آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

درود
دوستان ایراد کارم کجاست روی کاغذ گلاسه پرینت گرفتم سطح فیبر خام اولش با سیم ظرفشویی خوب تمیز کردم بعدش با مایع ظرفشویی شستم و خشک کردم نقشه تغذیه گذاشتم و تقریبا ۱۰ دقیقه اتو کردم بعد تو ظرف آب خنک گذاشتم کاغذهای اضافه کندم ولی نقشه بدرستی روی فیبر چاپ نشد (اولین تجربه بود ) دوستان اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
img_۲۰۲۳۰۲۱۵_۰۰۰۶۰۳_b7s7.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود
دوستان ایراد کارم کجاست روی کاغذ گلاسه پرینت گرفتم سطح فیبر خام اولش با سیم ظرفشویی خوب تمیز کردم بعدش با مایع ظرفشویی شستم و خشک کردم نقشه تغذیه گذاشتم و تقریبا ۱۰ دقیقه اتو کردم بعد تو ظرف آب خنک گذاشتم کاغذهای اضافه کندم ولی نقشه بدرستی روی فیبر چاپ نشد (اولین تجربه بود ) دوستان اگر راهنمایی کنید ممنون میشم
img_۲۰۲۳۰۲۱۵_۰۰۰۶۰۳_b7s7.jpg

درود

چاپخانه موادی برای چاپ داره که نقشه رو روی فیبر قرار میدی و سپس نور میدی و سپس داخل اسید میکنی.
نام موادش فراموشم شده ولی از چاپخانه سوال کنی میدونن.
روش‌های ساده‌تر هم وجود داره.

سپاس

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
992
زاهدان

درود

چاپخانه موادی برای چاپ داره که نقشه رو روی فیبر قرار میدی و سپس نور میدی و سپس داخل اسید میکنی.
نام موادش فراموشم شده ولی از چاپخانه سوال کنی میدونن.
روش‌های ساده‌تر هم وجود داره.

سپاس

درود استاد عزیز
تو شهر ما فکر نمیکنم چاپخانه ها داشته باشند ولی چشم فردا سراغ میگیرم
میشه بفرمایید از لوازم التحریر چه ماژیک بگیرم که حداقل همین نقشه رو پررنگ و کامل کنم ( اگر اسم خاصی داره ممنون میشم بفرمایید)
سپاس

J1375

کاربر
2021-03-26
185
331
زیر سایه خدا

درود استاد عزیز
میشه بفرمایید از لوازم التحریر چه ماژیک بگیرم که حداقل همین نقشه رو پررنگ و کامل کنم ( اگر اسم خاصی داره ممنون میشم بفرمایید)
سپاس
چاپخانه برد منظور استاد هست نه کاغذ و آگهی
اون ماژیک چیز خاصی نیست میتونه ماژیک CD هم باشه
اینجا رو ببینید
[hide]از برد های کوچک شروع کنید
با اتو باید حوصله داشته باشید
روی گلاسه بعد پرینت دست نزنید (پرینتر لیزری باشه)
سیم ظرفشویی مناسب نیست،سمباده نرم بکشید
یکبار اتو کنید
بعد بگذارید خنک بشه
بعد ظرف آب ولرم و جدا کردن آرام کاغذها
مجددا با کاغذ معمولی روی طرح رو اتو کنید
دوباره آب ولرم و تمام
[/hide]

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران

درود استاد عزیز
سپاس
سلام
اقا محیا جان از کتاب فروشی ها کاغذ گلاسه تهیه کن . کاغذ کلاسه خوب باشه . این کاغذ کلاسه ها چند نوع هستند . بعضی کتاب فروش ها کاغذ روغنی هم میگن . دو سه تا کاغذ متفاوت تست بگیر ببین کدوم کاغذ کلاسه خوب است . در ضمن به چاپخونه بگو برای روی برد میخوام . تا تنظیمات را روی دستگاه کپی انجام بده مثل پرنگ کردن خطوط ( لاین ها ) . کار کردن با ماژیک یه خورده سخته و زمان بر.
و اگر روی برد خوب نچسبید . با تینر پاک کن دوباره با اتو چاپ کن .
موفق باشید . متشکرم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود استاد عزیز
سپاس

درود

مواد و روش مورد نظر من برای ساختن مهر استفاده میشه که برای برد هم قابل استفاده است و هر چاپخانه‌ای که مهر میسازه مواد لازم رو داره ، اما از تجربه و اطلاعاتی که اعلام شده استفاده فرمایید ، چون در این خصوص تجربه بیشتری دارن.

سپاس

یاشکین

کاربر
2020-10-24
33
35
ایران

ارزان ترین و بهترین ترانس برای این تغذیه در تصویر زیر است .
کافیه ترانس این لامپهای زینتی قدیمی ۱۲ ولتی را به قیمت نازلی تهیه کنید که به وفور در ضایعاتی و سمساری ها وجود داره .

باعرض سلام خدمت استاد
یک نمونه تغذیه مربوط ب هالوژن در بازار وجود داره ک برق تولید شده ac میباشد اما برا تولید این برق، از قطعاتی روی برد استفاده شده ک شامل ترانس کوچک و ترانزیستور ۱۳۰۰۵ است و خروجی این برد هم، تبدیل برق ۲۲۰ به ۱۲ ولت و ۷۰ وات میباشد ، آیا از این مبدل، میشه بجای ترانس، به تغذیه ای ک طراحی شماست،متصل کرد و آیا در صورت امکان اتصال این مبدل ب تغذیه، آیا خروجی منبع تغذیه ، بصورت خطی میباشد--- ضمنا عکس ترانس یا تغذیه هالوژن ،پیوست پست میباشد--- ممنون از زحماتی ک برا طراحی این مدار کشیدید

۲۰۲۳۰۲۱۵_۱۷۴۲۲۱_9esn.jpg
[/URL][/IMG]

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

باعرض سلام خدمت استاد
یک نمونه تغذیه مربوط ب هالوژن در بازار وجود داره ک برق تولید شده ac میباشد اما برا تولید این برق، از قطعاتی روی برد استفاده شده ک شامل ترانس کوچک و ترانزیستور ۱۳۰۰۵ است و خروجی این برد هم، تبدیل برق ۲۲۰ به ۱۲ ولت و ۷۰ وات میباشد ، آیا از این مبدل، میشه بجای ترانس، به تغذیه ای ک طراحی شماست،متصل کرد و آیا در صورت امکان اتصال این مبدل ب تغذیه، آیا خروجی منبع تغذیه ، بصورت خطی میباشد--- ضمنا عکس ترانس یا تغذیه هالوژن ،پیوست پست میباشد--- ممنون از زحماتی ک برا طراحی این مدار کشیدید

۲۰۲۳۰۲۱۵_۱۷۴۲۲۱_9esn.jpg
[/URL][/IMG]

درود

کلیه سوئیچینگ‌ها حاوی نویزهای وحشتناکی هستن و اساسا جهت فرار از این نویزها ، تغذیه تاپیک استفاده میشه.

اگه قرار بود از تغذیه سوئیچینگ استفاده کنیم میتونستیم همون تغذیه سوئیچینگ را متغیر کنیم و نیاز به اضافه کردن تغذیه این تاپیک نبود ولی سوئیچینگ ارزشی نداره.

سپاس

afshin.j

کاربر
2011-10-16
23
58
جنوب

درود
ضمن سپاس فراوان از استاد غزال
بیش از دوازده سال با مطالعه تاپیک های شما بسیار آموختم البته همیشه سعی میکنم با جستجو در تحلیل ها و پاسخ های شما به کاربران راه حل مطلوب پیدا کنم.
با توجه به استفاده مجدد از ترانس های ضبط صوت های قدیمی در ساخت منبع تغذیه با کمک ماژول کاهنده افزاینده تقاضا دارم در این مورد نیز راهنمایی فرمایید، اگر هم نیاز به تاپیک جداگانه دارد، بفرمایید تا ایجاد کنم.
موارد و مشکلاتی که برای ساخت این منابع اغلب دیدم:
1- چون ترانس ها از روی ضبط صوت باز شدن امپرشون مشخص نیست، اگر اشتباه نکنم از دوران طرح کاد و کارآموزی بخاطر دارم از ابعاد هسته میشد تخمینی زد، مجذور ابعاد در جدولی امپر حدودی میداد، بنابراین به عنوان مثال 10*8 سانتی چند امپر میشود؟
2- یک مورد دیگر انتخاب پل دیود هاست، کلا در انتخاب دیودها توان دیود در نظر بگیریم یا صرفا امپر دیود؟ مثلا اگر ترانس 12 ولت 6 امپر هست با توجه دیود های بازار، پل دیود 10 امپر 800 ولت مطلوب هست یا 3 امپر 60 ولت؟
3- نمایشگرهای دوسگمنت ولت متر امپر متر که برحسب اطلاعات سازنده حداکثر تحمل 3 امپر را دارد آیا راهی هست که بتوانیم در منبع تغذیه 8 امپر استفاده کنیم، با توجه به اینکه جای شنت تعبیه نشده باشد.
4- پتانسیومترهای ولتاژ و جریان ماژول برداشته میشه و ولوم قرار میگرد حال اگر قصد تعبیه (cv-cc) ال ای دی های محدودیت جریان و لتاژ را داشته باشیم چگونه قرار بدیم.
5- آیا برای انتخاب خازن صافی با حداقل ریپل تخمین به ازای هر آمپر هزار میکرو فاراد مورد تایید شما هست یا بر اساس فرمول؟
با تشکر

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764

درود
ضمن سپاس فراوان از استاد غزال
بیش از دوازده سال با مطالعه تاپیک های شما بسیار آموختم البته همیشه سعی میکنم با جستجو در تحلیل ها و پاسخ های شما به کاربران راه حل مطلوب پیدا کنم.
با توجه به استفاده مجدد از ترانس های ضبط صوت های قدیمی در ساخت منبع تغذیه با کمک ماژول کاهنده افزاینده تقاضا دارم در این مورد نیز راهنمایی فرمایید، اگر هم نیاز به تاپیک جداگانه دارد، بفرمایید تا ایجاد کنم.
موارد و مشکلاتی که برای ساخت این منابع اغلب دیدم:
1- چون ترانس ها از روی ضبط صوت باز شدن امپرشون مشخص نیست، اگر اشتباه نکنم از دوران طرح کاد و کارآموزی بخاطر دارم از ابعاد هسته میشد تخمینی زد، مجذور ابعاد در جدولی امپر حدودی میداد، بنابراین به عنوان مثال 10*8 سانتی چند امپر میشود؟
2- یک مورد دیگر انتخاب پل دیود هاست، کلا در انتخاب دیودها توان دیود در نظر بگیریم یا صرفا امپر دیود؟ مثلا اگر ترانس 12 ولت 6 امپر هست با توجه دیود های بازار، پل دیود 10 امپر 800 ولت مطلوب هست یا 3 امپر 60 ولت؟
3- نمایشگرهای دوسگمنت ولت متر امپر متر که برحسب اطلاعات سازنده حداکثر تحمل 3 امپر را دارد آیا راهی هست که بتوانیم در منبع تغذیه 8 امپر استفاده کنیم، با توجه به اینکه جای شنت تعبیه نشده باشد.
4- پتانسیومترهای ولتاژ و جریان ماژول برداشته میشه و ولوم قرار میگرد حال اگر قصد تعبیه (cv-cc) ال ای دی های محدودیت جریان و لتاژ را داشته باشیم چگونه قرار بدیم.
5- آیا برای انتخاب خازن صافی با حداقل ریپل تخمین به ازای هر آمپر هزار میکرو فاراد مورد تایید شما هست یا بر اساس فرمول؟
با تشکر

درود

پاسخ این سوالات ، نیاز به توضیحات مفصل و چند صفحه‌ای داره.
ولی سوالاتی که پاسخ کوتاه میطلبه بشرح زیر تقدیم میکنم.

برای انتخاب دیودهای یکسوساز ، باید مشخصه ولتاژ و جریان رعایت بشه.
بنحویکه مشخصه ولتاژ دیود ، باید بزرگتر از ولتاژ ریورس باشه
اما ولتاژ بسیآر بالا برای یکسوسازی در ولتاژ پایین مناسب نیست

ولی هر چقدر جریان مجاز دیود یکسوساز بالاتر باشه به‍تره.

در خصوص ترانس مولفه‌های متعددی جهت محاسبه قدرت و جریان نقش دارند که در یک جمله و یک صفحه خلاصه نمیشه

اگه فرصتی حاصل بشه پاسخ‌های کاملتری تقدیم میکنم.

سپاس

بالا