آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: طراحی تغذیه بسیار ساده با محدود کننده جریان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود

مقدمه

ازآنجاکه در نوجوانی و ابتدای فعالیتم قادر به مونتاژ و استفاده از منبع مجهز به محافظ جریان نبودم و پولی هم برای خرید منبع مجهز نداشتم لذا از آداپتور ضعیف استفاده میکردم تا :

اولا قادر به جریاندهی بالا نباشد و درصورت بروز خطا صدمه چندانی وارد نکنه

ثانیا با میزان نور یک LED که به خروجی آداپتور متصل کرده بودم می فهمیدم مدار تحت تعمیر حدودا چه جریانی میکشه چون هرچه بیشتر از یک آداپتور ضعیف جریان بکشی ولتاژش بیشتر افت میکنه و لذا نور LED هم کمتر میشه و لذا نور LED مانند آمپرمتر گویای مقدار جریانه. (این کلک در منبع پرقدرت مقدور نیست)

به این ترتیب حتی پخش ماشین را که جریان زیادی میخواد با این آداپتور ضعیف تعمیر میکردم بطوریکه ولوم صدا را بسیار کم میکردم تا جریان ناچیز آداپتور کافی باشه و لذا اگر خطایی حادث میشد جریان ضعیف آداپتور نمیتونست خسارتی وارد کنه و نهایتا پس از اتمام تعمیر با منبع قوی برای مشتری تست میکردم.

اما حالا به لطف اینترنت و دسترسی به اطلاعات یکدیگر میتونیم ، با یک مدار بسیار ساده و پتانسیومتر منبع پرقدرت را بدلخواهمان ضعیف کنیم که در جریان تعمیر و تحقیق خسارتی وارد نکنه .

لذا باید منبع تغذیه را مجهز به محافظ جریان کنیم که با روش زیر خساراتی به تعمیرکار یا محقق و دانشجو تحمیل نکنه بطوریکه :

ابتدا حداقل جریان مورد نیاز دستگاه یا مدار مورد نظر را حدس میزنیم و مثلا حدس میزنیم دستگاه تحت تعمیر با حداقل 5/ آمپر کار میکنه دراینصورت جریان منبع را برای 5/ آمپر تنظیم میکنیم

و به این ترتیب هر خطا و یا هر ایرادی موجب عبور جریان بیش از 5/ آمپر بشه محافظ این منبع اجازه نمیده و قبل از آنکه دود بقیه قسمت ها دربیاد متوجه خطا و ایراد میشویم .

و یا اگر سیم های خروجی منبع بهم متصل بشه هیچ خطری نداره و هیچ اتفاق ناهنجاری نمی افته .

................................

بنابمراتب با اصرار و علاقه جناب رجایی عزیز قصد داریم تغذیه بسیار ساده و کارآمدی که مورد نیاز کلیه تعمیرکاران و دانشجویان است با هزینه بسیار نازلی طراحی و تکمیل کنیم

لذا مدار و ایده اولیه را پیشنهاد کردم تا جناب رجایی عزیز مونتاژ کنه و بتدرییج ضعف های آنرا برطرف کنیم.
مضافا گزارش روند طراحی اطلاعات بسیار عمیق و ویژه و کمیابی میده که در هزاران مونتاژ و مطالعه مبانی الکترونیک وجود نداره .
شرح لازم نقشه

1- دیود 1N4007 با جامپر شورت شده چون ابتدا بدون دیود و سپس با دیود (با آزاد کردن جامپر) آزمایش کنیم
2- مقاومت X مقدار 100 اهم و متناسب با قدرت ترانس کمتر یا بیشتر میشه و حداکثر جریان را تعیین میکنه .

I معرف پتانسیومتر جریان
V معرف پتانسیومتر ولتاژ

در این نقشه ولتاژ صفر تا حدود 15 ولت قابل انتخاب و انتخاب جریان بیش از 5/ آمپر مورد هدف است .
البته با تعویض رگلاتور برای هر ولتاژی قابل استفاده است مثلا اگر از رگلاتور 30 ولت استفاده کنیم منبع صفر الی 30 ولت خواهد شد ( ولی غالبا تا 15 ولت مورد نیازه لذا رگلاتور 15 ولت درنظر گرفتم)

قصد داریم با تکمیل این نقشه وقتی جریان بالای 5/ آمپر مثلا 2 آمپر انتخاب می کنیم تا 2 آمپر قابل دریافت و برای بیش از 2 آمپر موجب محدودیت جریان بشه و اگر 1 آمپر انتخاب کنیم بش از 1 آمپر نده و غیره
بنابمراتب بدیهی است که از اتصال کوتاه هم محافظت میکنه.

