آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: دو ثانیه فن مادربورد ASUS مدل M2V میچرخد و خاموش می شود.

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست عزیز
ولتاژها رو i/o پخش میکنه
دستورهای سوئیچ و on/off هر یک از اجزا از جنوبی فرمان می گیرند و درواقع eneble هرکدوم بوسیله جنوبی هست هر المان هم فیدبگی برای جنوبی ارسال میکنه
دیتای فعالیت توسط شمالی کنترل میشه از جمله ic کنترلر فن و همچنین busهایی نظیر ram-gfx و البته ارتباط دیتای cpu
اتصالی در هریک از اجزا جریان کشی قبل از سوئیچ ایجاد میکنه ضمن این که خرابی در جنوبی و i/o میتونه جریان کشی قبل از سوئیچ ایجاد بکنه
اگر شمالی در جایی زیر سوکت مشکل پیدا بکنه یا خودش خراب بشه میتونه باعث تصویر ندادن بشه اگر تغذیه سالم بهش نرسه هم همینطور

این ها همه اگر چه گاها ضد و نقیض هست ولی در جای خودش میتونه شما رو راهنمایی کنه - کار تعمیرات همینه در نهایت شما تصمیم می گیرید که چه اقدامی کنید بعضی وقتها تاوان هم مجبورید پرداخت کنید.ولی روزی با تجربه و صاحب فن میشید امیدوارم من هم همینطور بشوم
الاایحال بنده پیشنهاد می کنم با سشوار صنعتی فقط از زیر برد حرارت را روی 400 تنظیم و با فاصله حدود15 سانت ابتدا کل سطح برد را فقط از زیر بمدت 5 -8 دقیقه با حوصله و دقت گرم کنید سپس در همان حال بطوری که دائم دست شما در حال چرخش است فقط جنوبی را با فاصله 10 سانت بمدت 5 دقیقه حرارت دهید تاپایه های جنوبی ذوب شوند بعد هم یک دفعه گرما را از برد نگیرید و با یک پروسه برعکس ارام آرام و با حوصله درجه سشوار را کم کنید و بمدت 5 دقیقه هم با کمترین حرارت سشوار هوادهی کنید تا برد تاب برندارد -فقط حواستان باشد در طول این کار مادربرد کاملا ثابت باشد و کوچکترین تکانی نخورد -سریع و فرز باشید تابرد در جایی طبله نکندو یکنواخت کار کنید -
اگرهر تغییری ایجاد شد منبع عیب را یافتید اگر نشد برای شمالی هم تست کنید - بهرحال مادربرد در حال حاضر هم قابل استفاده نیست

آخرین ویرایش:

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
با سلام خدمت شما دوست عزیز لطفاً تمام دستگاههای متصل به پورت یو اس بی رو خارج کنید ، هارد رو جدا کنید ، جامپر سیموس چک کرده و از درستی اتصال آن اطمینان حاصل کنید و دستگاهتون رو با یک پاور دیگه چک کنید احتمال داره مشکل از پاور استفاده شده باشه با تشکر

مرسی ولی خیلی از این مراحل جلوتریم داداش.

mahdirezaee

کاربر vip
کاربر
2012-04-19
121
302
قم
www.rahbord-system.com
دوست عزیز به تصویر نمیرسه همین که مین روشن میشه و فنش 2 ثانیه میچرخه بعد مادربورد کلا خاموش میشه چراغ سبز روی مین که دائم روشنه چه قبل سویچ چه بعد سویچ پس حالت اول که فرمودید نیست.
اما راجب حالت دوم جنابعالی باید گفت که 4 پین 12 ولت رو هم در میارم هم مین همینطوره اگه تو اون قسمت اتصال بود که نباید با دراوردنش باز خاموش میشد؟ ها؟

سلام دوست گرامی

کشیدن 4 پین دلیل بر نبودن 12 ولت در مادربرد نیست

هر جا که سیم زرد هست 12 ولت وجود دارد دقت کنید روی 24 پین هم 12 ولت موجود است

شما اگر بجای این تحلیل های بیخودی فتها را چه در مدار کر چه در جاهای دیگر مادربرد تست میکردین الان به نتیجه رسیده بودین

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
سلام دوست گرامی

شما اگر بجای این تحلیل های بیخودی فتها را چه در مدار کر چه در جاهای دیگر مادربرد تست میکردین الان به نتیجه رسیده بودین

پیرو فرمایش شما دارم میرم سراغ فتها... خبرشو میدم!

