آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: سوختن ماسفت های دستگاه جوش صبا 200 آمپر

MohandsMahdi

کاربر vip
کاربر
2022-07-10
33
47
سلام یه دستگاه جوش صبا برام آوردن ضربه خورده بود که سیم ورودی برق قطع شده بود بعد از تعمیر به محض اتصال به برق یکی از جامپر های برد کف یعنی برد یکسوساز اتصالی کرد و چنتا از ماسفت ها هم به هدسینگ جرقه زد و اتصالی کرد و بومم ترکید رفت هوا فیوز هم کل خونه هم پرید. بعد از تعویض ماسفت ها دو باره همون اتفاق افتاد ایسی تغذیه رو هم سوزوند. تا حالا چند بار ماسفت هارو تعویض کردم جای دیگه هم مشکل نداشت ولی همچنان این مشکل پا برجاست. ماسفت ها رو هم همرو در میارم و دونه دونه تست ماسفت رو روش انجام میدم تا فقط خرابهارو تعویض کنم ممنون میشم کمکم کنید دیگه هنگ کردم.
ممنون که وقت گذاشتید و این مطلب رو خوندید منتظر نظرات ارزشمند شما هستم.

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,407
پارس
درود بر شما..
دوست عزیز بعداز تعویض فت ها یا آی جی بی تی اصلا نباید مطمین توی برق بزنید.باید حتما پالس های pwm رو چک کنید ببینید اتصال نباشه یا پالس داشته باشه..
پس از میر گیت ماسفت ها به برد ایبنورتور همه رو کاملا چک کن قطعات رو..دیود ها وخازن های رو
بعدش سیم چوک رو قطع کن که ورودی فت ها رو تغذیه میکنه وبعد قطع چک ورودی خروجی پالس رو با مولتی متر فرکانس متر چکن ببین پالس داری؟
اگه نداشتی برد تغذیه ومدار تولید پالس رو کاملا چک کن وزنر ها تصال نباشه..اگه از آی سی tl494 اتصفاده میشه حتما تذیه ای سی وولتاژ هارو چک کن..از همه که مطمین شدی انوقت چک رو وصل کن وگرنه فت ها میسوزن دوباره...
پس ابتدا ورودی تحریم فت ها رو قطع کن ومدار تولید پالس وولوم وتغذیه و...همه رو چک کن بهترین راه هم اینه که خازن ها رو از مسیر خارج کن..من اینکارو همیشه میکنم که با لامپ سری ابدا هیچ فت ای نمیسوزونه دیگه..
عکس بزرای بهتر راهنماییت میکنم

MohandsMahdi

کاربر vip
کاربر
2022-07-10
33
47
a>
a>
a>

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,407
پارس
دوست عزیز..

برد تغذیه که کاملا سوخته دایره آبی بزرگ. با تعویض تمام قطعات پاور VT5 وU5 وهمه مقاومت خازن هاش...
بعد از تعمیر پاور ورودی آن رو با لامپ 200 وات سری به برق میزنید تا محافظت آی سی پاور وVT5 باشه
البته بعد از ترانس چاپر بزرگ رو هم باید کامل از لحاظ سوختگی چک کنید وتست بیزر کنید خروجی دید های یکسو کننده رو.
.
سیم پیچ دایره قرمز رو که دورش وارنیش نسوز هست رو هم قطع کنید تا به ترانزیستور ها آسیب نرسه..وبعد از تست وتعمیر پاور وPWM انوقت مجدد نصبش کنید دو سیم قرمز رو.
قسمت های دایره کوچیک رو باید نسبت به پایه سورس فت.تست فرکانس کنید البته بعد از تعمیر کامل
برد خازن رو از مدار جدا کنید تا فت ها امن باشند ونسوزند..وبعد از تعمیر کامل نصب اش کنید16725129630098682895912933339323_csev.jpg

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,407
پارس
بنظرم اگه ماسفت ها سالم باشند که هستند چون دیدم لحیم روشون نرفته.فط شما برد پاور ات سوخته که کاملا تعمیر وعوض اش کن وکوپلر یادت نره..
بعد از تعمیر پاور رگولاتور U8 باید ولـاز دار باشه ورگوله کنه چک کن آی سی های U1 U2 لطمه نخورده باشن که بعیده احتمالا...
وقتی پاور روتعمیر کنی نمایشگر جلو وفن روشن میشه یعنی مراحل درست رفتی انوقت بعد از تست کامل برد (مکعب آبی) وفت ها.دوسیم قرمز رو وصل میکنی.

ساده ترین واساسی ترین تعمیری بود که برای این دستگاه میتونسم بهت بگم..پیروز باشی.نتیجه رو هم اعلام کن

MohandsMahdi

کاربر vip
کاربر
2022-07-10
33
47
این عکس ماله قبل چند هفته قبل هست تا حالا فک کنم هر ماسفت 2 بار عوض کردم ای سی برد پاور هم تاحالا 2 بار عوض شده چون بعد از سوخت مافت ها ای سی پاور هم میسوزه. م ماسفت ها اتصالی کرده بودن به هدسینگ و بوم چنتاشون ترکیده بودن هدسینگ رو هم سوراخ کرده بودن. باز هم ممنون که نظر دادین

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,407
پارس
اوه عکس رو اشباه آپلود کردم این مال یه دستگاه جوش دیگس که اتفاقا مارک اون هم صبا بود و 200 آمپر ولی سری قدیم و بدون نمایشگر
عجب...!
در هر حال تفاوتی نداره شما طبق اون دستورالعمل باید کار کنی چون روش تعیمر بدون خسارت فقط اونجوره

بالا