آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل مدار یک نمونه لامپ کم مصرف

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
آفرین

تقریبا درسته

اگه R6 اتصال کوتاه باشه ترانزیستورها میسوزن
زیرا بمحض روشن شدن Q1 ولتاژ 310 ولت از طریق Q1 به دیاک و ییس Q2 میرسه و هر دو ترانزیستور روشن و میسوزند

و اگه R6 قطع باشه ولتاژی به C2 نمیرسه که در لحظه اول ولتاژ C2 بالا بره و بزرگتر از 30 ولت بشه و Q2 را استارت کنه

وظیفه D1 اینه که زمان تخلیه C2 را خیلی کم میکنه یعنی بمحضیکه Q2 روشن بشه هرچی C2 ولتاژ داشته باشه بلافاصله از طریق کلکتور امیتر Q2 به گراند متصل و دشارژ و تخلیه میشه

و لذا برای اینکه C2 دوباره شارژ بشه باید جریانی از طریق R6 که مقاومتش خیلی بزرگه و 1 مگا است شارژش کنه که زمان قابل توجهی میخواد و لذا یک ذره که از طریق این مقاومت 1 مگا شارژ بشه سیکل بعدی از راه میرسه و دوباره از طریق Q2 دشارژ میشه و لذا بعد از استارت هیچوقت به 30 ولت نمیرسه که در عملکرد مدار اختلالی ایجاد کنه

لذا R6 , D1 زمان شارژ را بسیار بزرگتر از زمان دشارژ C2 میکنه و لذا دیاک فقط در راه اندازی فعال میشه و سپس قطع است

درواقع C1 , R4 , R6 , D1 برای این منظوره که دیاک فقط در لحظه اول یعنی در استارت موثر باشه و در بقیه موارد دیاک قطع بشه

البته اگه من طراحی میکردم با کمی تغییر در این قسمت دو قطعه را حذف میکردم یعنی جای دیود را تغییر میدادم و C1 , R6 را حذف میکردم تا عمر لامپ بیشتر بشه

سپاس

به نام خدا
استاد من در رابطه با خازن C1 قبلا زیاد تحقیق کردم
اگر هم تو مدار نباشه مشکلی به وجود نمی یاد
و لامپ روشن میشود
به این نتیجه رسیدم که به این خازن میگن خازن اسنابر
و توان تلافتی ترانزیستورها رو کم میکند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
یه نام خدا
R1 R3 R2 R5
رو برچه اصولی باید انتخاب کرد
چون روی گرمای ترانزیستور خیلی تاثیر گذار هستند
ایا فرمول خاصی داره یا به صورت تجربی حساب میشه

سلام

استاد اسدی عزیز

اصولا مقاومت محافظ هر چی بزرگتر باشه بهتره تا جایی که موجب اختلال کار مدار نشه

مقاومت بیس اگه خیلی کوچیک بشه در حرارت موثره ولی تصور نمیکنم مقاومت امیتر ترانزیستورهای این مدار صفر و یا 10 اهم بشه تاثیر چندانی داشته باشه اگه تجربه ای در این خصوص دارید مطرح فرمایید
البته طبیعیه که اگه صفر اهم باشه عمرش کمتر و اگه با 10 اهم کار کنه عمرش بیشتر میشه ولی من تحلیل را با هدف تسهیل تعمیر تقدیم میکنم

یعنی بر این موارد به این دلیل تکیه میکنم که اگه بدونیم مقاومت صفر الی 10 اهم امیتر و 10 الی 100 اهم بیس تاثیری در عملکرد و راه اندازی مدار نداره دراینصورت به مقدار مقاومت که 1 اهمی یا 2 اهمی است گیر نمیدم و قطعه و وقت را بیهوده تلف نمیکنیم و مدام و بی جهت عوضش نمیکنیم

