آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

بنده سابقا براتون عکس از پشت و روی مدار ارسال کرده بودم

شرمنده هستم فکر نمیکردم ایراد از اینجا ناشی بشه

قصد اذیت نداشتم،از ابتدا همین نصب بود.ببخشید

بله از 0 تا 20.8 بدرستی قابل تغییر هست

چه کنم؟0.68 سری رو حذف کنم؟دوتا مقاومت 1 کیلو و زنر 10 ولت رو نگه دارم؟

درود

گفتم چرا از قطعات خودسرانه استفاده کردی که یکباره پله صدم را طی کنی؟
درواقع قصد داشتی قبل از دبستان و دبیرستان در دانشگاه تحصیل کنی و مانند دیگران ‌‌، وقت خود را در تحصیلات ابتدایی و متوسطه تلف نکنی و بجای اول دبستان ، یکباره ترم آخر دانشگاه را طی کنی .

لذا پرسیدم چرا چنین خطا و خودسری را اطلاع ندادی ؟
میگی عکس فرستاده بودم که قطعات را دونه دونه بررسی کنی چون اگه میگفتم خودسرانه قصد ارتقاء تغذیه را داشتم دراینصورت خسته میشدم.

لذا عکس فرستادم که هر سوال و ابهامی داشتی خودت در عکس تحقیق کنی و پاسخ همه ابهامات و خطاها را خودت ، جستجو و پیدا کنی.

خیلی ممنون

در پست 1647 فرمودی

بیشتر محدوده ولوم از 3 تا 3.3 آمپر هست.تقریبا دو سوم چرخش ولوم
ولی در فیلم ارسالی هم چنین ادعایی دیده نشد.

در هر صورت با گزارش اخیر و پس از پست‌های بیشماری اثبات کردی با مونتاژ غیرعادی و با قطعه متفرقه ، اینهمه پست و آزمایش و زحمت بی‌حاصل بوده و هر چه میگفتم مونتاژ ایراد داره ، میگفتی بررسی کردم و هیچ ایرادی نداره و هرگز اطلاع ندادی که از ترانزیستور پرقدرتی بدون مهیا کردن شرایط لازم استفاده کردی و تصور کردی با این اقدام خودسرانه تقویتش کردی.

و البته بازم قصد نداشتی مطلع کنی بلکه خودم از نحوه جمله بندی شما , این خطای مونتاژ را پیدا کردم چون در جملات خود ، اصالت را به B778 دادی و گفتی bc640 را بجای آن نصب کردی یعنی همیشه B778 نصب بوده‌.
بنابرین تضمینی وجود نداره که باز هم پس از پست های بیشمار آتی ، خطای عجیب و مشابه دیگری مشخص بشه که ناشی از خصوصیات شماست.

فلذا متاسفانه فرصت کافی برای پیدا کردن بقیه خطاهای عجیب و غریب شما ندارم .
اما در این حد که پست‌های اخیر شما ، یکی از خطاهای بزرگ مونتاژ و علت اختلالات و پاسخ های عجیب تغذیه را مشخص کرد پست مفیدی بود .

سپاس

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درواقع قصد داشتی قبل از دبستان و دبیرستان در دانشگاه تحصیل کنی و مانند دیگران ‌‌، وقت خود را در تحصیلات ابتدایی و متوسطه تلف نکنی و بجای اول دبستان ، یکباره ترم آخر دانشگاه را طی کنی .

لذا پرسیدم چرا چنین خطا و خودسری را اطلاع ندادی ؟
به ذهنم خطور نمیکرد که نصب 778 خطای مونتاژ هست و خیال میکردم با 640 فرقی نداره.فقط مثبت و منفی دیود و خازن ها و جایگذاری مقاومت ها و اتصال قطعات رو بررسی میکردم.تثبیت کننده هم بدون ایراد پاسخ میداد.یکبار هم فرموده بودید مدار رو برای آمپر بالا تنظیم کرده ای و زینر ولت بالا نصب کرده ای که گفتم همون 2.2 ولت نصب شده.

میگی عکس فرستاده بودم که قطعات را دونه دونه بررسی کنی چون اگه میگفتم خودسرانه قصد ارتقاء تغذیه را داشتم دراینصورت خسته میشدم.

و البته بازم قصد نداشتی مطلع کنی
بنده هرگز چنین قصدی نداشتم.هرگز،هرگز!!!روحم هم خبر نداشت که باید 640 نصب کنم
منظورم از ارسال عکس هم این نبود که چنین جسارتی کرده باشم و بگم عیب یابی به عهده شماست.خودتون فرمودید عکس بفرست منم ارسال کردم.
با توجه به اینکه شما نفرموده بودید در بخش قدرت چه قطعاتی نصب کرده ام گزارش لیست قطعات رو خدمتتون نداده بودم.
به هرحال حق با شماست و بنده وقت گرانقدر شما رو تضییع کردم.مجددا پوزش میطلبم

فلذا متاسفانه فرصت کافی برای پیدا کردن بقیه خطاهای عجیب و غریب شما ندارم
یعنی دیگه مزاحمتون نشم؟این مونتاژ رو دور بندازم از نو یکی دیگه تهیه و مونتاژ کنم؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

به ذهنم خطور نمیکرد که نصب 778 خطای مونتاژ هست و خیال میکردم با 640 فرقی نداره.فقط مثبت و منفی دیود و خازن ها و جایگذاری مقاومت ها و اتصال قطعات رو بررسی میکردم.تثبیت کننده هم بدون ایراد پاسخ میداد.یکبار هم فرموده بودید مدار رو برای آمپر بالا تنظیم کرده ای و زینر ولت بالا نصب کرده ای که گفتم همون 2.2 ولت نصب شده.

بنده هرگز چنین قصدی نداشتم.هرگز،هرگز!!!روحم هم خبر نداشت که باید 640 نصب کنم
منظورم از ارسال عکس هم این نبود که چنین جسارتی کرده باشم و بگم عیب یابی به عهده شماست.خودتون فرمودید عکس بفرست منم ارسال کردم.
با توجه به اینکه شما نفرموده بودید در بخش قدرت چه قطعاتی نصب کرده ام گزارش لیست قطعات رو خدمتتون نداده بودم.
به هرحال حق با شماست و بنده وقت گرانقدر شما رو تضییع کردم.مجددا پوزش میطلبم

یعنی دیگه مزاحمتون نشم؟این مونتاژ رو دور بندازم از نو یکی دیگه تهیه و مونتاژ کنم؟

درود

من بیشتر از شما مشتاقم ایرادات این مونتاژ برطرف بشه ، بخصوص که پشتکار قابل تحسینی داری و خسته هم نمیشی و برای این افراد ارزش ویژه‌ای قائلم.
ولی با توجه به نوع خطاهای شما مطمئنم ایراد مربوطه بزودی رفع نمیشه.

ولی زمانیکه افزایش ولوم جریآن موجب کاهش جریان میشه ، کم کم ولتاژ را بالا ببر.

سپاس

arash777m

کاربر
2016-06-05
5
15

درود و عرض ادب خدمت استاد غزال
عزیزضمن تشکر از شما بابت طراحی این مداربسیار کاربردی کم هزینه و بسیار پراز دقت
و تشکر از چیدمان دوست گرامی جناب اسماعیل عزیز .

من یک طرح زدم مناسب برای چاپ با اتو. البته برای کوچک شدن مدار از یک پل دیود استفاده کردم
خواستم این بود 1- فیبر کمی کوچکتر باشد
2 - خار ولوم با لبه فیبر مماس باشد
3- برای چاپ با اتو مناسب باشد
دوست داشتم با شما به اشتراک بزارم
pcb بنده رو ملاحظه بفرمایید .
https://s26.picofile.com/file/8457539292/001.jpg
https://s27.picofile.com/file/8457486292/02.jpg
https://s27.picofile.com/file/8457486242/03.jpg
https://s26.picofile.com/file/8457486218/a4.jpg
https://s26.picofile.com/file/8457486342/001.pdf.html
تشکر استاد
رشته من الکترونیک نیست ولی علاقه مندم به این رشته

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود و عرض ادب خدمت استاد غزال
عزیزضمن تشکر از شما بابت طراحی این مداربسیار کاربردی کم هزینه و بسیار پراز دقت
و تشکر از چیدمان دوست گرامی جناب اسماعیل عزیز .

من یک طرح زدم مناسب برای چاپ با اتو. البته برای کوچک شدن مدار از یک پل دیود استفاده کردم
خواستم این بود 1- فیبر کمی کوچکتر باشد
2 - خار ولوم با لبه فیبر مماس باشد
3- برای چاپ با اتو مناسب باشد
دوست داشتم با شما به اشتراک بزارم
pcb بنده رو ملاحظه بفرمایید .
https://s27.picofile.com/file/8457486150/01.jpg
https://s27.picofile.com/file/8457486292/02.jpg
https://s27.picofile.com/file/8457486242/03.jpg
https://s26.picofile.com/file/8457486218/a4.jpg
https://s26.picofile.com/file/8457486342/001.pdf.html
تشکر استاد
رشته من الکترونیک نیست ولی علاقه مندم به این رشته

درود

با تقدیر و تشکر از زحمات حضرت عالی و دیگر دوستان و علاقمندانی که بسیار شرمنده فرمودید و با تلاش و همکاری و پیگیری و تکمیل زحمات یکدیگر ، ارزش این تغذیه را با دست توانای خود صدچندان ساختید.

بابت تلاش و همکاری جملگی شما که نقش اساسی در بهبود این تغذیه داشتید بینهایت ممنون و سپاسگزارم.

ضمنا از آنجاکه ترمینالی برای پیچ کردن پایه‌های ترانزیستور قدرت پیش بینی فرمودید ، لذا جهت اطلاع بعرض میرسانم که تابحال چنین شیوه‌ای توسط تولیدکنندگان معتبر استفاده نشده و احتمالا بدلایلی از جمله ضعف پیچ‌ها در انتقال حرارت و نیز بروز مقاومت زیر پیچ‌ها که در دمای مختلف ، متفا‌وت خواهد بود و دیگر دلایل مشابه است ‌.

لذا تا جایی که من در سیستم‌های الکترونیکی تجربه دارم ترانزیستور قدرتی که با پیچ به برد متصل شده باشد ندیدم .
فلذا هرچند خودم هم اشکال چندانی برای استفاده از پیچ ترمینال احساس نکردم اما هیچوقت از پیچ بجای لحیم کردن پایه های ترانزیستور قدرت استفاده نکردم.

سپاس

تصویر حاصل زحمات شما که در پست قبل ارسال فرمودید.
بسیار بسیار عالی و زیبا
IMG_20221225_001321_081.jpg

آخرین ویرایش:

arash777m

کاربر
2016-06-05
5
15

درود
استاد خیلی خیلی لطف کردین
در ضورت استفاده نکردن از ترمینال سه پیچ، احتمالن هیت سینک ترانزیستور قدرت به پایه های مقاوت r1 و r6 اتصال خواهد کرد .بنظرم بتونم پایه های این دو مقاومت رو جمع تر کنم .... استاد یک دنیا تشکر

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

درود

با تقدیر و تشکر از زحمات حضرت عالی و دیگر دوستان و علاقمندانی که بسیار شرمنده فرمودید و با تلاش و همکاری و پیگیری و تکمیل زحمات یکدیگر ، ارزش این تغذیه را با دست توانای خود صدچندان ساختید.

بابت تلاش و همکاری جملگی شما که نقش اساسی در بهبود این تغذیه داشتید بینهایت ممنون و سپاسگزارم.

ضمنا از آنجاکه ترمینالی برای پیچ کردن پایه‌های ترانزیستور قدرت پیش بینی فرمودید ، لذا جهت اطلاع بعرض میرسانم که تابحال چنین شیوه‌ای توسط تولیدکنندگان معتبر استفاده نشده و احتمالا بدلایلی از جمله ضعف پیچ‌ها در انتقال حرارت و نیز بروز مقاومت زیر پیچ‌ها که در دمای مختلف ، متفا‌وت خواهد بود و دیگر دلایل مشابه است ‌.

لذا تا جایی که من در سیستم‌های الکترونیکی تجربه دارم ترانزیستور قدرتی که با پیچ به برد متصل شده باشد ندیدم .
فلذا هرچند خودم هم اشکال چندانی برای استفاده از پیچ ترمینال احساس نکردم اما هیچوقت از پیچ بجای لحیم کردن پایه های ترانزیستور قدرت استفاده نکردم.

سپاس

تصویر حاصل زحمات شما که در پست قبل ارسال فرمودید.
بسیار بسیار عالی و زیبا
مشاهده فایل‌پیوست 189787
سلام.
ممنونم . خیلی خوب شده .
مهندس برای طراحی از چه نرم افزاری استفاده کردی؟
متشکرم

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

درود
استاد خیلی خیلی لطف کردین
در ضورت استفاده نکردن از ترمینال سه پیچ، احتمالن هیت سینک ترانزیستور قدرت به پایه های مقاوت r1 و r6 اتصال خواهد کرد .بنظرم بتونم پایه های این دو مقاومت رو جمع تر کنم .... استاد یک دنیا تشکر
سلام
من پست بالای را اشتباه فرستادم . به استاد عزیزم غزال به بزرگی خودتون ببخشید.
مهندس از چه نرم افزاری جهت طراحی استفاده کردید؟
متشکرم

arash777m

کاربر
2016-06-05
5
15

درود امیر جان
بصورت دستی رو کاغذ کار رو انجام دادم با فتوشاب دیزاین کردم ...البته استفاده از نرم افزارهای برداری مثل کورل و یا ایلوستریتور که برای طراحی های خطی استفاده میشن ،برای گرافیکی کردن اینجور طرحا مناسبه ...مثل بیایم تو آلتیوم pcb لایه لایه ببندیم بعد تو کورل دیزاین کنیم .

arash777m

کاربر
2016-06-05
5
15

استاد عزیرجناب غزال درود

بنده چند مورد اشتباه تایپی رو شماره گزاری مقاومت ها داشتم اونا رو اصلاح کردم ...و همچنین برای فضا سازی هیت سینک مقاوت ها رو کمی جا بجا کردم... لینک های پست 1664 ویرایش شد ....با تشکر از شما

بالا