آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
خیر smd نیست اندازه 13005

فت روی برد برد قرار دادم بطوریکه سه پایه با هم روی برد برد رفت با یک فت از یک شماره دیگر z44 تست کردم اونم همین داغ میکرد

ترانزیستور از روی برد برد در اوردم با اهممتر چک کردم سالم بود ولی با یک نو تعویض کردم فرقی نکرد بطوری که:
وقتی مقاومت 3.3 اهمی به خروجی وصل میشه ولتاژ از 8.5 ولت به 4.55 کاهش پیدا میکنه در همین لحظه اگر بیس امیتر 639 را شورت کنیم ولتاژ 4.55 بیشتر نمیشه

یعنی زیر بار مقاومت 3.3 اهمی ولتاژ خروجی باید از 4.55 به همون 8.5 برسه؟

درود

جریان بالا را نمیتونی روی برد برد تست کنی و باید لحیم بشه
لذا پایه ها را فعلا به سیمی لحیم کن و سیم ها را به برد برد متصل کن که می بینی محل اتصال به برد داغ میکنه

639 سوخته
اگر 639 را خارج کنی و ولتاژ با بار 3.3 اهی 8.5 ولت بشه ولی با نصب 639 ولتاژ خروجی 4.55 بشه و با شورت کردن بیس امیترش هم تغییر نکنه دراینصورت 639 سوخته
و شاید اشکالی در مونتاژ داری

بنظر میرسه گزارش شما را نفهمیدم
عزیزم گزارش را شفاف شفاف شفاف تنظیم کن ببین در پست 66 چی گزارش کردی

ولتاژ خروجی در حالت بی باری با تغییر ولوم ولتاژ از صفر تا 8.50 تغییر میکرد با گذاشتن بار 3.3 اهم( در صورتی که ولوم ولتاژ ماکس بود یعنی 8.50 بود و ولوم جریان پایه وسط به پایه کناری مقاومت سری 100 اهمی جمپ بود و خود 100 اهم هم جمپ شده بود )
ولتاژ خروجی به 4.55 کاهش یافت

براداشت من اینه که با بار 3.3 اهمی 8.5 ولته
لذا اگه با گذاشتن بار 3.3 اهم را جزء جمله قبل محسوب کنیم برداشت من میشه و اگه جزء جمله بعدی محسوب کنیم دراینصورت چرا د ادامه جمله قبلی آمده و چرا مهمترین تست که آزاد کردن کلکتور 639 است را انجام ندادی

و چندین برداشت دیگه از گزارش فوق قابل استنباطه و ازآنجاکه تصور نمیکردم تست های آخر را انجام نداده باشی لذا به حساب خلاصه نویسی گذاشتم

درهر صورت در طراحی و تحقیق ریزترین موارد باید مطرح و مورد توجه باشه و کوچکترین خطایی به ترکستان ختم میشه

سپاس

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام 

نقشه را دوباره روی برد برد بستم و بررسی کردم با bc639 جدید و محکم کاری
 قبل از هر کاری ولتاژ دی سی خازن اصلی که 150 میکرو است گرفتم در حالت بی باری 35.70 ولت با گذاشتن مقاومت 3.3 اهمی به 13 ولت دی سی رسید 

بر میگردیم به مدار ماکسیمم ولتاژ خروجی در حالت بی باری 8.50 است با گذاشتن مقاومت 3.3 اهم به 4.55 کاهش پیدا میکنه بیس امیتر639 اتصال بشه فرقی در ولتاژ خروجی نداره ترانزیستور 639 دراوردم باز هم ولتاژ خروجی فرقی نکرد یعنی همان 4.55 که با گرم شدن فت ولتاژ تا حدودی بالاتر میره 

در همین حال ولتاژ درین 17.94 ولتاژ خروجی رگولاتور 12 ولت مدار 8.91 ولتاژ ابتدای ولوم ولتاژ 8.80 است 

-----------------------------------------------------------------------------------

یکبار هم مدار را با 3055 و 639 دارلینگتون امتحان کردم یعنی یک 639 به مدار اضافه کردم امیترش به بیس 3055 کلکتور به کلکتور 3055 و بیس 639 به ولوم که ولتاژ خروجی در حالت بی باری از صفر تا ماکس 10.88 بود و با وصل بار 3.3 اهمی ولتاژ ماکس 10.88 به 5.86 رسید 

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام

نقشه را دوباره روی برد برد بستم و بررسی کردم با bc639 جدید و محکم کاری
قبل از هر کاری ولتاژ دی سی خازن اصلی که 150 میکرو است گرفتم در حالت بی باری 35.70 ولت با گذاشتن مقاومت 3.3 اهمی به 13 ولت دی سی رسید

بر میگردیم به مدار ماکسیمم ولتاژ خروجی در حالت بی باری 8.50 است با گذاشتن مقاومت 3.3 اهم به 4.55 کاهش پیدا میکنه بیس امیتر639 اتصال بشه فرقی در ولتاژ خروجی نداره ترانزیستور 639 دراوردم باز هم ولتاژ خروجی فرقی نکرد یعنی همان 4.55 که با گرم شدن فت ولتاژ تا حدودی بالاتر میره

در همین حال ولتاژ درین 17.94 ولتاژ خروجی رگولاتور 12 ولت مدار 8.91 ولتاژ ابتدای ولوم ولتاژ 8.80 است

