آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
پاسخ : ساده ترین و دقیق ترین منبع تغذیه با تحلیل و عیب یابی

با سپاس فردا میرم یه ترانس براش میخرم نمیدونستم این ترانسا جواب نمیده خدا کنه بوردم اسیب ندیده باشه کیش براش خریدم خدا کنه ترانس جدید با برد تو کیسم جا بشه
از صبح تا حالا خسته شدم اینقدر با این ور رفتم طبیعیه جمله سازیم داغون بشه

شما فرمودین:
اینبار زمانیکه دو تا مقاومت ۶۸، اهمی را به ترانس متصل کردی ببین ولتاژش چقدر افت میکنه ؟
من جواب دادم:
ترانس اولی امپرش باسری کردن مقاومت اجری یا بدون مقاومت3/4
امپر داد

ولتاژ خروجی22 ولت با سری کردن مقاومت تغییری در ولتاژ مشاهده نشد
ببخشید از گزارش ناقص فردا میرم یه ترانس تلوزیون پارس پیدا میکنم

درود

خواهش میکنم

اینکه دو مقاومت ۶۸، سری را به دو سیم ترانس ۲۲ ولتی متصل کنی و ۳ آمپر عبور کنه و دو سر مقاومت بازم ۲۲ ولت باشه هزار بار محاله

احتمالا مقاومت ها را به دو سر ترانس متصل نکردی و یکی از سیم ها آزاد است و جریان صفر است که همان ۲۲ ولت را دیدی

درحالیکه حدود ۳ آمپر عبور میکنه ولتاژ دو سر مقاومت و یا دو سیم ترانس را اندازه گیری کن .
حتی ولتاژ ترانس ۱۰ آمپری هم اندکی افت میکنه چه رسد به فسقلی که باید افت بسیار شدیدی داشته باشه
و لذا چطور ترانس فسقلی کمترین افتی نداشته ؟
رحالیکه مقاومت آجری داره داغ میشه باید ولتاژ دو سرش را ببینی چند ولته ؟

سپاس

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

من از دیوار دارم یه تلوزیون میخرم ترانسشو بردارم:biggrin0: قلب این برای کار من مناسبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rvz1_capture.png

اگه ترانس بزرگ باشه قابی که خریدم کوچیکه کوچیک هم باشه دستگاه داغون میشه باید یه باکس بزرگ و تمیز تهیه کنم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

من از دیوار دارم یه تلوزیون میخرم ترانسشو بردارم:biggrin0: قلب این برای کار من مناسبه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

rvz1_capture.png

اگه ترانس بزرگ باشه قابی که خریدم کوچیکه کوچیک هم باشه دستگاه داغون میشه باید یه باکس بزرگ و تمیز تهیه کنم

درود

این تلویزون ترانس نداره و مستقیما با برق شهر کار میکنه
باید سیاه و سفید ۱۲ یا ۱۴ اینچ پیدا کنی که قیمتی نداره و هزینه آگهیش بیشتر از قیمتش میشه و از طریق اینترنت و آگهی دنبالش نگرد
باید سمساری و ضایعاتی بگردی یا نو بقیمت خدا بخری
لازم نیست تلویزیون باشه فقط باید ترانس بزرگ ۲۲۰ ولت داشته باشه
رادیو ضبط قوی ، استریو و هر دستگاهی که ترانس ۲۲۰ ولت داشته باشه که طول هسته نزدیک به دو برابر طول مقاومت آجری ۱۰ وات باشه .

سپاس

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

من از دیوار دارم یه تلوزیون......

عرض خسته نباشید خدمت استاد گرامی و دیگر کاربران

دوست گرامی من داخل این باکس به سختی جاگذاری نمودم
این تصویر رو ببین اندازه تغریبی دستت میاد

مشاهده فایل‌پیوست 167128

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

از وسط های کار خسته شده بودم از جاییی که دیود 10a10پیدا نشد وزنر 2.2 1وات کل امجدو توکلو فرقونی رو زیرو رو کردم تاپیدا کردم
گفتم من که چهارتا منبع دارم چرا الان افتادم دنبال این
ولی کار نصف کاره کلا ضرره
الانشم تقریبا هزینه یه منبع تغذیه اداک رو کردم و ترانس و باکسو امپر مترم ناققصه
اون 0.03 روی امپر متر منم میاد حالم بد میشه

:yes:ولی بازم امید هست:yes:::smiley_on_tredmi::

درود

فرمودی :
امجدو توکلو فرقونی رو زیرو رو کردم تاپیدا کردم

تازمانیکه توجه نکنی دور خودت میچرخی و کاری انجام نمیشه.
کی گفتم حتما زینر ۱ وات باشه ؟
گفتم ۱وات بهتره ولی یکچهارم وات هم اشکال نداره

فرمودی

هرچند من نباید پاسخ این سوالو بدم ولی هر زمانی جلوی ضرر را بگیری سود میبری.

فرمودی :

اگه تا ۵۰ سال دیگه هم بدرستی و به وضوح ننویسی مشکل چیه و پاسخ سوالات را با دقت ندی هرگز مشکل رفع نمیشه.
به هر دلیلی نفهمم مشکل چیه چطور رفع کنم؟
بخصوص که پاسخ نمیدی و بارها احساس کردم سوالات تکراری بی ثمری مطرح میکنم.
بارها سوال کردم سیم های ولتمتر آمپرمتر پنلی را به کدام نقاط نقشه متصل کردی تا مشکل را با همون رفع کنم ؟ اما دریغ از یک پاسخ
گویا قسم خوردی به این سوال پاسخ ندی
عزیزم من وقت میذارم و بررسی میکنم و سوال میکنم ولی پاسخ نمیدی و یا با جملات کوتاه چند کلمه نامرتبط و نامفهوم مطرح میکنی

در پست ۵۰۰ باوجودیکه ابتدا سوال منو کپی کردی اما پاسخ خودت را ببین که چه ارتباطی با سوالم داره
شما فرمودین:
اینبار زمانیکه دو تا مقاومت ۶۸، اهمی را به ترانس متصل کردی ببین ولتاژش چقدر افت میکنه ؟
من جواب دادم:
ترانس اولی امپرش باسری کردن مقاومت اجری یا بدون مقاومت3/4
امپر داد

یعنی خودت تاکید کردی که سوالم این بوده که چند ولت افت میکنه
اما در پاسخ شما اساسا ولت وجود نداره و پاسخ دادی آمپرش ۳/۴ است
کی گفتم آمپرش چقدره ؟

نه به سوال توجه میکنی نه به جملات خودت دقت میکنی
و همین پاسخ های مبهم را هم برای برخی از سوالات گزینشی مطرح میکنی.

مشکلی مطرح میکنی و لذا سوالی میپرسم که ایراد را پیدا کنم ولی پاسخ نمیدی و بکلی اون مشکل را رها و فراموش میکنی و مشکل بعدی و مجددا با همان روش یکی از مشکلات را به مقصد نمیرسونی و از یک شاخه به شاخه دیگر میزنی.

لذا با این شرایط منم معتقدم بیش از این به خودت زیان نرسان و یا در نحوه پاسخگویی و دقت خود تجدید نظر کن.

سپاس

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

از وسط های کار خسته شده بودم از جاییی که دیود 10a10پیدا نشد وزنر 2.2 1وات کل امجدو توکلو فرقونی رو زیرو رو کردم تاپیدا کردم
ولی کار نصف کاره کلا ضرره
الانشم تقریبا هزینه یه منبع تغذیه اداک رو کردم و ترانس و باکسو امپر مترم ناققصه

:yes:ولی بازم امید هست:yes:::smiley_on_tredmi::

با درود
دوست گرامی تغذیه آداک مگه قیمتش چقدره؟
به نظر بنده اگر به جای این همه این در و اون در زدن یک بار چند ساعت مینشستی داخل خونه و کل تاپیک رو مطالعه میکردی خیلی راحت و بدون دردسر و با کمترین هزینه مونتاژ میکردی
مثلا گفتی
وسط های کار خسته شده بودم از جاییی که دیود 10a10پیدا نشد
اگر پستها رو میخوندی میدیدی که میتونستی به جاش از دیود 6a10 هم استفاده کنی هیچگونه مشکلی هم نداشت
اصلا بنده خودم به جای 4 دیود یدونه دیود پل 10 آمپری متصل کردم :87000000:

ضمن اینگه گرانترین قطعه در این منبع تغذیه آمپرمتر پنلی میباشد که دو رنگش حدود 40 تومن میباشد
مابقی قطعات هم زیر 50 تومن درمیاد
تابه اینجا شد 90 تومن ترانس رو هم بسته به سلیقه و انتظار خودت میتونی از 10 هزار الی 100 هزار هزینه کنی
جمع کل در بدترین شرایط الان شد حدود 200 چوق

حالا اگر شما منبع تغذیه آداک 200 الی 250 تومن جایی سراغ دارید به بنده هم معرفی کنید ""32666_21""
مطمعنا اشتباه میکنی و یا قیمتها رو خیلی پرت و بالا تهیه کردی

حال بماند که کیفیت این تغذیه واقعا عالی میباشد و قابل مقایسه با نمونه های مشابه نیست
تست جریان کشی موبایل رو بنده 0.03 رو بنده انجام دا ه بودم
و اولا 0.03 صدم هیچی نیست
دوما این خطای ولت متر پنلی میباشد
سوما اگر دلش رو داری این آمپرمتر پنلی رو روی یکی از همون ۴ تغذیه ای که داری متصل کن و ببین منبع هایی که داری چه خطایی نشون میدن اون موقع همه اونها رو دور میریزی

بله آمپر متر پنلی خطای زیادی داره
ولی با این وجود روی این تغذیه داره ۳ صدم نشون میده و این نشان از دقت بسیار بالای این منبع میباشد وگرنه توسط این آمپر متر روی منبع های دیگه باید خطایی در حدود ۱۰ درصد رو در نظر داشته باشید

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با درود
به نظر بنده اگر به جای این همه این در و اون در زدن یک بار چند ساعت مینشستی داخل خونه و کل تاپیک رو مطالعه میکردی خیلی راحت و بدون دردسر و با کمترین هزینه مونتاژ میکردی
مثلا گفتی
اگر پستها رو میخوندی میدیدی که میتونستی به جاش از دیود 6a10 هم استفاده کنی هیچگونه مشکلی هم نداشت

ضمن اینگه گرانترین قطعه در این منبع تغذیه آمپرمتر پنلی میباشد که دو رنگش حدود 40 تومن میباشد
تابه اینجا شد 90 تومن ترانس رو هم بسته به سلیقه و انتظار خودت میتونی از 10 هزار الی 100 هزار هزینه کنی

حالا اگر شما منبع تغذیه آداک 200 الی 250 تومن جایی سراغ دارید به بنده هم معرفی کنید ""32666_21""

حال بماند که کیفیت این تغذیه واقعا عالی میباشد و قابل مقایسه با نمونه های مشابه نیست

سوما اگر دلش رو داری این آمپرمتر پنلی رو روی یکی از همون ۴ تغذیه ای که داری متصل کن و ببین منبع هایی که داری چه خطایی نشون میدن اون موقع همه اونها رو دور میریزی

ولی با این وجود روی این تغذیه داره ۳ صدم نشون میده و این نشان از دقت بسیار بالای این منبع میباشد وگرنه توسط این آمپر متر روی منبع های دیگه باید خطایی در حدود ۱۰ درصد رو در نظر داشته باشید

درود

از لطف و توصیف شما سپاسگزارم.
اما کالیبره کردن آمپرمتر پنلی دشوار نیست و حتی اگه با پتانسیومتری که در این خصوص پیش بینی شده میسر نباشه کافیه مشخص کنی پایه های پتانسیومتر به چه قطعاتی متصله تا راهکارشو مشخص کنم که با دقت میکرو آمپر نشون بده و در چنین شرایطی پتانسیومتر اصلاح خطا هم نزدیک به وسط قرار بگیره نه ابتدا یا انتهای پتانسیومتر .

ساده ترین راه هم اینه که مقاومت مناسبی به دو سیم کلفت آمپرمترش متصل و درواقع موازی کنی تا پتانسیومتر اصلاح خطا تقریبا در وسط و دورتر از ابتدا یا انتها قرار بگیره.
یعنی تنظیم دقیق آمپرمتر در نزدیکی وسط پتانسیومتر انجام بشه نه ابتدا یا انتهای پتانسیومتر .
عجیبتر اینکه ولتاژ هم به همین درد مبتلاست.

روش اصلاح خطا
ابتدا پتانسیومتر اصلاح خطا را بچرخان که در وسط قرار بگیره
حالا به یکی از دو روش فوق باید خطا را بسیار ناچیز کنی .
حالا با پتانسیومتر با دقت میکرو تنظیم کنید

طراح این ولتمتر آمپرمتر یک خطای بسیار ساده ولی بسیار بزرگ کرده که با انتخاب یک یا دو قطعه نامناسب محدوده کالیبره رو خیلی ناچیز کرده و پتانسیومتر اصلاح خطا به ابتدا یا به انتها میرسه ولی کم میاره .
و لذا عجیبه که چرا طراح تابحال برای رفع چنین خطای بسیار ساده و مهمی اقدام نکرده.

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 156785

آخرین ویرایش:

ali hoshmand

کاربر vip
کاربر
2014-01-27
221
268

با درود
مثلا گفتی

من نگفتم تغذیه بدیه من برای سه تا منبع قطعه خریدم باکس هم خریدم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

من نگفتم تغذیه بدیه من برای سه تا منبع قطعه خریدم باکس هم خریدم

د رود

هدف محصولاتی که بتعداد انبوه تولید میشن فقط و فقط سود است و بدون توجیه اقتصادی تولید نمیشن.
زمانی کیفیت برتر و طول عمر محصولات منجر به فروش بیشتر و سود بالاتر بود لذا محصولاتی با کیفیت عالی تولید میشد .

اما الان که کاهش طول عمر محصولات منجر به سود بالاتر میشه ، یکی از مراحل طراحی کاهش و محدودیت طول عمر است زیرا در سالیان اخیر طول عمر زیاد، بشدت بزیان تولید کننده است چنانکه علاوه بر روش های موجود ، اخیرا مترصد استفاده از تاریخ انقضا شده اند که اگر محصولاتی با هر دلیلی مثلا نگهداری در انبار ، سالم مانده بود و ساعت کار ناچیز موجب مصدومیت سخت افزار نشد از طریق نرم افزار و بمحض رسیدن به تاریخ انقضاء ، بلااستفاده و ناکارآمد بشه .

بنابرین کیفیت ناچیز محصولات در اغلب موارد بدلیل ناتوانی طراح نیست بلکه طراح موظف است از توانایی خود بزیان متقاضی و بسود تولید کننده استفاده کنه .

لذا برتری بسیاری از محصولات شخصی به این علته که دلیلی برای پیچیده کردن طراحی و کاهش طول عمر ندارن و لذا هرچند قدرت و توانایی علمی طراحان سازنده را نداشته باشه با این وجود هم طراحی وی برای مصرف کننده مرغوبتر و ایده آلتر است .

مزیت مهم این تغذیه ، طول عمربالا و قطعات ناچیز و تعمیر فوری و آسان آنست .
یعنی اگر تغذیه ۲ میلیونی شما صدمه ببینه به این زودی تعمیر نمیشه ولی این تغذیه که همان کار را با قطعات بسیار ناچیزی انجام میده بسرعت تعمیر میشه ، مضافا که بسادگی صدمه نمی بینه و نیاز به تعمیر نداره .
این مزایا را در پست های نخستین به تفصیل تشریح و اثبات کردم.

سپاس

بالا