آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: داغ شدن مقاومت گیت

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
ممنون از همه به خاطر راهنمایی هاشون چون تریستور و ترایاک قطعات کم کاربردی هستند مطالب مفید کمی در موردشون هست.
یک نکته رو هم بنده بگم برای سایر دوستان.
احتمالا توی سایت ها دیدید که نوشته شده فرق تریستور با ترانزیستور اینه که بعد از تحریک گیت خاموش نمیشه اما اگر در عمل امتحان کنید این طور نیست!!! خب دلیل اینه که این حرف برای ترایاک و تریستور های کوچک مثل BT131 صادقه و برای بزرگ تر ها مثل BT138 جواب نمیده (البته اگه جریان بالا ازشون کشیده بشه معولا روشن میمونند) برای همین برای روشن نگه داشتنشون نیاز به راهکارهایی هست که اساتید عرض کردند.

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,431
ممنون از همه به خاطر راهنمایی هاشون چون تریستور و ترایاک قطعات کم کاربردی هستند مطالب مفید کمی در موردشون هست.
یک نکته رو هم بنده بگم برای سایر دوستان.
احتمالا توی سایت ها دیدید که نوشته شده فرق تریستور با ترانزیستور اینه که بعد از تحریک گیت خاموش نمیشه اما اگر در عمل امتحان کنید این طور نیست!!! خب دلیل اینه که این حرف برای ترایاک و تریستور های کوچک مثل BT131 صادقه و برای بزرگ تر ها مثل BT138 جواب نمیده (البته اگه جریان بالا ازشون کشیده بشه معولا روشن میمونند) برای همین برای روشن نگه داشتنشون نیاز به راهکارهایی هست که اساتید عرض کردند.

درسته یکی از پارامترهای تریستور ها Holding current هست که باید از دیتاشیت چک بشه.

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام، تغذیه شما با توجه به اینکه گفتید مثلا لامپ 12 را میخواهد روشن کند، DC است یا AC. متوسط جریان بار چقدر است؟ شماره ترایاک یا تریستوری که میخواهید استفاده کنید را نیز بفرمایید. آیا خاصیت دیمری هم مد نظر شما هست یا فقط روشن و خاموش؟

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
سلام، تغذیه شما با توجه به اینکه گفتید مثلا لامپ 12 را میخواهد روشن کند، DC است یا AC. متوسط جریان بار چقدر است؟ شماره ترایاک یا تریستوری که میخواهید استفاده کنید را نیز بفرمایید. آیا خاصیت دیمری هم مد نظر شما هست یا فقط روشن و خاموش؟

با عرض پوزش متاسفانه مدار رو نمیتونم قرار بدم اما مشخصات کامل رو عرض میکنم قبلا برای سادگی کار گفتم لامپ...
1- تغذیه متغیر 3 تا 30 ولت dc
2- جریان متغیر چند میلی تا حدود 10 آمپر
3- ترایاک tyn1225
4- فقط خاموش و روشن

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
با عرض پوزش متاسفانه مدار رو نمیتونم قرار بدم اما مشخصات کامل رو عرض میکنم قبلا برای سادگی کار گفتم لامپ...
1- تغذیه متغیر 3 تا 30 ولت dc
2- جریان متغیر چند میلی تا حدود 10 آمپر
3- ترایاک tyn1225
4- فقط خاموش و روشن
سلام
برای راه اندازی ترایاک در dc میتونی از شستی لحظه ای استفاده کنی بعد از راه اندازی ترایاک مسیر گیت را قطع کند. و بعد از قطع پایه گیت ترایاک روشن است . و به نظر من به ترانزیستور هم برای راه اندازی ترایاک لازم نیست.
متشکرم

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
سلام
برای راه اندازی ترایاک در dc میتونی از شستی لحظه ای استفاده کنی بعد از راه اندازی ترایاک مسیر گیت را قطع کند. و بعد از قطع پایه گیت ترایاک روشن است . و به نظر من به ترانزیستور هم برای راه اندازی ترایاک لازم نیست.
متشکرم

سلام. همونطور که توی چند پست قبلی اشاره کردم ترایاک و تریستورهای بزرگ(جریان بالا) بعد از قطع گیت خاموش میشن درنتیجه نیاز به تحریک دائمی دارند مگر اینکه ازشون جریان بالا کشیده بشه

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام
متشکرم
فکر نکنم چنین مدار ساده ای که شما می فرمایید مد نظرشون باشه وگرنه مدارش را میگذاشتند و تریگر گیت تریستور احتمالا بوسیله سیگنالی از میکرو یا خروجی مداری هست. فقط مشخص نکردند که این خاموش و روشن در زمان های کوتاه پشت سر هم انجام میشه یا در زمان های طولانی.

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
خب ، اولین مورد اینه که این قطعه تریستوره نه ترایاک و برای کاربرد جریان دی سی که دارید استفاده میکنید مناسبه. باید ترتیب پایه های آند کاتد و گیت را طبق دیتاشیت رعایت کنید.
مورد دوم جریان لچ این تریستور 90 میلی آمپر است که برای تحریک آن توسط گیت باید در آند برقرار شود. همچنینholding current این تریستور 50ma در شرایط ازمایشی دیتاشیت است و طبعا نمیتونید کمتر از این میزان جریان انتظار عملکرد نرمال و روشن موندن تریستور را داشته باشید. مگر اینکه جریان گیت بصورت مداوم برقرار باشد که این مورد هم باعث تلفات میشود. هم در قطعه سری با گیت هم در خود تریستوراگر کاربرد شما کمتر از این میزان جریان است با توجه به DC بودن جریان میتوانید نوع تریستور را با جریان نگهداری پایین تر تغییر دهید یا از ماسفت استفاده کنید تا قابلیت قطع کردن جریان با استفاده از گیت را نیز داشته باشید.
نکته ای که در دیتاشیت مشهود است اینه که گیت برای تریگر شدن نیاز به حداکثر 40 میلی آمپر دارد که بنابراین با محدود کردن جریان گیت توسط مقاومت میتوانید تلفات تریستور و ترانزیستور تحریک کننده را کم کنید.

اگر میخواهید در جریان بالاتر از 100 میلی آمپر از تریستور استفاده کنید نباید مشکل داغ کردن و سوختن داشته باشید مگر این که سرعت سویچ مدار زیاد باشد. بازهم بدون مشاهده مدار نمی توان نظر دقیق داد.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

i2015

کاربر
2020-10-31
99
66
فکر نکنم چنین مدار ساده ای که شما می فرمایید مد نظرشون باشه وگرنه مدارش را میگذاشتند و تریگر گیت تریستور احتمالا بوسیله سیگنالی از میکرو یا خروجی مداری هست. فقط مشخص نکردند که این خاموش و روشن در زمان های کوتاه پشت سر هم انجام میشه یا در زمان های طولانی.
خاموش و روشن در زمان های طولانی هست. یه کار خیلی ساده ای هم میشه انجام داد اما کاملا غیر اصولی هست:
یه led رو با یه مقاومت 220 اهم بین ترانزیستور و گیت قرار دادم در این صورت ترانزیستور دیگه نمیسوزه و همه فشار روی مقاومت هست. اما بازم مشکل اینجاست که ما هنوز جریان کشی گیت رو داریم و اتلاف فوق العاده زیاد توسط مقاومت :( درنتیجه راهکار فقط همون نوسان سازه ظاهرا

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
سلام. همونطور که توی چند پست قبلی اشاره کردم ترایاک و تریستورهای بزرگ(جریان بالا) بعد از قطع گیت خاموش میشن درنتیجه نیاز به تحریک دائمی دارند مگر اینکه ازشون جریان بالا کشیده بشه
سلام
دوست خوبم حدس میزنم شما مداری طراحی کردید که برای روشن وخاموش کردن مدار از تریستور استفاده مکنید . اما مشکلی که پیش میاد از مدار جریانی کشیده نشه تریستور خاموش میشه . که این خاموش شدن تریستور طبیعی است . به نظر من شما باید یک بار در مسیر تریستور قرار دهید مانند یک لامپ 6 ولت یا ال ای دی در حقیقت منظورم این است که در صورت نکشیدن جریان اصلی برق یک بار مصنوعی باشه که نذاره تریستور خاموش بشه مانند یک لامپ 6 ولتی تا بتونی هر موقع از بار اصلی استفاده کنی .دوست خوبم انشاالله مطالب مفید باشند.
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: masuodd55
بالا