آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: روشن نشدن لپتاپ dv6-6180

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
بسیار سپاسگزارم. متاسفانه در این بورد جامپر ها در لایه های داخلی ظاهرا تعریف شدن و قابل قطع کردن اتصال نیست.
یعنی پایه 1)، از سه پایه باقی مانده دو پایه به آی سی شارژ میرن (یعنی پایه های 3 و 4)
این مقاومت در واقع دو پایه هست و پایه های فرد با هم و پایه های زوج با هم اتصال هستن. با این حال روی پایه شماره دو آی سی شارژ ولتاژ ورودی رو داریم.
در مورد مابقی موارد هم که فرمودید رو چک می کنم و نتیجه رو اعلام می کنم.

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام. تمام قطعات که فرموده بودید رو هم تست کردم. همه سالم هستن. فقط یه چیز 6 عدد از خازن هایی که گفته بودید حوالی آی سی آمپلی فایر صدا بودند که این آیسی رو برد وجود نداره. و این خازن ها هم وجود نداشتن. c817 - c856 - c863-c850-c1088- c1079 . مابقی همگی روی برد و خارج برد تست شدن و مشکلی نداشتن. من آیسی شارژ رو هم از مدار خارج کردم اما کامکان اتصالی وجود داره. تقریبا یکسری از قطعات رو از مدار خارج کردم که جریان فقط به سمت vchger هدایت بشه. تمام المانهای اطراف و مربوط به کانکتور شارژ باطری رو هم چک کردم و همگی سالم بودن. دیود های زینر و مقاومت ها و خازن ها.دیگه واقعا گیج شدم.مگه میشه همه چیز سالم باشه اما اتصالی وجود داشته باشه؟ یه چیزی که الان یادم اومد بگم اینه که هر دو بورد آیسی شارژ رو روی پایه شماره 2 سوختگی دارن.به طوریکه حتی روی بورد رو هم آسیب زده. اما قابل اتصال مجدد هست

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NPTiak

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
سلام دوست عزیز،
شما PR848 رو بردارید و فقط پایه های 1 و 2 رو به هم وصل کنید و دیود PD6، مقاومت PR100 و PQ10 و PQ814 رو هم بردارید (کلا ارتباط مدار شارژ رو با ورودی ولتاژ مدار قطع کنید،به شماتیک دقت کنید قطعه ای از قلم نیوفتاده باشه) ببینید ولتاژ برقرار میشه؟ (یعنی برعکس کاری که انجام داید رو هم تست کنید،فرمودید "
تقریبا یکسری از قطعات رو از مدار خارج کردم که جریان فقط به سمت vchger هدایت بشه"،حالا کلا ارتباط مدار شارژ رو با ورودی ولتاژ مدار قطع کنید) اگر ولتاژ برقرار شد شما باید زوم کنید به همین قسمت مدار شارژ تا المان معیوب رو پیدا کنید.
اس ام دی های روی چیپ ها رو هم تست کردید؟ اتصال کوتاه نشون میدن؟
در نهایت قطعات رو سرجاشون بزارید و با استفاده از منبع تغذیه چک کنید ببینید کدوم المان/المان ها داغ کرده یا احتمالا دود میکنند (فقط اینکار ریسک های مربوط به خودشو داره و در عمل باید دقیق و سریع انجام بدید تا به بورد آسیب اضافه وارد نشه)
موفق باشید

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با تشکر مجدد از شما. من از صفحه 40 و 41 شماتیک یه پرینت گرفتم. بعد هر قطعه ای رو که از بورد جدا می کردم روی شماتیک با خمیر فلکسی می چسبوندم که موقعیت قطعات رو فراموش نکنم. تمام مقاومت ها ، خازن ها ، دیود ها، ترانزیستور ها رو یکی یکی جدا کردم . حتی ماسفت ها رو. بعد از جدا کردن هر قطعه چک می کردم ببینم اتصالی برقرا هست یا نه. تا اینکه رسیدم به یه مقاومت در موقعیت PR92 - با جدا کردن این مقاومت اتصالی برطرف شد. خیلی جالبه که این مقاومت مقدارش 47 کیلو هست پایه گیت ماسفت اول مدار تغذیه به موقعیت PQ812 رو به گرند منتقل می کنه. مقدار مقاومت کامل با شماتیک مطابقت داره . اتصال آداپتور بدون حضور این مقاومت منجر به سوختن این ماسفت میشه. نظرتون در این باره چیه؟ضمنا این رو هم یادآور بشم که در پست های قبل اشاره کردم با برداشتن مقاومت PR848 که بعد از PR92 هستش ، اتصال رفع می شد. اما در حال حاضر با برداشتن PR92 که ماقبل PR848 هست اتصال رفع میشه. اینجاست که خیلی مبهم میشه.

آخرین ویرایش:

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با تشکر مجدد از شما. من از صفحه 40 و 41 شماتیک یه پرینت گرفتم. بعد هر قطعه ای رو که از بورد جدا می کردم روی شماتیک با خمیر فلکسی می چسبوندم که موقعیت قطعات رو فراموش نکنم. تمام مقاومت ها ، خازن ها ، دیود ها، ترانزیستور ها رو یکی یکی جدا کردم . حتی ماسفت ها رو. بعد از جدا کردن هر قطعه چک می کردم ببینم اتصالی برقرا هست یا نه. تا اینکه رسیدم به یه مقاومت در موقعیت PR92 - با جدا کردن این مقاومت اتصالی برطرف شد. خیلی جالبه که این مقاومت مقدارش 47 کیلو هست پایه گیت ماسفت اول مدار تغذیه به موقعیت PQ812 رو به گرند منتقل می کنه. مقدار مقاومت کامل با شماتیک مطابقت داره . اتصال آداپتور بدون حضور این مقاومت منجر به سوختن این ماسفت میشه. نظرتون در این باره چیه؟ضمنا این رو هم یادآور بشم که در پست های قبل اشاره کردم با برداشتن مقاومت PR848 که بعد از PR92 هستش ، اتصال رفع می شد. اما در حال حاضر با برداشتن PR92 که ماقبل PR848 هست اتصال رفع میشه. اینجاست که خیلی مبهم میشه.

سلام دوست عزیز،خواهش میکنم
خازن PC82 رو چک کردید؟ با توجه به فرمایش شما احتمالا این خازن مشکل داره

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
با سلام و عرض ادب.
سلام دوست عزیز،خواهش میکنم
خازن PC82 رو چک کردید؟ با توجه به فرمایش شما احتمالا این خازن مشکل داره
متاسفانه من خازن سنج ندارم. فقط خازن ها رو از برد جدا می کنم و تست بازر می گیرم. این خازن هم در تست بازر پایه ها به هم راه نمی دن. علاوه بر این خازن مقاومت PR86 رو هم از بورد جدا کردم و مقاومت اون رو هم چک کردم که اون هم مقاومتش درست بود. ظاهرا فقط با برداشتن مقاومت PR92 اتصالی رفع میشه. یه مقاومت سالم دیگه هم جایگزین PR92 کردم ، اما باز هم همون حالت وجود داره. جالب اینجاست که من وقتی مقاومت PR848 رو از مدار خارج می کنم ، تمام مدارات ماقبل که شامل PR92 هم میشه به درستی کار می کنن، اما با جا گزاری PR848 روی بورد ، مسیر ماقبل این مقاومت دچار اتصالی میشه. مقاومت PR92 روی خروجی گیت ماسفت اولیه قرار داره و ولتاژ 3 ولت تولیدی رو صفر می کنه و به گرند وصل میشه. با برداشتن PR 848 این مدار به درستی کار می کنه. چطور همچین چیزی ممکنه آخه؟

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام و عرض ادب.

متاسفانه من خازن سنج ندارم. فقط خازن ها رو از برد جدا می کنم و تست بازر می گیرم. این خازن هم در تست بازر پایه ها به هم راه نمی دن. علاوه بر این خازن مقاومت PR86 رو هم از بورد جدا کردم و مقاومت اون رو هم چک کردم که اون هم مقاومتش درست بود. ظاهرا فقط با برداشتن مقاومت PR92 اتصالی رفع میشه. یه مقاومت سالم دیگه هم جایگزین PR92 کردم ، اما باز هم همون حالت وجود داره. جالب اینجاست که من وقتی مقاومت PR848 رو از مدار خارج می کنم ، تمام مدارات ماقبل که شامل PR92 هم میشه به درستی کار می کنن، اما با جا گزاری PR848 روی بورد ، مسیر ماقبل این مقاومت دچار اتصالی میشه. مقاومت PR92 روی خروجی گیت ماسفت اولیه قرار داره و ولتاژ 3 ولت تولیدی رو صفر می کنه و به گرند وصل میشه. با برداشتن PR 848 این مدار به درستی کار می کنه. چطور همچین چیزی ممکنه آخه؟

سلام دوست عزیز،
شما که اینهمه زحمت کشیدید، این پیشنهاد رو هم تست بفرمایید، آی او را بردارید ببینید تغییری حاصل میشه؟

ma_3_taa

کاربر vip
کاربر
2012-03-22
167
178
4.jpg

شما که اینهمه زحمت کشیدید، این پیشنهاد رو هم تست بفرمایید، آی او را بردارید ببینید تغییری حاصل میشه؟
راستش کنار آی او و چسبیده به اون یه سوکت مربوط به فلت سنسور اثر انگشت هست که جدا کردن آی او رو با این شرایط خیلی سخت می کنه می ترسم منجر به آب شدن پلاستیک سوکت بشه.

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا