آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: تحلیل و عیب یابی محافظ یخچال

درود و ممنون از پاسخ های مفیدتان
Copy of نقشه 3.1.jpg
چگونه در نقشه محافظ فوق دو عدد الیدی برای ولتاژ حد بالا و پایین را اضافه و فقط الیدی ولتاژ غیر مجاز قبلی را حذف کنیم
شرکت های تولید کننده محافظ ها
ولتاژ قطع حد پایین را در حدود ۱۶۵ ولت و حد بالا را ۲۶۰ ولت به بالا قرار داده اند ایا کار استاندارد و اصولی هست
و نکته جالب اینکه وقتی محافظ را بر فرض در دمای اتاق اولین بار به برق میزنیم و با واریاک حد بالا ۲۷۵ ولت و حد پایین۱۵۴ ولت را قطع و وصل می کنند در حالی که پس از ده دقیقه وقتی مدار گرم شد ولتاژ ۱۶۵ و ۲۶۰ ولت که اشاره شد حد بالا و پایین را مشخص می کنند که بهتر است وقتی برای بار اول مدار را تنظیم میکنیم این گزینه را در نظر داشته باشیم شاید هم بنده اشتباه متوجه شده ام
مدار فوق را سعی بر ترانس دار کردن دارم اما با مسئله هایی مواجه شده ام
اگر از ترانس استفاده کنیم فرض بر این که ترانس ما ۱۲ ولت را در ولتاژ۲۲۰ ولت می دهد حال اگر ولتاژ شبکه ۱۷۵ ولت شود خروجی ترانس ما در حدود ۸ ولت می شود و رله فعال باشد ایا این ولتاژ در وصل کردن یک رله مثلا۳۰ امپری مشکلی نخواهد داشت و اگر روند کاهش ولتاژ را ادامه دهیم یک صدای گیژ مانندی از رله می اید ایا این مورد قابل حل است با چه ترفندی
با افزودن ترانس سه سر به ورودی پل دیود و حذف خازن ۶۸۰ نانو فاراد مشکلی ندارم فقط در کاهش مقدار ورودی های ولتاژ نمونه گیر ایا میشود بیست برابر از مقاومتهای ورودی را کاهش دهیم تا به محدوده نزدیک شویم
با سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود و ممنون از پاسخ های مفیدتان
مشاهده فایل‌پیوست 190854
چگونه در نقشه محافظ فوق دو عدد الیدی برای ولتاژ حد بالا و پایین را اضافه و فقط الیدی ولتاژ غیر مجاز قبلی را حذف کنیم
شرکت های تولید کننده محافظ ها
ولتاژ قطع حد پایین را در حدود ۱۶۵ ولت و حد بالا را ۲۶۰ ولت به بالا قرار داده اند ایا کار استاندارد و اصولی هست
و نکته جالب اینکه وقتی محافظ را بر فرض در دمای اتاق اولین بار به برق میزنیم و با واریاک حد بالا ۲۷۵ ولت و حد پایین۱۵۴ ولت را قطع و وصل می کنند در حالی که پس از ده دقیقه وقتی مدار گرم شد ولتاژ ۱۶۵ و ۲۶۰ ولت که اشاره شد حد بالا و پایین را مشخص می کنند که بهتر است وقتی برای بار اول مدار را تنظیم میکنیم این گزینه را در نظر داشته باشیم شاید هم بنده اشتباه متوجه شده ام
مدار فوق را سعی بر ترانس دار کردن دارم اما با مسئله هایی مواجه شده ام
اگر از ترانس استفاده کنیم فرض بر این که ترانس ما ۱۲ ولت را در ولتاژ۲۲۰ ولت می دهد حال اگر ولتاژ شبکه ۱۷۵ ولت شود خروجی ترانس ما در حدود ۸ ولت می شود و رله فعال باشد ایا این ولتاژ در وصل کردن یک رله مثلا۳۰ امپری مشکلی نخواهد داشت و اگر روند کاهش ولتاژ را ادامه دهیم یک صدای گیژ مانندی از رله می اید ایا این مورد قابل حل است با چه ترفندی
با افزودن ترانس سه سر به ورودی پل دیود و حذف خازن ۶۸۰ نانو فاراد مشکلی ندارم فقط در کاهش مقدار ورودی های ولتاژ نمونه گیر ایا میشود بیست برابر از مقاومتهای ورودی را کاهش دهیم تا به محدوده نزدیک شویم
با سپاس

درود

اگه چند دقیقه بعد از روشن کردن محافظ ، تغییرات مورد اشاره اتفاق میافته خازنی در محافظ معیوبه.

ترانس با ولتاژ مناسب انتخاب کن که با کاهش ولتاژ برق شهر هم ، ولتاژ کافی سیستم را تامین کنه و بهترین گزینه استفاده از رگلاتور است.

تغییر مقاومت نمونه‌گیر موجب تغییر حد بالا و پایین میشه .

سپاس

درود

اگه چند دقیقه بعد از روشن کردن محافظ ، تغییرات مورد اشاره اتفاق میافته خازنی در محافظ معیوبه.

ترانس با ولتاژ مناسب انتخاب کن که با کاهش ولتاژ برق شهر هم ، ولتاژ کافی سیستم را تامین کنه و بهترین گزینه استفاده از رگلاتور است.

تغییر مقاومت نمونه‌گیر موجب تغییر حد بالا و پایین میشه .

سپاس
درود و ممنون
استاد در نحوه اضافه کردن الیدی های حد بالا و پایین راهنمایی می فرمایید
یک عدد ترانس سه سر ۱۲ ولت ۴۰۰ میلی امپر به مدار اضافه کردم مقدار مقاومت های نمونه گیری ۲۲۰ کیلو را به ۱۲ کیلو اهم و چهار و دو کیلو را به ۱۲ کیلو اهم تغییر دادم الان حد بالا و پایین قابل تنظیم است
اما مشکلی که داریم مثلا ولتاژ حد پایین در ۱۷۰ ولت تنظیم شده و الیدی خطا در محدوده ۱۷۱ خاموش و در ۱۶۹ ولت روشن است وقتی ولتاژ را به ۱۹۰ افزایش داده و منتظر وصل رله می شوم و با تغییر ولتاژ به ۱۸۰ رله قطع میکند و تا ۱۷۰ باید برسم تا الیدی قرمز روشن گردد این اختلاف ۱۰ ولتی را چگونه می توان رفع کرد تا در استانه نرمال و خطا حداقل ۲ ولت اختلاف داشته باشیم
و مورد دیگر که وقتی رله وصل است ولتاژ دوسرش ۷.۵ ولت است ایا موردی پیش نمی اورد
با تشکر

Sayinqala

کاربر vip
کاربر
2023-02-11
10
10
44
برای تغذیه مدار،از همون ترانس سه سر که فرمودید یه ولتاژ 24ولت بگیر و با رگلاتور 12 بده به مدار، در اینصورت نوسانات خروجی ترانس روی ولتاژ خروجی رگلاتور تاثیر نمیگذاره.
این مبحثی که باز کردید برای من هم جالبه،مخصوصا اگر اساتید بهمون یاد بدهند که کجای مدار محافظ های موجود در بازار با نصب مولتی ترن یا پتانسیومتری میتونیم محدوده ولتاژ بالا و پایین رو بدلخواه تنظیم کنیم.
باتشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود و ممنون
یک عدد ترانس سه سر ۱۲ ولت ۴۰۰ میلی امپر به مدار اضافه کردم مقدار مقاومت های نمونه گیری ۲۲۰ کیلو را به ۱۲ کیلو اهم و چهار و دو کیلو را به ۱۲ کیلو اهم تغییر دادم الان حد بالا و پایین قابل تنظیم است
اما مشکلی که داریم مثلا ولتاژ حد پایین در ۱۷۰ ولت تنظیم شده و الیدی خطا در محدوده ۱۷۱ خاموش و در ۱۶۹ ولت روشن است وقتی ولتاژ را به ۱۹۰ افزایش داده و منتظر وصل رله می شوم و با تغییر ولتاژ به ۱۸۰ رله قطع میکند و تا ۱۷۰ باید برسم تا الیدی قرمز روشن گردد این اختلاف ۱۰ ولتی را چگونه می توان رفع کرد تا در استانه نرمال و خطا حداقل ۲ ولت اختلاف داشته باشیم
با تشکر

درود

اولا بخشی از توضیح و نفهمیدم.
ثانیا برای کاهش خطا باید تغذیه قویتری داشته باشه تا ولتاژ تغذیه در حالتی که محافظ فعال و غیرفعال میشه یکسان باشه.

