آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سؤال درباره رله

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام خدمت اساتید گرامی
درباره عملکرد رله های 5ولت و 12 ولت یه سؤال (هرچند ابتدایی) برام پیش اومده:
همون طور که میدونیم بین دو پایه تحریک رله ها یه بوبین یا سیم پیچ قرار داره که با اعمال ولتاژ تعریف شده رله (مثلاً 5 یا 12 ولت DC ) به دو سر اون، آهنربای مغناطیسی ایجاد شده و رله تحریک شده و جای کنتاکت داخلی عوض میشه. سؤال اینه که اگه به رله ای که با 5 ولت کار میکنه ولتاژ 12 اعمال کنم چی میشه؟ آیا میسوزه ؟

mehran76gh

VIP+ افتخاری
کاربر
2016-06-17
1,537
7,066
IRANTK
سلام خدمت اساتید گرامی
درباره عملکرد رله های 5ولت و 12 ولت یه سؤال (هرچند ابتدایی) برام پیش اومده:
همون طور که میدونیم بین دو پایه تحریک رله ها یه بوبین یا سیم پیچ قرار داره که با اعمال ولتاژ تعریف شده رله (مثلاً 5 یا 12 ولت DC ) به دو سر اون، آهنربای مغناطیسی ایجاد شده و رله تحریک شده و جای کنتاکت داخلی عوض میشه. سؤال اینه که اگه به رله ای که با 5 ولت کار میکنه ولتاژ 12 اعمال کنم چی میشه؟ آیا میسوزه ؟

سلام
جریان زیادی از سیم پیچ بوبین رد میشه که باعث حرارت و داغی سیم پیچ و یا بوبین رله میشه (گرم و یا داغ میشه) و در طولانی مدت میسوزه
در صورتی که 12 ولت داری و نمیدونی چطور تبدیلش به 5 ولت کنی میتونیم راهنماییت کنیم
داداش امکانش هست راهنمایی بفرمایید چه جور زله 12 ولت را به 5 ولت تبدیل کنیم؟
ممنونم ازت

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
با سلام :
ابتدا اهم سیم پیچ رله را اندازه بگیرید >> فرضا 600 اهم !!
جریان لازم برای تحریک رله را نیز حدود 20 میلی امپر در نظر بگیرید !!{( به غیر از رله های صنعتی که روی پایه مخصوص نصب میشوند) اکثر رله های مینیاتوری با جریان حدود 15 الی 50 میلی امپر تحریک میشوند } این رله ها معمولا هم شکل قطعات روی فیبر و قابل نصب روی فیبر هستند
حال از فرمول و قانون اهم کمک بگیرید و مقاومت لازم را محاسبه کنید .
مثال :
600 × 20 =12000 میلی ولت >> 12 ولت حال مشخص شد که این رله 600 اهمی برای 12 ولت ساخته شده با این حساب سر دستی مجموع مقاومت سری و اهم سیم پیچ را حدود 600 اهم کنید { بعبارتی اگر اهم رله 300 اهم باشد یک مقاومت 270 الی 330 اهمی را با هم سری کرده { حدود 600 اهم جمعش }و رله 300 اهمی (5ولتی را به 12 ولت وصل کنید ) در صورت امکان یک خازن الکترولیتی و یک دیود 4001 را به موازات دو سر سیم پیچ نیز اضافه کنید .
روش اصولی تر :
یک رگولاتور سه پین مثل 7805 را طبق شکل زیر بکار بگیرید :
12-5.PNG
موفق باشید .

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
داداش امکانش هست راهنمایی بفرمایید چه جور زله 12 ولت را به 5 ولت تبدیل کنیم؟
ممنونم ازت

بستگی داره ...بعضی از رله ها از 5 تا 12 تحمل میکنن ... نوع رله رو بگو
در صورتی که 12 ولت داری و نمیدونی چطور تبدیلش به 5 ولت کنی میتونیم راهنماییت کنیم
ممنون از دوستان.
روی رله نوشته 5VDC از این 5 پایه هاست.
منظورتون تبدیل رله 12 ولت به رله 5 ولته؟ تبدیل ولتاژ 12 به 5 رو میدونم اما راستش من یه ولتاژ 5 دارم که به رله وصله و اون طرف رله هم ترانزیستور برای فعال کردن رله. میخواستم با فعال کردن رله ، یه LED هم روشن بشه. برای همین LED رو با رله سری کردم. با روشن شدن ترانزیستور ، LED روشن میشه اما رله نمیزنه چون با توجه به افت ولتاژ روی LED، ولتاژ کافی به رله نمیرسه. میخواستم بدونم اگه از 12 ولت برای تغذیه استفاده کنم و رله 5 ولتی رو با LED سری کنم مشکلی برای رله پیش میاد. اگه آره که حتماً باید یه مقاومت هم با رله سری بشه.

