آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن توشیبا C850

siasina

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-10
304
570
با سلام و احترام خدمت اساتید
یه توشیبا C850 هست که روشن نمیشه. (مادربردش از نوعیست که به غیر از سی پی یو فقط یه چیپ داره.)

از اطراف چیپ جنوبی یه صدای ویز ویز هر یک ثانیه میاد (حتی بدون رم و سی پی یو) و هر بار چراغ پاور روشن و خاموش میشه.
در همون سیکل هر ثانیه با لب زیر چیپ جنوبی یه لحظه یه گرمای بسیار خفیف احساس میشه و قطع میشه باز احساس میشه و قطع میشه و...
در حوالی آی سی بایوس و چیپ جنوبی نوسان ولتاژ 3 ولت شدیده و نوسانش با اون صدا هماهنگه.
بایوس سالم بود با فایل جدید پرگرمشم کردم راحت پرگرم شد ولی دستگاه رفتارش مثل قبله
اما جالب اینجاس که وقتی آی سی بایوس رو برداشتم ،وقتی دستگاه بدون بایوسه نه اون صدا رو میده و نه هیچ نوسان ولتاژی وجود داشت.
هیت نرم و سرویس و شستشو هم انجام شد وهیچ تفاوتی نکرد.
در ضمن خازن های اطراف چیپ رو هم با گراند تست زدم (که ببینم چیپه سوخته یا نه) عدداشون خیلی پایین نیست(0.006 یا 0.007 نیست) بلکه سه چهارتاشون حدود 26 اهم و 27 اهم هست.

تشخیصتون چیه ؟ و چه راهکارایی پیشنهاد میفرمایید ؟

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
دوست عزیز،درصورت امکان از هر دو طرف بورد عکس گرفته و آپلود نمایید،و قسمتهایی که ولتاژ گرفتید رو مشخص کنید،و اگر تستهای دیگری انجام دادید اونها و مشاهداتتون رو اعلام بفرمیایید.

موفق باشید

آخرین ویرایش:

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
اگه با برداشتن آی سی بایوس این صدا قطع شده ،پس می شه تا حدودی نتیجه گرفت که مشکل در ارتباط با آی سی بایوس یا قطعات مسیر بین آی سی و پل هست .اگه مقدور هست با یه آی سی بایوس دیگه هم تست کنید .قطعات این مسیر رو هم چک کنید .
موفق باشید .

siasina

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-10
304
570
خدمت شما :

IMG_20141125_095637.jpg
علامت ~ به معنای نوسان
IMG_20141125_095704.jpg
در ضمن جریان کشی کل هم بین 0.04 و 0.10 آمپر نوسان داره.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

siasina

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-10
304
570
اینم نمای نزدیک اطراف چیپ و بایوس
IMG_20141125_095734.jpg

siasina

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-10
304
570
دوست خوبم
اگه با برداشتن آی سی بایوس این صدا قطع شده ،پس می شه تا حدودی نتیجه گرفت که مشکل در ارتباط با آی سی بایوس یا قطعات مسیر بین آی سی و پل هست .اگه مقدور هست با یه آی سی بایوس دیگه هم تست کنید .قطعات این مسیر رو هم چک کنید .
موفق باشید .

من آی سی بایوس رو عوض کردم اما فرقی نکرد.
Copy of IMG_20141125_095734.jpg
در ضمن با برداشتن اون L بالای بایوس که در عکس با فلش مشخص کردم مثل حالتی که بایوس رو برداشتم شد. یعنی چراغ پاور دستگاه دیگه روشم نمیشه و چشمک نمیزنه و خبری از صدا و نوسان ولتاژ هم نیست. اما خب بعضی پایه های بایوس دیگه برقی ندارن. البته L رو گذاشتمش سر جاش. اما این موضوع رو عرض کردم که برای تشخیص بهتر شاید کمک بکنه.

برای تست قطعات بین چیپ و بایوس ممکنه روی عکس بفرمایید کدوما منظورتونه ؟ یا اینکه دقیق تر بگیر کدوم سمتی ها ؟

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: cybernova

siasina

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-10
304
570
کسی جوابی نداد که! برای چی فرمودین عکس و جزئیات بذارم ؟

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
دوست عزیز،کمی صبر داشته باشید،همه دوستان (یا لااقل تعداد زیادی از دوستان) در این سایت هستند تا به دیگر همکاران کمک کنند،درمورد لپ تاپ شما،مشکل لااقل به نظر من کمی عجیبه و به همین دلیل از شما درخواست تصویر و جزییات بیشتر کردم،تا سایر همکاران که تجربه و دانش لازم رو دارند بهتر بتونن به شما کمک کنند.اگر باعث زحمتتون شد بنده عذرخواهم.
اما راجع به مشکلتون،والا دروغ چرا؟ بنده چیز خاصی به ذهنم نمیرسه مگر کاوش و تست بیشتر.درمورد راهنمایی دوست عزیزمون جناب cybernova ، به گمانم منظور ایشون قسمتی که با کادر سبز رنگ مشخص کردم در هر دوطرف بورد باشه که البته باز هم ایشون خودشون باید منظورشون رو مشخص کنند تا خدایی ناکرده بنده شمارو به اشتباه نیاندازم.
اون چیزی هم که بنده میتونم عرض کنم اینه که ببینید اون سلفی که با کادر زرد رنگ مشخص کردم با کجا ارتباط دارد؟ (البته عذرخواهم که اینو میپرسم،از سلامت مولتی متر و عدم لرزش و تماس دستتون با قطعاتی که تست میکنید اطمینان دارید؟ گاها این نوسانات براثر عدم دقت مولتی متر و یا تماس دست با قطعات دیگر روی بورد هم به وجود میاد،هرچند با توجه به توضیحاتی که فرمودید بعید میدونم این مساله در مورد لپ تاپ شما صادق باشد.)
موفق باشید

IMG_20141125_095637edit.jpg

siasina

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-11-10
304
570
با سلام مجدد و افتخار بابت وجود چنین همکاران خوب و محترمی
اصلا آب شدم رفتم تو زمین. اون جمله ی حقیر به خاطر عجله ی مشتری بود وگرنه زحمات و هم فکری های شما دوستان که غیر قابل انکاره.

به قضیه ی سلامت مولتی متر و عدم تماس توجه دارم.ممنون بابت تذکر.

لطفا دوستان دیگه هم کمک کنن.

راستی نظرتون در مورد ایراد از چیپ چیه؟

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
دوست خوبم
ممنون از توضیحات دوست خوبمون آقا احسان با کاربری NPTiak .اگه شماتیک این لپ تاپ رو دارید ،راحت تر می تونید قطعات بین آی سی بایوس و پل جنوبی رو تفکیک کرده و چک کنید .در ضمن اگه یه ولتاژگیری از قسمتهای مهمی مثل پین سوئیچ و کریستال پل جنوبی و پین های پورت USB و سلف های اطراف CPU انجام داده و اعلام کنید ممنون می شم .اینطوری محدوده عیب مشخص تر می شه .
موفق باشید .

بالا