آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل در منبع تغذیه و محافظ برق

sheypooor

کاربر
2009-05-05
126
133
ابهر
[FONT=&quot] با سلام دوستان من یه قسمت سوالات ندیدم تا 2تا سوالم رو بپرسم تو قسمت منابع تغذیه که تاپیک بسته بود و هر کس اومده یدونه تاپیک جدید واسه مشکلش باز میکنه و من هم یدونه باز کرده بودم که دوستان کلا پاکش کردن و لاقل انتقالش میداد به تاپیک مربوطه در هر صورت یه منبع تغذیه دارم که ولتاژهای 15 ولت رو 12ولت و 20 ولت رو 17 ولت نشون میده و فقط 3.3 ولت رو همون 3.3 ولت میده ایا این 3 ولت اختلاف مشکله یا تاثیری نداره چون دستگاه رو روشن نمیکنه و من خازن 400 ولت 22میکرو رو با 400 ولت 33 میکرو تعویض کردم اما درست نشد ایا باید همون 22 میکرو بندازم و مشکل از کجاست ممنون میشم راهنمایی کنید [/FONT]
1.jpg

[FONT=&quot]
2.jpg

3.jpg

یه محافظ برق هست که اصلا برق نداره من اومدم خازن [/FONT]105j 400v[FONT=&quot] رو تعویض کردم اما نشد بعد ایسی [/FONT]ne555 yr0917[FONT=&quot] رو با [/FONT]13ht32a ne555p[FONT=&quot] عوض کردم نشد ایا این ایسی همونه فقط جاهای نوشتش عوض شده یا فرق داره ؟ به نظرتون مشکل از کجاست [/FONT]
4.jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
سلام
دوست عزیز گرچه باید مشکلتون رو در دو تاپیک مجزا مطرح می کردید اما برای اینکه دست خالی نرید:
در مورد منبع تغذیه عرض کنم که اگه مدت زیادی از عمرش می گذره بهتره تمام خازن های خروجی رو تعویض کنید.اگر باز مشکل ولتاژ حل نشد می تونه از اپتو کوپلر هم باشه
در مورد محافظ هم عرض کنم که اون آیسی هیچ فرقی با قبلی نداره البته اگر آیسی رو اشتباه جا زده باشی که دوباره سوخته . و اینکه اگر ولتاژ نداری پل دیود ورودی رو هم چک کن.

sheypooor

کاربر
2009-05-05
126
133
ابهر
ممنون از راهنماییتون شرمنده نه قدیمی نیست میشه از رو عکسها علامت بزنید کوپلر کدومشه و پل دیود کدومه و چجوری میشه تست کرد؟راستی وقتی من میام خازن 1000 میکرو رو تست کنم توسایت میخوندم که باید بازر مولتی متر بوق کوتاه بزنه که دو تا از خازنها نمیزنه تا ببینم سالمه ایا سوختن؟شرمنده تازه کارم
ممنون

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,828
ممنون از راهنماییتون شرمنده نه قدیمی نیست میشه از رو عکسها علامت بزنید کوپلر کدومشه و پل دیود کدومه و چجوری میشه تست کرد؟راستی وقتی من میام خازن 1000 میکرو رو تست کنم توسایت میخوندم که باید بازر مولتی متر بوق کوتاه بزنه که دو تا از خازنها نمیزنه تا ببینم سالمه ایا سوختن؟شرمنده تازه کارم
ممنون
به هر حال خازن های خروجی رو تعویض کنید بهتره
کوپلر همون قطعه ای هست که 4 پین داره و شبیه آیسی هست کنار اون خازن آبیه.
تست خازن با مولتی متر زیاد درست نشون نمی ده حتما" باید با خازن سنج تست بشه. همان طور که گفتم بهتره همه خازن های خروجی تعویض بشن.
پل دیود هم همون دیود های مشکی رنگ کنار رله آبی هستش
توصیه می کنم اگر هیچ آشنایی با الکترونیک نداری بهشون دست نزنی چون بدتر میشه.
موفق باشی

آخرین ویرایش:

tahaali9095

مدیر تعمیرات مانیتور LED ، LCD ، CRT و پلاسما
مدیر تالار
2012-01-26
4,611
26,867
مشهد
با سلام
روی عکس ارسالی شما بعصی قطعات مهم را شناسایی و مشخص نمودم

برد تغذیه.jpg

اگر مقدار ولتاژ خروجی برد ازمقادیر نامی کمتره ، همانطور که همکارمان گفتند ابتدا تمام خازنهای شیمیایی خروجی را با جنس مرغوب تعویض کنید فقط پلاریته خازنها رو حواست باشه رعایت کنی!
اگر جواب نداد در مرحله بعد اپتوکوپلر و TL431 را تعویض کن
نهایتا اگر با انجام کارهای فوق جواب نگرقتی خبر بده تا فکری دیگر بکنیم
یاحق

vafajoo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2015-01-21
705
4,725
قزوین
دوست عزیز ,درمورد تغذیه خازنی که برق اپتوکوپلرتونو تغذیه میکنه تعویض فرمایید ولتاژ نا مناسب باعث ارسال فیدبک نا مناسب از tl431 به اپتوکوپتر میشه .چنانچه با تعویض خازن ایراد مرتفع نگردید tlواپتوکوپلر تعویض فرمایید.د مورد محافظ با توجه به اینکه میفرمایید ولتی ندارید احتمال سوختن زینر اولیه بیشتر است ,تست بفرمایید

sheypooor

کاربر
2009-05-05
126
133
ابهر
ممنون از شما من الان دقیقا به ترانس زرد رنگ یا همون کوپلر گوش دادم وقتی پاور رو به برد وصل میکنم از کوپلر یه صدای تق تق میاد ولی وقتی جدا میکنم صدا نمیده پس الان صددرصد ایا از کوپلر هست ایا باید ترانس رو تعویض کنم یا اون کوپلر چهار پایه؟ چون خازن صافی رو با یکی از خازن های خروجی تعویض کردم اما نشد
ممنون از شما

sheypooor

کاربر
2009-05-05
126
133
ابهر
دوست عزیز ,درمورد تغذیه خازنی که برق اپتوکوپلرتونو تغذیه میکنه تعویض فرمایید ولتاژ نا مناسب باعث ارسال فیدبک نا مناسب از tl431 به اپتوکوپتر میشه .چنانچه با تعویض خازن ایراد مرتفع نگردید tlواپتوکوپلر تعویض فرمایید.د مورد محافظ با توجه به اینکه میفرمایید ولتی ندارید احتمال سوختن زینر اولیه بیشتر است ,تست بفرمایید

مرسی جناب
منظورتون همون خازن صافی هست؟ زینر اولیه همون زینری که کنار خازن هستش رو میگید؟
ایا نمیشه تست کرد که tl431 سالم هست یا نه؟
دوستان من اومدم قطعات رو تست کردم به اینصورت که با مولتی متر روی برد از طریق بازر خازن الکترولیتی رو تست کردم که فقط یکی از خازن ها بوق ممتد کشید بقیه نه پس ایا اون خرابه و یه خازن ابی رنگ کنار کوپلر بود که باید بازر بوق ممتد میزد اما هیچی نشون نداد
و در محافظ تمام زنرها رو تست کردم همشون یه مقداری نشون میدادن اما یکیشون کنار خازن سرامیکی بوق ممتد میزد

آخرین ویرایش:
بالا