آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

کمک از اقای رجبی(تبدل برق 24 به 12 و 5)

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام اقای رجبی
خسته نباشید
من یک مدار گیرنده برای دستگاهی درست کرده ام
این دستگاه ییک عدد باطری 24 ولت 300 امپر داره
مداری که من درست کردم 12 ولت بود ولی رله هاش را 24 ولت گذاشتم که مشکلی نداشته باشم و کار این 10 رله که روی برد هست وقتی از طریق فرستنده بهش دستور میدهم رله های بزرگی که در برد دیگری هست را قطع و وصل میکنه
چند سوال داشتم من
1- ایا ای سی های uln2003 تحمل این برق 24 ولت را داره؟
2-ایا رله های 6 امپر در کار من را برای این مدار راه میاندازه(کار این رله ها فقط برای قطع و وصل شدن چند رله دیگر هست)
3- چون برد من با 12 ولت کار میکنه و برق24 را به یک رگولاتور دادم(مربع سبز)و بعد از از ان به مدار وصل کردم ولی بیش از حد داغ میشه رگولاتور 12 ولت به نظرتون چکار کنم که داغ نشه
و ایا این 300 امپر ممکنه به مدار صدمه بزنه ؟

پیوست‌ها

• 36.5 کیلوبایت بازدیدها: 220

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
سلام اقای رجبی
خسته نباشید
من یک مدار گیرنده برای دستگاهی درست کرده ام
این دستگاه ییک عدد باطری 24 ولت 300 امپر داره
مداری که من درست کردم 12 ولت بود ولی رله هاش را 24 ولت گذاشتم که مشکلی نداشته باشم و کار این 10 رله که روی برد هست وقتی از طریق فرستنده بهش دستور میدهم رله های بزرگی که در برد دیگری هست را قطع و وصل میکنه
چند سوال داشتم من
1- ایا ای سی های uln2003 تحمل این برق 24 ولت را داره؟
2-ایا رله های 6 امپر در کار من را برای این مدار راه میاندازه(کار این رله ها فقط برای قطع و وصل شدن چند رله دیگر هست)
3- چون برد من با 12 ولت کار میکنه و برق24 را به یک رگولاتور دادم(مربع سبز)و بعد از از ان به مدار وصل کردم ولی بیش از حد داغ میشه رگولاتور 12 ولت به نظرتون چکار کنم که داغ نشه
و ایا این 300 امپر ممکنه به مدار صدمه بزنه ؟
با سلام :
جناب محمودی ایسی uln2003 در هر خروجی خود تحمل باری تا 500 میلی امپر در 50 ولت را دارد و از این نظر نباید مشگلی داشته باشید .
رگولاتورهای فوق معمولا تا 1 امپر در خروجی خود جریان تحمل میکنند با توجه به اینکه اهم رله را نزاشتین و ممکن هست تمام رله ها همزمان وصل شوند در نتیجه این احتمال وجود دارد که جریان داخلی رله ها بیشتر از جریان 1 امپر شود لذا به نظر بنده در اهم داخلی سیم پیچ های رله ها تجدید نظر کنید و از اهم بالاتری استفاده کنید .
استفاده از باتری امپر بالاتر در کار مدار هیچ مشکلی ندارد و عملا عمر باتری ط.و لانی خواهد بود .
دیگر اینکه با توجه به کار برد رله ها بهتر است از همون رله های مینیاتوری 5 ولتی استفاده کنید که مصرف پایین و چون در خلا قرار دارند عمر و دوام بیشتری خواهند داشت با مصرف کمتر و در صورت امکان و دسترسی به 220 برق شهر به راحتی میتوان خروجی میکرو را با اوپتوکوپلر و تریاک یا تریستور یک کنتاکتور بزرگتری را تحریک و مستقیما از کنتاکت های ان استفاده کرد که در حجم و مصرف مدار خیلی تاثیر پذیر خواهد بود {در صورت امکان و.. } .
در ضمن در صورت ضرورت استفاده از همون رگولاتور 12 ولتی میتوان جریان خروجی انها را با یک ترانزیستور قدرت متوسط تقویت کرد .
با تشکر .

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
اقای رجبی رگولاتور به شدت داغ میشه یعنی حتی 10 ثانیه هم طول نمیکشه که اتیش میشه
ایا راع بهتری برای تامین برق 12 برای مدار از همین 24 ولت سراغ دارید؟
متاسفانه برق شهر در دسترس نیست
ایا امپر بالای باطری ربطی به اتیش شدن رگولاتور داره یا مدار جریان میکشه که باعث میشه رگولاتور داغ بشه
به نظرتون اگر من 2 ای سی 7812 بز ارم و هر کدوم مجزا به دو ای سی 5 ولتی که درمدار هست وصل کنم تغییری ایجاد میشه یعنی دو ای سی رگولاتور در برد هست برای هر کدوم از این دو ای سی یک 7812 بزارم و به 24 ولت وصل کنم
اگر مشکل داغ شدن رگولاتور 12 ولت حل شه فکر میکنم مشکلم حل بشه
رله ها هم همزمان همه با هم وصل نمیشن و خداکثر 3 رله به هم وصل میشه
منتظر پاسخ شما هستم
ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
اقای رجبی رگولاتور به شدت داغ میشه یعنی حتی 10 ثانیه هم طول نمیکشه که اتیش میشه
ایا راع بهتری برای تامین برق 12 برای مدار از همین 24 ولت سراغ دارید؟
متاسفانه برق شهر در دسترس نیست
ایا امپر بالای باطری ربطی به اتیش شدن رگولاتور داره یا مدار جریان میکشه که باعث میشه رگولاتور داغ بشه
به نظرتون اگر من 2 ای سی 7812 بز ارم و هر کدوم مجزا به دو ای سی 5 ولتی که درمدار هست وصل کنم تغییری ایجاد میشه یعنی دو ای سی رگولاتور در برد هست برای هر کدوم از این دو ای سی یک 7812 بزارم و به 24 ولت وصل کنم
اگر مشکل داغ شدن رگولاتور 12 ولت حل شه فکر میکنم مشکلم حل بشه
رله ها هم همزمان همه با هم وصل نمیشن و خداکثر 3 رله به هم وصل میشه
منتظر پاسخ شما هستم
ممنون
با سلام :
اگه اهم سیم پیچ رله ها را میگذاشتین راحتر میشد نتیجه گرفت .
برای رگولاتور 12ولتی ورودی 24 ولت نباید مشکلی پیش بیاره هر چی هست دو راه بیشتر نیست :
الف : یا جریان خروجی بیش از مقدار تحمل رگولاتور هست که با تقویت جریان رگولاتور میشه حل کرد و یا استفاده از (بقول خودشما ) چند رگولاتور با استفاده از خروجی های تفکیکی .
ب : رگولاتورها در بعضی از مدارات و در شرایط خاصی به نوسان درمیاد که با توجه به خروجی مستقیم در کارکرد چنین مداراتی محسوس و مشکل نمیاره ولی موجب داغ شده رگولاتور میشه راه چاره انهم استفاده از خازن های بای پاس در ورودی و خروجی رگولاتور میباشد {یک خازن 102 الی 103 در هر مسیر طبق شکل )
مورد ب را تست کنید اگر حل شد هیچ وگرنه برای تقویت جریان خروجی رگولاتور در خدمت هستم .
با تشکر .

