آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن چراغ شارژ و پاور لپ تاپ ایسوس x541n

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
اهم سلف ها قبل از جدا کردن آی سی

IMG_20221018_133335.jpg

20221018133011.jpg

اهم سلف ها بعد از جدا کردن آی سی

20221018153003.jpg

20221018152553.jpg

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
این اهم ها همه بالای مگا اهم هستش و نشون دهنده عدم شورتی و اهم مشکوک که باعث دمای بالای آی سی بشه و حتی تقریبا بالاتر از حد معقول یا حد نرماله ولی موردی نیست

اگه بخواهید با ریسک پایین و مطمئن اقدام به تعویض آی سی کنیم یه لطفی بکنید .اینکه دیتا شیت این آی سی رو بگیرید چند تا پایه دیگه رو اهمشونو ببینیم بعد آی سی نو رو کار بزارید ( دیتا شیت بخاطر اینکه این دستگاه نه شماتیک داره و نه بردویو )

ولی اگه ریسک رو در نظر نگیریم باحتمال زیاد آی سی سوخته ( با در نظر گرفتن وضعیتی که اعلام کردید و اهم بالای مسیرهای اصلی خروجی ) و میشه تعویض کرد

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
این اهم ها همه بالای مگا اهم هستش و نشون دهنده عدم شورتی و اهم مشکوک که باعث دمای بالای آی سی بشه و حتی تقریبا بالاتر از حد معقول یا حد نرماله ولی موردی نیست

اگه بخواهید با ریسک پایین و مطمئن اقدام به تعویض آی سی کنیم یه لطفی بکنید .اینکه دیتا شیت این آی سی رو بگیرید چند تا پایه دیگه رو اهمشونو ببینیم بعد آی سی نو رو کار بزارید ( دیتا شیت بخاطر اینکه این دستگاه نه شماتیک داره و نه بردویو )

ولی اگه ریسک رو در نظر نگیریم باحتمال زیاد آی سی سوخته ( با در نظر گرفتن وضعیتی که اعلام کردید و اهم بالای مسیرهای اصلی خروجی ) و میشه تعویض کرد

ممنون از راهنماییتون.
دیتاشیت آی سی رو قبلاً دانلود کرده بودم. چند تا مسیر رو دنبال کردم مورد مشکوکی ندیدم . اینجا قرار میدم اگه نیاز به بررسی مسیر خاصی هست لطفاً اعلام کنید تا چک کنم.
IMG_20221017_131358.jpg
همینطور میخواستم بدونم آی سی شارژ رو همین آی سی فعال می‌کنه ؟ نیاز به بررسی جداگانه آی سی شارژ هم هست؟ همینطور ممکنه باتری آسیب دیده باشه ؟ چون ولتاژ باتری در حال حاضر صفر هستش.

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
اینکه بررسی کردید خیلی خوبه ( الان تو این مورد معمولا باید موس فتها حتی اگه اهم پایه ای مشکوک بود بیرون از کار گرفته بشه و ldo و فازها . مسیر گیت ها .پاورگود و.... )

خلاصه خیلی وقت نمیگیره تو شماتیک پینهای گراند یا بدنه مشخصه .بقیه پایه ها رو روی برد رو نسبت به بدنه بگیرید ( بعضی پایه ها مثل موس فتها پایه ها نسبت به همدیگه ) تا حد امکان زمینه برای گزاشتن آی سی نو فراهم بشه

بله باطری هم بعلت نبود 3 ولت طبیعیه که شازژ یا اکتیو نشه

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
اینکه بررسی کردید خیلی خوبه ( الان تو این مورد معمولا باید موس فتها حتی اگه اهم پایه ای مشکوک بود بیرون از کار گرفته بشه و ldo و فازها . مسیر گیت ها .پاورگود و.... )

خلاصه خیلی وقت نمیگیره تو شماتیک پینهای گراند یا بدنه مشخصه .بقیه پایه ها رو روی برد رو نسبت به بدنه بگیرید ( بعضی پایه ها مثل موس فتها پایه ها نسبت به همدیگه ) تا حد امکان زمینه برای گزاشتن آی سی نو فراهم بشه

بله باطری هم بعلت نبود 3 ولت طبیعیه که شازژ یا اکتیو نشه

سلام وقت بخیر
هیچ کدوم از ماسفت ها و پایه های آی سی نسبت به بدنه اتصال کوتاه نیست. به جز یکی از پایه های آی سی که تو شماتیک vclk بود و اتصال کوتاه نشون میده. توی توضیحات شماتیک پایه رو نوشته oscillator output for charge pump

