آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: خاموش شدن مادربرد Asrock G41M-VS3 چند ثانیه پس از روشن شدن

korgsystem

کاربر
2014-01-20
7
17
با سلام خدمت دوستان.
با روشن کردن کامپیوتر با مادربرد Asrock G41M-VS3 صفحه لوگوی بایوس نمایش داده میشه ولی بعد از چند ثانیه سیستم خاموش میشه.
همچنین با زدن کلید Del قبل از اینکه وارد بایوس شود سیستم خاموش میشه.
گاهی اوقات هم دو یا سه ثانیه بعد از روشن کردن خاموش میشه، یعنی قبل از اینکه چیزی روی مانیتور نشون بده.
احتمال میدم مشکل از بایوس باشه ولی دسترسی به پروگرمر ندارم، ممنون میشم راهنمایی کنید چطور چیپ بایوس رو با مولتی متر تست کنم؛ یا اگه احتمال دیگه ای مد نظرتون هست راهنماییم کنید.
با تشکر

غفور

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2012-01-22
966
1,962
golestan
چیپ بایوس جزو ولتاژهای نواحی مختلف می باشد که روش آن باید 3.3 5 ولت را روی پایه داشته باشد
ولی من خودم احتمال میدم با بایوست مشکل داره که اول باید پروگرام کنی،4پین رو در بیار باز هم اتفاق می افتد یا نه؟اگه بازم بود با اتصال پنس به سیم سبز و مشکی راه بنداز و کدی دیباگر رو اعلام کن./.(روش های دیگه ای هم هست ولی ابتدا اینا رو انجام بده

sepehrtk

کاربر
2013-06-26
12
40
سلام
1-ابتدا پاور را چک کنید -(تمام سوکتها را از مادربورد و سایر قطعات جدا کنید و با اتصال سیم سبز و مشکی پاور را تست نمایید)
2-اگر از پاور نبود فقط سوکتهای 24 و 4 پین مین بورد را وصل کنید و امتحان کنید .
3-اگر عیب همچنان برقرار بود حتما سوییج استارت را بررسی کنید تا احتمالا گیر نداشته باشد .
4-در صورت وجود مشکل از کارکرد درست فن cpu و اتصال هیت سینک به بدنه cpu مطمئن شوید.
5-اگر از موارد بالا نبود به دنبال عیب در مادربورد بگردید.

korgsystem

کاربر
2014-01-20
7
17
چیپ بایوس جزو ولتاژهای نواحی مختلف می باشد که روش آن باید 3.3 5 ولت را روی پایه داشته باشد
ولی من خودم احتمال میدم با بایوست مشکل داره که اول باید پروگرام کنی،4پین رو در بیار باز هم اتفاق می افتد یا نه؟اگه بازم بود با اتصال پنس به سیم سبز و مشکی راه بنداز و کدی دیباگر رو اعلام کن./.(روش های دیگه ای هم هست ولی ابتدا اینا رو انجام بده

متاسفانه پروگرمر و دیباگر ندارم.
4 پین رو جدا کردم، وقتی روشن میکنم روشن میشه و دیگه مثل حالت قبل خاموش نمیکنه (البته چون برق CPU جدا شده مانیتور چیزی نمایش نمیده).
ضمنا یه فت کنار چیپ جنوبی هست که وقتی با مولتی متر اتصال پایه وسط و پایه سمت راست رو چک میکنم مولتی متر بوق میزنه، آیا میتونه مشکل از فت باشه؟ (با روشن کردن سیستم چیپ جنوبی مقداری گرم میشه)

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
با سلام خدمت دوستان.
با روشن کردن کامپیوتر با مادربرد Asrock G41M-VS3 صفحه لوگوی بایوس نمایش داده میشه ولی بعد از چند ثانیه سیستم خاموش میشه.
همچنین با زدن کلید Del قبل از اینکه وارد بایوس شود سیستم خاموش میشه.
گاهی اوقات هم دو یا سه ثانیه بعد از روشن کردن خاموش میشه، یعنی قبل از اینکه چیزی روی مانیتور نشون بده.
احتمال میدم مشکل از بایوس باشه ولی دسترسی به پروگرمر ندارم، ممنون میشم راهنمایی کنید چطور چیپ بایوس رو با مولتی متر تست کنم؛ یا اگه احتمال دیگه ای مد نظرتون هست راهنماییم کنید.
با تشکر
درود
ابتدا سوکت های Power SW و restart رو از مادربرد بکشید (همانی که از دکمه کیس به مادربرد وصل میشه)
سپس با یک cpu دیگه تست کنید (اگر 420 سلرون یا 430 و یا دو هسته ای باشه بهتره چون کمتر داغ میکند ) - چنانچه 420 یا 430 دارید بدون هیت سینگ سیستم را روشن کنید (نگران داغ شدنش نباشید)
بررسی کنید که چقدر داغ میکند
90 درصد خاموشی از cpu و مدارهای تشکیل دهنده آن است و 5 درصد هم پاور و 5 درصد نیز بقیه اجزا
لذا پاور دیگری را نیز تست کنید
مشکل زیاد حاد نیست به راحتی قابل تعمیر است به شرطی که مراحل را با حوصله پیش بری و عجله نکنی
ضمن انجام مراحل بالا نتیجه را نیز اطلاع رسانی کنید
سپاس

