آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک Amiric تکشو

در انجمن تعمیرکاران عزادار یکی از اعضای بسیار خوب خود هستیم، جناب استاد کمالی با نام کاربری غزال از مدیران بسیار با تجربه و فعال انجمن بودند و متأسفانه ایشان را از دست دادیم. برای خانواده ایشان آرزوی صبر می‌کنیم. روحشون شاد و یادشون گرامی

آموزش تعميرات لپ تاپ (گام به گام)

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

Nakh0d4

کاربر
2010-11-05
31
66
با سلام
خوب مهربون همه اين چيزايي كه گفتي بايد از نزديك ديده بشه موقعيت لحيم سردي
اينكه حرارت از بالا بگيري يا پايين بسته به اطرافش هست اما اگر از بالا بگيري بهتره فكر كنم هرچند از زير من نديدم چه شكلي هست درواقع سعي كن حرارت مستقيم روي خوده چيپ نگيري و روي پايه ها بگير

ببخشيد روي پايه ها يعني چي؟ يعني گوشه هاي چيپ بگيرم؟
و با نوك پنس هم سر هيتر مدام تكون بده كه اسيب نرسونه

چجوري با نوك پنس بايد سر هيتر رو تكون داد؟؟؟ هيتر كه دستمونه

1. يا مقدار لحيم در اونجا كمه
چجوري بفهميم لحيم اونجا كمه زبر چيپ كه ديده نميشه
در اينگونه موارد اگر قطعه جاي خوبي باشه و كار با هويه حرفه اي بلد هستيد يكم قلع اب كنيد روش و با هويه اتصال هارو بپوشونيد ( دقت كنيد پايه ها بهم وصل نشه short نشه يه موقع بعدش بسوزه كلا )
ببخشيد از كل صحبتهاي شما و با توجه به نوشته هاتون استنباط من اينه كه شما داريد روي ic smd صحبت ميكنيد نه چيپ
هيت گان براي جد كردن قطعاتي مثل ورودي صدا vga و قطعات بزرگ استفاده ميشه و چند پايه و غير ظريف اما هيتر براي جايي كه هواي گرم و باد بايد با دقت بالا باشه مثل انواع چيپ ست ها فت ها بايوس كلا هيت گان استفادش كمتره
در كل هيت گان يا سشوار براي جدا كردن چيپ استفاده ميشه و براي لحيم سردي گرفتن از هيتر ! درسته؟
بله بايد بازش كنيد امكان اسيب رسوندن به بقيه اجزا خيلي زياده حتما رم ها رو هم دربياريد قبل از كار هارد رو هم دربياريد

با توجه به دو پست قبلتون بايد كل برد از لپ تاپ در بيارم و در اوردن صرف ram,h.d.d به تنهاي فايده نداره و ممكنه به بدنه لپ تاپ صدمه بزنه. درسته؟
در ضمن vga بايد از هيت سينك جدا بشه؟

fbc

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-12-04
421
2,224
ایران مهد دلیران
بنام خدا و باسلام

باتشکر از شما جناب شمس بخاطر راهنمایی هایتان.

منظورتان را از " . يا شرايط محيطي و دمايي قطعه ناجوره و باعث انبساط و انقباض در قطعه ميشه
در اينگونه موارد اگر قطعه جاي خوبي باشه و كار با هويه حرفه اي بلد هستيد يكم قلع اب كنيد روش و با هويه اتصال هارو بپوشونيد ( دقت كنيد پايه ها بهم وصل نشه short نشه يه موقع بعدش بسوزه كلا ) " متوجه نشدم یعنی بدون برداشتن چیپ لحیم آب کنم و منظورتان از "روش" یعنی روی چی؟

در ضمن منظورتان از " سعي كن حرارت مستقيم روي خوده چيپ نگيري و روي پايه ها بگير و با نوك پنس هم سر هيتر مدام تكون بده كه اسيب نرسونه" چیست که می فرمایید حرارت را مستقیم روی خود چیپ نگیر و با نوک پنس سر هیتر را تکان بده چیست؟ باتشکر مجدد

Nakh0d4

کاربر
2010-11-05
31
66
بنام خدا و باسلام

منظورتان را از " . يا شرايط محيطي و دمايي قطعه ناجوره و باعث انبساط و انقباض در قطعه ميشه
يكي از شرايط محيطي كه نميشه گفت ولي يكي از شرايط مثلا تكون زياده!!!مثلا اين vga من براثر تكونهاي زياد dvd_rom بوجود امده حالا اگه لحيم سرديشو بگيرم بازم امكان لحيم سرديش وجود داره

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
بنام خدا و باسلام

در اينگونه موارد اگر قطعه جاي خوبي باشه و كار با هويه حرفه اي بلد هستيد يكم قلع اب كنيد روش و با هويه اتصال هارو بپوشونيد ( دقت كنيد پايه ها بهم وصل نشه short نشه يه موقع بعدش بسوزه كلا ) " متوجه نشدم یعنی بدون برداشتن چیپ لحیم آب کنم و منظورتان از "روش" یعنی روی چی؟

در ضمن منظورتان از " سعي كن حرارت مستقيم روي خوده چيپ نگيري و روي پايه ها بگير و با نوك پنس هم سر هيتر مدام تكون بده كه اسيب نرسونه" چیست که می فرمایید حرارت را مستقیم روی خود چیپ نگیر و با نوک پنس سر هیتر را تکان بده چیست؟ باتشکر مجدد
ببينيد هيتر مگه با دست چپ نميگيريد ؟ خوب هيتر با دست چپ بگيريد با دست راست پنس بگيريد با نوك پنس نوك هيتر بگيريد اينطوري لرزش دست اصلاح ميشه و با دقت بهتري ميشه حرارت دهر انجام داد
در مورد شرايط ببينيد تكان خوردن افزايش دما و سرد شدن همه اينا در لحيم سردي موثر هستند و ميتونن عاملش باشن وقتي لحيم سردي ميگيرم و ميبينيم دوباره بعد از مدتي تكرار ميشه بخاطر همين شرايط هست بشخصه بارها اينو ديدم
يكي از شرايط محيطي كه نميشه گفت ولي يكي از شرايط مثلا تكون زياده!!!مثلا اين vga من براثر تكونهاي زياد dvd_rom بوجود امده حالا اگه لحيم سرديشو بگيرم بازم امكان لحيم سرديش وجود داره
امكانش كمه ديگه پيش بياد ولي دور از تصور نيست موقع هيتر دادن يكم با پنس فشار بياريد روش بعد از برداشتن حرارت هم پنس رو تا 15 ثانيه نگه داريد حدودا احتمال زياد ديگه مشكل نداشته باشيد
سلام اقای شمس.
اگه ممکنه در مورد ایرادهای no pow کاملتر توضیح بدید.منظورم اینه که ایرادهای بیشتری رو شرح بدید.پیشاپیش ممنون.

در مورد اين مشكل ببينيد نه اين مشكل بطور كل كلا مشكلات هر مدل لپ تاپ نقشه برد لپ تاپ ضروري هست
معمولا در نقشه ها روش عيب يابي بصورت چارت اومده مثلا اگر فلان مشكل داشتيد اولا اين چيزا رو تست و تعويض كنيد
مشكل no pwr در واقع بخاطر عدم رسيدن شارژ هست كه در دو مرحله بيشتر بررسي نميشه اول بررسي ادابتور
دوم بررسي داخل لپ تاپ كه شامل پين ورودي ولتاژ و مسير تا آي سي پخش كننده هست اگر بعد از اين باشه ديگه به no pwr ربطي نداره
حالا بازم متوجه نشديد بگيد مفصل توضيح ميدم ولي مشكل ديگه اي در اين مورد نداريم كه بخوام بگم مثلا فلان چيزو بررسي ميكنيم يا اگر اين علائم ديديم فلان كارو ميكنيم
در كل هيت گان يا سشوار براي جدا كردن چيپ استفاده ميشه و براي لحيم سردي گرفتن از هيتر ! درسته؟

آخرین ویرایش:

Nakh0d4

کاربر
2010-11-05
31
66
هيتر و چسب حرارتي براي چسبوندن هيت سينك به cpu,VGA لازمه چه نوع و مدلي بگيريم و از كجا بگيريم؟
درضمن وقتي ميخوايم هيت سينك به CPU بچسبونيم بايد روغن حرارتي بزنيم يا چسب حرارتي؟
من 3-4 روز ديگه وقتم آزاد ميشه ميخوام برم تو كار لحيم سردي VGA

در ضمن آقاي شمس يه تعمير كار مت(يا دستبند براي دشارژ كردن الكتريسيته بدن)نميخواد؟ قطعات FET حساس به الكتريسيته بدن نيستند؟

آخرین ویرایش:

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
آیا ای سی i/o هم می تونه در no pow موثر باشه؟
من واسه لحیم سردی گرفتن از ir با دمای 350 استفاده می کنم.

آخرین ویرایش:

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
هيتر و چسب حرارتي براي چسبوندن هيت سينك به cpu,VGA لازمه چه نوع و مدلي بگيريم و از كجا بگيريم؟
درضمن وقتي ميخوايم هيت سينك به CPU بچسبونيم بايد روغن حرارتي بزنيم يا چسب حرارتي؟
من 3-4 روز ديگه وقتم آزاد ميشه ميخوام برم تو كار لحيم سردي VGA

در ضمن آقاي شمس يه تعمير كار مت(يا دستبند براي دشارژ كردن الكتريسيته بدن)نميخواد؟ قطعات FET حساس به الكتريسيته بدن نيستند؟
سلام والا براي تعمير همين يه لپ تاپ خريد اين چيزا بصرفه نيست
هيتر از 50 تومن تا 180 تومن تو بازار بسته به مارك و مدلشون موجوده چسب حرارتي هم فرقي نميكنه چي بخري همشون يه كارو ميكنن
در لپ تاپ حالا ماله شمارو نميدونم ولي هيت سينك با 3تا 4 پيچ روي سي پي يو نصب شده اولا دقت كن پيچ هارو حتما بترتيب باز كني كنارشون شماره داره دوما در لپ تاپ هيچ نيازي به استفاده از خمير سي پي يو نيست چسب حرارتي هم كه به هيچ عنوان نبايد بزني
نه هيچ نيازيم به خالي كردن الكتريسيته بدن نيست درسته اين اصول كار هست ولي نيازي نيست اگر لباس پشمي نپوشيده باشيد البته
آیا ای سی i/o هم می تونه در no pow موثر باشه؟
من واسه لحیم سردی گرفتن از ir با دمای 350 استفاده می کنم.
آ اي سي io ميتونه نقش داشته باشه ؟ نه نميتونه
براي دماي مناسب براي لحيم سردي همه چيز به خودتون بسته هست هيچ جا يا هيچ كسي نميتونه بگه اين دما استاندارده اين يكم بيشتر تجربي هست

Nakh0d4

کاربر
2010-11-05
31
66
در لپ تاپ هيچ نيازي به استفاده از خمير سي پي يو نيست چسب حرارتي هم كه به هيچ عنوان نبايد بزني

من ديدم جايكه وقتي هيت سينكو وقتي ميخوان به چيپvgaو cpu وصل كنن يه رو غني يا چسبي ميزنن بعد اونو روي اون قسمت فلزي چسبيده به چيپ مي مالن!
ولي شما ميگيد
1-من هيت سينكو وقتي جدا كردم و لحيم سرديو گرفتم دوباره به همون صورت از پيچ شماره 4 بترتيب تا پيچ 1 وصل كنم بدون نياز به چسب يا روغن حرارتي.
2-چسب و روغن ديگه كجا ها استفاده ميشه؟
3-مارك يه هيتر خوب دور بر 60-70 چيه؟من كارم تعميرات نيست ولي زياد به وسايل الكترونيكي ور ميرم و يه هيتر احتياج دارم

mehdiomnia

کاربر
2010-10-21
93
864
من ديدم جايكه وقتي هيت سينكو وقتي ميخوان به چيپvgaو cpu وصل كنن يه رو غني يا چسبي ميزنن بعد اونو روي اون قسمت فلزي چسبيده به چيپ مي مالن!
ولي شما ميگيد
1-من هيت سينكو وقتي جدا كردم و لحيم سرديو گرفتم دوباره به همون صورت از پيچ شماره 4 بترتيب تا پيچ 1 وصل كنم بدون نياز به چسب يا روغن حرارتي.
2-چسب و روغن ديگه كجا ها استفاده ميشه؟
3-مارك يه هيتر خوب دور بر 60-70 چيه؟من كارم تعميرات نيست ولي زياد به وسايل الكترونيكي ور ميرم و يه هيتر احتياج دارم
عزيم اولا نه روغنه و نه چسب بلكه اون خمير سيليكون يا خمير سي پي يو هست. اينم عكسي از نحوه استفاده خمير سيليوكون با يك عدد مداد معمولي كه تهش پاك كن داره

i21243_4.jpg

دوما استفاده اون در پي سي هست نه لپ تاپ هرچند زدنش در پي سي هم ضروري نيست ولي در لپ تاپ نيازي نيست از خمير سيليكون استفاده كرد اين خمير براي انتقال بهتر حرارت كه در لپ تاپپ نيازي نيست بزني حالا اگر سيستمتو باز كردي و ديدي قبلا بهش خورده خيلي اروم اونو پاك و مجدد بزن ولي لازم نيست اصلا
شما تهارن هستيد ؟
هيتر مارك هاي مختلفي داره من نميتونم چيزي پيشنهاد كنم چيز خوب كه خودم استفاده ميكنم بوش هست كه قيمتش 360 تومنه ولي ميگم هيتر از 50 تومن به بالا هست اونايي كه دور و بر 100 تومن هستند خوبه بازم موقع خريد از فروشنده ها بپرس اگر تهارني خ حافظ تقاطع جمهوري پاساژ امجد يه سر بزن

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا