آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سؤال درباره رله

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
<font color="#800080"><font size="3"><br>
<br>
سلام دوباره استاد و همچنین تشکر ویژه بابت توضیحات کامل و عالیتون.<br>
من مقاومت پایه های تحریک چند تا رله 5 ولتی رو اندازه گرفتم. همه حدود 70 اهم بودن. با توجه به فرمایش شما اگه جریان </font></font><font color="#ff0000"><font size="3">15 </font></font><font color="#800080"><font size="3">تا </font></font><font color="#0000ff"><font size="3">50 </font></font><font color="#800080"><font size="3">میلی براش در نظر بگیرم ولتاژ دو سر رله میشه </font></font><font color="#ff0000"><font size="3">1.05</font></font><font color="#800080"><font size="3"> ولت(به ازای جریان 15 میلی) و </font></font><font color="#0000ff"><font size="3">3.5</font></font><font color="#800080"><font size="3"> ولت (به ازای 50 میلی) و اینها هیچ کدوم 5 ولت نشدن! (برای 5 ولت باید جریان رو حدود 70 میلی آمپر در نظر گرفت)<br>
همچنین <font color="#800080"><font size="3">مقاومت پایه های تحریک چند تا رله 12 ولتی رو هم اندازه گرفتم</font></font> که حدود 380 تا 400 اهم بودن و ولتاژشون <font color="#800080"><font size="3">میشه 6 ولت(به ازای جریان 15 میلی) و 20 ولت (به ازای 50 میلی) </font></font>که این یکی توی رنج درست قرار میگیره ( اگه جریان 30 میلی باشه ولتاژ همون 12 میشه)<br>
</font></font>
<br>
با سلام :مجید جان بحث ما در مورد جریان بود نه ولتاژ !! با این وجود که زحمت کشیدید و تست عملی را با فرمولهای پذیرفته شده تطبیق دادین وبه نتایج متفرقه ای رسیده اید ممنون - باز هم حرف اخر این است که اگر( در چنین رله هایی که به مشخصه انها اشاره کردم ) بتوانید یک جریان 20 میلی امپری برقرار کنید ( صرف نظر از ولتاژ )رله جذب خواهد شد چنانکه تست کنید عملا 90 در صد نتیجه خواهید گرفت .....
مشکل اصلی امروزه الف : در طراحی و انتخاب قطعه !! عدم رعایت استانداردها و تطبیق برچسب ها با مشخصات قطعه و... از طرف سازندگان هست .
.... ب : عدم ارایه اطلاعات کافی در طرح سوالات هست در صورتیکه روی یک نوع رله کار میکنید باید مشخصات کامل انرا در طرح سوال وارد کنید تا امکان بررسی و نسبت به همون رله اتخاذ تصمیم دقیق گرفته شود .
به هر حال وقتی از یک رله سوالی طرح میشود ما مجبوریم به تعدادی که رایج بازارو موجود هست و همچنین از استاندارد ها پیروی میکنند و به صورت گروهی ( عمومی )پاسخ بزاریم ..
بقول دوستمون اقا مهدی !! نوع رله شما ممکن هست از نوع سریع الجذب باشد که اهمی معادل 70 دارد و....

نمونه ای از رله های مخابراتی سریع ... و... معمولی که شما احتمالا استفاده میکنید رله.PNG
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
<br>
با سلام :مجید جان بحث ما در مورد جریان بود نه ولتاژ !! با این وجود که زحمت کشیدید و تست عملی را با فرمولهای پذیرفته شده تطبیق دادین وبه نتایج متفرقه ای رسیده اید ممنون - باز هم حرف اخر این است که اگر( در چنین رله هایی که به مشخصه انها اشاره کردم ) بتوانید یک جریان 20 میلی امپری برقرار کنید ( صرف نظر از ولتاژ )رله جذب خواهد شد چنانکه تست کنید عملا 90 در صد نتیجه خواهید گرفت .....
مشکل اصلی امروزه الف : در طراحی و انتخاب قطعه !! عدم رعایت استانداردها و تطبیق برچسب ها با مشخصات قطعه و... از طرف سازندگان هست .
.... ب : عدم ارایه اطلاعات کافی در طرح سوالات هست در صورتیکه روی یک نوع رله کار میکنید باید مشخصات کامل انرا در طرح سوال وارد کنید تا امکان بررسی و نسبت به همون رله اتخاذ تصمیم دقیق گرفته شود .
به هر حال وقتی از یک رله سوالی طرح میشود ما مجبوریم به تعدادی که رایج بازارو موجود هست و همچنین از استاندارد ها پیروی میکنند و به صورت گروهی ( عمومی )پاسخ بزاریم ..
بقول دوستمون اقا مهدی !! نوع رله شما ممکن هست از نوع سریع الجذب باشد که اهمی معادل 70 دارد و....

نمونه ای از رله های مخابراتی سریع ... و... معمولی که شما احتمالا استفاده میکنید مشاهده فایل‌پیوست 138595
موفق باشید .

با سلام دوباره و کمال تشکر از استاد عزیزم.
فکر میکنم رله ای که من در اختیار دارم از همون نوع معمولی و عام است(5 پایه). این هم عکسش:
tianbo_relay_5v.jpg
بابت راهنماییهای کم نظیرتون ممنونم. همین که راه اصولیش رو فرمودین برام کافیه. خدا حفظتون کنه

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام اقا مجید برای اندازه گیری دقیق جریان چرا از مولتی متر استفاده نمیکنید

احتمالا مارک و جنس رله های مورد استفاده شما با انهایی که استاد
gadraj استفاده کرده اند متفاوت باشد
و با این تفسیر شما به هیچ عنوان نمیتوانید با سری کردن یک led که نهایت جریانش 20 میلی امپر است یک رله 50 میلی آمپری را روشن کنید و همان طور هم که استادمون فرمودند با موازی کردن led را روشن کنید .

سلام آقامهدی گل.
بله حق با شماست و چشم.
من خدای نکرده نمیخواستم به استاد رجبی عزیز جسارتی بکنم فقط خواستم با مطرح کردن نتیجه عملی، موضوع برای خودم روشن بشه که شد.
باز هم ممنون

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,516
شوش شهر دانیال نبی (ع)

سلام آقامهدی گل.
بله حق با شماست و چشم.
من خدای نکرده نمیخواستم به استاد رجبی عزیز جسارتی بکنم فقط خواستم با مطرح کردن نتیجه عملی، موضوع برای خودم روشن بشه که شد.
باز هم ممنون
اختیار دارید آقا مجید وقتی ما از استاد عزیمون آقای رجبی و دیگر اساتید سوالی میکنیم فقط برای روشن شدن موضوع برای خودمون است و ایشان بزرگ تر از این حرفها هستند که روی سوال کردن آزرده خاطر شوند
البته شما خودتون هم یکی از همون اساتید هستید
کاش همه ما ادب شما را داشتیم

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553
با سلام دوباره و کمال تشکر از استاد عزیزم.
فکر میکنم رله ای که من در اختیار دارم از همون نوع معمولی و عام است(5 پایه). این هم عکسش:
بابت راهنماییهای کم نظیرتون ممنونم. همین که راه اصولیش رو فرمودین برام کافیه. خدا حفظتون کنه

با سلام مجدد و تشکر از هر دوستان خوبم { اقایان مهدی و مجید )
مجید اقا خیلی دوست دارم که همین رله 70 اهمی را با جریان 20 میلی امپری هم تست کنید ببنید که جذب میشود یا نه نتیجه را بزارید (در 20 میلی اگر جذب شد ولتاژ ان چقدر میشه و...)؟؟؟.
ناگفته نماند که در طراحی مدارات دقیقی که نیاز به رله دارند علاوه بر ولتاژ و جریان تحریک و کنتاکت ها ... زمان جذب رله را مد نظر میگیرند.... رله های مصارف عمومی ( زمان جذب انها مهم نیست ) زمانی که برای جذب نیاز دارند در محدوده 20 میلی ثانیه هستند که این زمان وابسته به ولتاژ اعمالی و جریان میباشد اما انواع رله هایی هم وجود دارند که زمان جذب انها در محدوده 3 الی 5 میلی ثانیه میباشند که در اصطلاح به انها رله های PPH میگویند در چنین رله هایی حتما باید ولتاژ و جریان نامی رله را طبق دیتاشیت انها اعمال کنید جهت مزید اطلاع بود
با تشکر

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
اختیار دارید آقا مجید وقتی ما از استاد عزیمون آقای رجبی و دیگر اساتید سوالی میکنیم فقط برای روشن شدن موضوع برای خودمون است و ایشان بزرگ تر از این حرفها هستند که روی سوال کردن آزرده خاطر شوند
البته شما خودتون هم یکی از همون اساتید هستید
کاش همه ما ادب شما را داشتیم
اختیار دارین آقا مهدی عزیز.
بنده و امثال بنده خیلی از چیزهایی که یاد گرفتیم از توی همین انجمن بوده. این انجمن علاوه بر آموزشگاه علم، کلاس ادب هم هست و الحمدلله همه اعضای انجمن و به خصوص اساتید بزرگوارش مؤدب به آداب اسلامی و اخلاق انسانی هستن.

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mehdifull

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
با سلام مجدد و تشکر از هر دوستان خوبم { اقایان مهدی و مجید )
مجید اقا خیلی دوست دارم که همین رله 70 اهمی را با جریان 20 میلی امپری هم تست کنید ببنید که جذب میشود یا نه نتیجه را بزارید (در 20 میلی اگر جذب شد ولتاژ ان چقدر میشه و...)؟؟؟.
ناگفته نماند که در طراحی مدارات دقیقی که نیاز به رله دارند علاوه بر ولتاژ و جریان تحریک و کنتاکت ها ... زمان جذب رله را مد نظر میگیرند.... رله های مصارف عمومی ( زمان جذب انها مهم نیست ) زمانی که برای جذب نیاز دارند در محدوده 20 میلی ثانیه هستند که این زمان وابسته به ولتاژ اعمالی و جریان میباشد اما انواع رله هایی هم وجود دارند که زمان جذب انها در محدوده 3 الی 5 میلی ثانیه میباشند که در اصطلاح به انها رله های PPH میگویند در چنین رله هایی حتما باید ولتاژ و جریان نامی رله را طبق دیتاشیت انها اعمال کنید جهت مزید اطلاع بود
با تشکر

به روی چشم استاد عزیز. إن شاءالله فردا تست میکنم و نتیجه رو اعلام خواهم کرد.
اگه شرایط تست رو بفرمایین بهتر و مفیدتر میتونم به نتیجه برسم. مثلاً با چه ولتاژی و چه مقاومتی سری کنم؟ یا اصلاً سری نباشه؟ با دیود یا بدون اون؟ و...

آخرین ویرایش:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,553

به روی چشم استاد عزیز. إن شاءالله فردا تست میکنم و نتیجه رو اعلام خواهم کرد.
اگه شرایط تست رو بفرمایین بهتر و مفیدتر میتونم به نتیجه برسم. مثلاً با چه ولتاژی و چه مقاومتی سری کنم؟ یا اصلاً سری نباشه؟ با دیود یا بدون اون؟ و...
با سلام :
اگر نرم افزار پروتیوس دارید مدار زیر را طبق شکل ببندید و سپس با تغییر اهم رله و ولتاژ اعمالی {منبع } و تنظیم پتانسیومتر به حالت های مختلفی اعم از ولتاژ سیم پیچ و جریان جذب و جریان و ولتاژ نگهداری و قطع و....تجربه کنید : رله بکارگرفته شده من 250 اهمی میباشد که میتونید به هر اهم دیگری تغییر و نتیجه را مشاهده و تجربه کنید .
[hide]TEST RL.PNG[/hide]
در شکل 1 با ولتاژ 4.2 ولت یک رله ای جذب شده که 17 میلی جریان میکشد و در شکل 2 همون رله و ولتاژ تا 2 ولت و 11 میلی افت شده اما هنوز رله جذب هست و.....
توجه : نرم افزار ها از فرمولهای پذیرفته شده استاندارد پیروی کیکنند و ممکن هست با کار عملی تفاوت هایی داشته باشد که مربوط به همون کیفیت و عدول از استاندارد مشخصات قطعات میباشد .
موفق باشید

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام خدمت استاد عزیزم. عذر میخوام درگیر پروژه دیگه ای بودم و اعلام نتیجه کمی دیر شد.

من مدار بالا رو توی پروتئوس بستم و نتایج زیر حاصل شد.
طبق شکل زیر اول منبع رو 5 ولت قرارداده و مقاومت رله رو 70 اهم گذاشتم.( شبیه رله خودم) همون طور که دیده میشه در بیشترین مقدار جریاندهی ترانزیستور هم ولتاژ 3.43 ولت روی رله افتاده و رله وصل نشده.
relay1.jpg
البته در عمل و وقتی مدار رو به طور واقعی بستم (البته با ترانزیستور bc547) رله وصل شد!

در گام بعد ولتاژ منبع رو به 12ولت تغییر دادم. در این حالت ابتدا با افزایش مقاومت پتانسیومتر و افزایش جریان ترانزیستور، ولتاژ روی بوبین رله افزایش یافت و وقتی از 4 ولت عبور کرد رله عمل کرد و لامپ روشن شد. با افزایش پتانسیومتر، ولتاژ رله تا 8.32 ولت بالا رفت.
relay12-on.jpg
اما نکته جالب اینجاست که بعد از اینکه رله چسباند حالا اگه پتانسیومتر رو کاهش بدیم و جریان رله رو کم کنیم، زمانیکه ولتاژ دو سر رله به 2.5 ولت برسه رله قطع میکنه. یعنی یه حالت اشمیت تریگر درست میشه. با ولتاژ وصل

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mehdifull
بالا