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
جریان لازم برای تحریک رله را نیز حدود 20 میلی امپر در نظر بگیرید !!
سلام استاد. متشکرم. این جریانی که برای تحریک رله فرمودین همه جا صدق میکنه؟ یعنی برای همه رله ها جریان تحریک رو میشه 20 میلی در نظر گرفت؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
ممنون از دوستان.
روی رله نوشته 5VDC از این 5 پایه هاست.
منظورتون تبدیل رله 12 ولت به رله 5 ولته؟ تبدیل ولتاژ 12 به 5 رو میدونم اما راستش من یه ولتاژ 5 دارم که به رله وصله و اون طرف رله هم ترانزیستور برای فعال کردن رله. میخواستم با فعال کردن رله ، یه LED هم روشن بشه. برای همین LED رو با رله سری کردم. با روشن شدن ترانزیستور ، LED روشن میشه اما رله نمیزنه چون با توجه به افت ولتاژ روی LED، ولتاژ کافی به رله نمیرسه. میخواستم بدونم اگه از 12 ولت برای تغذیه استفاده کنم و رله 5 ولتی رو با LED سری کنم مشکلی برای رله پیش میاد. اگه آره که حتماً باید یه مقاومت هم با رله سری بشه.
با سلام : برای روشن نمودن یک ال ای دی به موازات یک رله معمولا از ولتاژ دو سر سیم پیچ ان بطور موازی میتوان استفاده نمود که با توجه به ولتاژ اعمالی به سیم پیچ باید مقاومت لازم برای محدود کردن جریان ال ای دی نیز بصورت سری با ال ای دی استفاده کرد {تقریبا برای 5 ولت از 220 اهم الی 470 اهم و برای 12 ولتی مقاومت از 560 الی 1.2 کیلو اهمی } . البته باید جریان منبعی که به رله میرسد را نیز مد نظر قرار دهید {فرضا در مدارات تغذیه از 220 ولت بدون ترانس ممکن هست با محدودیت جریان مواجه شوید } .
اگر بخواهید یک ال ای دی را با سیم پیچ رله سری کنید باید ولتاژ رله را با ولتاژ مورد نیاز ال ای دی { معمولا 2.8 ولت } جمع کرده { در این مثال جمع انها میشه 5+2.8 =7.8 ~ حدود 8 ولت !! حال اگر 8 ولت دسترس نبود جریان مصرفی رله + ال ای دی را اندازه گیری کرده و برای ولتاژ 12 ولتی ( یا هر ولتاژ دلخواه ) مقاومت لازم را محاسبه و با مدار سری کنید >> ولتاژهای رله + ال ای دی + مقاومت = ولتاژ اعمالی >> VCC = V R + V LED + V RL
در خیلی از مدارات جریان اعمالی به سیم پیچ رله از 20 میلی تجاوز نمیکند و چنانکه این جریان مقداری کم یا هم اضافه باشد انچنان تاثیری در کارکرد مدار نخواهد داشت .
موفق باشید .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,552
سلام استاد. متشکرم. این جریانی که برای تحریک رله فرمودین همه جا صدق میکنه؟ یعنی برای همه رله ها جریان تحریک رو میشه 20 میلی در نظر گرفت؟
سلام :
بله تقریبا همه رله های مینیاتوری که همشکل قطعاتی مثل ایسی های دیپ هستند و زمان جذب انها حدود 20 میلی ثانیه تعریف شده و اهم سیم پیچی انها زیر 500 اهم هستند دارای جریان متعارفی در محدوده 20 میلی امپر میباشند .
موفق باشید

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام :
بله تقریبا همه رله های مینیاتوری که همشکل قطعاتی مثل ایسی های دیپ هستند و زمان جذب انها حدود 20 میلی ثانیه تعریف شده و اهم سیم پیچی انها زیر 500 اهم هستند دارای جریان متعارفی در محدوده 20 میلی امپر میباشند .
موفق باشید

سلام دوباره استاد و همچنین تشکر ویژه بابت توضیحات کامل و عالیتون.
من مقاومت پایه های تحریک چند تا رله 5 ولتی رو اندازه گرفتم. همه حدود 70 اهم بودن. با توجه به فرمایش شما اگه جریان
15 تا 50 میلی براش در نظر بگیرم ولتاژ دو سر رله میشه 1.05 ولت(به ازای جریان 15 میلی) و 3.5 ولت (به ازای 50 میلی) و اینها هیچ کدوم 5 ولت نشدن! (برای 5 ولت باید جریان رو حدود 70 میلی آمپر در نظر گرفت)
همچنین مقاومت پایه های تحریک چند تا رله 12 ولتی رو هم اندازه گرفتم که حدود 380 تا 400 اهم بودن و ولتاژشون میشه 6 ولت(به ازای جریان 15 میلی) و 20 ولت (به ازای 50 میلی) که این یکی توی رنج درست قرار میگیره ( اگه جریان 30 میلی باشه ولتاژ همون 12 میشه)

آخرین ویرایش:

mehdifull

مدیر بخش تعمیر پخش های ماشین و ستاپ باکس
مدیر تالار
2007-10-28
3,333
50,516
شوش شهر دانیال نبی (ع)
سلام اقا مجید برای اندازه گیری دقیق جریان چرا از مولتی متر استفاده نمیکنید

احتمالا مارک و جنس رله های مورد استفاده شما با انهایی که استاد
gadraj استفاده کرده اند متفاوت باشد
و با این تفسیر شما به هیچ عنوان نمیتوانید با سری کردن یک led که نهایت جریانش 20 میلی امپر است یک رله 50 میلی آمپری را روشن کنید و همان طور هم که استادمون فرمودند با موازی کردن led را روشن کنید .

بالا