با توجه به سادگی و دقت قابل قبول مدار قطعا نتیجه نهایی همین مدار برای هر تعمیرگاهی کافی است مضافا که در جریان مونتاژ ، طرز کار و تحلیل تغذیه موجبات ارتقاء اطلاعات علمی را فراهم میکنه.

سپاس
IV.jpg

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام استاد توی این مدار فقط جریان محد.د میشه و ولتاژ ثابت است؟

درود

برای هر ولتاژی قابل تغییر است ولی برای این مدار از صفر تا 15 ولت پیش بینی کردم
برای صفر تا 30 ولت باید بجای رگلاتور 15 ولت از رگلاتور 30 ولتی استفاده کنید ولی بدلایلی صفر تا 15 ولت درنظر گرفتم ( اساسا بیش از 15 ولت بندرت مورد نیاز است )

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مهندس غزال بابت زحمتی که کشیدین سپاسگزارم چشم فردا میرم بازار قطعات را میگیرم روی بردبرد میبندم ترانس هم بازاری 3 یا 4 امپر 12 تک

فعلا

درود

اگه ترانس 12 ولتی است بجای رگلاتور 15 ولت از رگلاتور 12 ولت استفاده کن.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
استاد غزال عزیز نقشه کوچک است و درست مشخص نیست که بغل
دیود چیست؟

درود

عزیزم در توضیحات عرض کردم که جمپر یا یک تکه سیم است که دیود را اتصال کوتاه کرده
برای اینکه ناگزیر به اصلاح نقشه نباشم نقشه را به اینصورت کشیدم که یکبار با جمپر و یکبار بی جامپر تست میکنیم

سپاس

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
درود

با اصرار و علاقه جناب رجایی عزیز قصد داریم تغذیه بسیار ساده و کارآمدی که مورد نیاز کلیه تعمیرکاران و دانشجویان است و با هزینه بسیار نازلی آماده میشه طراحی و تکمیل کنیم

لذا مدار و ایده اولیه را پیشنهاد کردم تا جناب رجایی عزیز مونتاژ کنه و ضعف های آنرا ببینیم و برطرف کنیم.

1- دیود 1N4007 با جامپر شورت شده چون ابتدا بدون دیود و سپس با آزاد کردن جامپر با دیود آزمایش کنیم
2- مقاومت X مقدار 100 اهم و متناسب با قدرت ترانس کمتر یا بیشتر میشه و حداکثر جریان را تعیین میکنه .

I معرف پتانسیومتر جریان
V معرف پتانسیومتر ولتاژ

ولتاژ صفر تا حدود 15 ولت قابل انتخاب و انتخاب جریان بیش از 5/ آمپر مورد هدف است .

یعنی وقتی جریان بالای 5/ آمپر مثلا 2 آمپر انتخاب کنیم تا 2 آمپر قابل دریافت و برای بیش از 2 آمپر موجب محدودیت جریان بشه
بنابمراتب بدیهی است که از اتصال کوتاه هم محافظت میکنه.

با توجه به سادگی و دقت قابل قبول مدار تصور میکنم نتیجه نهایی همین مدار برای هر تعمیرگاهی کافی باشه مضافا که جریان مونتاژ ، طرز کار و تحلیل تغذیه موجب ارتقاء اطلاعات علمی میشه.

