آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702(هویه و..)

Miladkk

کاربر vip
کاربر
2019-10-02
30
12
اذربایجان غربی
پاسخ : تحلیل و عیب یابی گرداک 952 و یاکسان 701 و 702

درود

اگر نقشه در انجمن موجوده استفاده کنید .
من حفظ نیستم که نقاط مختلف دستگاه چه ولتاژی داره ؟
خصوصا که معلوم نیست چه مدل دستگاهی است ؟

سپاس
عکس چه جوری میشه فرستاد

800908

کاربر
2019-06-22
61
145

سلام به همه دوستان
من كل تاپيك رو نخوندم و نميدونم به موردي كه من ميخوام اشاره كنم كسي بر خورد كرده يا نه.
من با تعويض كل خازن هاي گرداك 952 تونستم مشكل دستگاه خودم رو حل كنم.
مشكل دستگاه من اين بود كه اوايل هويه از كار افتاد البته اگه يه كم به نوكش با هيتر حرارت ميدادم كار مي كرد كه من چون از هويه زيا استفاده نميكردم بيخيالش شدم. ولي چند ماه بعد ديدم كه بعضي مواقع با زدن دكمه خاموش روشن كردن هنوز هيتر كار ميكرد و خاموش نميشد كه بازم بعد از چند بار تلاش درست ميشد تا اينكه اين مشكل خيلي حاد شد و ديگه مجبور ميشدم دستي حرارت رو تا 150 برسونم و اون رو از برق بكشم. وقتي دستگاه رو باز كردم و قطعات رو تست كردم همه قطعات سالم بودند و براي همين بدون در نظر گرفتن ظاهر خازن ها همه رو با خازن مرغوب تعويض كردم و تمام مشكلات دستگاه حل شد.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام به همه دوستان
من كل تاپيك رو نخوندم و نميدونم به موردي كه من ميخوام اشاره كنم كسي بر خورد كرده يا نه.
من با تعويض كل خازن هاي گرداك 952 تونستم مشكل دستگاه خودم رو حل كنم.
مشكل دستگاه من اين بود كه اوايل هويه از كار افتاد البته اگه يه كم به نوكش با هيتر حرارت ميدادم كار مي كرد كه من چون از هويه زيا استفاده نميكردم بيخيالش شدم. ولي چند ماه بعد ديدم كه بعضي مواقع با زدن دكمه خاموش روشن كردن هنوز هيتر كار ميكرد و خاموش نميشد كه بازم بعد از چند بار تلاش درست ميشد تا اينكه اين مشكل خيلي حاد شد و ديگه مجبور ميشدم دستي حرارت رو تا 150 برسونم و اون رو از برق بكشم. وقتي دستگاه رو باز كردم و قطعات رو تست كردم همه قطعات سالم بودند و براي همين بدون در نظر گرفتن ظاهر خازن ها همه رو با خازن مرغوب تعويض كردم و تمام مشكلات دستگاه حل شد.

درود

:wubsmile:تعویض شانسی قطعات ، اشتباه بسیار بزرگی است خصوصا در این دستگاه که جنس برد بسیار نامرغوب است و ترک ها و مسیرهای مسی با دستکاری مختصری از فیبر بلند میشه.

:wubsmile: زحمات بسیار زیاد تعویض شانسی قطعات ، کوچکترین ثمره و حاصل علمی نداره ، یعنی به دانش علمی شما افزوده نمیشه.

:wubsmile:احتمال بروز خطا و عیب های جدید و صدمه قطعاتی که بسادگی تهیه نمیشه و اگه تهیه بشه ارزش قطعه اصلی رو نداره ، بسیار زیاد است.

و خسارات دیگری که مکررا اعلام کردم حاصل تعویض شانسی است.

لذا اولا بهیچ عنوان از این شیوه استفاده نفرمایید و با استفاده از تحلیل اقدام فرمایید ، خصوصا که تحلیل این سیستم تقدیم شده و ضمن تعمیر علمی و اصولی ، از ثمرات ارزشمند این شیوه و دانشی که کسب میکنید برای همیشه استفاده خواهید کرد.

و لذا اگرچه تعویض شانسی برای این دستگاه قابل توجیه نیست ، اما با فرض محال درصورتیکه ناگزیر به تعویض شانسی شدید ، لااقل پس از تعویض هر قطعه ، نتیجه را بررسی و تست فرمایید تا اولا عامل بروز عیب را کشف فرمایید .
و ثانیا از تعویض بیمورد قطعات بعدی و بی حاصل جلوگیری شود.

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک

سلام.
دیروز یه هیتر برام اوردن که صاحبش میگفت اخرین بار سالم بوده وقتی خاموش کرده بعد یک ساعت روشنش کرده دیگه کار نکرده بازش کردم مقاومتای داخل تصویر زغال شده بودن با تعویضشون درست نشد متوجه شدم که پمپ گیر کرده با تعمیر اون دستگاه راه افتاد دما هم قابل کنترل هست ولی پمپ یسکره شده و با چرخش ولوم مقدار باد هیچ تغییری نمیکنه هنوز قطعه ای که اتصال کوتاه شده باشه یا اتصالش باز باشه پیدا نکردم توی مسیر یه کوپلر شش پایه و یه ترایاک بود که با تعویضشون تغییری نکرد.
20220917_124621.jpg

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام.
دیروز یه هیتر برام اوردن که صاحبش میگفت اخرین بار سالم بوده وقتی خاموش کرده بعد یک ساعت روشنش کرده دیگه کار نکرده بازش کردم مقاومتای داخل تصویر زغال شده بودن با تعویضشون درست نشد متوجه شدم که پمپ گیر کرده با تعمیر اون دستگاه راه افتاد دما هم قابل کنترل هست ولی پمپ یسکره شده و با چرخش ولوم مقدار باد هیچ تغییری نمیکنه هنوز قطعه ای که اتصال کوتاه شده باشه یا اتصالش باز باشه پیدا نکردم توی مسیر یه کوپلر شش پایه و یه ترایاک بود که با تعویضشون تغییری نکرد.
مشاهده فایل‌پیوست 187577

درود

ترایاک T8 و سپس متعلقات آن را بررسی کن.
تحلیل پمپ پست ۲ این تاپیک است.

https://www.irantk.ir/threads/85277...1-702-بخش-هیتر?p=492436&viewfull=1#post492436

زمانیکه هیتر خنک هست یکلحظه c16 را شورت کن اگه پمپ خاموش شد ترایاک سالمه و متعلقات و مسیر فرمان آنرا بررسی کن.

البته مدت زیادی از تحلیل گذشته و با تحلیل سطحی پیشنهاد کردم.

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک

ترایاک T8 و سپس متعلقات آن را بررسی کن.
سلام مجدد.
آقای مهندس ممنون بابت توجهتون ،هیتر من با نقشه ای که شما گذاشتید خیلی فرق داره دو تا برد داره یکیش همونه که داخل تصویر مشاهده میکنید یکی دیگش هم مربوط به ولوم ها و صفحه نمایش و... هست ،T8 هم یه ترانزیستور کوچیک هست که الان دردسترس نیست شمارشو اعلام کنم و همون طور که در تصویر قابل روِئیت هست من حذفش کردم و هیچ تاثیری در کارکرد سیستم نداشت.
20120605_162721.jpg
البته این عکس رو از داخل سایت برداشتم یه سری قطعاتش نیست ،جهت مشاهده بهتر قطعات و لوکیشن T8
مقاومت های R39 و R40 هر کدوم 22 کیلواهم هستن ولی مقاومتایی که برای من اورد و تو نقشه شما هست 18 کیلو هستن آیا این مورد میتونه تاثیری داشته باشه؟
مقدار اون دو تا مقاومتی که محل نصبشون در برد خودم سیاه شده چند اهم هست؟
روی برد شماره لوکیشن هاشون مشخص نیست...

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782

سلام مجدد.
آقای مهندس ممنون بابت توجهتون ،هیتر من با نقشه ای که شما گذاشتید خیلی فرق داره دو تا برد داره یکیش همونه که داخل تصویر مشاهده میکنید یکی دیگش هم مربوط به ولوم ها و صفحه نمایش و... هست ،T8 هم یه ترانزیستور کوچیک هست که الان دردسترس نیست شمارشو اعلام کنم و همون طور که در تصویر قابل روِئیت هست من حذفش کردم و هیچ تاثیری در کارکرد سیستم نداشت.
مشاهده فایل‌پیوست 187587
البته این عکس رو از داخل سایت برداشتم یه سری قطعاتش نیست ،جهت مشاهده بهتر قطعات و لوکیشن T8
مقاومت های R39 و R40 هر کدوم 22 کیلواهم هستن ولی مقاومتایی که برای من اورد و تو نقشه شما هست 18 کیلو هستن آیا این مورد میتونه تاثیری داشته باشه؟
مقدار اون دو تا مقاومتی که محل نصبشون در برد خودم سیاه شده چند اهم هست؟
روی برد شماره لوکیشن هاشون مشخص نیست...

درود

توصیه من با توجه به نقشه مقدوره و بدون نقشه ، توانایی چندانی ندارم.
باید ترایاک متناظر با نقشه موجود را پیدا کنید.
یعنی باید سیم پمپ را تعقیب کنید که یکی از دو سیم پمپ به ترایاکی متصل باشه و قطعا همون ترایاک و یا متعلقاتش صدمه دیده
مقاومت هایی که سوخته بود به چه قطعات مهمی مرتبطه؟

سپاس

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
940
8,853
استان مرکزی-اراک

باید سیم پمپ را تعقیب کنید که یکی از دو سیم پمپ به ترایاکی متصل باشه
مسیر رو دنبال کردم و به T1-T2-U1-D3-D1 و... میخوره که علاوه بر اینکه در تست سالم نشون میدادن ولی بازم برای اطمینان عوض کردم و نتیجه ای حاصل نشد.

• Like
بالا