آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

ساخت سیگنال ژنراتور تا فرکانس 1مگاهرتز

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
باسلام به همه دوستان وهمکاران عزیز
چندی بود که به دنبال تهیه یک عدد سیگنال ژنراتور برای بحث تحقیقاتی وهمچنین استفاده در تعمیراتم بودم به دلیل این که در استان خودم دستگاهای ازمایشگاهی وجود ندارن به ناگزیر باید از تهران یا دیگر شهرهای بزرگ تهیه میکردم نمونه نوع ان که دیجتالی بوده وشامل فرکانس 10/15و20مگا هرتزی میشد که قیمت ها از 6میلیون به بالا به ناچار از طریق دیوار وپیگیر نمونه های استوک شدم که دوسه ماهی دنبال پیداکردن یک نمونه برای خودم بودم در حدود قیمت 2الی 4ملیون که به دلایل در این دو سه ماه اخیر دچار مشکل مالی شدم بخاطر ان خرید دستگاه مدنظر را عقب انداختم تا اینکه ایده ساخت ان به ذهنم رسید که الان مشغول مونتاژ وساخت ان هستم که تصاویر ان را مرحله به مرحله برایتان میگذارم تا الان حدود 500هزار تومان برایم ابخورده که مراحل اخر ان است

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
متاسفانه هر چه کردم نتونستم عکسی اپلود کنم سعی می کنم در صورت امکان تصاویر با توضیحات دیگر ارسال کنم

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
سلام تصاویر دستگاه مدنظر
00000.jpg

22244.jpg
MMMMMM.jpg

توضیحات و نحوه ساخت ان بهمراه فیلم تست ان را هم قرار خواهم داد

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
چندی بود که به دنبال تهیه یک عدد سیگنال ژنراتور برای بحث تحقیقاتی وهمچنین استفاده در تعمیراتم بودم به دلیل این که در استان خودم دستگاهای ازمایشگاهی وجود ندارن به ناگزیر باید از تهران یا دیگر شهرهای بزرگ تهیه میکردم نمونه نوع ان که دیجتالی بوده وشامل فرکانس 10/15و20مگا هرتزی میشد که قیمت ها از 6میلیون به بالا به ناچار از طریق دیوار وپیگیر نمونه های استوک شدم که دوسه ماهی دنبال پیداکردن یک نمونه برای خودم بودم در حدود قیمت 2الی 4ملیون که به دلایل در این دو سه ماه اخیر دچار مشکل مالی شدم بخاطر ان خرید دستگاه مدنظر را عقب انداختم تا اینکه ایده ساخت ان به ذهنم رسید که الان مشغول مونتاژ وساخت ان هستم که تصاویر ان را مرحله به مرحله برایتان میگذارم تا الان حدود 500هزار تومان برایم ابخورده که مراحل اخر ان است

سلام.

اولا تبریک بابت این پشتکار شما.

ضمنا ماژول های آماده برای این منظور وجود دارد.

armin-a

کاربر vip
کاربر
2011-12-06
262
210
احسنت بر شما لطفا نقشه و ساخت اون رو برامون قرار بدین تا استفاده کنیم و دعای خیر ما پشت شما باشه♥️♥️🙏🙏

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
سلام دوست من.اگه اطلاع دارین بفرمایید بهترینش کدوم ماژوله. ممنون

سلام.

دو نمونه از این ماژول ها من دیدم.

اول : نمونه نمایشگر سون سگمنت : ماژول سیگنال ژنراتور PWM دو کاناله دارای قابلیت تولید پالس مربعی و قابل تنظیم . ولتاژ کاری: 5 الی 30 ولت و رنج فرکانس تولیدی: 1 هرتز الی 150 کیلو هرتز دقت فرکانس تولیدی: 2 درصد

Screenshot (188).png

دوم : نمونه نمایشگر صفحه LCD

Screenshot (189).png

توجه: درصد duty در این ماژول معکوس می باشد.برای مثال وقتی روی ۳۳ درصد تنظیم میکنید خروجی سیگنال زیر اسکوپ ۶۶ درصد می شود که دلیل این امر وجود ترانزیستور not کننده در خروجی می باشد. دلیل این امر این است که خروجی این ماژول به یک ترانزیستور قدرت میرود که موتوری که میخواهد بچرخاند با مقدار Duty درست بچرخد.

در صورتی که برای شما مهم است که خروجی دقیقا همین عدد باشد کافی است از یک مدار معکوس ساز در خروجی استفاده کنید تا خروجی شما برعکس شود.

