آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: مشکل در نمایشگر فرکانس متر رادیو پخش

jfrras

مدير انجمن تخصصی الکترونیک
مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران

سلام
چگونگی راه اندازی فرکانس متر رادیو پخش های قدیمی

جناب آبکه می تونید مشکل مدار رو اینجا مطرح کنید.

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام استاد
عکس ها به تفکیک قسمتهای مختلف
A.jpgB.jpgC.jpg
کنار هر کدوم از سیم ها نوشته برای چه منظوری هست .هر کدوم که لازم نیست رو بفرمائید تا کلا قطع کنم .

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
سلام استاد
عکس ها به تفکیک قسمتهای مختلف
مشاهده فایل‌پیوست 117190مشاهده فایل‌پیوست 117191مشاهده فایل‌پیوست 117192
کنار هر کدوم از سیم ها نوشته برای چه منظوری هست .هر کدوم که لازم نیست رو بفرمائید تا کلا قطع کنم .

آقا این فرکانس متر از 2 قسمت تشکیل شده.
1- مقسم فرکانس 200 مگاهرتزی که ای سی lb3500 فرکانس ورودی رو تقسیم بر 8 میکنه.
2- ای سی 18 پین که احتمالا از pic16c62 استفاده شده . دو تا وظیفه داره یکی در حالت رادیو شمارش فرکانس خروجی lb3500 رو انجام میده
دوم در حالت کاست دو تا علامت که تداعی کننده چرخش نوار روی نمایشگر رو نشون میده.

شرط کارکرد قسمت فرکانس

[hide]1- ولتاژ برای تحریک +RA که 5 ولت است به میکرو فرمان می دهد از حالت رادیو استفاده کن.
2 - حالت استفاده از موج رادیو +FM یا +AM شما باید حالت +FM را به 5 ولت متصل کنید.
3- FM OSC نوک پراب برای اندازه گیری فرکانس است.

این فرکانس متر در حالت اندازه گیری فرکانس فرکانس IF که 10.7 MHZ است را اضافه خواهد کرد.
در تعداد دیگری از این فرکانس متر ها پایه ای برای تصحیح این حالت موجود است.[/hide]
موفق باشید.

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
سلام
ممنون استاد .پس با این حساب سیم VCC و همچنین سیم RA+ و FM+ به 5 ولت و سیم مشکی به منفی و در نهایت FM OSC یا AM OSC به محلی که می خواهیم فرکانس رو اندازه بگیریم .اینطوری سیم بندی کردم ولی متاسفانه باز حالت سوسو داره .البته وقتی پایه مربوط به CD یا چرخش کاست فعال می شه ،حالت ثابت و نورانی داره ولی برای فرکانس سوسو می زنه .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: jfrras

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
سلام
ممنون استاد .پس با این حساب سیم VCC و همچنین سیم RA+ و FM+ به 5 ولت و سیم مشکی به منفی و در نهایت FM OSC یا AM OSC به محلی که می خواهیم فرکانس رو اندازه بگیریم .اینطوری سیم بندی کردم ولی متاسفانه باز حالت سوسو داره .البته وقتی پایه مربوط به CD یا چرخش کاست فعال می شه ،حالت ثابت و نورانی داره ولی برای فرکانس سوسو می زنه .

سلام
احتمال داره بدنه یا ولتاژ قسمت نمایشگر قطع باشه .

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام
مشکل سوسو زدن حل شد .بخاطر نویز بود و تاثیر پذیری سیم ها از دستگاههای موجود در مغازه .البته برای قسمت اندازه گیری AM با یه رادیو جیبی تست کردم و نتیجه گرفتم و دقیقا همون فرکانس اصلی ایستگاه رو بصورت ثابت و پر نور نشون می داد .سعی می کنم سیم بندی رو مرتب و اصولی کنم و برای قسمت ورودی فرکانس از سیم شیلد دار استفاده کنم و یک تغذیه صاف و رگوله شده استفاده کنم .فقط اینکه آیا این شمارنده برای محدوده خاصی طراحی شده ؟منظورم اینکه که فقط محدوده 530 کیلوهرتز تا 1600 کیلوهرتز و 88 الی 108 مگاهرتز رو نشون می ده و محدوده بین این دو و همچنین پائین تر یا بالاتر رو نشون نمی ده .( بالاتر منظور تا 200 مگاهرتز هست )
بازم ممنون .

jfrras

مدیر تالار
2007-04-13
3,095
74,081
48
ایران
با سلام
مشکل سوسو زدن حل شد .بخاطر نویز بود و تاثیر پذیری سیم ها از دستگاههای موجود در مغازه .البته برای قسمت اندازه گیری AM با یه رادیو جیبی تست کردم و نتیجه گرفتم و دقیقا همون فرکانس اصلی ایستگاه رو بصورت ثابت و پر نور نشون می داد .سعی می کنم سیم بندی رو مرتب و اصولی کنم و برای قسمت ورودی فرکانس از سیم شیلد دار استفاده کنم و یک تغذیه صاف و رگوله شده استفاده کنم .فقط اینکه آیا این شمارنده برای محدوده خاصی طراحی شده ؟منظورم اینکه که فقط محدوده 530 کیلوهرتز تا 1600 کیلوهرتز و 88 الی 108 مگاهرتز رو نشون می ده و محدوده بین این دو و همچنین پائین تر یا بالاتر رو نشون نمی ده .( بالاتر منظور تا 200 مگاهرتز هست )
بازم ممنون .

سلام
این بخاطر میکرو کنترولری بودن مدار هست . سری های قبل از این از ای سی های استفاده می کردند که تا 200 رو میگرفت .
حتی رادیو های ال سی دار چینی بود تا 1 گیگاهرتز رو هم اندازه میگرفتند.
خودم تا حدو 400 مگا فکر کنم تست کردم.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova
بالا