آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: آیا در دستگاه اینورتر جوش رعایت کردن مثبت و منفی برای وصل انبر و گیره اتصال مهم است؟

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس

به نظرم سر مثبت خروجی نسبت به منفی خروجی دارای ولتاژ هست که یکطرف به شنت برای  نمونه برداری به ای سی 3140 میره و یکطرف هم به گراند تا ولتاژ نمونه برای 3140 ساخته بشه یک مثبت ولتاژ یک گراند برای ورودی 3140

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام مهندس

به نظرم سر مثبت خروجی نسبت به منفی خروجی دارای ولتاژ هست که یکطرف به شنت برای نمونه برداری به ای سی 3140 میره و یکطرف هم به گراند تا ولتاژ نمونه برای 3140 ساخته بشه یک مثبت ولتاژ یک گراند برای ورودی 3140

درود

مگه با گراند منفی نمیشه ااینطور استفاده کرد ؟ !
یعنی نمونه گیری فقط با گراند مثبت مقدوره ؟ !

سپاس

taghiabad

کاربر
2015-02-08
85
162
ایران
درودمگه با گراند منفی نمیشه ااینطور استفاده کرد ؟ !یعنی نمونه گیری فقط با گراند مثبت مقدوره ؟ !سپاس
سلام.استاد عزیز شاید بانمونه گیری از گراند منفی بازه ولتاژ نمونه گیری ما دچار تغییر بشه ودر نتیجه خروجی ٣١۴٠دارای تغییرات پلاریته.استاد ماروبرای اطلاعات ناچیز ببخش.ممنون

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام.استاد عزیز شاید بانمونه گیری از گراند منفی بازه ولتاژ نمونه گیری ما دچار تغییر بشه ودر نتیجه خروجی ٣١۴٠دارای تغییرات پلاریته.استاد ماروبرای اطلاعات ناچیز ببخش.ممنون

درود

استدعا دارم
موضوع تاپیک مورد سوال موصوف نبود اما ازآنجاکه بانی طرح موضوعی شد که جالب و جدید و جذاب است .
لذا بصورت سوال و معما مطرح کردم تا علاوه بر آشنایی و اطلاع نسبی از روش تحقیق ، موجبات فعالیت ذهنی و تفریح و سرگرمی علمی هم فراهم بشه .
و لذا تقدیم فوری پاسخ موجب کاهش بازدهی میشه و اهداف فوق الاشاره را عقیم میکنه .

لازم بذکر است که دستیابی به پاسخ صحیح ، با حدس و گمان و بدون بررسی عمیق نقشه ناممکنه .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

مگه با گراند منفی نمیشه ااینطور استفاده کرد ؟ !
یعنی نمونه گیری فقط با گراند مثبت مقدوره ؟ !

سپاس

سلام مهندس دلیلم این بود که در اکثر نقشه های الکترونیکی از مثبت فیدبک میگیره مثل تغذیه های سوئیچینگ که از ولتاژ مثبت برای ورودی فیدبک میگیره و از طریق کوپلر به پایه فیدبک ای سی میره

مهندس در همین دستگاههای جوش اینورتری  و اکثر مدارهای الکترونیکی سیمی از قسمت مدار به بدنه دستگاه میره که سیم اتصال بدنه معروفه پریزهای ما که سیم ارت نداره بودن یا نبودن این سیم چه کمکی میکنه ؟
یکبار دیدم در دستگاهی این سیم اتصال بدنه جرقه زده بود و جوشکار اعتراف کرد که سیم فاز به بدنه خورده و برای همین دستگاه اسیب دیده بگذریم از اینکه به سختی اعتراف کرده و منهم بعد از تعمیر این سیم را در اوردم و وصل نکردم که باز هم مشکل پیش بیاورد 

آیا این کار اشتباه یا نه؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
سلام مهندس دلیلم این بود که در اکثر نقشه های الکترونیکی از مثبت فیدبک میگیره مثل تغذیه های سوئیچینگ که از ولتاژ مثبت برای ورودی فیدبک میگیره و از طریق کوپلر به پایه فیدبک ای سی میره

مهندس در همین دستگاههای جوش اینورتری و اکثر مدارهای الکترونیکی سیمی از قسمت مدار به بدنه دستگاه میره که سیم اتصال بدنه معروفه پریزهای ما که سیم ارت نداره بودن یا نبودن این سیم چه کمکی میکنه ؟
یکبار دیدم در دستگاهی این سیم اتصال بدنه جرقه زده بود و جوشکار اعتراف کرد که سیم فاز به بدنه خورده و برای همین دستگاه اسیب دیده بگذریم از اینکه به سختی اعتراف کرده و منهم بعد از تعمیر این سیم را در اوردم و وصل نکردم که باز هم مشکل پیش بیاورد

آیا این کار اشتباه یا نه؟

درود

اساسا سیم مورد نظر را بهمین خاطر نصب میکنند که از برق گرفتگی پیشگیری کنه
ولی با روش شما هر برقی به بدنه دستگاه متصل بشه عکس العملی نشون نمیده و بابای طرف درمیاد .
بویژه که احتمال استفاده از دستگاه در محیط مرطوب و نیز گیر کردن جوشکار در برق ، زیادتر از دیگر لوازمه .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

اساسا سیم مورد نظر را بهمین خاطر نصب میکنند که از برق گرفتگی پیشگیری کنه
ولی با روش شما هر برقی به بدنه دستگاه متصل بشه عکس العملی نشون نمیده و بابای طرف درمیاد .
بویژه که احتمال استفاده از دستگاه در محیط مرطوب و نیز گیر کردن جوشکار در برق ، زیادتر از دیگر لوازمه .

