آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

سوال درباره انواع شات دان اینورترهای جوشکاری

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
باسلام
عذر میخواهم که این سئوال را اینجا مطرح کردم جای مناسبی پیدا نکردم
خدمت سرور گرامی استاد غزال با توجه به تجربه ارزنده و گرانبهای حضرتعالی چه برند و مدل اینورتر جوشکاری برای مصارف عمومی و خانگی که قیمتش مناسب باشد و کاری باشد پیشنهاد میفرمایید
متشکرم

سلام

استاد عزیز و گرانقدر
شرمنده میکنید
تابحال دستگاههایی که دیدم هر دستگاه 3 طبقه که طبقه زیرین ، تغذیه باشه تقریبا مشابه یکدیگرند و تفاوت ناچیزی دارن و خوب کار میکنن

ولی اون دسته که سلف لوله ای بزرگ دارن خیلی کم عیب میکنن شاید سالی 4 یا 5 دستگاه از این نوع برای تعمیر میارن که عیب عمده ای هم ندارن و عیب های جزئی میکنن مانند سلف زیر که در تاپیک زیر عکس های بیشتری هست و توضیحات کامل تری هم هست
http://www.irantk.ir/irantk36121/

attachment.php

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام

اصولا پروتکت هم یک سیستم الکترونیکی است که نیاز به تغذیه هم داره حالا اگه خازن تغذیه این سیستم و یا قطعاتش عیب کنه بدیهیه که بدرستی کار نمیکنه و ممکنه الکی دستور پروتکت صادر کنه
لذا با اتصال ترانس ct میفهمیم ایراد از این بخش است یا نه ؟
البته در هر شرایطی مجاز به این تست نیستیم وگرنه خسارت کلفتی اعمال میکنه .

سپاس
مهندس غزال فلسفه این سوالم واسه این بود که در بعضی از دستگاه با تک یا دو خال جوش چراغ شات دان روشن میشه بعضی از دستگاهها هم مثلا بعد از 5 دقیقه جوشکاری چراغ شات دان روشن میشه این عیبها رو چگونه میشه از هم جدا کرد؟ اونی که با تک خال یا دو خال شات دان میشه من از کجا بدونم فت جریان نمیکشه و ترانس و یکسره کنم تا خسارات واقع نشود؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
مهندس غزال فلسفه این سوالم واسه این بود که در بعضی از دستگاه با تک یا دو خال جوش چراغ شات دان روشن میشه بعضی از دستگاهها هم مثلا بعد از 5 دقیقه جوشکاری چراغ شات دان روشن میشه این عیبها رو چگونه میشه از هم جدا کرد؟ اونی که با تک خال یا دو خال شات دان میشه من از کجا بدونم فت جریان نمیکشه و ترانس و یکسره کنم تا خسارات واقع نشود؟

سلام

وقتی پس از مدتی پروتکت میکنه فقط با تست حرارت فت ها از این حیث قابل تفکیکه که جریان غیر مجاز عامل عیبه یا بخش اسیلاتور و پروتکت
ولی با تک خال بدون تجهیزات دقیق قابل تفکیک نیست

وقتی با تک خال پروتکت میکنه بدون تجهیزاتی از قبیل اسکوپ حافظه دار نمیشه فهمید که فت جریان غیر مجاز میکشه یا نه

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام
دستگاه هایی برای تعمیر مراجعه میکنند که دستگاه در حالت غیر جوشکاری خیلی مرتب کار میکنند و ولتاژ60 ولت هم روی خروجی داریم اما با برقراری اولین تماس الکترود چراغ oc روشن میشود و با خاموش و روشن کردن دستگاه چراغ خاموش میشود وبا روشن کردن دوباره همین ایراد تکرار میشود.
تا آنجا که من اطلاع پیدا کردم این ایراد مربوط به نیم سوز بودن ماسفت ها میباشد و یکی از سخت ترین ایراداتی که برای یک تعمیرکار پیش میاید هم,همین ایراد است.زیرا ماسفت نیمسوز فقط در جریان بالا خود را نشان میدهد و حتی با تستر ماسفت هم قابل تشخیص نمیباشد.معمولا دستگاه های با عمر تعمیراتی بالا که دچار فرسودگی شده اند دچار این اشکال میشوند. راه حلی که من استفاده میکنم تعویض ماسفت ها به صورت رندوم است که به شانس شما ارتباط دارد چون ممکن است اولین ماسفت همون ماسفت مورد نظر ما باشد و یاآخرین.و با توجه به سختی برداشتن ماسفت ها به طور سالم ,بازگزاری ماسفت های برداشته شده به صرفه نمیباشد. اگر دوستان روش بهتری برای رفع این عیب سراغ دارند بیان کنند ما استفاده میکنیم.
روشن شدن چراغ oc بعد از چند دقیقه جوشکاری معمولا بر اثر بالا رفتن حرارت میباشد که اگر در حالتی که دستگاه روشن است و چراغ oc نیز روشن شده سوکت دو سیمه مربوط به ترموستات را جدا کنید چراغ oc نیز خاموش میشود.در کل روشن شدن و خاموش شدن چراغ oc بدون خاموش کردن دستگاه مربوط به بالا رفتن حرارت میباشد که یا فن معیوب شده ویا ایرادی در قطعه دیگر به وجود آمده و یا ترموسات حساس شده.
در ایرادات برد pwm یا برد تحریک ویا ترانس جوش و یا دیود های دوسویه و سوختن ماسفت ها معمولا چراغ oc به طور دایم روشن می ماند که هر کدام از این ایرادات نیز نحوه تست مخصوص به خود را دارند ومعمولا به راحتی ایراد پیدا میشود وتعمیر هم راحت میباشد.
موفق و سربلند باشید