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vhw

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
دوست عزیز
ولتاژها رو i/o پخش میکنه
دستورهای سوئیچ و on/off هر یک از اجزا از جنوبی فرمان می گیرند و درواقع eneble هرکدوم بوسیله جنوبی هست هر المان هم فیدبگی برای جنوبی ارسال میکنه
دیتای فعالیت توسط شمالی کنترل میشه از جمله ic کنترلر فن و همچنین busهایی نظیر ram-gfx و البته ارتباط دیتای cpu
اتصالی در هریک از اجزا جریان کشی قبل از سوئیچ ایجاد میکنه ضمن این که خرابی در جنوبی و i/o میتونه جریان کشی قبل از سوئیچ ایجاد بکنه
اگر شمالی در جایی زیر سوکت مشکل پیدا بکنه یا خودش خراب بشه میتونه باعث تصویر ندادن بشه اگر تغذیه سالم بهش نرسه هم همینطور

این ها همه اگر چه گاها ضد و نقیض هست ولی در جای خودش میتونه شما رو راهنمایی کنه - کار تعمیرات همینه در نهایت شما تصمیم می گیرید که چه اقدامی کنید بعضی وقتها تاوان هم مجبورید پرداخت کنید.ولی روزی با تجربه و صاحب فن میشید امیدوارم من هم همینطور بشوم
الاایحال بنده پیشنهاد می کنم با سشوار صنعتی فقط از زیر برد حرارت را روی 400 تنظیم و با فاصله حدود15 سانت ابتدا کل سطح برد را فقط از زیر بمدت 5 -8 دقیقه با حوصله و دقت گرم کنید سپس در همان حال بطوری که دائم دست شما در حال چرخش است فقط جنوبی را با فاصله 10 سانت بمدت 5 دقیقه حرارت دهید تاپایه های جنوبی ذوب شوند بعد هم یک دفعه گرما را از برد نگیرید و با یک پروسه برعکس ارام آرام و با حوصله درجه سشوار را کم کنید و بمدت 5 دقیقه هم با کمترین حرارت سشوار هوادهی کنید تا برد تاب برندارد -فقط حواستان باشد در طول این کار مادربرد کاملا ثابت باشد و کوچکترین تکانی نخورد -سریع و فرز باشید تابرد در جایی طبله نکندو یکنواخت کار کنید -
اگرهر تغییری ایجاد شد منبع عیب را یافتید اگر نشد برای شمالی هم تست کنید - بهرحال مادربرد در حال حاضر هم قابل استفاده نیست

خیلی جالبه حالا آیسی آی او داره بشدت داغ میکنه (قبل سویچ) من مطمئنم که قبل از اینکه آیسی صدا رو در بیارم io داغ نمیکرد معمولی بود ولی الان آتشی میشه! اولش سویچ شدنش هم مثل قبل 2 ثانیه ای بود و ایراد داشت ولی یکهو بدون اینکه کار خاصی کرده باشم الان دیگه با زدن دکمه پشت پاور خود به خود سویچم میشه دیباگر بدون کد همه چراغاش روشن و تصویرم نداره.دارم میرم سراغ فتها...

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست عزیز از پایه های اول i/o ولتاژگیری کن اگه 3.3 بود خرابی از خود i/o و اگر بیشتر بود اول مدار rtc و نهایتا جنوبی خرابه

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
سلام دوست گرامی

دوست عزیز شما صحیح فرمودین 12ولت همه جا هست ولی 12ولت با duty sycle بالا و آمپراژ بالا فقط در pwm ها وجود داره و اصلا بخاطر همین جریان کشی زیاد هست که 4 پین مخصوص خودش رو داره و گرنه 12ولت با آمپراژ پایین نمیتونه core های سی پی یو رو راه اندازی بکنه بنابراین در صورتی که اتصالی در مدار pwmسی پی یو باشه با درآوردن 4پین هیچ ولتاژی به فت ها نمیرسه و دستگاه باید قاعدتا حتی درحالی که فت ها اتصال باشند سوییچ بشه مگر اینکه ایراد درجای دیگری هم باشه البته شما استاد ما هستین

17mousavi

کاربر
2013-02-27
372
737
دوست عزیز از پایه های اول i/o ولتاژگیری کن اگه 3.3 بود خرابی از خود i/o و اگر بیشتر بود اول مدار rtc و نهایتا جنوبی خرابه
هر دو پین منفی و مثبت سویچ PWRBTN روی مادر بورد با گراند اتصال کوتاه هستن! گیرم که I/O خراب باشه مگه من چیکار کردم که خراب شد؟!

BEHROOZJAN

کاربر vip
کاربر
2014-08-06
232
628
دوست عزیز اولا متالیزه های برد رو که codec و lan رو از اونجاها برداشتی بررسی کن شاید لحیم باقیمانده با عث اتصال پایه ها و auto swichمیشه بهتره با ویک به آرامی و با لطافت طوری که پایه ها کنده نشه اقدام به کشیدن قلع باقیمانده کنی و فعلا سعی در گذاشتن اونها نکنی تا این عیب برطرف بشه .
دوست گرامی پدیده خیلی عجیبی نیست که دو سر سوئیچ بهم متصل باشند مگر نه اینکه در زمان سوئیچ طبق منطق active low بایستی 3.3 سوئیچ به گراند اتصال داده بشه تا مادربرد سوئیچ بشه ؟ خوب اینجا یه عاملی قبل از اینکه شما سوئیچ بکنی زحمتش رو برات میکشه که بهش میگن اوتو سوئیچ شده . حالا به احتمال زیاد همونه که خدمتت عرض کردم .نهایتا بعد از اقدانات بالا شما i/o رو خارج کن ببین باز هم اوتو سوئیچ هست یا نه ؟ اگر باشه با اطمینان ریشه همه مشکلات جنوبی هست. بد نیست تشریح مدار rtc رو مجددا نگاهی بیندازید خالی از لطف نیست .

بالا