سپاس
مهندس در کشور ما ساختمونا چاه ارت ندارن که سیم ارت از پریز به زمین بره 
آیا با نداشتن پریز ارت دار باز هم اتصال بدنه دستگاه به ارت موجب نگرفتن برق میشه؟
البته در صورت اتصال فاز به بدنه دستگاه اینورتر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
مهندس در کشور ما ساختمونا چاه ارت ندارن که سیم ارت از پریز به زمین بره
آیا با نداشتن پریز ارت دار باز هم اتصال بدنه دستگاه به ارت موجب نگرفتن برق میشه؟
البته در صورت اتصال فاز به بدنه دستگاه اینورتر

درود

بله اغلب دستگاهها با پیش بینی عدم وجود ارت تولید میشه و بدون ارت هم حفاظت نسبی برقراره .

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
مهندس پس خود سازنده باید دست بکار شه و زمین مجازی درست کنه در صورتی که پریز ارت نداشته باشه 
فکر میکنم حفاظت نسبی  همون دو خازن 1kv هستند که در خروجی قرار گرفتند که سرهای مشترک به بدنه دستگاه و هر سر به یک سر مثبت و منفی خروجی ترمینال جوش وصل میشه نقشه پست 5

حالا فرض کنید با این روش سیم فاز به بدنه دستگاه اتصال پیدا کند این خازنها چطوری برقگرفتگیه جوشکار را خفیف یا نسبی میکنند؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,782
مهندس پس خود سازنده باید دست بکار شه و زمین مجازی درست کنه در صورتی که پریز ارت نداشته باشه
فکر میکنم حفاظت نسبی همون دو خازن 1kv هستند که در خروجی قرار گرفتند که سرهای مشترک به بدنه دستگاه و هر سر به یک سر مثبت و منفی خروجی ترمینال جوش وصل میشه نقشه پست 5

حالا فرض کنید با این روش سیم فاز به بدنه دستگاه اتصال پیدا کند این خازنها چطوری برقگرفتگیه جوشکار را خفیف یا نسبی میکنند؟

درود

همان طوری که فرمودید بموجب اتصال بدنه به فاز موجب اطلاع جوشکار شد.

عزیزم اینکه تعداد و تنوع سوالات شما انتها نداره و با درخواست تحلیل تک تک اجزاء دستگاه و حتی فراتر از آن اطلاع از اهداف طراح میخوای نهایتا به تحلیل کامل دستگاهها دست یابید اشکالی نداره اما باور کن اگر کارهای شخصی خودم را هم فراموش کنم و کل اوقاتم را به تنظیم سوالات بی انتها و متنوع و فرضی شما اختصاص بدم با این وجود هم با کمبود وقت مواجه میشم .

زیرا پاسخ های تحلیلی نیاز به تحلیل و بررسی دقیق نقشه و تمرکز مفرط و بتبع آن نیاز به وقت قابل توجهی داره .

اگر در تاپیکی ناگزیر به بررسی و تحلیل عمقی و تمرکز در نقشه دستگاهی شده باشم دراینصورت وقت چندانی برای پاسخگویی به سوالات مربوطه نمیخواد اما برای سوالات آشفته شما در خصوص دستگاههای متفاوت ناگزیرم برای پاسخ هر سوال متنوع زمان قابل توجهی در نقشه مربوطه متمرکز بشم و لذا برای پاسخگویی به چند سوال که گاه شرقی و گاه غربی و گاه شمالی و جنوبی است باید زندگی خودم را برای پاسخ چند سوال فراموش کنم و بازم با کمبود وقت مواجه بشم .

اساسا بسیاری از سوالات شما حیاتی نیست و بی خبری از پاسخ آنها ، زیان و خسارتی بشما تحمیل نمیکنه .

لذا در حد بضاعت اوقات در خدمتم و اگه فرصتی پیدا کنم مباحث آموزشی را در حد توان ناچیزم تقدیم میکنم و چنانچه موضوع ضروری و اضطراری هم حادث بشه سعی میکنم بخشی از اوقات اختصاصی و ضروری خودم را هم به رفع مشکل شما اختصاص بدم و اگر در نقشه ای متمرکز شده باشم در حد توان قادر به پاسخگویی در خصوص آن هستم.

اما اینکه بخوای فراغت خود را با سوالات غیر ضروری و متفاوت و متنوع و فرضی خطاب به من پر کنید متاسفانه وقت کافی برای پاسخگویی به اینگونه سوالات در راستای ارضاء شما ندارم بویژه که در این خصوص مطالب وسیعی الی ماشاء الله در اینترنت موجوده .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا