آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: ساخت مدار تایمر 1دقیقه ای

hassanvaham

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-06
46
133
سلام دوستان که در رشته الکترونیک هستند یک سوال داشتم دربعضی از خودروها زمانی که هوا سرد هست(اول صبح) ماشین دیر روشن میشود چنانچه یک مقاومت 1کیلویی به صورت سری به سنسور دمای اب وصل شود مشکل بد روشنی حل میشود ولی باید این مقاومت بعد از 1یا2دقیقه از مدار خارج شود ویکی از همکاران یک گیت الکترونیکی برای رفع این مشکل ساخته وسوال من این بود که طرز کار این مدار چگونه هست که به صورت تایمر عمل میکنه عکس گیت هم اپ میشود
درنقطه a1 & a2 مقاومت به صورت سری هست

پیوست‌ها

• 74 کیلوبایت بازدیدها: 311

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
این مقاومت حتما با کنتاکت باز یه رله که داخل باکس هستش موازی هستش در حالت عادی که کنتاکت بازه مقاومت تو مسیر قرار داره و بعد یه تایم مشخص کنتاکت باز بسته و مقاومت جمپر میشه
البته به جای رله از ترانزیستور هم میشه استفاده کرد
این یه تایمر معمولی تاخیر در وصله که 99 درصد دوستان باهاش آشنا هستن

آخرین ویرایش:

hassanvaham

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-06
46
133
با سلام
این مقاومت حتما با کنتاکت باز یه رله که داخل باکس هستش موازی هستش در حالت عادی که کنتاکت بازه مقاومت تو مسیر قرار داره و بعد یه تایم مشخص کنتاکت باز بسته و مقاومت جمپر میشه
البته به جای رله از ترانزیستور هم میشه استفاده کرد
این یه تایمر معمولی تاخیر در وصله که 99 درصد دوستان باهاش آشنا هستن

ممنون اگر ممکن هست یک نقشه از کار مدار بزارید تا بهتر متوجه وساخت ان گردد چون این باکس باچسب سنگ پرشده وچیزی مشخص نمیشه باتشکر

آخرین ویرایش:

بهبود 68

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2015-03-31
517
1,179
با سلام
ساخت این تایمر خیلی راحتر از اونی هستش که فکرشو میکنی
تو نت سرچ کنی نمونه شماتیک این تایمر تاخیری هستش،اگه خواستی آماده ش رو تهیه کنی جایی برو که لوازم برق صنعتی بفروشن اونجا بگو تایمر تاخیری 60 ثانیه میخوام،جنس میکرو ارزون قیمت ترینشه حدود 20 تومن
تو تایمر های صنعتی از آی سی 4541 و تو استابلایزر ها از NE555 استفاده شده،با چند تا قطعه ساده این تایمر ساخته میشه

hassanvaham

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-06
46
133
با سلام
ساخت این تایمر خیلی راحتر از اونی هستش که فکرشو میکنی
تو نت سرچ کنی نمونه شماتیک این تایمر تاخیری هستش،اگه خواستی آماده ش رو تهیه کنی جایی برو که لوازم برق صنعتی بفروشن اونجا بگو تایمر تاخیری 60 ثانیه میخوام،جنس میکرو ارزون قیمت ترینشه حدود 20 تومن
تو تایمر های صنعتی از آی سی 4541 و تو استابلایزر ها از NE555 استفاده شده،با چند تا قطعه ساده این تایمر ساخته میشه

خیلی گشتم ندیدم با ایسی555 ساختم ولی 3 دقیقه وارد مدارهست میخام کمتر وارد مدارباشه به زیر 1دقیقه برسه
اینم مدار تایمر555فقط اگر تایمر به زیر 1دقیقه برسه خوبه اگر تغییراتی هست ممنون میشم بگید

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام
با تغییر خازن c1 و همچنین مقاومت R2 مقدار زمان مورد نظر شما تغییر میکنه.
من قبلا با همین مدار ولی تغییر در مقادیر ظرفیت خازن و مقاومت یک تایمر برای پمپ هوای آکواریوم ساختم که دو ساعت زمانش بود.البته قسمت res یه تفاوت هایی داشت.

hassanvaham

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-06
46
133
سلام
با تغییر خازن c1 و همچنین مقاومت R2 مقدار زمان مورد نظر شما تغییر میکنه.
من قبلا با همین مدار ولی تغییر در مقادیر ظرفیت خازن و مقاومت یک تایمر برای پمپ هوای آکواریوم ساختم که دو ساعت زمانش بود.البته قسمت res یه تفاوت هایی داشت.
سلام مقاومت R2باید زیاد بشه یا کم؟

500toman

کاربر vip
vip
کاربر
2009-02-19
19
44
درود
کاری که این کیت انجام میدهد این است که ارتباط بین سنسور و ecu را به مدت یک دقیقه قطع میکند
یک سوال دارم ؟ در این روش چه مزیتی وجود دارد؟

hassanvaham

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2013-08-06
46
133
درود
کاری که این کیت انجام میدهد این است که ارتباط بین سنسور و ecu را به مدت یک دقیقه قطع میکند
یک سوال دارم ؟ در این روش چه مزیتی وجود دارد؟

ارتباط قطع نمیشود فقط مقاومت به صورت سری وارد مدار شده به مدت ثانیه ویا1 دقیقه وپاشش بنزین بالا میرود وخودرو در صبح سرد زودتر روشن میشود وبعد از مدار خارج میشود به اصطلاح بد روشنی صبح

ولی اگر دوستان روشی باشد که با ترانزیستور بشه این کار را انجام داد راهنمایی کنند ممنون میشم یک مداری در نت پیدا کردم ولی ترانزیستور مشخص نیست که چی هست وروی کاغذبود مدارش را اصلاح کردم
13433867152.jpg

آخرین ویرایش:
بالا