اما ازآنجاکه خطای ناچیز مورد اشاره اهمیتی نداره لذا صرف هزینه بیشتر برای بهبود تغذیه مقرون بصرفه نیست.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود و ممنون
با تشکر

درود

برای اطلاع از ولتاژ غیرمجاز پایین
در این نقشهٔ پیوست و مورد نظر تاپیک.

یک مقاومت حدود ۴،۷ کیلو الی ۱۰ کیلو ( متناسب با ولتاژ تغذیه) با یک led سری کن و بگونه‌ای نصب کن که کاتد به طرف پایه 8 متصل باشه و آند به طرف ولتاژ تغذیه ( پایه 4 ) باشه.

برای ولتاژ غیرمجاز بالا
یکی هم به همین صورت برای پایه 14 متصل کن.

مدت زیادی از تحلیل سپری شده و فراموشم شده ، لذا پاسخ سوالاتی که نیاز به تحلیل داره ، باید مجددا تحلیل کنم و وقت قابل توجهی میطلبه که متاسفانه فرصت کافی ندارم ، بخصوص که کفر و کائناتش رو تحلیل کردم و اگه با دقت مطالعه کنید با احتمال زیاد قادر به اصلاح و ابتکار مورد علاقه هستید
.

سپاس

Copy of نقشه 3.1.jpg

آخرین ویرایش:

C945

کاربر
2023-07-30
22
23
سلام و درود بر استاد(@غزال) و همراهان گرامی

با وجود پست اول 38 صفحه این تاپیک رو با گریه خوندم تا چیزی رو از دست ندم (در حدود 24ساعت)! چقدرم حرص خوردید (استاد عزال رو میگم بیشتر)!

با تشکر از آموزش و در ادامه موضوع سعی میکنم صورت‌مسئله و مضمون پیامهایی که ارسال شده و مد نظرمه رو هم بیارم مجبور به بازبینی پستهای قبلی نباشید.

ممنون میشم در تکمیل آموزش‌های ارزشمندتون این موارد را هم پاسخ بفرمایید :)

چون فیدبک منفی گرفتن از جواب افراد سطح بالاتر (یا اونایی که اذیت می‌کنند!) به خاطر نقص سوال یا اطلاعات برام آزاردهنده است، من یا سوال نمی‌پرسم یا مشروح می‌پرسم که حتی در کلاس هم به دلایل مشخص مستعد جواب نگرفتن و باز سرخوردگی میشه!

جوابی که برای سوال اصلی طرح شده شما پیدا کردم اینه :
سوال این بود : راه حفاظت از قطعات به خصوص IC در مقابل تخلیه ناگهانی خازن تایم است بدون اینکه در عملکرد سریع رله مدار تاثیر بگذارد.
#Post80
"بزرگترین ایراد این نقشه که مهمترین عامل سوختن سریعتر آی‌سی هست
با برق غیرمجاز که ولتاژ خروجی یکی از آپ امپ های u1 یا u2 صفر ولت میشه دراینصورت خازن 470 میکرو از طریق D1 , D2 , DX اتصال کوتاه میشه و به شکل بسیار بد و ناگهانی تخلیه میشه که بسیار مضرره چون فشار شدیدی به آپ امپ مربوطه ( U1 یا U2 ) وارد میکنه ( اگه U3 حذف نشه به U3 فشار وارد میشه و [احتمالا خود U4 و خود خازن تایم]) زیرا درواقع دوسر خازن فوق الذکر که با 20 ولت[!] شارژ شده از طریق آپ امپ مربوطه اتصال کوتاه میشه. [لینک به پست مربوطه]

خلاصه جوابی که ارائه فرمودید : سری کردن 470R با آند دیود D3 که کارش دشارژ خازن تایم هست جهت تخلیه آرام‌تر. [که منطقی و ارزان هم هست]
و گفتید اما با اینکار رله دیرتر قطع میشه و جوابی برای جبران تاخیر رله یافت نشد..
جواب :
من آخرین نقشه شما رو با راه حل پیشنهادی خودم (افزودن دیود با سیم‌کشی به رنگ نارنجی) پیوست می‌کنم. وقتی حالت قرمز بشه منفی داریم خروجی پس یه انشعاب دیگه میدیم به بیس ترانزیستور و مطمئن میشیم حتما همون لحظه خاموش بشه. (بعد از مقاومت گذاشتم با U4 دعواشون نشه)

چیزهایی که تو ذهنمه :
اگه خازن شارژ باشه ولتاژ مثبت به این مسیر‌ها هم میره :
آند دیود زرد (که در هر صورت با توجه به خروجی بالای U4 اون روشن نمیشه.
U3 حذف شده پس می‌رسه به خروجی U1,U2 (پایه 8,14) ! ولتاژ بیشتر از حالت Normal که + از طریق 1K تامین میشه.
سوال1 : حضور این ولتاژ مثبت معکوس با کمی افت روی خروجی op-amp با امپدانس پایین تحمل میشه؟ تا چقدر؟

سوال 2: ولتاژ منبع و IC (32V) و رله(12-20V!) روی 20 ولت فیکس شده توسط زینر D26 ؟ چرا کمتر نه ؟ (ولتاژ خازن صافی که لابد از ولتاژ زینر بیشتر بهتر؟ در بردهایی که زینر تثبیت ورودی نمی‌زارن خازن 25V گذاشتن)
و توان زینر 20V ورودی رو چطور باید محاسبه کرد؟ (چند ولت افت میکنه و چطور جریان مصرفی مدار رو محاسبه و از کل جریان قابل دریافت کسر کنیم و باقی مانده میافته روی دیود؟)
مگه رله چقدر مصرف جریانشه و حالا به جای رله 12 باید رله 20 گذاشته بشه؟
اینا رو برای این هم پرسیدم که میخوام با طراحی جدید مقدار مقاومتها رو محاسبه کنم.

سوال3: زینر 8.2 اضافی (که برای پله پله کم شدن ولتاژ) حذف شد و رفرنس ولتاژ مستقیما توسط 470R,DZ5V4 کنترل شد با دلیل کم بودن جریان راه‌اندازی درسته؟ یعنی علاوه این تقسیم ولتاژ و دو تقسیم ولتاژ زیرمجموعه موجود در ورودی‌های op-amp تلفات توان زیادی ندارند؟
3.1: اگه مصرف مدار پایینه در حالت عادی حالتی نزدیک به بی باری (بی‌مشتری!) روی دو سر خازن صافی وجود داره، برای محافظت از انباشت بار (OverCharge) و تخریبش چکار میشه کرد؟

سوال 4: مقاومت موازی با خازن نمونه گیر 150K انتخاب شده. محاسبه خاصی داره (فرمول زمان دشارژ RC موازی؟) یا همین حدودا بزاریم بره؟

سوال 5: مقاومت 100~220 سری با خازن ورودی تغذیه جهت کاهش تاثیر جریان هجومی در لحظه اتصال ورودی به پیک ولتاژ :
همین مقاومت محدود کننده کوچک که معمولا زیر 100 میزارن (توانش چقدر؟) که هم مناسب کاهش جریان هجومی هم باشه هم تلفات زیادی نداشته باشه رو چطور باید محاسبه کرد؟
توی برخی بردهای بازاری نیست (قبل خازن یا اون سر ورودی پل رکتیفایر (فرضا نول) کجا بهتره گذاشته بشه؟ )
اگه لزوم به محدودسازی کل ورودی هجومی (311V) به جریان خاصی مثلا 0.5آمپر هست، مقدار این مقاومت چندصد اهم می‌شه که! (چی رو باید مبنا قرار بدیم (بهترین حالت محاسبه؟) و پارامترها چی هستن؟ سخت شد)
این مقاومت در حالت عادی چه تاثیری روی تغذیه مدار داره ؟
دلیلی غیر فنی داره که بساز بفروش‌ها این مقاومت رو حذف می‌کنند؟ (مدار آسیب پذیر میشه)
چرا از المانی مانند VDR,NTC استفاده نمی‌شه روی ورودی و خروجی ؟ (محدودیتهایی در ذهنم متصورم)

