آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تحلیل و روش عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : تحلیل منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

با سلام و خسته نباشید
و البته غذر خواهی از استاد غزال بزرگوار بابت تاخیر در جواب دادن به سوالی که مطرح کردن
یکی از وظایف دیود محدود کردن ولتاژ فکر کنم اینجام به همین منظور استفاده شده که ولتاژ دو سر خازن محدود کنه
البته مطمئن نیستم اگه اشتباه راهنمایی کنید استاد
ممنونم

سلام
استدعا دارم لطف دارید
تاحدودی درست فرمودید ولی چگونه اینکارو میکنه ؟

فرض کنید دیودی را در جهت معگوس با یک باطری موازی کرده اید که وظیفه ای بعهده گیرد و بفرمایید وظیفه چنین دیودی چیست و چه سودی داره

راهنمایی : در شرایط عادی هیچ سودی نداره و صرفا در شرایط غیرعادی مفیده .

سپاس

آخرین ویرایش:

seee

Banned
2009-02-05
141
617

با سلام.

ديود d11 يك ديود محافظ ميباشد كه در شرايط عادي اصلا هدايتي ندارد و در مواردي از جمله وصل كردن وسايل يا بارهايي كه خاصيت سلفي دارند مفيد است.
فرض كنيد يك موتور يا سيم پيچي را به خروجي منبع تغذيه وصل كنيد سلف با تغييرات جريان مخالفت ميكند و اين مخالفت خود را با ايجاد يك ولتاژ معكوس در دوسرش كه با تغييراتجريان متناسب است نشان ميدهد.گاهي اين ولتاژ زياد ميباشد و ممكن است به ترانزيستور خروجي يا ديگر قطعات اسيب برسد. وقتي ولتاژي با پلاريته معكوس
ايجاد شود ديود d11 روشن ميشود و انرژي يا جريان سلف از طريق اين ديود تخليه ميشود و ولتاژ را روي منفي .7 قطع و محدود ميكند.
اميدوارم جواب درستي داده باشم.

با تشكر.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با سلام.

ديود d11 يك ديود محافظ ميباشد كه در شرايط عادي اصلا هدايتي ندارد و در مواردي از جمله وصل كردن وسايل يا بارهايي كه خاصيت سلفي دارند مفيد است.
فرض كنيد يك موتور يا سيم پيچي را به خروجي منبع تغذيه وصل كنيد سلف با تغييرات جريان مخالفت ميكند و اين مخالفت خود را با ايجاد يك ولتاژ معكوس در دوسرش كه با تغييراتجريان متناسب است نشان ميدهد.گاهي اين ولتاژ زياد ميباشد و ممكن است به ترانزيستور خروجي يا ديگر قطعات اسيب برسد. وقتي ولتاژي با پلاريته معكوس
ايجاد شود ديود d11 روشن ميشود و انرژي يا جريان سلف از طريق اين ديود تخليه ميشود و ولتاژ را روي منفي .7 قطع و محدود ميكند.
اميدوارم جواب درستي داده باشم.

با تشكر.

سلام
آفرین

بله پاسخ شما اونقدر درست و کامل و شفاف است که مطلب و ابهامی باقی نگذاشته

فقط بعنوان خاطره عرض میکنم یکبار سیم هایولتاژ تلویزیونی بصورت معگوس به این تغذیه متصل بود و تلویزیون را روشن کردم و بواسطه این دیود هیچ خسارتی جز صدمه این دیود به بار نیاورد

سپاس

aidinmamad

کاربر
2014-02-06
113
231
تبریز

با سلام
منم این مدارو ساختم چون تو خیلی از سایت هادیده بودم ولی کار نکرد من از یه سایت خارجی همین نقشه رو پیدا کرد که اون جا هم نوشته بود که درست کار نمیکنه این مدار ، و نقشه ی درستشو هم گذاشته بود که من هر دو نقشه رو در نرم افزار Multisim درست کردم همین نقشه ای که شما گذاشته بودید کار نکرد ولی نقشه ی اصلاح شده در سایت خارجی کار کرد من این نقشه رو براتون آپ لود میکنم .
8pic.ir/images/36240088475808105692.png

یکی ام جناب آقای (غرال) در صفحه ی 2 فرموده اند که : (ازآنجاکه مبنای u1 و u2 ولتاژ خروجی است که با خطوط قرمز و سبز مشخص کردم لذا خروجی u1, u2 در هر لحظه بر پایه مقدار خروجی تغذیه مقایسه و اصلاح میشود نه بر اساس گراند خام قبل از R7بطوریکه مقسم ولتاژ R12 و R11 نمونه ای از خروجی را به U2 میفرستد و لذا اگر ذره ای از مقدار انتخابی کمتر یا بیشتر باشد بلافاصله دستور افزایش یا کاهش ولتاژ را صادر میکند تا ورودی منفی و مثبت آپ امپ مساوی شوندمثلا در ولتاژ 5 ولت و صفر آمپر ، ولتاژ خروجی تغذیه نسبت به پشت و جلوی R7 مقدار 5 ولت است اما در 3 آمپر که 1/41 ولت در R7 افت میکند ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 6/41 ولت میشود که نسبت به جلوی R7 یا نسبت به سیم منفی خروجی همان 5 ولت شود و لذا چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است.) خوب به نظر من این جا محدود کننده ی جریان چه کاره هست وقتی چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است پس اگر این طوری باشد این مدار اصلا محدود کننده ی جریان ندارد و در غیر این صورت باعث اختلال در مدار میشود چون وقتی ما جریان را به 2 آمپر محدود کنیم اگر بیشتر از 2 آمپر جریان بکشیم نا خود آگاه ولتاژ نیز افت خواهد کرد و این قسمت مدار دست به کار شده و سعی میکند ولتاژرا افزایش دهد از طرفی با افزایش ولتاژ جریان نیز افزایش یافته و محدود کننده ی جریان دو باره جریان را محدود و باعث کاهش ولتاژ میشود و این قسمت دو باره دست به کار شده و باز هم ولتاژ را زیاد میکند و همین طور ادامه مییابد که باعث اختلال در مدار میشود .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با سلام
منم این مدارو ساختم چون تو خیلی از سایت هادیده بودم ولی کار نکرد من از یه سایت خارجی همین نقشه رو پیدا کرد که اون جا هم نوشته بود که درست کار نمیکنه این مدار ، و نقشه ی درستشو هم گذاشته بود که من هر دو نقشه رو در نرم افزار Multisim درست کردم همین نقشه ای که شما گذاشته بودید کار نکرد ولی نقشه ی اصلاح شده در سایت خارجی کار کرد من این نقشه رو براتون آپ لود میکنم .

یکی ام جناب آقای (غرال) در صفحه ی 2 فرموده اند که : (ازآنجاکه مبنای u1 و u2 ولتاژ خروجی است که با خطوط قرمز و سبز مشخص کردم لذا خروجی u1, u2 در هر لحظه بر پایه مقدار خروجی تغذیه مقایسه و اصلاح میشود نه بر اساس گراند خام قبل از R7بطوریکه مقسم ولتاژ R12 و R11 نمونه ای از خروجی را به U2 میفرستد و لذا اگر ذره ای از مقدار انتخابی کمتر یا بیشتر باشد بلافاصله دستور افزایش یا کاهش ولتاژ را صادر میکند تا ورودی منفی و مثبت آپ امپ مساوی شوندمثلا در ولتاژ 5 ولت و صفر آمپر ، ولتاژ خروجی تغذیه نسبت به پشت و جلوی R7 مقدار 5 ولت است اما در 3 آمپر که 1/41 ولت در R7 افت میکند ولتاژ خروجی نسبت به پشت R7 مقدار 6/41 ولت میشود که نسبت به جلوی R7 یا نسبت به سیم منفی خروجی همان 5 ولت شود و لذا چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است.) خوب به نظر من این جا محدود کننده ی جریان چه کاره هست وقتی چه صفر آمپر و چه 3 آمپر بکشید همیشه خروجی 5 ولت است پس اگر این طوری باشد این مدار اصلا محدود کننده ی جریان ندارد و در غیر این صورت باعث اختلال در مدار میشود چون وقتی ما جریان را به 2 آمپر محدود کنیم اگر بیشتر از 2 آمپر جریان بکشیم نا خود آگاه ولتاژ نیز افت خواهد کرد و این قسمت مدار دست به کار شده و سعی میکند ولتاژرا افزایش دهد از طرفی با افزایش ولتاژ جریان نیز افزایش یافته و محدود کننده ی جریان دو باره جریان را محدود و باعث کاهش ولتاژ میشود و این قسمت دو باره دست به کار شده و باز هم ولتاژ را زیاد میکند و همین طور ادامه مییابد که باعث اختلال در مدار میشود .

سلام

دوست خوبم
همین پست را در تاپیک زیر هم مطرح فرمودید که همونجا پاسخ را تقدیم کردم و تکرار نمیکنم اینجا
http://www.irantk.ir/irantk1075/#post279354

شما مشکل مداری که مونتاژ فرمودید مطرح فرمایید بزودی درست میشه و خواهی دید اشکالی در مونتاژ داشته اید و مدار مذکور فاقد نقصه

اگر ایرادی در این تغذیه اثبات کنید بابت اصلاح اینجانب و پیشگیری از انحراف ذهن دیگران کار ارزنده ای کرده اید و قطعا جبران خواهم کرد.
ضمنا بفرمایید چه اصلاحاتی اعمال فرمودید
سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

با سلام

سلام

مشکل فوق الذکر ایشان در پست 42 تاپیک زیر درحال بررسی است و جهت پیگیری و مشاهده نتیجه به اینجا مراجعه فرمایید
http://www.irantk.ir/irantk1075/

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770
پاسخ : تحلیل و عیب یابی منبع تغذیه 0 - 30 ولت 3 آمپر

سلام
عیب یابی این تغذیه

نکات مهم
نکته 1 - استفاده از سوکت برای هر آی سی جهت تسریع و تسهیل تعمیر
بویژه كه میتوانید کلیه آی سی ها را در سوکت u1 تست کنید به این صورت که اگر در محل u1 نصب کنید باید پایه ۶ دارای ولتاژ ۱۱.۲ ولت باشه درغیراینصورت اون آی سی سوخته

نکته2- هرچند این تغذیه برای 0 الی 30 ولت تعریف و طراحی شده اما بمنظور افزایش طول عمر آن بهتر است ولتاژ متناوب ترانس کمتر از 21 ولت باشد ( یعنی ولتاژ c1 کمتر از 30 ولت باشد )

لذا اگر ولتاژ c1 بیشتر از 30 ولت است بروش زیر و بسادگی ولتاژ ترانس را بمقدار مناسبی کم کنید.

انجمن تخصصی تعمیرکاران ایران | Electronic Forum | تعمیرکار | tamirkaran| tamirkar

درغیراینصورت شاهد صدمه زود هنگام و پیاپی آی سی ها خواهید بود.

نکته 3- جهت اندازه گیری ولتاژها پروب مشکی ولتمتر را به پین منفی C1 و یا به منفی خروجی متصل کنید.
attachment.php
عیب یابی
1- اندازه گیری ولتاژ زینر D7
اگر 5/6 ولت نیست قطعات R2, R3,C3,C2,D5,D6 را تست و بررسی کنید

2- بررسی و تست ولتاژ تغذیه آی سی ها ( پین 4و7 )

3- D9 , Q1 را آزاد کنید

4- تست ولتاژ پین 6 آی سی U1 ، بطوریکه اگر 11/2 ولت نباشد U1 سوخته

5- تست ولتاژ پین 3 آی سی U2، بطوریکه با تغییر پتانسیومتر ولتاژ ( P1 ) باید از صفر تا 11/2 ولت تغییر کند
درغیراینصورت U2 را خارج کنید اگر تغییرات فوق درست شد U2 سوخته و اگر بازم درست نشد باید ولتاژ سه پین P1 را بررسی کنید بطوریکه باید یکطرف P1 صفر ولت و طرف دیگر 11/2 ولت و سر وسط 0 الی 11/2 قابل تغییر باشد.

6- P1 را از مینیمم تا ماکزیمم بچرخانید که دراینصورت پین 6 آی سی U2 باید از صفر ولت تا ماکزیمم ( حدود 25 الی 30 ولت ) تغییر کند اگر تغییر نکرد یک پایه R15 را آزاد کنید
الف ) اگه حالا ولتاژ پایه ۶ با تغییر p1 بازم تغییر نکرد دراینصورت U2 سوخته
ب ) اگه پایه ۶ تغییر کرد u2 سالمه و Q2 یا Q4 سوخته ( احتمال صدمه Q4 بیشتره )

7- با تغییر P1 باید ولتاژ امیتر Q2 , Q4 هم از صفر ولت تا ماکزیمم تغییر کند در غیراینصورت ابتدا Q4 را آزاد کنید اگر با تغییر P1 ولتاژ خروجی قابل تغییر شد در اینصورت Q4 سوخته
و اگر خروجی بازم قابل تغییر نشد Q2 سوخته لذا تعویضش کنید تا خروجی تغذیه از صفر تا ماکزیمم تغییر کند.

8- یک مقاومت 10 کیلو را جهت تست ، بین پین 2 و 4 آی سی U3 متصل کنید که دراینصورت باید ولتاژ پین 6 آن ماکزیمم شود
سپس مقاومت 10 کیلو را بین پین 2 و 7 همین آی سی U3 متصل کنید که باید ولتاژ پین 6 آن مینیمم (منفی) شود

اگر اینگونه نشد دراینصورت U3 سوخته

9- پس از تعویض قطعات معیوب ، D9 و Q1 را در محل خود نصب کنید و از منبع تغذیه استفاده کنید

تست جریان و صحت تغذیه و مدرج کردن پتانسیومتر جریان ( P2) در پست آتی

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

تست صحت تغذیه

و مدرج کردن پتانسیومتر جریان (p2)

الف ) با p1 ولتاژ خروجی را 4 ولت انتخاب و یک مقاومت 4 اهم وات بالا ( حدود 5 الی 10 وات ) به خروجی تغذیه متصل کنید.

1- p2 را به چپ و راست بچرخانید و نقطه تغییر حالت led را پیدا کنید یعنی نقطه ای که اگر کمی به چپ یا کمی به راست بچرخانید چنانچه led روشن باشد خاموش شود و اگر خاموش باشد روشن شود

2- حالا این نقطه را با علامت 1A مشخص کنید

باین ترتیب اگر هر زمانی P2 را در این نقطه قرار دهید دراینصورت این تغذیه بهیچ عنوان اجازه عبور جریان بیش از 1 آمپر را نخواهد داد. ( یعنی فقط کمتر از 1 آمپر میدهد)

ب) حالا ولتاژ 6 ولت را انتخاب و مجددا نقطه تغییر حالت LED را پیدا کنید و این نقطه را با 1/5A مشخص کنید یعنی اگر این نقطه را انتخاب کنید منبع تغذیه اجازه عبور بیش از 1/5 آمپر را نمیدهد

ج) بترتیب فوق با انتخاب 8 ولت نقطه 2A و با انتخاب 10 ولت ، نقطه 2/5 آمپر و با انتخاب 12 ولت نقطه 3 آمپر را مشخص کنید.

تست صحت تغذیه

مقاومت را آزاد و ولتاژ را 20 ولت و جریان را 1 آمپر انتخاب کنید
حالا مقاومت 4 اهمی را به خروجی متصل کنید که با 20 ولت باید 5 آمپر از آن عبور کند

اما ملاحظه میکنید که LED با روشنایی خود شما را مطلع میکنه و میگه داری چکار میکنی من بیشتر از 1 آمپر بهت نمیدم چرا 5 آمپر میخوای

و لذا ملاحظه میکنید بصورت اتوماتیک ولتاژ 20 ولت تبدیل به 4 ولت میشه که جریان خروجی از جریان مجاز 1 آمپری که انتخاب کرده بودیم تجاوز نکنه

و اگر مقاومت 2 اهمی به خروجی متصل کنید داستان فوق تکرار میشه با این تفاوت که ایندفعه 20 ولت تبدیل به 2 ولت میشه که بیشتر از جریان مجازی که انتخاب کرده بودیم ( 1 آمپر) از مقاومت عبور نکنه

و حالا اگه 3 آمپر را انتخاب کنیم و مقاومت 4 اهمی را به خروجی متصل کنید یعنی میخواد 5 آمپر بکشه که بازم داستان فوق با این تفاوت تکرار میشه که ولتاژ 20 ولت تبدیل به 12 ولت میشه که ماکزیمم جریان مجازی که انتخاب کرده بودیم ( 3 آمپر) بدهد

ولی اگه بخواهیم جریانی کمتر از جریان انتخابی بکشیم کاری به کارمون نداره و ولتاژ خروجی همواره ثابته و تغییری نمیکنه .

مثلا اگه ولت 20 و 2A انتخاب کنیم ولتاژ خروجی با مقاومت های 100 و 50 و 20 و 15 و 11 اهم هیچگونه تغییری نمیکنه و همن 20 ولته
اما ولتاژ خروجی با مقاومت کمتر از 10 اهم بگونه ای تغییر میکنه که بیش از 2 آمپر بهش نده

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,770

سلام

نمونه عینی عیب یابی این تغذیه اینجا

http://www.irantk.ir/irantk1075/#post282906

بابت پیگیری و رفع مشکل پست 65 که از سوی aidinmamad عزیز مطرح گردیده