سمت چپ مدار ورودی است.
مشاهده فایل‌پیوست 109721

سلام 
 امروز کلی گشتم قطعات پیدا کردم فقط بجای پتانسیومتر 100 اهم جریان 1 کیلو پیدا کردم و بجای اون 1 اهم 10 وات 1 اهم 5 وات پیدا شد

فقط یک سوال منفی رگولاتور یعنی پایه وسط با منفی ورودی یا کاتد دیود و منفی خروجی و منفی پتانسیومتر بیس 3055 یکیه؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
امروز کلی گشتم قطعات پیدا کردم فقط بجای پتانسیومتر 100 اهم جریان 1 کیلو پیدا کردم

فقط یک سوال منفی رگولاتور یعنی پایه وسط با منفی ورودی یا کاتد دیود و منفی خروجی و منفی پتانسیومتر بیس 3055 یکیه؟

درود

1- پتانسیومتر 1 کیلو بزرگه و بخوبی قادر به روشن کردن ترانزیستور نمیشه ولی اشکالی نداره اتفاقا فعلا بدلایلی خوبه و موضوعاتی را شفاف میکنه که در جریان تست مشخص میشه.

2- علامت مختلف گراندها گویاست که این مدار دو گراند مختلف داره یکی منفی خروجی است که با سه خط مورب مشخص کردم و فقط به پایه وسط رگلاتور متصل میشه
و گراند دیگر ، ولتاژ منفی ورودی است که با سه خط افقی مشخص کردم و به بقیه گراندهای مدار متصله و دلایلش را پس از تکمیل مدار تقدیم میکنم.

ابتدا مونتاژ کن تا ضعف ها را برطرف کنیم و مواردی که در ایده نظری مغفول می مونه و یا خطایی داره برطرف کنیم تا بعد .

مطمئنم ساده ترین و ارزانترین تغذیه و بسیار کارآمد و پرطرفدار میشه
مضافا که در جریان طراحی و رفع نقایص ایده اولیه به اطلاعات و تجربیاتی میرسی که هرگز و هرگز در مدار تکمیل شده بدست نمیاد

مثلا دلیل نیاز به پتانسیومتر اهم پایین (100 اهمی ) و غیره که اگر خودم تست و تکمیل میکردم با چنین اطلاعاتی آشنا نمیشدی و اطلاعات عمیفی بدست نمی آوردی

و خصوصا که با نحوه تحقیق و بهینه سازی مدارات هم آشنا میشی .

با توجه به علاقه و همت شما تصور میکنم تاپیک پر جاذبه و جالب و پر محتوایی بشه

سپاس
IV.jpg

آخرین ویرایش:

رحمت رجایی

کاربر
2014-06-06
363
1,257
سلام مهندس امروز مدار روی برد برد بستم با ترانس 12 ولت 3 امپر و رگولاتور 7812  ولتاژ خروجی تقریبا از صفر 0.7 تا 12 ولت قابل تغییر بود 
  برای تست یک لامپ 12 ولت 20 وات به خروجی مدار وصل کردم که با تغییر و کم کردن پتانسیومتر ولتاژ نور لامپ تغییر و کم میشد 
 حالا پتانسیوتر ولتاژ را تا اخر زیاد کردم نور لامپ زیادتر شد و با کم کردن  پتانسیومتر جریان هم لامپ خاموش میشد و با زیاد کردن دوباره لامپ روشن میشد 
با جمپر دیود  در نور لامپ تاثیری نداشت 

چند نکته وقتی پتانسیومتر جریان  و ولتاژ تا اخر بود ولتاژ لامپ را اندازه گرفتم که در حد 2.5 شده بود یعنی ولتاژ 12 ما با روشن شدن لامپ 20 وات به 2.5 افت کرده بود(ترانزیستور 3055 هم گرماش چشمگیر بود)
شاید دو عامل سبب این شد 

1=ترانس با امپر واقعی 3 نبود چون لامپ 1.6 امپر میکشه
2=پتانسیومتر جریان بجای 100 اهمی که فرمودید  1 کیلو گذاشتم 

برای گزینه شماره 1 خروجی خازن بعد دیود پل را به لامپ زدم و ولتاژ دو سر خازن را گرفتم که از 17.8 به 8.8 افت پیدا کرده بود یعنی ترانس 3 امپر واقعی نیست درست است؟

در حالتی که پتانسیومتر جریان و ولتاژ را تا اخر زیاد کردیم نور لامپ  کمتر از زمانی بود که یکسره بعد از خازن دیود پل زدیم 

آخرین ویرایش:
بالا