آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: دل زدن ولتاژ خروجی و مشکل در STARTUP آی سی 3844

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

خودت دیود کوپلر را کشیدی مشخصه که دیود کوپلر همیشه اولیه است.
و من گفتم دیود کوپلر را شورت کن و لذا هر چند همیشه اولیه است و شما هم بعنوان اولیه کشیدی اما صحبتی از اولیه و ثانویه نکردم .
درواقع میتونی مقاومت ۱ کیلو موازی با دیود کوپلر ۲ را شورت کنی

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز

حق با شماست استاد بعلت خستگی دقت به جمله شما در خصوص دیود کوپلر نکردم.

با سپاس فراوان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

همین نقشه کافی وخوبه.
ابتدا داخل مدار دو پایه دیود کوپلر ۲ را با پنس یا گیره شورت کن ببین درست میشه؟ ( کوپلر نصب باشه )
همون کوپلری که گفتی آزاد کردی .

سپاس

باسلام خدمت استاد غزال عزیز و همه همراهان
استاد من آزمایش را با لامپ تست و واریاک انجام میدم.
ولتاژ ورودی را ۱۰۰ولت ac گذاشتم و دو پایه کوپلر را بهم وصل کردم در این حالت ولتاژ خروجی ثابت شد و وقتی در اینحالت ولتاژ ورودی افزایش بدم خروجی هم افزایش پیدا میکند.

درضمن استاد عزیز من چون چند جا کار میکنم تو تعمیرگاه از ساعت ۳ الی ۹ هستم .دلیل دیر شدن پاسخم این بود.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
استاد من آزمایش را با لامپ تست و واریاک انجام میدم.
ولتاژ ورودی را ۱۰۰ولت ac گذاشتم و دو پایه کوپلر را بهم وصل کردم در این حالت ولتاژ خروجی ثابت شد و وقتی در اینحالت ولتاژ ورودی افزایش بدم خروجی هم افزایش پیدا میکند.

درضمن استاد عزیز من چون چند جا کار میکنم تو تعمیرگاه از ساعت ۳ الی ۹ هستم .دلیل دیر شدن پاسخم این بود.
با سپاس فراوان

درود

اگه ساعتی که میتونی پاسخ بدی مشخص کنی همون موقع با چند پرسش و پاسخ تمومش میکنیم.

پس اگه با شورت کردن دیود کوپلر ۲ درست شد در اینصورت سمت راستِ راستِ نقشه یک مقاومت ۱ کیلو هست که به رفرنس ۴۳۱ متصله
حالا فقط همین ۱ کیلو را شورت کن ببین درست میشه ؟ ( دیود کوپلر شورت نباشه )

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

اگه ساعتی که میتونی پاسخ بدی مشخص کنی همون موقع با چند پرسش و پاسخ تمومش میکنیم.

پس اگه با شورت کردن دیود کوپلر ۲ درست شد در اینصورت سمت راستِ راستِ نقشه یک مقاومت ۱ کیلو هست که به رفرنس ۴۳۱ متصله
حالا فقط همین ۱ کیلو را شورت کن ببین درست میشه ؟ ( دیود کوپلر شورت نباشه )

سپاس

همانطوری که در پست قبلی عرض کردم از ساعت ۳ الی ۹ میتونم آزمایشهارو انجام بدم.
با اتصال مقاومت ۱ کیلو دقیقا به همان صورت اتصال دیود اپتوکوپلر میشه.
استاد لازم بذکره علارقم ثابت شدن ولتاژ خروجی ولی با افزایش ولتاژ ورودی بیشتر از ۱۰۰ ولت ac ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه و من بخاطر آسیب نزدن ولتاژ را بالا نمیبرم.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
همانطوری که در پست قبلی عرض کردم از ساعت ۳ الی ۹ میتونم آزمایشهارو انجام بدم.
با اتصال مقاومت ۱ کیلو دقیقا به همان صورت اتصال دیود اپتوکوپلر میشه.
استاد لازم بذکره علارقم ثابت شدن ولتاژ خروجی ولی با افزایش ولتاژ ورودی بیشتر از ۱۰۰ ولت ac ولتاژ خروجی افزایش پیدا میکنه و من بخاطر آسیب نزدن ولتاژ را بالا نمیبرم.
با سپاس فراوان

