آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اموزش و تعمیر و تشریح مدارات و قطعات بکار رفته در تلفن بیسیم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
باسلام
خیلی تشکر میکنم فقط در قسمت بیس فرکانس کریستال فرستنده بجای 16.640 ، 16.460 مگاهرتز باید باشد اشتباه تایپی بوجود آمده است.
با سلام :
و با تشکر از تذکر بجا و نکته بینی دقیق شما دوست عزیز ... بله 16.460 صحیح هست ... پیری و معرکه گیری ... این اشتباه تایپی را بزارید به حساب پیری و پیری چشمی شدیدی که دارم . البته پاسخ ها درست بود ...
***** متن اصلاح شد .****
در نهایت تمام مقاله را بصورت pdf کامل تقدیم خواهم کرد .
با تشکر .
موفق باشید .

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
منهم پیرم اینهم عکس نوه ام است منهم اشتباه میکنم خدا به شما و خانواده گرامی سلامتی بدهد تایپ را جوانها بیشتر از پیرها اشتباه میکنند شما بزرگوارید

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
چطور شروع کنیم :
در یک نگاه ممکن هست فکر کنید که با توجه به مطالب ارایه شده !! و تنها با جابجایی کریستالهای فرستنده و گیرنده دودستگاه بیس - میتوان دو تلفن بیسیم مختلف را با هم ست کرده و قابل استفاده شود !!! اما در عمل با مشکلات عدیده ای مواجه شوید !! یکی از این مشکلات مربوط هست به فرق بین بخش دوبلر بیس با هند ست !!!!
همونطور که تشریح گردید در بیس به سه برابر ضرب میکردیم - اما در هندست ممکن هست به سه یاچهار و حتی تا پنج برابر هم ضرب شود !!! لذا بطور مستقیم نمی توان فقط باجابجایی کریستالها به فرکانسهای مطلوب دست یافت ......
-
دومین عامل مهم عبارت از فرق فرکانس گیرنده های هندست با طرف بیس ها میباشد - اگر کمی با تامل به اساس کارکرد این تلفن ها بنگرید !!! خواهید دید که گیرنده های هندست تقریبا با دو برابر { یا بیشتر } فرکانس های گیرنده بیس طراحی شده اند و این هم در مقادیر خازنها و نحوه ارایش صافیها و سیم پیچ های قسمت RF نهفته هست که با یک نگاه سطحی حتما متوجه خواهید شد ..
-
اما راهکار چیست ؟
-
نه نه ابدا نترسید!!! :stop: { میدونم تا بحث سیم پیچ و صافی و تنظیم این بخش به میان میاید یک مقدارشاید ... } اما با روشی که ارایه میدهم بصورت خیلی ساده و بدون هزینه و صرف وقت به همه این مشکلات فایق خواهید امد .
عملا روی مثالهای قبلی کار میکنیم تا ضمن کسب مهارت های لازم پرو

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
چطور شروع کنیم {2 ) .
ابتدا کریستال گیرنده هندست طرف
[hide] مبدا که ؟؟؟؟؟؟ بود را دراورده و با ؟؟؟؟؟؟ روی برد مقصد تعویض و جایگزین می کنیم و به سراغ مدارکنورتر گیرنده میرویم :
-
تشریحی از مدار IC TA7358AP:
در یک نگاه اولیه در برد مقصد در قسمت انتن با یک IC شانه ای به شماره TA7358AP برمیخوریم که با قطعاتی طبق شکل زیر ارایش یافته : TA7358 CONVERTER.jpg
این IC مجموعه ای از مدارات تقویت سیگنال RF انتن و مدار میکسر و اسیلاتور داخلی میباشد که سیگنال دریافتی از انتن {پایه 1 } را تا حدی تقویت کرده و خروجی تقویت شده{ پایه 3} به مدار تانک { جهت تطبیق امپدانس و صافی و گرفتن امواج ناخواسته } و همزمان توسط خازنی به مدار میکسر {پایه 4} اعمال - همچنین روی {پایه 8} نیز یک کریستال فرکانس اوسیلاتور داخلی را فراهم ساخته و توسط مدار داخلی به مدار مخلوط کننده اعمال می کند و از طرفی روی { پایه 7} نیز مدار تانکی قرار دارد که دو فرکانس اوسیلاتورداخلی و سیگنال ورودی انتن را در هم مخلوط کرده و سیگنالی به فرکانس در محدوده فرکانس { - اسیلاتور } اماده می سازد و در نهایت – ترکیبی از حاصل تفریق دو سیگنال را از طریق {پایه 6} به ترانسفرمر کوپلینگ فرکانس میانی IF} - FM} که فرکانس ان 10.7 مگاهرتز میباشد را تحویل میدهد { پایه 9 } خط تغذیه مثبت VCC در حدود 5 الی 9 ولت و پایه 5 ان اتصال زمین یا همون خط تغذیه منفی IC می باشد .
با توجه به ارایش و عملکرد مدار فوق در می یابیم که حساسترین قطعات این مدار عبارت از کریستال + سیم پیچ روی پایه 7 و سیم پیچ روی پایه 3 ان می باشند که تعیین کننده فرکانس کاری در هر مدار کاربردی را شکل خواهند داد .
در اینجا کافیست که دو ترانسفرمر های همنوع در مدار هندست را با اینها تعویض و جایگزین کنیم تا این گیرنده 30 مگاهرتزی به یک گیرنده 70 مگاهرتز تبدیل شود و بدنبال ان کریستال ست شده ای که قبلا محاسبه کردیم را {؟؟؟؟ } نیز با کریستال فوق جابجا و کل مدار را بصورت یکطرفه { نصف پروژه } را به پایان برسانیم .
نکات دیگری نیز وجود دارد که بعد از را ه اندازی کل مدار و از راه دور جهت ثبات و عملکرد دقیق و کیفیت بهتر و کاستن حساسیت ها مورد نیاز هست که بموقع می پردازیم . [/hide]در صورتیکه مطالب براتون جا افتاده باشد حال باید بتوانید فرکانس کریستال گیرنده { بیس در مقصد } را محاسبه کنید . اگر گفتید چه کریستالی مورد نیاز هست ؟؟؟
همراه و همگام باشید تا بعد .
خسته نباشید .
ادامه دارد .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
با سلام :
فکر کنم توانسته باشید تا بحال نیمی از پروژه را راه اندازی کنید بعبارتی از دو دستگاه بیس MEG 20000 {مبدا } و همچنین SENAO-628 را بعنوان بیس {مقصد } . بصورت یکطرفه بدین شرح که با روشن کردن فرستنده مبدا – سیگنال ارسالی از مبدا را در گیرنده مقصد دریافت کنید . احتمال این سوال هست که فرستنده مبدا را چطور روشن کنید ؟؟؟؟ برای اینکار چندین روش موجود دارید :
[hide][/hide]
[hide][/hide]
[hide]
ساده ترین اش : هر کدام از این دستگاه ها ی بیس دگمه مخصوصی برای استفاده تلفن داخلی { اینترکام } و { CALL } دارند کافیست که دگمه زنگ اینترکام را فشرده نگهدارید تا فرستنده تان سیگنال زنگ به طرف مقصد را ارسال کند .
موردی که لازم به یاد اوری هست اینکه معمولا فرکانس سیگنالهای زنگ در انواع تلفن ها متفاوت باشند { معمولا در ردیف فرکانس صوتی مثل بوق و محدوده شنوایی { 1 ~ 2 KHZ } هستند در صورتیکه یکی از طرفین با نقطه مقابل همفرکانس نباشد ؟؟؟ !! با وجودی که فرستنده گیرنده مقابل را روشن میکند اما زنگ مقصد بصدا در نیاید – لذا لازم هست بعد از اینکه فرستنده مبدا گیرنده مقصد را روشن کرد { ازروشن شدن LED سبز رنگ کمک بگیرید } حال با پیچاندن پتانسیومتر تنظیم فرکانس زنگ در مدار گیرنده یا فرستنده { ممکن هست بدلیل اختلاف زیاد لازم باشد هر دو پتانسیومتر طرفین را دستکاری کرده تا دو سیستم همفرکانس و نهایتا زنگ طرف مقابل بصدا دربیاید } در نمونه هایی که عملا روی انها تست میکنم این اختلاف بقدری زیاد بود که چرخاندن پتانسیومترها کفاف نکرد و لازم شد خازن پولیستر یک طرف را تعویض و تصحیح فرکانس کنم .
مورد بعدی اینکه اگر دستگاه های طرفین اماده و ارتباط برقرار شده ؟؟؟ برای تنظیمات دقیق بهتر هست دو دستگاه را دور از هم در چند مرحله قرار داده و بخش تنظیمات نهایی جهت رفع خش خش و ارتباط موفق با تنطیمات دستی IF ها و تغییر فاصله بین سیم پیچ های هسته هوا بهترین حالت را بدست اورید .

با توجه به کل مطالب این مقاله حتما توجیه شده اید که نصف دیگر پروژه را چطور با همدیگر ست کنید ...... { تکرار مراحل اول در نیمه دوم پروژه }دیگر نکاتی که باید یاداوری کنم اینکه سعی کنید فرکانس فرستنده های بیس طرفین را از 3 برابر بیشتر نکنید که در بخش صافی های خروجی با عدم حذف هارمونیک مواجه خواهید شد و همین 3 برابر برای فرستنده ها کافی میباشند مگر از دستگاهی استفاده کنید که صرفا برای چند برابر بخصوص طراحی شده باشد .....
در مورد گیرنده های طرفین دست تون باز هست هر تغییری { با رعایت مراحل و شرایط } قابل اعمال میباشد .
[FONT=&quot]در صورتیکه کل پروژه را راه اندازی نمودید خواهید دید که با اعمال پالس های تن { [/FONT][FONT=&quot]DTMF } شما یک کنترل از راه دور بیش از 16 کانالی با فواصل دهها کیلومتر را در اختیار دارید برای اینکار کافیست که از برد شماره گیر { تن } بهره گیری مرده و خروجی انرا به ورودی قبل از سیم پیچ کریستال فرستنده اعمال کرده و از پایه 9 IC - 3381MC یا 3357 و ..... گیرنده دریافت کرده و بدلخواه کاربردی را برای انها تعریف کنید [/FONT]
[/hide]
هر مشکلی داشتین پیام بزارید بیشتر در خدمتون خواهم بود .
خسته نباشید .
موفق باشید .

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام استاد بزرگوار جناب آقای رجبی
ترانزیستور خروجی آر اف تلفنهای بیسیم معمولی حداکثر 300 میلی وات است چطوری میشود برد ده کیلومتر را دریافت کند
البته اگر از تلفنهای بیسیم برد بلند استفاده کنیم عملی میباشد.

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,272
ایران
باسلام
استاد گرامی جناب آقای رجبی
در پست قبلی اشاره کردید که در تنظیم فرکانس، برای اینکه دو سیستم هم فرکانس و صدای زنگ به صدا در آید با پتانسیومتر تنظیم میکنید ولی بعضی مواقع اختلاف زیاد است که لازم است که خازن پولیستر یک طرف تعویض گردد
اگر امکانش است با عکس و نقشه همین مطلب را توضیح بفرمایید

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
باسلام
استاد گرامی جناب آقای رجبی
در پست قبلی اشاره کردید که در تنظیم فرکانس، برای اینکه دو سیستم هم فرکانس و صدای زنگ به صدا در آید با پتانسیومتر تنظیم میکنید ولی بعضی مواقع اختلاف زیاد است که لازم است که خازن پولیستر یک طرف تعویض گردد
اگر امکانش است با عکس و نقشه همین مطلب را توضیح بفرمایید
با سلام :
بله توضیح داده ام : { در نمونه هایی که عملا روی انها تست میکنم این اختلاف بقدری زیاد بود که چرخاندن پتانسیومترها کفاف نکرد و لازم شد خازن پولیستر یک طرف را تعویض و تصحیح فرکانس کنم . حتی گاها ممکن هست خازن کفاف ندهد لازمه تغییری در مقاومت مسیرش داده شود حدالامکان سعی کنید فرکانس پایین را تغییرو با فرکانس بالای مقابل ست کنید .
مقاله ای کلی و نحوه انتقال دیتا و فرمان های کنترلی از راه دور تا 8 کاناله بلکه هم بیشتر و همچنین در رابطه با lm567 و چگونگی کاربرد ان و فرمول محاسبه فرکانس وتشریح قطعات مداری اش بصورت مصور در دست اقدام دارم که عملا روش کارمیکنم که به محض حصول نتیجه متعاقبا خدمت شما دوستان علاقمند اپلود خواهم کرد .
با تشکر .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
باسلام استاد بزرگوار جناب آقای رجبی
ترانزیستور خروجی آر اف تلفنهای بیسیم معمولی حداکثر 300 میلی وات است چطوری میشود برد ده کیلومتر را دریافت کند
البته اگر از تلفنهای بیسیم برد بلند استفاده کنیم عملی میباشد.
با سلام :
ترانزیستور تقویت نهایی در دستگاه بیس از نوع کتابی { همراه رادیات الومینیمی } با توان بالاتر از مقداری که مطرح می کنید هست و معمولا از 12 ولت استفاده میکند چون محدودیتی برای تامین تغذیه نداریم و هدف ما از ابتدای تاپیک ست کردن و استفاده از دو دستگاه بیس دور برد میباشد - مسلما هندست ها از توان کمتری { بخاطر تامین باتری } اما با فرکانس بالاتر { معمولا مضربی از 4 یا 5 برابر} کریستال اوسیلاتور هستند .
موفق باشید .

ropshop

کاربر vip
vip
کاربر
2009-02-12
48
44
بار سلام
احتراما مطلبی راجع به تعمیرات تلفن دیدم. کنجکاو شدم نظری بیاندازم. اما سیستم پیام داد که اینجانب اجازه
دسترسی باین صفحه بعلت ندادن حق اشتراک ندارید یا انرا فعال نکردیدو یا........ درتاریخ 14 ابنماه بشماره ترانکشن 4822227678454 اینجانب بابت حق اشتراک یک ساله پرداخت کردم .پس اجازه دارم که این صفحات را ببینم. لطفا . پیگیری نمایید . با احترام . ropshop

بالا