سوال 6: نمونه‌گیری از خروجی تمام موج پل دیود به جای نیم موج و با ایزوله سازی خازن‌های جبران‌ساز توسط دیود، انجام نشده (صرف نظر از دو قطعه افزودنی) ، با توجه به مصرف کم نمونه‌گیر ، دلیل اینکار چیه؟ (بله فرمودید : "مداری پیچیده و شامل آی سی خواهد بود و بسیار آسیب پذیره" جانیافتاده که شاید نیاز بود مقدار مقاومتها بالابرده بشه ولی چه نیاز به IC هست و چه آسیبی داره؟)
جریان مصرفی مدار نمونه‌گیر چقدره و توان مقاومت ابتدایی آن؟ (چون در یک برد دیگر(که اتفاقا زینر تزئینی 8V2 هم داشت)، نمونه‌گیر همین شکل بود ولی دو تا 100K به جای 220K سری کرده بود)

سوال7: اینگونه مدارها امکان محافظت بلادرنگ از ولتاژ بالای خیلی غیر مجاز ندارد و محافظت از دوفاز شدن هم ندارند! (چکیده مطالبی که از این موضوع خواندم و مثال برای حفاظت از بارهای نامشابه با کمپرسور مثلا یخچال و تزئینی در عملکرد برای مدارهای حساس الکترونیکی)
آخر سوال5 هم اشاره ای به این موضوع کردم برای اضافه کردن قطعات واکنش سریع به ورودی و کنتاکتهای رله و حداقل یک فیوز تندکار)
این سوال 7 خیلی اهمیت داره که برای حفاظت از تجهیزات حساس مثل HDVR,Computer,split,air-conditioner,... باید چه تمهیداتی اندیشید؟ (شاید بخواهید بگید Stabilizer,UPS ، مورد واقعا کارامد دیگه ای نیست با هزینه‌کمتر؟)

سایر :
قصد دارم از op-amp جدا مانده به عنوان مولتی‌ویبراتور استفاده کنم.
مقایسه‌گر U4 بر مبنای 5.4V است و با رسیدن خازن به این سطح به اشباه+ می‌رود. قصد دارم سطح مقایسه رو بالاتر ببرم با تقسیم ولتاژ جدا و مقدار خازن تایم رو هم کم کنم..
اگه قصد محو U4 هم باشه خازن تایم رو با مقاومت وصل میکنیم بیس دیود D3 همینطور و تا زمان شارژ تایم LED زرد روشنه بعد اون سبز میشه (نمیدونم چقدر ثبات داره و مجبور نباشم بیکارش نمی‌کنم ضمن اینکه برای محافظت ترانزیستور و افزایش تایم هم تغییر لازمه)

تصاویر :
راهنمایی.jpg

learning1.jpg

آخرین ویرایش:

C945

کاربر
2023-07-30
22
23
سلام و درود بر استاد(@غزال) و همراهان گرامی

با وجود پست اول 38 صفحه این تاپیک رو با گریه خوندم تا چیزی رو از دست ندم (در حدود 24ساعت)! چقدرم حرص خوردید (استاد غزال رو میگم بیشتر)!

با تشکر از آموزش و در ادامه موضوع سعی میکنم صورت‌مسئله و مضمون پیامهایی که ارسال شده و مد نظرمه رو هم بیارم مجبور به بازبینی پستهای قبلی نباشید.

ممنون میشم در تکمیل آموزش‌های ارزشمندتون این موارد را هم پاسخ بفرمایید :)

در مورد سوال 5 ، برای محاسبه مقاومت و خازن ورودی منبع تغذیه دیگه پرسشی ندارم و همچنین در مورد بساز‌بفروش‌ها.. VDRیاTVS رو هم باید گذاشت تو ورودی.
اگه دیدید استاد رو سلام برسونید اساتید :) سوالاتم انحصاری یا ایونقدرها سخت نیست چرا به هر مقدار جواب نمیدید؟ 😭

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
در مورد سوال 5 ، برای محاسبه مقاومت و خازن ورودی منبع تغذیه دیگه پرسشی ندارم و همچنین در مورد بساز‌بفروش‌ها.. VDRیاTVS رو هم باید گذاشت تو ورودی.
اگه دیدید استاد رو سلام برسونید اساتید :) سوالاتم انحصاری یا ایونقدرها سخت نیست چرا به هر مقدار جواب نمیدید؟ 😭

درود

خیلی عجیبه.
درسته که بسیارانی از ما دوست داریم از پادویی استفاده کنیم اما احدی چنین درخواست غیرمنطقی مطرح نمیکنه.
زیرا بسیار بدیهی است که باید درخواستمان منطقی و قابل اجرا باشه و برای استفاده از پاسخگو باید حتی‌المقدور درخواستی مطرح کنیم که پاسخ را در زمان کمتری تنظیم و تقدیم کنه.

لذا با مطالعه پست قبلی شما نمیدونستم چه کنم؟
که اینهمه سوال به اسم 7 سوال مطرح فرمودی و سوال و هدف اصلی شما اینه که در واقع فرمودی :

<< از الفبای الکترونیک جوری بمن آموزش بده که بتونم طراحی کنم.>>

درواقع برای پاسخگویی به این سوالات باید دستور تاسیس دانشگاه خصوصی و کلاس یکنفره صادر فرمایید تا شاید پس از چند سال موفق به اجرای اوامر صادره شده باشم .
بنابرین اگرچه در طول‌ عمرم برای اولین بار با چنین درخواست و توقع بسیار عجیبی مواجه شدم که پاسخگویی را محال میسازد اما برای پیشگیری از موارد مشابه احتمالی ، بدون پاسخ نگذاشتم.

شاید انتظار داشته باشید لااقل پاسخگوی گلچینی از سوالات باشم ، اما درک اینهمه سوال و انتخاب برخی از آنها هم مقدور نیست ، مضافا که قطعا فتح بابی برای طرح داستان‌های متوالی بعدی خواهد شد.

من هم دوست دارم افرادی بصورت کلان وقت و ترجیحا تمام وقت برای رفع مشکلاتم دراختیار داشته باشم ، اما بدیهی است که اجابت چنین درخواستی ناممکن است .

بویژه که اگر به خود زحمت مطالعه میدادی ، اطلاعات گسترده و جامعی در این تاپیک تقدیم شده ولی پست‌های آغازین را مطالعه فرمودی و تصمیم گرفتی افتخار خلاصه سازی بقیه پست‌ها را بمن واگذار فرمایید تا همگی موضوعات را در زمان ناچیزی دریافت کنید تا از اتلاف وقت خود جلوگیری فرمایید.

سپاس

C945

کاربر
2023-07-30
22
23
درود

خیلی عجیبه.
درسته که بسیارانی از ما دوست داریم از پادویی استفاده کنیم اما احدی چنین درخواست غیرمنطقی مطرح نمیکنه.
زیرا بسیار بدیهی است که باید درخواستمان منطقی و قابل اجرا باشه و برای استفاده از پاسخگو باید حتی‌المقدور درخواستی مطرح کنیم که پاسخ را در زمان کمتری تنظیم و تقدیم کنه.

لذا با مطالعه پست قبلی شما نمیدونستم چه کنم؟
که اینهمه سوال به اسم 7 سوال مطرح فرمودی و سوال و هدف اصلی شما اینه که در واقع فرمودی :

<< از الفبای الکترونیک جوری بمن آموزش بده که بتونم طراحی کنم.>>

درواقع برای پاسخگویی به این سوالات باید دستور تاسیس دانشگاه خصوصی و کلاس یکنفره صادر فرمایید تا شاید پس از چند سال موفق به اجرای اوامر صادره شده باشم .
بنابرین اگرچه در طول‌ عمرم برای اولین بار با چنین درخواست و توقع بسیار عجیبی مواجه شدم که پاسخگویی را محال میسازد اما برای پیشگیری از موارد مشابه احتمالی ، بدون پاسخ نگذاشتم.