درود

ایا زمانیکه گفتی کوپلر را ازاد کردی با همین لامپ سری و ولتاژ ۱۱۰ تست کردی یا فقط زمانیکه تست های منو انجام دادی اضافه کردی ؟

اگر قبلا هم بوده دراینصورت
یکسو کننده مشکل داره و احتمالا خازن صافی مربوط به ۵ ولت خرابه و یا دیود موازی یا متصل با سیم پیچ اولیه ترانس خرابه

برای اینکه در جریان تست ها ، ولتاژها بیش از حد بالا نره
با ۱،۲ کیلو که به رفرنس ۴۳۱ و به همون ۱ کیلو متصله یک پتانسیومتر ۵۰ کیلو بوسیله گیره با ۱،۲ کیلو موازی کن و از صفر اهم کم کم بسمت ۵۰ کیلو زیاد کن تا ولتاژ های خروجی بیش از نرمال نشه.
در صفر اهم ، ولتاژ خروجی صفر ولته و هر چه مقاومت پتانسیومتر را افزایش بدی ولتاژ خروجی هم زیاد میشه )
اینجوری دیگه نیاز به ۱۱۰ ولت نیست.
آزمایشات باید بصورت لحظه ای باشه و هرچند قرار بود خروجی های تغذیه رو قطع کنی اما با کلک فوق دیگه ولتاژها زیانبار نمیشه.
و هر وقت عیب رفع بشه ولتاژ خروجی افت میکنه و باید پتانسیومتر را کنار بگذاری که نرمال بشه .
محل عیب پیدا شده و با روش فوق براحتی میتونی پیداش کنی ولی اگه نتونستی برمیگردم .

سپاس

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

ایا زمانیکه گفتی کوپلر را ازاد کردی با همین لامپ سری و ولتاژ ۱۱۰ تست کردی یا فقط زمانیکه تست های منو انجام دادی اضافه کردی ؟

اگر قبلا هم بوده دراینصورت
یکسو کننده مشکل داره و احتمالا خازن صافی مربوط به ۵ ولت خرابه و یا دیود موازی یا متصل با سیم پیچ اولیه ترانس خرابه

برای اینکه در جریان تست ها ، ولتاژها بیش از حد بالا نره
با ۱،۲ کیلو که به رفرنس ۴۳۱ و به همون ۱ کیلو متصله یک پتانسیومتر ۵۰ کیلو بوسیله گیره با ۱،۲ کیلو موازی کن و از صفر اهم کم کم بسمت ۵۰ کیلو زیاد کن تا ولتاژ های خروجی بیش از نرمال نشه.
در صفر اهم ، ولتاژ خروجی صفر ولته و هر چه مقاومت پتانسیومتر را افزایش بدی ولتاژ خروجی هم زیاد میشه )
اینجوری دیگه نیاز به ۱۱۰ ولت نیست.
آزمایشات باید بصورت لحظه ای باشه و هرچند قرار بود خروجی های تغذیه رو قطع کنی اما با کلک فوق دیگه ولتاژها زیانبار نمیشه.
و هر وقت عیب رفع بشه ولتاژ خروجی افت میکنه و باید پتانسیومتر را کنار بگذاری که نرمال بشه .
محل عیب پیدا شده و با روش فوق براحتی میتونی پیداش کنی ولی اگه نتونستی برمیگردم .

سپاس
توتمام تستها من با لامپ تست و ۱۰۰ ولت ac انجام دادم.
چشم حتما آزمایشهارو انجام میدم و نتایج را اعلان میکنم.
از اینکه وقت گرانبهایتان را دراختیار ما قرار میدید بسیار سپاسگزارم.
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
توتمام تستها من با لامپ تست و ۱۰۰ ولت ac انجام دادم.
چشم حتما آزمایشهارو انجام میدم و نتایج را اعلان میکنم.
از اینکه وقت گرانبهایتان را دراختیار ما فرار میدید بسیار سپاسگزارم.
با سپاس فراوان

درود

در شرایط قبل که ولتاژ خروجی داشتی ( مثلا شورت کردن دیود کوپلر ۲ ) مقاومت ۱،۰۵ کیلو را با پنس شورت کن اگه ولتاژ خروجی حدود صفر ولت نشد قبل از هر کاری اطلاع بده و فعلا اقدام دیگری نکن .
و اگه صفر ولت شد
برای کاهش ولتاژ باید ۵۰ کیلو را با مقاومت مشابه که پایین تر قرار داره و در نقشه شما با قلم قرمز مشخص کردم و مقدارش ۱،۰۵ کیلو هست موازی کنی.
آی سی 8پین را با نمونه 14 پین همین ای سی اشتباه گرفته بودم.

