آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: سوال درمورد کم اوردن و جوش ضعیف دستگاه 200 ماسفت هایترونیک

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
سلامو عرض تشکر فراااااوان
جونم براتون بگه تو ولتاژ گیری ای سی ها برای مطمعن شدن همه پایه هارو ولتاژ گیری کردم
پراپ مشکی به درین یا بدنه رگولاتور 7812 و پراپ قرمز به پایه های ای سی
ولتاژ های 3525
پایه اول= با پراپ مشکی اتصال کوتاه هستن
پایه دوم= 5.150
پایه سوم= هنگام اتصال پراپ قرمز ولتاژ کمو زیاد میشه و بعد از چند ثانیه دستگاه پروتکت میکنه یا همون چراغ o.c روشن میشه
پایه چهارم= هنگام اتصال پراپ قرمز درجا دستگاه پروتکت میکنه
پایه پنجم= 2.043
پایه ششم= 3.825
پایه هفتم= 2.041
پایه هشتم= 4.89
پایه نهم= هنگام اتصال پراپ قرمز درجا دستگاه پروتکت میکنه
پایه دهم= با پراپ سیاه اتصال کوتاه هست
پایه یازدهم= 0.014
پایه دوازدهم= با پراپ سیاه اتصال کوتاه هست
پایه سیزدهم= 10.74
پایه چهاردهم= 4.91
پایه پونزدهم= 11.66
پایه شانزدهم= 5.15

ای سی 3140
پایه اول= 0.067
پایه دوم= 0.007
پایه سوم= با پراپ سیاه اتصال کوتاه هست
پایه چهارم= با پراپ سیاه اتصال کوتاه هست
پایه پنجم= 0.061
پایه ششم= 0.018-
پایه هفتم= 11.67
پایه هشتم= 1.100 که بین 90 تا 110 متغیر هست کمو زیاد میشه

در رابطه با IRFZها از لبه برد که اولی fz24هست و بعدی f9z24 ولتاژ های بدنه همینطور به ترتیب
14.93
14.92
14.68
و اخری هم 14.64 که این اخری کمی متغیر هست و بین 55. تا 70.

در رابطه با ولتاژ ماسفت ها هم پراپ سیاه به بونه رگولاتور 7812 و پراپ قرمز یک بار به گیت و یکبار سورس هیچکدوم از ماسفت ها ولتاژ معینی ندارن و ولتاژ درحال بالا رفتن هستش

این جمله اخرتون
دستگاه رو با ۲۴ خارجی روشن کنید و ولتاژ ها رو اندازه گیری کنید
متوجه نشدم میشه توضیح بدین

عزیز دل برادر جواب ندادی فن دستگاه ac. هست یا ۲۴ولت dc

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
عزیز دل برادر جواب ندادی فن دستگاه ac. هست یا ۲۴ولت dc

سلام
دوست عزیز فن دستگاه 24 ولت هستش دیشب فراموش کردم تست کنم چون شک داشتم گفتم بزارم تست کنم تا مطمعن بشم
در رابطه با تاپیک هم بله درست میفرمایید اون تاپیک قبلی رو برای مشکلم در ماسفت ها مطرح کردم ک فهمیدم مشکل از مولتی مترم بوده و ب دلیل این ک اول تاپیک دوستان چندان توجهی به این تاپیک نکردن و پاسخی ندادن با عرض شرمندگی مجیور شدم در تاپیک ماسفت ها مطرح کنم ک جواب بگیرم

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
سلام
منظورم این هست یک تغذیه ۲۴ ولت خارجی وصل کنید بجای سوکت که میره برای رله
ترانزیستور های 8050 و 8559 و دیود زنر ۱۵ ولتی و دو دیود ۴۱۴۸ کنار ای سی رو تست کنید همچنین irfz ها رو پایه یازده ای سی رو آزاد کنید ببینید ولتاژ ش درست میشه یا نه
ولتاژ پایه یازده 3525 هم باید حدود پنج ولت بشه
تا وقتی پایه یازده ۵ ولت نشده جوشکار نکنید ای سی 3525 کارش رو درست انجام نمی‌ده قطعات مربوطه رو تست کنید 3140 در بی باری پایه هاش باید نزدیک به صفر باشن بجز پایه تغذیه برای اطمینان سوکت های مین برد رو جدا کنید و دستگاه را با ۲۴ ولت خارجی راه اندازی کنید و یک بار دیگر
ولتاژ ۱۴ ۱۱ و پایه های ۳۱۴۰ رو اندازه گیری کنید

با تشکر

سلام
دوست عزیز ممنونم برای کمکتون
بنده پایه یازده ای سی 3525 رو جدا کردم ولتاژ به 4.75 تغییر کرد
تغذیه 24 ولت ندارم باید تهیه کنم
در مورد دیود ها هم باید رویه همون مدار اسیلاتور تست کنم یا جداشون کنم چون تمام شون smd هست
درمورد irfz ها هم ازشون دارم اگر تو تست جواب نداد عوض میکنم تا یک ساعت دیگه
یه موضوعی هست که این اطراف قطعات مربوط به دستگاه جوش پیدا نمیشه باید برم از بازار تهیه کنم خواستم راهنماییم کنید و بگید با توجه به این تست هایی که انجام شده میشه تشخیص داد مشکل از کجا هستش که امروز بعداز ظهر میرم بازار تهیه کنم
قطعاتی که مربوط به این مشکل هستنو معرفی کنید تا بگیرم اگر هم اضافه اومد موردی نداره
11.jpg
22.jpg

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
دوست عزیزمirfz ها هم تست شدن همگی سالم هستن
فقط ی نکته ریز در تست fz اولی پراپ قرمز به سورس و سیاه ب گیت عدد 0.579 نشون میده وقتی پراپ قرمزو برمیدارم و میزنم به گیت و دوباره بر میگردم به درین عدد 0.022 نشون میده اما در باقی irfz ها این عدد 0.004 هستش
اما خب بنظرم موردی نداره ولی گفتم مطرح کنم شاید شما چیزی متوجه بشی
و سوال دیگه این که بنظرتون ولتاژ 98 خروجی موردی نداره؟

آخرین ویرایش:

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
فقط ی نکته ریز در تست fz اولی پراپ قرمز به سورس و سیاه ب گیت عدد 0.579 نشون میده وقتی پراپ قرمزو برمیدارم و میزنم به گیت و دوباره بر میگردم به درین عدد 0.022 نشون میده اما در باقی irfz ها این عدد 0.004 هستش

سلام شما فن دستگاه از مدار جدا کن من چند مورد تجربه داشتم بعدکلی زحمت و کلافگی آخرش مشخص شد در حالی که فن ظاهراً سالم بود ولی جریان بالای میکشید...
اکثر فن ها ۳۰۰میلی آمپر هستن قبلش با مولتی متر تست جریان انجام بده

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران

سلام irfz ها سالم هستن ای سی 3525 سالم هست چهار تا ترانزیستور 8050 ..8550 و دو تا زنر و دوتا ۴۱۴۸ مرتبط با پایه ۱۱ و ۱۴ رو تست کنید ایرادی در برد کنترل هست قطعات رو با دقت تست کنید مشخص میشه اگه تغذیه ۲۴ ندارید مهم نیست فقط تا ولتاژ ۱۱ و گیت سورس ماسفت ها درست نشده کاری به خروجی نداشته باشید 3140 رو تست کنید روش تستش رو هم استاد غزال عزیز آموزش دادن الان به تصویر دقت کردم یک اپتوکوپلر نزدیک سوکت شنت هست تست کنید سوکت ۳۰۰ ولت و سیم رله رو فقط وصل کنید ولتاژ ۱۱ و ۱۴ و گیت سورس رو اندازه گیری کنید .سوکت شنت و ۶ پین ترانس جدا باشه
با سپاس

آخرین ویرایش:

Ahmad. hos

کاربر
2019-08-21
46
58
29
تهران
سلام irfz ها سالم هستن ای سی 3525 سالم هست چهار تا ترانزیستور 8050 ..8550 و دو تا زنر و دوتا ۴۱۴۸ مرتبط با پایه ۱۱ و ۱۴ رو تست کنید ایرادی در برد کنترل هست قطعات رو با دقت تست کنید مشخص میشه اگه تغذیه ۲۴ ندارید مهم نیست فقط تا ولتاژ ۱۱ و گیت سورس ماسفت ها درست نشده کاری به خروجی نداشته باشید 3140 رو تست کنید روش تستش رو هم استاد غزال عزیز آموزش دادن
با سپاس

با سپاس فراوان
دوست عزیز اگر فکر میکنی ایراد از برد اسیلاتور هستش و اگر قطعه خراب رو پیدا نکردم بهتر نیست یک عدد برد اسیلاتور اماده تهییه کنم که قیمتی هم نداره مثل این بردی که در سایت زیر هستش
http://www.atrinelec.com/Product/156/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%20%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%20%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%AC%D9%88%D8%B4%20%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%81%D8%AA%DB%8C
بنظرتون بدون مشکل جواب میده رو این دستگاه؟

و این که جواب این سوالمو فراموش کردین بدین که ترانزیستور هارو باید از برد خارج کنم و تست کنم یا نه؟ تمام قطعاتش smd هستن و نمیدونم دقیقا کدوم ترانزیستور ها 8550 و 8050 هستن
ممنونم از صبرو شکیباییتون لطف بزرگی میکنید

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
با سپاس فراوان
دوست عزیز اگر فکر میکنی ایراد از برد اسیلاتور هستش و اگر قطعه خراب رو پیدا نکردم بهتر نیست یک عدد برد اسیلاتور اماده تهییه کنم که قیمتی هم نداره مثل این بردی که در سایت زیر هستش
http://www.atrinelec.com/Product/156/%D8%A8%D8%B1%D8%AF%20%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84%20%D8%AF%D8%B3%D8%AA%DA%AF%D8%A7%D9%87%20%D8%AC%D9%88%D8%B4%20%D9%85%D8%A7%D8%B3%D9%81%D8%AA%DB%8C
بنظرتون بدون مشکل جواب میده رو این دستگاه؟

و این که جواب این سوالمو فراموش کردین بدین که ترانزیستور هارو باید از برد خارج کنم و تست کنم یا نه؟ تمام قطعاتش smd هستن و نمیدونم دقیقا کدوم ترانزیستور ها 8550 و 8050 هستن
ممنونم از صبرو شکیباییتون لطف بزرگی میکنید

دوست عزیز دستگاه زیر دست شما هست بنده نمی‌تونم قاطعانه بگم ولی ولتاژ پایه ۱۱ گویای اتصال هست برای تست ترانزیستور ها هم نیاز به خارج کردن نیست دستگاه را فقط با سوکت ۳۰۰ و ۲۴ ولت رله روشن کنید و ولتاژ پایه ۱۴ و ۱۱ ای سی که خروجی اسیلاتور هست رو بگیرید سوکت شنت و برد ترانس رو وصل نکنید.
اپتو کوپلر نزدیک سوکت شنت هست رو تست کنید و مشخص کنید ب کجا ارتباط داره ایا به پایه ۱۸ برد کنترل ارتباط داره؟
اگر کارتون تعمیر اینورتر جوش هست یک تغذیه ۲۴ ولت تهیه کنید و برای ولتاژ گیری ازش استفاده کنید.

آخرین ویرایش:

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام
دوست عزیز ممنونم برای کمکتون
بنده پایه یازده ای سی 3525 رو جدا کردم ولتاژ به 4.75 تغییر کرد
تغذیه 24 ولت ندارم باید تهیه کنم
در مورد دیود ها هم باید رویه همون مدار اسیلاتور تست کنم یا جداشون کنم چون تمام شون smd هست
درمورد irfz ها هم ازشون دارم اگر تو تست جواب نداد عوض میکنم تا یک ساعت دیگه
یه موضوعی هست که این اطراف قطعات مربوط به دستگاه جوش پیدا نمیشه باید برم از بازار تهیه کنم خواستم راهنماییم کنید و بگید با توجه به این تست هایی که انجام شده میشه تشخیص داد مشکل از کجا هستش که امروز بعداز ظهر میرم بازار تهیه کنم
قطعاتی که مربوط به این مشکل هستنو معرفی کنید تا بگیرم اگر هم اضافه اومد موردی نداره
مشاهده فایل‌پیوست 169538
مشاهده فایل‌پیوست 169539
همکار گرامی
من کامل تاپپیک رو مطالعه نکردم اما اگر مشکل شما عدم درایو شدن ماسفت ها است
و الان دارید برد بالا رو تست میکنید
در این مدل اپتوکوپلر کنار سوکت شنت (سوکت 4 سیم از برد وسط به برد بالا) کلکتور وامیتر رو جمپر (اتصال کوتاه)کنید.
یکی از 2 سیم ترانس پالس را از مدار خارج کنید و 2 سر آن یک لامپ رشته ای 24 ولت مانند چراغ ترمز ماشین متصل کنید
هر زمان که لامپ روشن شود به معنای ایجاد پالس سالم و دقیق و درایو شدن ماسفت ها نیست بلکه باید با اسکپ تست شود.
از سنسور دما هم غافل نشوید چراکه هستند مدل هایی در حالت عادی نورمال کلوز هستند و باید جهت تست جمپر شوند
اگر کار شما تعمیرات دستگاه جوش است یک اسکپ تهیه کنید حتی ارزان ترین مدل موجود در بازار

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
سلام دوست عزیز
دستگاه تون ب کجا رسید
فرمایشات جناب مهران رو اجرا کنید .
سیم درایور رو آزاد کنید ببینید ولتاژ یازه درست میشه
اگر ولتاژ پایه یازده اوکی شد با خارج کردن درایو
یا خود درایو یا فت های قدرت ایراد دارن
قطعات ک در برد درایور بیشتر اسیب می بینن دیود های زنر ۵.۱ یا ۴.۳ هستن پایه ۱۸ کنترل هم به احتمال با اپتوکوپلر در ارتباط هست موقت پین هدر رو قط کنید .با سپاس

بالا