پیوست‌ها

• 3.6 کیلوبایت بازدیدها: 217

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام اقای رجبی
شرمنده که وقتتون را گرفتم
تست کردم باز داغ میشه و شدت داغ شدنش هم زیاد هست
به نظرتون اگز از lm317بجای 7812 استفاده کنم بهتر نیست
امروز باطری را که باز کردم دیدم در یک محفظه اهنی دو باطری 12 ولت بزرگ با هم سری شده
و در محفظه قرار داره
به نظرتون اگر از یک باطری سیم مستقیمی بکشم بازممکنه رگولاتور های 5 ولت داغ بشه؟
با اداپتور 4 امپر که چک میکنم مشکلی ندراه و حتی خنک کننده هم برای دو رگولاتور 5 ولت نگذاشته ام
ایا ممکنه چون باطری 300 امپر هست باعث داغ شدن رگولاتور ها بشه؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
سلام اقای رجبی
شرمنده که وقتتون را گرفتم
تست کردم باز داغ میشه و شدت داغ شدنش هم زیاد هست
به نظرتون اگز از lm317بجای 7812 استفاده کنم بهتر نیست
امروز باطری را که باز کردم دیدم در یک محفظه اهنی دو باطری 12 ولت بزرگ با هم سری شده
و در محفظه قرار داره
به نظرتون اگر از یک باطری سیم مستقیمی بکشم بازممکنه رگولاتور های 5 ولت داغ بشه؟
با اداپتور 4 امپر که چک میکنم مشکلی ندراه و حتی خنک کننده هم برای دو رگولاتور 5 ولت نگذاشته ام
ایا ممکنه چون باطری 300 امپر هست باعث داغ شدن رگولاتور ها بشه؟
با سلام :
رگولاتور 317 هم جریانی تقریبا معادل 7812 میباشد و فرق 317 در قابل کنترل و متغییر بودن ولتاز خروجی ان هست البته 317 ولتاز ورودی بالاتری نسبت به 7812 دارد (ارزش تست با 317 دارد ) .
در صورت امکان حذف رگولاتور 7812 و استفاده از یک سیم مستقیم از+ 12 ولت یک باتری طبیعتا راهی معقول میباشد ولی با توجه به اینکه جریان اضافی مورد بحث از طریق خط منفی ویا + و ایسی uln به رگولاتورها ی 5 ولتی تحمیل میشود یا خیر لذا امکان دارد باز اینبار 5 ولتی ها داغ کنند .
(یک مشکلی که برام نامفهوم هست این است که کل نقشه را ندارم که نسبت به مدار پاسخ صد در صد و قطعی بزارم مثلا از رگولاتور 12 ولتی فقط برای کم کردن ولتاز برای 5 ولتی ها استفاده شده یا در مدار مصرف دیگری هم دارد و اصلا چه نیازی برای 12 ولت کردن و بدنبال ان 5 ولت نیاز هست و هم چنین جریان رله ها و؟ ... ) به نظر بنده کافیست که در مسیر 24 ولت یک 317 بزارید و خروجی 5 ولت را به مدار دهید و نباید مشکلی داشته باشید چون مدار کنترلی و میکرو مصرف ناچیزی دارد و رله ها مستقیم از 24 ولت تغذیه میشه و ساختار uln هم طوریست که فقط خط منفی را قطع وصل میکنه با این تعاریف احتمالا در طرح مدار مشکلی هست که موجب جریان و مصرف اضافی میشه ..

با سری کردن یک مقاومت در سر راه + هر رله {حدود 100 الی 200 اهم ) بازم میتوان مشکل داغ کردن را کمتر کرد .
با تشکر .

MAHMOODI

موسس انجمن
پرسنل مدیریت
مدیرکل
2006-10-02
9,704
40,503
هرمزگان
www.irantk.ir
سلام
اقای رجبی رگولاتورهای 12 ولت فقط برای کم کردن 24 برای استفاده برای 7805 بکار برده شده و استفاده دیگری در مدار ندارد
و رله ها هم به 24+ وصل هست و uln هم فقط خط منفی رله ها را قطع و وصل میکنه

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,544
سلام
اقای رجبی رگولاتورهای 12 ولت فقط برای کم کردن 24 برای استفاده برای 7805 بکار برده شده و استفاده دیگری در مدار ندارد
و رله ها هم به 24+ وصل هست و uln هم فقط خط منفی رله ها را قطع و وصل میکنه
با سلام مجدد :
جناب اقای محمودی در این صورت با استفاده از یک رگولاتور ساده 317 طبق شکل (البته اگر ضرورتی برای جدا بودن تغذیه مدار میکرو با مازول گیرنده نباشه ) نباید مشکلی پیش بیاره و بجای دو رگولاتور 5 ولتی و یک 12 ولتی و.... یک رگولاتور 317 باید کافی باشه .بعد تنظیم برای ولتاز مورد نیاز (5ولت) مقاومت متغیر را می توان با یک مقاومت ثابت {یکچهارم واتی} جایگزین کرد .
با تشکر

پیوست‌ها

• 16.7 کیلوبایت بازدیدها: 191
بالا