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
سلام وقت بخیر
هیچ کدوم از پایه های آی سی و ماسفت ها نسبت به بدنه اتصال کوتاه نیست. به جز یکی از پایه های آی سی که تو شماتیک vclk بود و اتصال کوتاه نشون میده. توی توضیحات شماتیک پایه رو نوشته oscillator output for charge pump

همونطور که تو تایپک اول اشاره کردید با برعکس زدن باطری و یا ... موجب خرابی این آی سی شده و اون پایه شورت شده دقیقا یکی از سیگنالهای ( کلاک و اسیلاتور) مسیر باطری هستش که احتمال داره این مسیر هم با ( I/O ) و هم باطری ( هر دو ) مرتبط باشه که در اینصورت باید دیتاشیت ( I/O ) را هم بگیرید و این سیگنال رو اهم چک کنید و همینطور تا باطری و ببینید تو این مسیر عامل شورتی چیه ؟

ویا این پین رو تو مسیر باطری دنبال و بررسی کنید

تا نتیجه این بررسی مشخص نشه نباید آی سی رو کار بزارید

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
شماره آی او kb902aq هست. هر چی سرچ کردم دیتاشیتش رو نتونستم پیدا کنم. به جاش دیتاشیت این آی او میاد نمیدونم مشابه هستن یا خیر.
IMG_20221020_200823.jpg
چون شماتیک برد رو ندارم ، نتونستم مسیر اون پایه رو پیدا کنم. واسه همین اطراف کانکتور باتری رو بیشتر بررسی کردم دیدم یه آی سی کنترلر ولتاژ به شماره RT8815 هست که پایه های فاز ۱ و ۲ اهم 0/25 رو نشون میده و مولتی متر روی بازر بوق میزنه.
20221020212743.jpg

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
شماره آی او kb902aq هست. هر چی سرچ کردم دیتاشیتش رو نتونستم پیدا کنم. به جاش دیتاشیت این آی او میاد نمیدونم مشابه هستن یا خیر.
چون شماتیک برد رو ندارم ، نتونستم مسیر اون پایه رو پیدا کنم. واسه همین اطراف کانکتور باتری رو بیشتر بررسی کردم دیدم یه آی سی کنترلر ولتاژ به شماره RT8815 هست که پایه های فاز ۱ و ۲ اهم 0/25 رو نشون میده و مولتی متر روی بازر بوق میزنه.

اگه منظورتون phase1 و phase2 هست هر دو فاز به یک نقطه ( ولتاژ pch ) ختم میشه . بنابراین هر دو سلف کنار pch رو اهمشو بگیرید باید همین اهمی که اعلام کردید باشه . اگه بود

ببینید قبل یا بعد سلفها جامپر داشت هر دو رو برادارید و اهم هر دو طرف جامپر (روی برد ) رو نسبت به زمین ؟

اگه جامپر نداشت یکطرف سلف ها رو بلند کنید و هر دو طرف سلف ( روی برد نه خود سلف ) رو اهمشو اعلام کنید

امیدوارم این اهمی که گرفتید بیست و پنج صدم اهم نباشه و من اشتباه کنم , والبته اگه سمت مصرف کننده دارای این اهم نباشه باز جای امیدواری هست و قابل تعمیر

آخرین ویرایش:

Mcbluesky

کاربر vip
کاربر
2019-02-18
137
113
27
متاسفانه این اهم سمت pch هست ، یعنی سوخت؟:nonchalance: جامپر هم نداره
20221021123809.jpg
20221021124157.jpg
20221021124830.jpg

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,843
TEHRAN
این 22 اهمه و میتونه تو مسیر pch نرمال و طبیعی باشه ( بنابراین این سلفهارو فعلا فیکس و لحیم نکنید تا مسیرهای مشکوکی که تو تایپک های قبلی بود بررسی و اهم چک کنید بعد )

شما تو تصویر هم مشخص کردم نوشته بودید 25 صدم

پیوست‌ها

• 66.1 کیلوبایت بازدیدها: 85
  • 18.3 کیلوبایت بازدیدها: 81
  • 61.9 کیلوبایت بازدیدها: 83
آخرین ویرایش:
بالا