آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست آموزش گام به گام محاسبات سیم پیچ برای هسته فریت

• نویسنده موضوع imported_god boy
  • تاریخ شروع
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
پيشرفته ترين منبع تغذيه سويچينگ

با سلام:
دوستان خوبم يك پروژه مدرنيزه جالب و پيشرفته اي براي اولين بار در اينترنت فارسي (من كه خيلي گشتم بدين صورت كامل و مجاني پيدا نكردم ) به زبان فارسي را در لينك زير شروع كردم علاقمندان ميتوانند با پي گيري و نظر دهي . نياز ها و مشگلات خود را مطرح نمايند :
http://forum.irantk.ir/t14189.html#post72777

I

imported_م.م.ب

Guest
محاسبات ترانس فرکانس بالا

با سلام من در حال طراحی یک منبع تغذیه سویچینگ هستم
ای سی نوسان ساز را gs3525 انتخاب کردم و فرکانس را حدود
200k Hz درنظر گرفتم این ای سی دارای دو خروجی است که در هر زمان یکی از انها فعال است . طرح مدار از نوع پوش پول است . همچنین خروجی مدار هم باید ولتاژ های 90+و90- داشته باشیم. جریان مورد نیاز در خروجی حدود 15A است .ورودی ترانس نیز طبیعتا ولتاژ یکسو شده ی 220v است که به سر وسط اولیه ترانس متصل خواهد شد.
پرسش اینکه اگر من بخواهم چنین ترانسی را به شکل چنبره ای بپیچم باید چه کنم.
ببخشید لطفا مرا درباره ی چگونگی تهیه حلقه ی فیدبک نیز راهنمایی کنید ( ایا می توان ولتاز فیدبک را توسط یک ثانویه دیگر از ترانس اصلی تهیه کرد؟ ):bye1:
با تشکر
راستی چون فرکانس بالاست برای کاهش پدیده پوستی چه کار کنم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام من در حال طراحی یک منبع تغذیه سویچینگ هستم
ای سی نوسان ساز را gs3525 انتخاب کردم و فرکانس را حدود
200k Hz درنظر گرفتم این ای سی دارای دو خروجی است که در هر زمان یکی از انها فعال است . طرح مدار از نوع پوش پول است . همچنین خروجی مدار هم باید ولتاژ های 90+و90- داشته باشیم. جریان مورد نیاز در خروجی حدود 15A است .ورودی ترانس نیز طبیعتا ولتاژ یکسو شده ی 220v است که به سر وسط اولیه ترانس متصل خواهد شد.
پرسش اینکه اگر من بخواهم چنین ترانسی را به شکل چنبره ای بپیچم باید چه کنم.
ببخشید لطفا مرا درباره ی چگونگی تهیه حلقه ی فیدبک نیز راهنمایی کنید ( ایا می توان ولتاز فیدبک را توسط یک ثانویه دیگر از ترانس اصلی تهیه کرد؟ ):bye1:
با تشکر
راستی چون فرکانس بالاست برای کاهش پدیده پوستی چه کار کنم

با سلام:
دوست عزيز لينك زير را پيگيري نماييد .

http://forum.irantk.ir/t14189.html#post72777

david68

کاربر
2008-02-08
8
2
سلام :

ميتونيد به من بگيد قوتيرين چوكي كه وجود داره ولتاژ رو تا چه اندازه ميتونه افزايش بده و ضمنا نام اين چوك يا همون ترانسفورمر رو هم اگه بلد هستيد بگيد مثلا ولتاژ ورودي ما 9 ولت هست حالا قويترين چوك موجود تا چه اندازه اي ميتونه ولتاژ رو افزايش بده .

با تشكر .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: LILO

david68

کاربر
2008-02-08
8
2
راستي چوك يك به بيست كيلو اهم كه مدلش هم lt44 هست ميدونيد در چه مدارهايي كاربرد داره ؟؟؟.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: LILO

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام :

ميتونيد به من بگيد قوتيرين چوكي كه وجود داره ولتاژ رو تا چه اندازه ميتونه افزايش بده و ضمنا نام اين چوك يا همون ترانسفورمر رو هم اگه بلد هستيد بگيد مثلا ولتاژ ورودي ما 9 ولت هست حالا قويترين چوك موجود تا چه اندازه اي ميتونه ولتاژ رو افزايش بده .

با تشكر .