شاید انتظار داشته باشید لااقل پاسخگوی گلچینی از سوالات باشم ، اما درک اینهمه سوال و انتخاب برخی از آنها هم مقدور نیست ، مضافا که قطعا فتح بابی برای طرح داستان‌های متوالی بعدی خواهد شد.

من هم دوست دارم افرادی بصورت کلان وقت و ترجیحا تمام وقت برای رفع مشکلاتم دراختیار داشته باشم ، اما بدیهی است که اجابت چنین درخواستی ناممکن است .

بویژه که اگر به خود زحمت مطالعه میدادی ، اطلاعات گسترده و جامعی در این تاپیک تقدیم شده ولی پست‌های آغازین را مطالعه فرمودی و تصمیم گرفتی افتخار خلاصه سازی بقیه پست‌ها را بمن واگذار فرمایید تا همگی موضوعات را در زمان ناچیزی دریافت کنید تا از اتلاف وقت خود جلوگیری فرمایید.

سپاس

سلام و عرض ادب
مفتخر و شرمنده فرمودید

بزرگوار بنده عرض کردم تمام تاپیک و حواشی اون رو با زحمت و صرف زمان خوندم و ریز نکته‌هاش رو در آوردم.
برای همین راه حل و جواب سوال شما رو تا آخر تاپیک پیدا نکردم رو با رسم شکل ارائه دادم.

اشاره و دادن سرخط برای هر سوال برایم کافی بود و در شکل‌گیری یا جهت‌دهی آموخته‌هایم و تحقیقاتی که انجام می‌دهم و موارد دیگر.

شاید طولانی بودن متن و چالش زمان کم و اینکه یک مشتاق یادگیری و پیگیری حجم جمع بندی نکات مبهمش(اشکالات) را یکباره ساده و پوست کنده در تاپیکی پس از مدتها بازگو کرده ، در دید اول غافلگیر کننده بوده است.

در اصل سوالات کوچک و سهل از نظر اساتید هستند و این شرح برای درک بهتر سوال و عدم نیاز به زیر رو کردن نوشته شده که نتیجه عکس داد، اگر به صورت خلاصه نوشته می‌شد هم طوری دیگر.
شاید علاقه به شرح در جوابها دیده شده که سوال هم به صورت مشروح ارائه شد و شاید برداشت از تذکرات قبلی مرور شده در صفحات پیشین باعث اینکار شده است در حکم اختتامیه.
شاید پیش‌زمینه‌ای هم در کار بوده برای طرح سوال.

الزامی در کار نبوده و نیست برای تحمل همه ایـــن رنج!

چالش 7 نیز، منحصر به فرد نیست، مختص هر دانشجوی مشتاق و طبق معمول بدوقت است.. حتما پاسخگویی مهم بوده که ناممکن یا سخت شناختن آن در کنار برنامه‌های دیگر باعث رنجش شده است.

داستان و دستوری در کار نیست. توقعی هم نیست. هیچ قصد و منظوری نبوده و نیست.. صرف زمان هم باید توجیه داشته باشد چه برای یک‌نفر چه یک جمع؛
حتی برای پرسش‌گر هم این مورد بسیار مهم است.

انتظار فیدبک منفی را می‌شد احساس کرد.. یک رسم ظاهرا منطقی است و از دیرباز در بحث‌جاهای خوشجا و خلوت و سرد(فاقد حسگر) به اجرا در می‌آمده است.
همینطوری که نمیشه، باید بیشتر زحمت کشید و کشید و کشید ز گهواره تا... قطعا یادگیری در عصر ارتباطات باید ساده‌تر باشد و نقطه پایانی هم ندارد.
فرقی نمی‌کند در هر صورت جوینده یابنده است و این مورد هم به رسم ما ایرانی‌ها (انجمن‌ها و غیره) با پایانی بازتر در گذر زمان حل(گم) خواهد شد. ندیدم هیچ دانش‌گاهی(حتی دلسوز) کفاف دهد. اندک اندک به این موضوع پی میبرم که در چند صباح وانفسای علم و نان باید فکری به خودکار بودن بکنیم.

تشکر فراوان از تذکرات و چیزهایی که شد و آموختم

و من الله توفیق

آخرین ویرایش:
بالا