معکوس کننده.gif

البته نمونه دیگری هم هست فاکشن ژنراتور که از 1 هرتز تا 1 مگاهرتز است.

کیت-فانکشن-ژنراتور-XR2206-1.jpg

آخرین ویرایش توسط مدیر:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86

javamobira

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-02-22
387
985
همدان کوی ولیعصر
fh
سلام.

اول : نمونه نمایشگر سون سگمنت : ماژول سیگنال ژنراتور PWM دو کاناله دارای قابلیت تولید پالس مربعی و قابل تنظیم . ولتاژ کاری: 5 الی 30 ولت و رنج فرکانس تولیدی: 1 هرتز الی 150 کیلو هرتز دقت فرکانس تولیدی: 2 درصد

مشاهده فایل‌پیوست 212308

مشاهده فایل‌پیوست 212309

توجه: درصد duty در این ماژول معکوس می باشد.برای مثال وقتی روی ۳۳ درصد تنظیم میکنید خروجی سیگنال زیر اسکوپ ۶۶ درصد می شود که دلیل این امر وجود ترانزیستور not کننده در خروجی می باشد. دلیل این امر این است که خروجی این ماژول به یک ترانزیستور قدرت میرود که موتوری که میخواهد بچرخاند با مقدار Duty درست بچرخد.

در صورتی که برای شما مهم است که خروجی دقیقا همین عدد باشد کافی است از یک مدار معکوس ساز در خروجی استفاده کنید تا خروجی شما برعکس شود.

مشاهده فایل‌پیوست 212310

البته نمونه دیگری هم هست فاکشن ژنراتور که از 1 هرتز تا 10 مگاهرتز است.

سلام.

مشاهده فایل‌پیوست 212308

مشاهده فایل‌پیوست 212309

مشاهده فایل‌پیوست 212310

البته نمونه دیگری هم هست فاکشن ژنراتور که از 1 هرتز تا 10 مگاهرتز است.

مشاهده فایل‌پیوست 212311
باعرض سلام به همکار عزیز
دو نمونه اولی که شما کذاشته اید یعنی نمونه سونسگمنت دار وال سی دی خور در اصل فقط تولید کننده پالس مربع ای هستند وموج های دیگر مانند سینوسی ویا دندان اره ای تولید نمیکنند البته یک مزیتی که دارند نمایشگر وقابلیت کنترل دیوتی سایکل است اما مدل اخر که بنده از این ایس برای ساخت سیگنال ژنراتورم استفاده کردم یعنی ای سی XR2206قابلیت تولید فرکانس از 1هرتز تا 1مگاهرتز وسیگنالهی مربع ای سینوسی ومثلثی است که باعث ایجاد یک سیگنال ژنراتور خوب وکار امد میشود که ماژول ان نیز وجود دارد که درتصویر مشاهده می کنید (برد قرمز رنگ) که از این ماژول می توانید برای ساخت سیگنا ژنراتور استفاده کنید

FX55

کاربر vip
کاربر
2014-10-18
272
325
اصفهان
fh

دو نمونه اولی که شما کذاشته اید یعنی نمونه سونسگمنت دار وال سی دی خور در اصل فقط تولید کننده پالس مربع ای هستند وموج های دیگر مانند سینوسی ویا دندان اره ای تولید نمیکنند البته یک مزیتی که دارند نمایشگر وقابلیت کنترل دیوتی سایکل است اما مدل اخر که بنده از این ایس برای ساخت سیگنال ژنراتورم استفاده کردم یعنی ای سی XR2206قابلیت تولید فرکانس از 1هرتز تا 1مگاهرتز وسیگنالهی مربع ای سینوسی ومثلثی است که باعث ایجاد یک سیگنال ژنراتور خوب وکار امد میشود که ماژول ان نیز وجود دارد که درتصویر مشاهده می کنید (برد قرمز رنگ) که از این ماژول می توانید برای ساخت سیگنا ژنراتور استفاده کنید

سلام.

قبلا تلاش شما را بابت پشتکار تون ستودم.

ارائه اطلاعات بابت سوال دوستمون آرمین ( پست 6 ) میباشد.

آخرین ویرایش:

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,099
74,087
48
ایران
سلام دوستان عزیز
اگر شکل موج مهمه تا 8 مگاهرتز با سه شکل موج سینوسی مربعی و مثلثی از ماژول ad9833 می تونید استفاده کنید
اگر شکل موج مهم نیست از si5351 استفاده کنید تا 200 مگاهرتز خروجی داره
نمونه مثال های این برد ها برای اردوینو تو وب هست بسازید و لذت ببرید

بالا