-----------------------------------------------------------------------------------

یکبار هم مدار را با 3055 و 639 دارلینگتون امتحان کردم یعنی یک 639 به مدار اضافه کردم امیترش به بیس 3055 کلکتور به کلکتور 3055 و بیس 639 به ولوم که ولتاژ خروجی در حالت بی باری از صفر تا ماکس 10.88 بود و با وصل بار 3.3 اهمی ولتاژ ماکس 10.88 به 5.86 رسید

درود

یعنی تا حالا خازن بزرگ تغذیه 150 میکرویی بوده
کدوم تغذیه حتی 5/ آمپری را سراغ داری که خازن تغذیه اش کمتر از 1000 میکرو باشه که برای تغذیه 3 آمپری از خازن 150 میکرو استفاده کردی ؟ !
خازن این تغذیه باید بزرگتر از 2200 میکرو باشه

ضمنا چرا دوباره ارقام تغییر کرد (ولتاژ 17.8 ولت کلکتور چی شد که حالا 13 ولت شده)
با گزارش نامفهوم و تغییر اعداد و ارقام مدام ذهن منو به این طرف و اون طرف میبری و حسابی گیجم کردی
باین ترتیب نمیتونم به ارقام جدید هم اعتماد کنم ؟ !

خودم مونتاژ میکنم و مدار تکمیلی را با تحلیل کامل تقدیم میکنم
البته با توجه به اینکه امور تحقیقات را شخصا و بدون دستیار انجام میدم و با توجه به اینکه چششم ضعیف شده و مزید بر علت دشواری مراتب را تشدید میکنه لذا باید فرصت مناسبی پیدا کنم که ممکنه در آینده نزدیک حاصل نشه

اما تا همینجا هم بد نبوده و مواردی را مشاهده کردی و تجاربی ثبت و ضبط شد مثلا :

ضرورت استفاده از درایور و یا استفاده از دارلینگتون بدلیل جریان قابل توجه بیس ترانزیستورهای قدرت
حرارت ناشی از اتصال ناقص در جریان زیاد
عوارض ترانس ضعیف
ضرورت خازن بزرگ تغذیه در جریان زیاد
و غیره

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام بله شما درست میفرمایید از خازن دم دستیم استفاده کردم چون شک کردم مقدارش را خدمتتان گفتم اخه در ایام عید مغازه ها بسته بود و نتونستم خازن 2200 بالاتر از 35 ولت گیر بیارم 
 امروز رفتم خازن 2200 میکرو و گرفتم و جای خازن 150 میکرو قرار دادم و وظیفه دونستم نتایج خدمتتان بگم چون واقعا تا اینجا زحمات و وقت قابل توجهی صرف شده تا هم شما و هم مخاطبان در جریان باشند که خازن واقعا تاثیر زیادی داره 
 اگر لازم است با فت هم خدممتان نتاج را اعلام کنم اگر نه که دیگه بیشتر ازین راضی به زحمات و تلاشهای بیدریغ شما نیستم
 این گیج زدنهای اندازه گیری ولتاژ از همین خازن اصلی بود 

و نتایج 

ولتاژها را دوبار اندازه گیری کردم 

در حالت دارلیگتون با 639 اضافه شده و توضیح داده شده

ولتاژ خروجی ماکس بدون بار 10.82

وقتی بار 3.3 اهمی به تغذیه وصل شد  ولتاژ از 10.82 به 7.22 رسید

ولتاژ 3055 کلکتور 23.18 ولت

ولتاژ پایه ابتدایی ولوم  9.55 ولت

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
درود

نظر به اینکه در این تاپیک طراحی تغذیه با شیوه رایج مورد هدف است و نیاز به مجری توانایی دارد که کلیه مراحل آن بویژه نحوه کشف نقائص و نحوه رفع نواقص آن با جزئیات کامل ثبت و ضبط گردد .

و از سوی دیگر ازآنجاکه پیگیری و ارائه نتیجه توسط خودم به اندازه شیوه فوق الذکر موثر نیست و اعتماد بنفس علاقمندان را تقویت نمیکند و از سوی دیگر اجرای آن توسط خودم با توجه به ضعف بینایی و پیر چشمی صعب الوصول است لذا تاپیک حاضر با توجه به ضعف امکانات و اجرای جناب آقای رجایی ، تا زمانیکه مجری توانایی کاندید اجرای آن گردد معطل و منتظر می ماند .

اما با توجه به بروز خماری ناشی از نقص مقطعی تاپیک مصمم شدم تا حدی این نقیصه و خماری را جبران کنم .

لذا ایده ای که مدتها قلقلک ذهنی من بود و فقط ضعف بینایی مانع اجرا آن میشد ، مورد سماجت قرار گرفت و ظرف یکهفته گذشته به نتیجه درخشانی رسید
بطوریکه توصیه میکنم برای تعمیرگاه و یا امور پژوهشی از این تغذیه بسیار بسیار ساده و دقیق و کارآمد استفاده کنید .
و با توجه به اینکه در این طراحی از شیوه تازه و متفاوت با تاپیک حاضر استفاده کردم لذا به تفصیل در تاپیک زیر معرفی و مورد تحلیل و بحث قرار میدم .

http://www.irantk.ir/irantk67726/#post392072

سپاس
attachment.php

بالا