آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست کمک در مورد تغذ یه 5 ولت 40 امپر

ویهات

کاربر vip
vip
کاربر
2016-06-11
61
58
با سلام وخسته نباشید اساتید محترم 2 عدد تغذیه تابلو روان 5 ولت 40 امپر برای تعمیر اوردان که ترانزیستور 13009 سوخته بود بعد از تعمیر بدون این که ازش بار بکشی کار میکند وقتی که روی تابلو بسته میشود 5 دقیقه کار کردن ترانزیستورا میسوزد بدون اینکه داغ شوند عیب از قطعات یا ایراد دارد در این مورد راهنمای کنید ممنون میشم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با سلام وخسته نباشید اساتید محترم 2 عدد تغذیه تابلو روان 5 ولت 40 امپر برای تعمیر اوردان که ترانزیستور 13009 سوخته بود بعد از تعمیر بدون این که ازش بار بکشی کار میکند وقتی که روی تابلو بسته میشود 5 دقیقه کار کردن ترانزیستورا میسوزد بدون اینکه داغ شوند عیب از قطعات یا ایراد دارد در این مورد راهنمای کنید ممنون میشم
عزیز گرامی خیلی بعید هست ترانزیستورها به تنهایی سوخته باشند
بدون اینکه به قطعات دیگه آسیبی وارد شده باشه
مقاومت های اهم پایین که روبروی جفت ۱۳۰۰۹ ها قرار دارن
بعلاوه دیود های مرتبط را چک کنید

ولتاژ هر دو خازن بزرگ را هم تک تک تست کنید و ولتاژ آن را اعلام کنید

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
درود،
اغلب مواقع ، ترانزیستور جایگزین شده بهره یا hfe بالاتری نسبت به ترانزیستور فابریکی داشته و موقع جریان کشی به اصطلاح اشباع شده و می‌ترکد.
و در چنین مواقعی هنگام کار ترانزیستور جایگزین شده در دقایق اولیه گرم هم نمیشود!
در اینصورت یا باید از ترانزیستور ساخت شرکت دیگر استفاده کنید یا اینکه مقدار مقاومت بیس ترانزیستور ها رو افزایش بدید و بفرض از 1 اهم به 1.8 اهم تغییر دهید.( که البته اصولی نیست ولی کار راه انداز هست)
علت دیگر هم میتونه نشتی دیود یا خازن الکترولیت کوچک بین ترانس پالس و ترانزیستور ها یا نشتی ترانزیستور ها و دیود زنر های بین ترانس پالس و آیسی سویچینگ باشه.

نیما تاری

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2015-12-15
76
166
تهران
سلام من تا دلت بخاد از اینا تعمیر کردم.
بعد از تعویض 13009 ها حتما تمام خازن های ریز رو هم تعویض کن. 4.7 میکرو 1 میکرو 47میکرو و22 میکرو.
توی این تغذیه بشدت خرابی داره.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
در این تاپیک که لینک آن را پیوست میکنم
تحلیل و تشریح کامل این مدل پاورها ،
نحوه کامل و جامع عیب یابی و تعمیر این پاورها به همراه هزاران عیب و ایراد های رفع و رجوع شده کاربران با همراهی کامل جناب غزال موجود میباشد

از سیر تا پیاز تغذیه تابلوی روان

که سالها قبل توسط استاد غزال گرامی تشریح کامل گردیده
میتونید استفاده کنید
من الله توفیق

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: HS13&86
بالا