سپاس

IMG_20200512_000510_310.jpg

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

در شرایط قبل که ولتاژ خروجی داشتی ( مثلا شورت کردن دیود کوپلر ۲ ) مقاومت ۱،۰۵ کیلو را با پنس شورت کن اگه ولتاژ خروجی حدود صفر ولت نشد قبل از هر کاری اطلاع بده و فعلا اقدام دیگری نکن .
و اگه صفر ولت شد
برای کاهش ولتاژ باید ۵۰ کیلو را با مقاومت مشابه که پایین تر قرار داره و در نقشه شما با قلم قرمز مشخص کردم و مقدارش ۱،۰۵ کیلو هست موازی کنی.
آی سی 8پین را با نمونه 14 پین همین ای سی اشتباه گرفته بودم.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 166218

باسلام خدمت استاد غزال عزیز
در شرایطی که دیود کوپلر ۲ را شورت کرده بودم دوسر مقاومت ۱.۰۵ را شورت کردم ودر اینحالت خروجی ۰ ولت شد.
برای راحتی جهت راهنمایی مقاومتهارو شماره زدم و بپیوست تقدیم میگردد.
در خصوص آزمایش با پتانسیومتر ۵۰ کیلو قبلش یه تحلیلی در مورد مدار ارائه میدم.
با سپاس فراوان۲۰۲۰۰۵۱۲_۱۷۳۲۳۰.jpg

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
همانطور که مشاهده میکنید ما در این نقشه دو عدد ۴۳۱ داریم که به دو کوپلر میره و از اونجا یکی به پایه ۲ آی سی که همون پایه voltage feedbackهست میره و یکی دیگه از کوپلر ها به ترانزیستورTr1 و از اونجا به پایه ۳ آی سی که همون پایه current sense هست میره.
با توجه به اندازه مقاومتهای R1 و R3 همیشه میزان ولتاژ پایه رفرنس ۴۳۱ بالایی کمتر از رفرنس ۴۳۱ پائینی هستش و اگه به هردلیلی مدار نتونست ولتاژ را توسط pc1 کنترل کنه ولتاژ بالاتر از ۵ ولت بره اونوقت pc2 وارد عمل میشه و از طریق Tr1 ولتاژ Vcc را به پایه ۳ آیسی میده و آی سی خاموش میشه.
با سپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
همانطور که مشاهده میکنید ما در این نقشه دو عدد ۴۳۱ داریم که به دو کوپلر میره و از اونجا یکی به پایه ۲ آی سی که همون پایه voltage feedbackهست میره و یکی دیگه از کوپلر ها به ترانزیستورTr1 و از اونجا به پایه ۳ آی سی که همون پایه current sense هست میره.
با توجه به اندازه مقاومتهای R1 و R3 همیشه میزان ولتاژ پایه رفرنس ۴۳۱ بالایی کمتر از رفرنس ۴۳۱ پائینی هستش و اگه به هردلیلی مدار نتونست ولتاژ را توسط pc1 کنترل کنه ولتاژ بالاتر از ۵ ولت بره اونوقت pc2 وارد عمل میشه و از طریق Tr1 ولتاژ Vcc را به پایه ۳ آیسی میده و آی سی خاموش میشه.
با سپاس فراوان

درود
فعلا مشکل حل بشه بعدا در مورد تحلیلش فرصت هست
الان فرصتی ندارم نتیجه را گزارش کن یعنی با پتانسیومتر موازی با r3 ولتاژ را کم و نرمال کن که با برق مستقیم شهر بالاتر از ۵ ولت نباشه
سپس عیب را که با احتمال زیاد خازن صافی یا دیود متصل به اولیه T1 هست پیدا کن که در صورت رفع عیب باید ولتاژ کاهش پیدا کنه و دراینصورت پتانسیومتر را کنار بگذار و تموم شده

اگه خروجی را قطع و آزاد کردی در اینصورت در زمان تست یک مقاومت حدود ۱۰۰ اهم به خروجی متصل کن چون برخی از تغذیه ها با برد اصلی کامل میشه و بدلایلی بدون بار پروتکت عمل میکنه.

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا