل رو نمیتونم بردارم اما اگر رو برد به نتیجه نرسیدم آخر کار واسه قطعی شدن عیب پل رو با هیتر برمیدارم ببینم چی میشه.
بخوام برد رو بشورم با تینر 2000 بشورم؟

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست گرامی منظورتون تینر 20000 هستش دیگه ؟ چون ما خودمون حداقل از تینر 10000 استفاده می کنیم .راستی یه مدل تینر هست که تاحدودی روغنی بنظر میرسه .البته نه این که چرب باشه ولی خوبیش اینه که تاثیر کمتری روی قلع داره و جای سفیدک و رسوبات باقی نمیزاره نمیدونم دقیقا چی بهش میگن ولی رنگ فروشهای ماشین دارن . اون هم خودم استفاده کردم بد نبود
هرچند خیلی مطمئن نیستم که شستشو مشکل رو حل بکنه ولی خوب امیدوارم حل بشه
موفق باشید

mohsen_n94

کاربر
2010-05-29
176
592
یزد
پل رو برداشتم اما هنوز داغ میکرد. بعد از اون آی سی لن رو برداشتم که چراغ سبز روشن شد و رگلاتور هم داغ نمیکنه اما پل رو دیگه نمیتونم بزارم :(
از اول هم به لن شک داشتم آخه خیلی از پایه هاش به خروجی رگلاتور وصل بود یه بار خواستم برش دارم هیتر گرفتم اما بعد گفتم از این نباشه دردسره گذاشتنش. :| آخه داغ هم نمیکرد.
ممنون از دوستان بابت راهنمایی، تجربه شد ک نباید اینجوری میشد باید از آی سی های لن و.. شروع میکردم بعد میرفتم سراغ پل.
فقط کاش بقیه دوستان هم سریع رای به سوختن پل یا اینجور چیزایی ک برگشت نداره ندن هرچند آقا بهروز خیلی خوب راهنمایی کردند و بیشتر توجه میکردم و عمل میکردم به نتیجه بهتری میرسیدم.
ممنون

آخرین ویرایش:

mohsen_n94

کاربر
2010-05-29
176
592
یزد
برای قطعی شدن مشکل آی سی رو هم از برد دیگه ای گذاشتم روی برد و دیگه مشکلی نبود و مشکل از خود آی سی lan به شماره RTL8100C بود

آخرین ویرایش:

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام
دوست گرامی چرا برداشتن پل برگشت ناپذیره ؟!!!!!!!

خوب ریبال کن بذار سرجاش
ضمنا بنده هم که قبلا عرض کرده بودم وابستگان پل هم میتونن مشکل ساز بشن
با این حال ارزش این تجربه عملی و همچنین مطالبی که از سایر دوستان خود یادگرفتید (البته خودم رو عرض نمی کنم ) به مراتب بیشتر از ارزش مالی اون مادربرد هست .
هرچند مشکل شما واقعا قابل رفعه ولی حتی اگه درست نشد هم عیبی نداره .همه تعمیرکاران تاوانها پرداخت کردند تا به جایی رسیدند . ان شاءاله شما هم روز به روز به تجربیاتتون اضافه میشه و یه روزی دست من و امثال من رو خواهید گرفت
پیروز باشید .

mohsen_n94

کاربر
2010-05-29
176
592
یزد
سلام مجدد.
بدون شابلون میشه اینکارو کرد؟
بخوام وسایل ریبال مثل شابلون و توپ قلع و.. رو تهیه کنم اطلاع دارید از کجا و چ قیمتی واسم در میاد؟

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست گرامی چند نکته مهم رو در نظر بگیرید اگر قرار باشه با توپ کار کنید بهتر است شابلون حرارت غیر مستقیم بخرید چون فیکسچر خیلی مناسب تری برای این کار داره ولی اگه قراره مثل من تاحد امکان از خمیر استفاده کنید که به مراتب از توپ ارزونتره بهتر هست از شابلون حرارت مستقیم استفاده کنید . ضمنا تهران دفاتر و آموزشگاهها مثل پارسه یا پیشگامان تهران یا برتر یا هرکدوم دیگه همگی حوالی میدون انقلاب هستن پک حدودا 300تایی حرارت مستقیم حدودا 550 تا 650 تومن میشه و غیر مستقیم هم حدودا 200 تومن ارزونتره - ضمنا توپ قلع رو از بهترین جنس و کمترین مقدار تهیه کنید چون تاریخ مصرف دارن و زود کیفیتشون افت می کنه -مهمتر از اون فلکس خیلی خیلی مرغوب بخر که خیلی مهمه - مجموعا حدود یک میلیون هزینه داره . البته با شابلون همه کاره (یونیورسال ) و خمیر قلع هم اگه مسلط باشی میشه چون اون چیپ جنوبی ICH5 هست و با یونیورسال امکان ریبال وجود داره .
امیدوارم جوابتون رو گرفته باشید
همچنان در خدمتم

بالا