بنابرین معلومه که هرچی مقاومت محافظ درحد امکان بزرگتر باشه خیلی بهتره

از طرفی تمام قطعات برای عملکرد فعلی مدار و برای زمانیکه مدار سالمه پیش بینی نمیشه بلکه برخی از قطعات برای زمانی پیش بینی میشه که مدار سوخته و باید از افزایش خسارت و وقوع حوادث خطرناک جلوگیری کنه و لذا جایگزینی سیم بجای 1 اهمی درصورتیکه مدار بسوزه بدیهیه که خسازت بیشتری وارد میکنه

فرمودید:
R1 R3 R2 R5
رو برچه اصولی باید انتخاب کرد

محاسبه علمی این قطعات به چند سال تحصیل نیاز داره
ولی انتخاب تجربی بهتر از محاسبات علمی جواب میده و حتی یک طراح پس از محاسبه علمی باید عملا تست کنه و خطاها را با سعی و خطا رفع کنه

بهمین دلیل عمده تولیدات پس از مدتی دستخوش اصلاحات میشن

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
به نام خدا
استاد من در رابطه با خازن C1 قبلا زیاد تحقیق کردم
اگر هم تو مدار نباشه مشکلی به وجود نمی یاد
و لامپ روشن میشود
به این نتیجه رسیدم که به این خازن میگن خازن اسنابر
و توان تلافتی ترانزیستورها رو کم میکند

سلام

قطعا با حذف c1 مشکلی پیش میاد ولی بسادگی و فوری قابل مشاهده نیست
شبیه مقاومت چند اهمی سری با برق شهر در تغذیه دستگاهها که حذف آن موجب صدمه خازن تغذیه میشه ولی به این زودی قابل مشاهده نیست.

آیا تاثیر c1 را در همین مدار تست کردی یا تصور میکنی مشابه این مداره ؟

بنظر من درسته که خازن c1 خیلی کوچکتر از c2 است اما زمان شارژ اولیه را سریعتر میکنه و در زمان استارت هم موثره

البته عرض کردم میشه c1 , R6 را با کلکی حذف کرد اما نه با اتصالات این مدار

با حذف C1 باید زمان استارت اندکی بیشتر بشه و عمر ترانزیستورها کمتر بشه ولی حذف R6 با این طراحی نمیشه و تغییر کوچکی میخواد

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
به نام خدا
استاد در این مدار برای حفاظت ترانزیستور های مدار هیچ چیزی قرار داده نشده است
ایا نیاز ندارد

سلام

اگه دیود معگوسی بین کلکتور امیتر باشه بهتره ( البته باید تست بشه و اگه موجب اختلالی نشه که بنظر نمیرسه موجب اختلالی بشه )
ودر این خصوص C1 بجای دیود معگوس نقش ناچیزی ایفا میکنه.
و با توجه به عدم پیش بینی کافی بنظر میرسه این مدار عمر طولانی نداره

اما پاسخ منو ندادی

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
سلام

آیا تاثیر c1 را در همین مدار تست کردی یا تصور میکنی مشابه این مداره ؟

بنظر من درسته که خازن c1 خیلی کوچکتر از c2 است اما زمان شارژ اولیه را سریعتر میکنه و در زمان استارت موثره

البته عرض کردم میشه c1 , R6 را با کلکی حذف کرد اما نه اتصالات این مدار
با حذف C1 باید زمان استارت اندکی بیشتر بشه ولی حذف R6 با این طراحی نمیشه و تغییر کوچکی میخواد

سپاس

به نام خدا
نه استاد عزیز این مدار نیست ولی دقیقا
جایگاه خازن و مقدار خازن همان می باشد
که در تمامی لامپ های کم مصرف هم وجود دارد و ولتاژ 630 ولت کمه و باید اکـثرا 1000 ولت استفاده بشود
چون 630 خراب میشه و اختلال ایجاد میکنه تو مدار
استاد ایا جهت سیم پیچی چک یا همان بوبین در لامپهای کم مصرف که دو پایه هم بیشتر ندارند ایا فرق میکند؟؟؟
من خودم فکر مکنم جهت سیم پیچی رو جهت جریان تاثیر میذاره
ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم و شاید اشتباه میکنم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
به نام خدا
نه استاد عزیز این مدار نیست ولی دقیقا
جایگاه خازن و مقدار خازن همان می باشد
که در تمامی لامپ های کم مصرف هم وجود دارد و ولتاژ 630 ولت کمه و باید اکـثرا 1000 ولت استفاده بشود
چون 630 خراب میشه و اختلال ایجاد میکنه تو مدار
استاد ایا جهت سیم پیچی چک یا همان بوبین در لامپهای کم مصرف که دو پایه هم بیشتر ندارند ایا فرق میکند؟؟؟
من خودم فکر مکنم جهت سیم پیچی رو جهت جریان تاثیر میذاره
ولی به هیچ نتیجه ای نرسیدم و شاید اشتباه میکنم

اصولا جهت سلف دو پایه هیچ تاثیری در عملکرد مدار نداره اما در برخی از مدارها ، جهت ولتاژ القایی سلف ، فقط در تحلیل مدار اهمیت داره نه در عملکرد مدار

لذا سلف دو پایه را در هر جهتی بپیچید و در هر جهتی استفاده کنید کوچکترین تاثیری در عملکرد مدار نداره

یعنی اگر پایه های هر سلف دو پایه ای را در هر مداری جابجا کردید و مدار مختل شد یک جایزه پیش من داری
بشرطی که سلف بجز دو پایه هیچ ارتباط دیگری با مدار نداشته باشه مثلا میدان مغناطیسی یا هسته سلف مرتبط با سوئیچ و سنسور و امثالهم نباشه

ضمنا درخصوص ولتاژ خازنی که فرمودید کاملا درسته و بهمین خاطر دیود معگوس ولتاژهای القایی خطرناک را خیلی بهتر از خازن حذف میکنه و عمر لامپ را بشدت افزایش میده

سپاس

آخرین ویرایش:

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
استاد عزیز به نظر شما روی pcb مدار این لامپ ها به نظرتون کدوم خطوط باید ضخیم تر باشد
و به نظرتون مقاومت های یه لامپ کم مصرف 70 وات
چند وات باشند

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
به نام خدا
استاد عزیز به نظر شما روی pcb مدار این لامپ ها به نظرتون کدوم خطوط باید ضخیم تر باشد
و به نظرتون مقاومت های یه لامپ کم مصرف 70 وات
چند وات باشند

سلام

در کلیه مدارها
1- مسیرهایی که حامل جریان بیشتری هستند باید ضخیم تر باشه
2- باقیمانده و جاهای خالی باید با گراند پر بشه تا بعنوان شیلد عمل کنه و نویز منتشره و یا نویز دریافتی را ناچیزتر کنه

ضمنا توان مقاومت ها باید متناسب با مقدار مقاومت و جریان استفاده بشه مثلا اگر مقاومت امیتر این مدار را همین 1 اهمی انتخاب کنیم نیم وات هم خوبه

توجه : گاها تصور میشه هرچه توان مقاومت ها بزرگتر باشه بهتره . اما این تصور ناصحیحه مثلا اگر توان مقاومت محافظ به اندازه غیر معقول ، خیلی وات بالا باشه در اینصورت زمانیکه عیبی حادث بشه ، بابای مدار درمیاد و همه چی میسوزه جز این مقاومت کم ارزش
لذا توان مقاومت محافظ نباید خیلی بالا باشه (در حدی که فقط گرمای قابل توجهی نداشته باشه کافیه )

اگه نمونه ای از این مدار پیدا کردی حتما اطلاع بده که با تست های لازم هرگونه خطا را مرتفع کنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,778
سلام

جناب آقای دهاقانی مارو در تحلیل این لامپ آلوده کردی و رفتی

درخواست تحلیل این لامپ از ناحیه شما مطرح شد ولی بنظر میرسه هر کسی نیاز داشته باشه ، شما نیاز نداری

آیا نمونه این لامپ را داری که چند تست انجام بشه ؟

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا