آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

سوال: رفع مدار پروتکت منبع تغذیه

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2008-10-29
770
1,478
سلام

یه منبع تغذیه برای یه نفر خواست درست کردم البته طبق اموزشی که خودش داشت فقط من مونتاژش کردم براش
همه چی درست کار میکنه فقط میخواد مدار پروتکت دستگاه رو غیرفعال کنه . دلیلش رو پرسیدم میخواد ولتاژ تزریق کنه و عیب یابی کنه فرضا قطعه مورد دار رو پیدا کنه ولی به محض اینکه به مدار وصلش میکنه منبع تغذیه در جا افت ولتاژ میکنه و هیچ عکس العملی نشون نمیده
2.jpg

s-l1600.jpg
ممنون میشم راهنمایی کنید

آخرین ویرایش:

عبدالودود

کاربر
2019-02-06
3
1
باسلام لطفا اگر میشود مدار12ولت 2آمپر با شکل مدار نمایش ویا توضیح دهید.متشکر

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2008-10-29
770
1,478
سلامی دوباره به دوستان و همکاران
شماتیکشو پیدا کردم ممنون میشم از همکاران راهنمایی کنند که چطوری بتونم موقت مدار پروتکت رو غیر فعال کنم
Schematic.png
originalslika_DC-DC-step-down-konverter-8A-CV-CC-189158961.jpg
با سپاس

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,762
خراسان بزرگ!
درود..
در چه حالتی پروتکت میکند؟
قصد دارید جریان بیش از ماکزیمم بکشید؟
یا در مقابل اتصال کوتاه پروتکت نکند؟
بدرود

hamedshd

کاربر
2012-04-11
69
91
شیراز
یه منبع تغذیه دارم روشن میشه 2 دقیقه خاموش میشه. دوباره یک ساعت ولش میکم دوباره روشن میکنم 20 دقیقه روشن میشه خاموش میشه دیگه روشن نمیشه. چکارش کنم؟

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان
سلامی دوباره به دوستان و همکاران
شماتیکشو پیدا کردم ممنون میشم از همکاران راهنمایی کنند که چطوری بتونم موقت مدار پروتکت رو غیر فعال کنم
مشاهده فایل‌پیوست 158713
مشاهده فایل‌پیوست 158714
با سپاس
برای قطع کامل مدار پروتکت ، دیود 4148 , D2 رو دربیارید.

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان
سلام
با عرض پوزش میشه توضیحی در مورد اینکه چه طور تشخیص دادید که با حذف این دیود مدار پروتکت از کار می افته بدهید ممنون
سلام. ابتدا باید توضیحی در مورد مدار آی سی XL4016 بدم. اگه با مدارات استپ-داون سروکار داشته باشید حتما میدونید که این مدارها قسمتی دارند بنام فیدبک که میزان ولتاژ خروجی رو اندازه گیری میکنه که بتونه هم میزان ولتاژ رو ثابت نگه داره و هم زمانی که جریان بیشتری میخوایم ازش بکشیم با افزایش فرکانس ، بازهم مقدار ولتاژ رو ثابت نگه داره.

Screenshot_20190828-013009.png
اگه به دیتاشیت آی سی 4016 که در این مدار استفاده شده نگاه کنید متوجه میشید که پایه ۲ این آی سی همون پایه فیدبک هست و دو مقاومت P1و R6 هم مدار تقسیم ولتاژ هست .
مقاومت R7 هم که در مدار دوستمون میبینید رو برای اندازه گیری جریان بیش از حد گذاشتن که توسط آی سی LM358 که یک اپ-امپ هست آنالیز و خروجی اون از پایه یک همون آیسی و مقاومت R1 و دیود D2 به پایه فیدبک 4016 اعمال میشه و طرز کار اون اینگونه هست که وقطی جریان زیادی از مدار میکشید ، ولتاژی در دو سر R7 ایجاد میشه که اپ-امپ اون رو تقویت و بصورت ولتاژی مثبت به پایه فیدبک اعمال میکنه تا آی سی XL4016 اینجوری فکر بکنه که ولتاژ در خروجی زیاد هست و باید خروجی رو کاهش بده و این روند تا صفر شدن خروجی ادامه پیدا میکنه. پس اگر ما مسیر پایه یک اپ-امپ تا پایه دو ۴۰۱۶ رو هرجا که خواستیم قطع کنیم ، مدار پروتکت از کار میافته . البته میشه مسیر ورودی اپ-امپ رو هم دستکاری کرد اما بنا به ملاحظاتی ، من توصیه نمیکنم
-------------
متاسفانه دیگه ساده تر از این نمیتونستم توضیح بدم

آخرین ویرایش:

Kalhorr

کاربر
2019-01-14
92
411
44
سلام. ابتدا باید توضیحی در مورد مدار آی سی XL4016 بدم. اگه با مدارات استپ-داون سروکار داشته باشید حتما میدونید که این مدارها قسمتی دارند بنام فیدبک که میزان ولتاژ خروجی رو اندازه گیری میکنه که بتونه هم میزان ولتاژ رو ثابت نگه داره و هم زمانی که جریان بیشتری میخوایم ازش بکشیم با افزایش فرکانس ، بازهم مقدار ولتاژ رو ثابت نگه داره.

مشاهده فایل‌پیوست 158753
اگه به دیتاشیت آی سی 4016 که در این مدار استفاده شده نگاه کنید متوجه میشید که پایه ۲ این آی سی همون پایه فیدبک هست و دو مقاومت P1و R6 هم مدار تقسیم ولتاژ هست .
مقاومت R7 هم که در مدار دوستمون میبینید رو برای اندازه گیری جریان بیش از حد گذاشتن که توسط آی سی LM358 که یک اپ-امپ هست آنالیز و خروجی اون از پایه یک همون آیسی و مقاومت R1 و دیود D2 به پایه فیدبک 4016 اعمال میشه و طرز کار اون اینگونه هست که وقطی جریان زیادی از مدار میکشید ، ولتاژی در دو سر R7 ایجاد میشه که اپ-امپ اون رو تقویت و بصورت ولتاژی مثبت به پایه فیدبک اعمال میکنه تا آی سی XL4016 اینجوری فکر بکنه که ولتاژ در خروجی زیاد هست و باید خروجی رو کاهش بده و این روند تا صفر شدن خروجی ادامه پیدا میکنه. پس اگر ما مسیر پایه یک اپ-امپ تا پایه دو ۴۰۱۶ رو هرجا که خواستیم قطع کنیم ، مدار پروتکت از کار میافته . البته میشه مسیر ورودی اپ-امپ رو هم دستکاری کرد اما بنا به ملاحظاتی ، من توصیه نمیکنم
-------------
متاسفانه دیگه ساده تر از این نمیتونستم توضیح بدم

خیلی ممنون از توضیحتون
فقط این قسمت کنترل جریانش که گفتید از مسیر R7 هستش به این شکل میشه؟
ei6n_photo_2019-08-28_02-37-38.jpg

بالا