با سلام :
دوست عزيز : براي توجيه كا مل در پاسخ شما لازم است به اختصار تعاريفي را به عرض شما برسانم .
1 – هر سيم پيچي كه فقط از چند حلقه (دور) تشكيل شود را چوك گويند (هر چوك فقط از يك سيم پيچ داراي هسته تشكيل شده است ) نوع و *** هسته مهم نيست كه فلزي و هوا و ....باشد .
2 - ترانسفورماتور فقط يك مبدلي هست كه اگرهر تواني به يك طرف ان اعمال شود (اوليه يا پريمر) با توجه به نسبت تبديل در ساختارش همان توان را (صرف نظر از اتلاف تبديل ) در ثانويه (سكاندر ) يا خروجي پس ميدهد و قسمت اوليه ان با ثانويه ايزوله الكتريكي مي باشد . (فرمولها در بخش اموزش مربوطه موجود ميباشند )
3 – ترانسفرمر مبدلي هست كه از نظر الكتريكي اوليه ان با ثانويه اش ايزوله (عايق) نيست .
با توجه به تعاريف بالا. منظور شما استفاده از چوك و ترانس متناقض ميباشد و پاسخگويي دقيق مقدور نيست .
ولي همينقدر ميتوانم بگم كه اگر شما ولتاژ 9 ولتي را به ورودي يك ترانسفورماتور اعمال كنيد با توجه به نسبت تبديل ان در ثانويه اش ولتاژي را خواهيد داشت و اين محدوديتي ندارد و هرچه ولتاژ در ثانويه اين ترانس بالا تر رود جريان ان كمتر خواهد شد و اين بستگي كاملي به نسبت تبديل ان دارد (امكان دارد شما 9 ولت اعمالي را تا هزاران ولت افزايش دهيد تا جايي كه جريان صفر گردد) .
نتيجه ميگيريم كه كلمه قويترين ترانس مفهوم كلي ندارد براي درك كامل مطلب .. شما در تاپيك اموزش گام به گام يك ترانس و .. و فرمولهاي محاسباتي را بيشتر مطالعه فرماييد .
با تشكر .
موفق باشيد .

david68

کاربر
2008-02-08
8
2
سلام

من يه ترانس كاهنده (اداپتور) رو باز كردم ميخواستم بدونم ميشه كاري كرد به جاي تبديل 220 به 12 220 رو به 120 تبديل كنه مشخصات اداپتور هم اين هست
ورودي 220 ac
خروجي 12 dc
امپر: max300 ma

من ميخوام كاري كنم خروجي 120 باشه و همينطور امپر 5 يا بيشتر باشه ايا همچين چيزي امكان داره مثلا با تغيير دور سييمها ميشه كاري كرد يعني تعدا دور سيم كلفت رو كم كنم يا تعدا دور سيم نازك رو كه در زير سيم كلفت پيچيده شده يا اصلا بايد قطر سيم تغيير پيدا كنه ؟؟؟ اگه بشه با تغيير دور سيمها كاري كرد خيلي خوب ميشه .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
سلام

من يه ترانس كاهنده (اداپتور) رو باز كردم ميخواستم بدونم ميشه كاري كرد به جاي تبديل 220 به 12 220 رو به 120 تبديل كنه مشخصات اداپتور هم اين هست :
با سلام:
دوست عزيز.
1- قدرت ترانس شما بدون در نظر گرفتن تلفات و.... حدود 3/6 W است در صورتيكه بخواهيد از خروجي 120 ولت بگيريد فقط 30 ميلي امپر مجاز خواهيد بود .
2- براي خروجي 120 ولت با 5 امپر نياز به ترانسي داريد كه حداقل حدود 600 وات قدرت داشته باشد در نتيجه متاسفانه نميتونيد از اين ترانس موجودتان همچنين قدرت درخواستي را بگيريد .
3- براي رسيدن به نتيجه سؤال اخري تان (همه چيز حد و اندازه اي دارد كه بيشتر از ان را مجاز نيستيد ) توصيه ميكنم تاپيك اموزش گام به گام يك ترانس و فرمولهاي مربوطه را در همين بخش مطالعه فرماييد .
با تشكر .
موفق باشيد .

david68

کاربر
2008-02-08
8
2
با سلام و تشكر لطفا در مورد اداپتورهاي دوبل يا همون ترانسهاي با خروجي 3 سر هم توضيح بديد يه جا خوندم اگه از سر سه سر اون ولتاژ 12 وارد كنيم در قسمت ورودي 220 ولت ترانس ولتاژ بالايي خواهيم داشتم ميخواستم بدونم اگه من همچين ترانسي رو بخوام بخرم بايد به فروشنده چي بگم و امپرش هم ميخوام 5 باشه با تشكر .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,556
با سلام و تشكر لطفا در مورد اداپتورهاي دوبل يا همون ترانسهاي با خروجي 3 سر هم توضيح بديد يه جا خوندم اگه از سر سه سر اون ولتاژ 12 وارد كنيم در قسمت ورودي 220 ولت ترانس ولتاژ بالايي خواهيم داشتم ميخواستم بدونم اگه من همچين ترانسي رو بخوام بخرم بايد به فروشنده چي بگم و امپرش هم ميخوام 5 باشه با تشكر .
با سلام :
دوست عزیز ترانس سه سر که اداپتور نیست و فقط یک مبدل (ترانس ) هست و هر ترانسی را میشود با معکوس گرفتن ورودی با خروجی هر طور باب میل تون بود استفاده کنید .
یعنی با داشتن یک ترانس فرضا 220 ولت به 24 ولت شما مختار هستید که از این ترانس به عنوان کاهنده (220 به 24 ) و یا افزاینده (24 به 220 ) استفاده کنید .
امپر ترانس مربوط به قدرت (حجم ) ترانس مربوط میشه هر چقدر بزرگتر همون مقدار امپر بیشتر .
با تشکر .
موفق باشید .

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا