آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوختن مکرر ترانزیستور ۱۳۰۰۹ در پاور گرین ۳۳۰

mohsenlorestani

کاربر
2023-08-11
5
11
تهران
سلام دوستان
وقتتان بخیر
یه پاور گرین 330a برای تعمیر بدستم رسیده.
ترانزیستور وسط ۱۳۰۰۹ سوخته بود. عوض کردم. (خازن های استارت و بخش میانی برد را هم عوض کردم).
پاور را با لامپ تست و با پاور تستر بررسی کردم همه ولتاژ ها تنظیم بودند.
دوباره پاور را بدون لامپ تست روشن و ۴ امپر جریان کشیدم. اما ترانزیستور ۱۳۰۰۹ تعویض شده، دوباره سوخت.
دوستان عزیزی که به همچین موردی برخوردید لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

zentex486

کاربر vip
vip
کاربر
2014-10-07
58
110
38
ارومیه
قطعات اسنابر مربوط به این ترانزیستور علی الخصوص خازن 1KV در صورت وجود را چک کنید، همچنین از سلامت کامل ترانزیستور های TO92 که پشت این ترانزیستور هستند و همچنین دیودهای سیگنال مطمئن شوید، سلامت ترانزیستورها از این لحاظ که پیوندهای BE و BC فقط در یک جهت بایاس داشته باشند.

Elec.ehsan

کاربر vip
کاربر
سلام
دوست خوبمون توضیحات ‌کامل را فرمودن درتکمیل جنس ترانزیستور را حتما مرغوب بزار که قطعات نامرغوب با چاپ اصل بشدت بیداد میکنه دربازار بنده خودم بیشتر اوقات ازقطعات استوک و اصلی در بردهای بی استفاده بهره میبرم فوق العاده تاثیر داره حتی خازنهای اصل یکی دوسال کارکرده خیلی خیلی بهتراز این آشغالهایی هست که با برندهای اجقق وجق وارد بازارشده شاید باورتون نشه خازن ۲۲۰میکرو ۱۶ ۳۰عدد خریدم ۵عدد اتصال کوتاه بوده

mohsenlorestani

کاربر
2023-08-11
5
11
تهران
سلام دوستان
خسته نباشید
اقدامات زیر صورت گرفت
ای سی ۴۹۴ را تعویض کردم
از پایه های ۸ و ۱۱ ای سی تا چاپ اوسیلاتور همه قطعات را تست کردم. سالم بودن. (دیود های و ترانزیستورها را بیرون چک کردم)
در قسمت گرم همه قطعات اسنابر ترانزیستورها را چک کردم سالم بودن(حتی از بعضی ها یک پایه را خارج و بعد تست کردم)
ترانزیستور h945 پشت چاپر استندبایم به همراه دیودهای مربوط چک کردم اما سالم بودن.

خازن های بزرگ را هم که به نظر میرسید سالمند تعویض کردم.
ترانزیستور ۱۳۰۰۹ سوخته را جایگزین کردم
مدار را به لامپ تست متصل کردم. خازن ها شارژ شدن
اما در اولین اتصال سیم سبز و مشکی، جفت ترانزیستورهای ۱۳۰۰۹ سوختند.🤔😖

mohsenlorestani

کاربر
2023-08-11
5
11
تهران
دوستان یه نکته یادم رفت.
در پاور گرین ۳۳۰
ترانزیستور w13009 استفاده شده
از بازار E13009l تهیه و جایگزین کردم. نمیدونم w یا E بودن این نوع ترانزیستور چقدر در نتیجه موثر🤔

zentex486

کاربر vip
vip
کاربر
2014-10-07
58
110
38
ارومیه
سلام، بی‌زحمت از پشت و روی برد عکس قرار دهید و اگر نقشه شماتیک منبع تغذیه را دارید آن را هم پیوست نمائید، تشکر

mohsenlorestani

کاربر
2023-08-11
5
11
تهران
سلامت باشید. بله حتما
۲۰۲۴۰۱۱۱_۲۲۲۰۲۰.jpg
۲۰۲۴۰۱۱۱_۲۲۱۹۱۱.jpg
۲۰۲۴۰۱۱۱_۲۲۱۷۰۵.jpg
۲۰۲۴۰۱۱۱_۲۲۱۸۳۷.jpg

پیوست‌ها

Elec.ehsan

کاربر vip
کاربر
دوستان یه نکته یادم رفت.
در پاور گرین ۳۳۰
ترانزیستور w13009 استفاده شده
از بازار E13009l تهیه و جایگزین کردم. نمیدونم w یا E بودن این نوع ترانزیستور چقدر در نتیجه موثر🤔
دوست عزیز سلام
هیچ فرقی نمیکنه HE13009 پشت فلزی وعایق کوچک وبزرگ داره
STW13009 هم بهمین شکله
شرکت وکشور سازنده فرق داره
که بنظر من نوع عایق شاید راحت تر هیتسینگ بشه (نیازی به عایق بندی به هیتسینگ نداره) ولی پشت فلزی خیلی بهتر تبادل حرارت میکنه فقط باید درست عایق بندی کنی و خمیر یا چسب سیلیکون را حتما استفاده کن

بالا