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
تشکر از مهندس غزال و اقای دارابی که زدش توی خال
دقیقا همین گفته شما صادق است
دستگاه در حالت غیر جوشکاری خیلی مرتب کار میکنند و ولتاژ60 ولت هم روی خروجی داریم اما با برقراری اولین تماس الکترود چراغ oc روشن میشود و با خاموش و روشن کردن دستگاه چراغ خاموش میشود وبا روشن کردن دوباره همین ایراد تکرار میشود.

دستگاههایی هستند که بعد از 5 دقیقه جوشکاری چراغ شات روشن میشه و از سنسور دما نیست چون با یکبار خاموش و روشن کردن مشکل حل میشه و بازهم تکرار این قضیه پس با این حساب این مشکل هم میتواند از نیم سوز شدن فتها باشد؟
مهندس غزال شما هم با نیم سوز شدن فتها موافقید؟
اگر چنین مسئله ای پیش بیاید و بخواهیم بصورت رندوم همه را تعویض کنیم اصولی ترین کار اینه که همه ماسفتها یعنی هر 12 تا را در بیاوریم و از 4 ماسفت با امپر بیشتر استفاده کنیم ماسفتهای قدیمی را میتوانیم در دستگاههای دیگر استفاده کنیم
اینطوری بهتر نیست؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
تشکر از مهندس غزال و اقای دارابی که زدش توی خال
دقیقا همین گفته شما صادق است
دستگاه در حالت غیر جوشکاری خیلی مرتب کار میکنند و ولتاژ60 ولت هم روی خروجی داریم اما با برقراری اولین تماس الکترود چراغ oc روشن میشود و با خاموش و روشن کردن دستگاه چراغ خاموش میشود وبا روشن کردن دوباره همین ایراد تکرار میشود.

دستگاههایی هستند که بعد از 5 دقیقه جوشکاری چراغ شات روشن میشه و از سنسور دما نیست چون با یکبار خاموش و روشن کردن مشکل حل میشه و بازهم تکرار این قضیه پس با این حساب این مشکل هم میتواند از نیم سوز شدن فتها باشد؟
مهندس غزال شما هم با نیم سوز شدن فتها موافقید؟
اگر چنین مسئله ای پیش بیاید و بخواهیم بصورت رندوم همه را تعویض کنیم اصولی ترین کار اینه که همه ماسفتها یعنی هر 12 تا را در بیاوریم و از 4 ماسفت با امپر بیشتر استفاده کنیم ماسفتهای قدیمی را میتوانیم در دستگاههای دیگر استفاده کنیم
اینطوری بهتر نیست؟

سلام

ابتدا ترانس CT را شورت کنید تا بخش معیوب مشخص بشه.

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,043
5,388
سلام

ابتدا ترانس CT را شورت کنید تا بخش معیوب مشخص بشه.

سپاس
سلام مهندس غزال
منظور شما اینه که ترانس جریان را شورت کنیم تا قطعات نیمسوزی که باعث جریان کشیدن میشوند به طور کامل بسوزند؟برای سایر قطعات ایرادی ندارد؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,804
سلام مهندس غزال
منظور شما اینه که ترانس جریان را شورت کنیم تا قطعات نیمسوزی که باعث جریان کشیدن میشوند به طور کامل بسوزند؟برای سایر قطعات ایرادی ندارد؟

سلام

مهندس دارابی عزیز

فت دستگاهی که بدون جوشکاری داغ نمیکنه قطعا جریان غیرمجاز نمیکشه و اتصال CT جهت عیب یابی خطری نداره
اما از این حیث حق باشماست که نباید دستگاه را با این شرایط تحت هر فشار زیادی قرار داد و با این شرایط نباید جوشکاری ممتد و طولانی کرد

درواقع جهت محدود ساختن بخش معیوب از این تست در زمان محدود و با بررسی مستمر حرارت فت ها استفاده میکنیم و نباید در چنین شرایطی به سنسور حرارت اتکا کنیم و قبل از فعال شدن سنسور حرارت باید با مشاهده حرارت غیرعادی فت ها ، ادامه جوشکاری را متوقف و از نتیجه تست استفاده کنیم.

من تابحال با خسارتی مواجه نشدم ولی ممکنه نظرم نادرست باشه و تابحال شرایط خسارت پیش نیامده باشه

قابل ذکر است در شرایطی که فت ها بدون جوشکاری داغ میکنه اتصال CT صحیح نیست و احتمال خسارت را افزایش میده.

سپاس

بالا