آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

توضيح كلي در خصوص افت ولتاژ

kazavezeh

کاربر
2014-08-27
82
165
سلام خدمت استاد غزال عزيز و ديگر اساتيد انجمن
ميخواستم بطور كلي توضيح بفرماييد:
صرف نظر از مارك منبع تغذيه و نوع قطعات بكار رفته در آنها
به محض اتصال يه مصرف كننده به منبع تغذيه و كشيدن جريان از آن (به هر مقدار) ، ولتاژ افت كرده و صفر ميشود. و پس از قطع مصرف كننده ، مجددا ولتاژ به ميزان تنظيم شده برميگردد.
بطور كلي ، دليل اين ايراد چيست ؟
ممنون

Sent from my iPhone using Tapatalk

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
سلام خدمت استاد غزال عزيز و ديگر اساتيد انجمن
ميخواستم بطور كلي توضيح بفرماييد:
صرف نظر از مارك منبع تغذيه و نوع قطعات بكار رفته در آنها
به محض اتصال يه مصرف كننده به منبع تغذيه و كشيدن جريان از آن (به هر مقدار) ، ولتاژ افت كرده و صفر ميشود. و پس از قطع مصرف كننده ، مجددا ولتاژ به ميزان تنظيم شده برميگردد.
بطور كلي ، دليل اين ايراد چيست ؟
ممنون

سلام دوست خوبم.
بنده استاد نیستم اما یه نظر ابتدایی میتونم بدم و اون اینه که این قضیه میتونه اصلاً ایراد نباشه یعنی ممکنه در اثر محدود کننده جریان که در خروجی بعضی از منابع تغذیه وجود داره اتفاق بیفته. مثلاً اگه بوسیله محدودکننده جریان، جریان خروجی رو تا 1 آمپر محدود کرده باشین و جریان مورد نیاز مصرف کننده 2 آمپر باشه، به محض اتصال مصرف کننده به خروجی منبع تغذیه، ولتاژ اونقدر افت میکنه تا جریان خروجی بیشتر از 1 آمپر نشه. در نتیجه شما شاهد افت ولتاژ در خروجی خواهی بود.
یا حق

kazavezeh

کاربر
2014-08-27
82
165
درود
دوست عزيز گويا سؤال بنده رو دقيق مطالعه نفرمودين. در طرح سؤال تأكيداً عرض كردم "كشيدن آمپر به هر مقدار". يعني با كوچكترين آمپر هم ، ولتاژ افت ميكنه

مجید89

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2010-12-14
799
4,105
شمال
درود
دوست عزيز گويا سؤال بنده رو دقيق مطالعه نفرمودين. در طرح سؤال تأكيداً عرض كردم "كشيدن آمپر به هر مقدار". يعني با كوچكترين آمپر هم ، ولتاژ افت ميكنه

چرا دوست عزیزم دقیق مطالعه کردم. اتفاقاً منظور من هم همینه که ممکنه جریان خیلی! محدود شده باشه و مثلاً روی 1 میلی آمپر و یا کمتر.
به هر حال اگه بدون مصرف کننده، ولتاژ خروجی درسته و با اتصال مصرف کننده افت ولتاژ داری، موضوع به محدودکننده جریان برمیگرده.

kazavezeh

کاربر
2014-08-27
82
165
درود
حتي زماني كه ولوم آمپر روي بالاترين مقداره ، بازم اين اتفاق ميوفته. به نظر خودم يكي از خازن هاي دستگاه نشتي داره.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
من یه مورد تغذیه سوییچینگ مشابه ایراد شما داشتم
بدون بار ولتاژ 12 بود ولی با متصل شدن کوچکترین مصرف کننده ولتاژ به 2 تا 3 ولت کاهش پیدا میکرد . ایراد روی یکی از ترانزیستور کوچک بود
c9014 با تعویض اون مشکل کاملا برطرف شد

saraghaz

کاربر vip
کاربر
2014-01-29
149
370
توی این گونه موارد میتواند از مسیر محدود کننده جریان باشه و میتواند خرابی خازنهای راه انداز هم باشد

با سلام
به نظرتون چه چیزی به غیر از این دو عامل میتونه باعث این مشکل بشه واینکه آیا ایراد در قسمت اولیه ترانس سوئچینگ وآی سی تغذیه هم باعث این عیب هم میشه؟

بالا