korgsystem

کاربر
2014-01-20
7
17
درود
ابتدا سوکت های Power SW و restart رو از مادربرد بکشید (همانی که از دکمه کیس به مادربرد وصل میشه)
سپس با یک cpu دیگه تست کنید (اگر 420 سلرون یا 430 و یا دو هسته ای باشه بهتره چون کمتر داغ میکند ) - چنانچه 420 یا 430 دارید بدون هیت سینگ سیستم را روشن کنید (نگران داغ شدنش نباشید)
بررسی کنید که چقدر داغ میکند
90 درصد خاموشی از cpu و مدارهای تشکیل دهنده آن است و 5 درصد هم پاور و 5 درصد نیز بقیه اجزا
لذا پاور دیگری را نیز تست کنید
مشکل زیاد حاد نیست به راحتی قابل تعمیر است به شرطی که مراحل را با حوصله پیش بری و عجله نکنی
ضمن انجام مراحل بالا نتیجه را نیز اطلاع رسانی کنید
سپاس

دوست عزیز ولتاژهای پاور رو تست کردم مشکلی نداشت، cpu دیگه ای ندارم که امتحان کنم ولی طبق گفته شما هیت سینک رو برداشتم و سیستم رو روشن کردم، cpu تا حدی داغ میشه ولی بازم بعد از چند ثانیه سیستم خاموش میشه (زمان خاموش شدنش هیچ تغییری نکرده و تقریبا مثل حالتیه که هیت سینک روی cpu باشه)

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
درود
دوست عزیز برای تعمیرات باید ابزار و تجهیزات لازم را داشت تا راحت تر به تعمیر قطعه مورد نظر پرداخت و به قول معروف دستمان باز باشد- با این وصف با عنایت به اینکه قبلا هم عرض کردم cpu و پاور دارای عیب ، 95 درصد خاموش شدن به یکباره سیستم را رقم میزنند پس شما باید با یک پاور و CPU دیگر تست کنید حتی شده از رو یک سیستم دیگر هم باز کنید و تست کنید
ایراد خود cpu بسیار شایع است بابت همین تاکید بر تعویض cpu دارم - علیهذا با توجه به اینکه ولتاژهای خروجی پاور نمیتوانند دلیل بر صحت عملکرد آن داشته باشد پس نتیجه میگیریم که پاور نیز باید فعلا برای تست تعویض گردد چرا که از پاور بعنوان قلب کامپیوتر یاد میکنند و ممکن است زیر بار کم بیاورد !
ضمن انجام مراحل نتیجه را همین جا اعلام کنید و نیاز به پیغام خصوصی نیست
سپاس

korgsystem

کاربر
2014-01-20
7
17
درود
دوست عزیز برای تعمیرات باید ابزار و تجهیزات لازم را داشت تا راحت تر به تعمیر قطعه مورد نظر پرداخت و به قول معروف دستمان باز باشد- با این وصف با عنایت به اینکه قبلا هم عرض کردم cpu و پاور دارای عیب ، 95 درصد خاموش شدن به یکباره سیستم را رقم میزنند پس شما باید با یک پاور و CPU دیگر تست کنید حتی شده از رو یک سیستم دیگر هم باز کنید و تست کنید
ایراد خود cpu بسیار شایع است بابت همین تاکید بر تعویض cpu دارم - علیهذا با توجه به اینکه ولتاژهای خروجی پاور نمیتوانند دلیل بر صحت عملکرد آن داشته باشد پس نتیجه میگیریم که پاور نیز باید فعلا برای تست تعویض گردد چرا که از پاور بعنوان قلب کامپیوتر یاد میکنند و ممکن است زیر بار کم بیاورد !
ضمن انجام مراحل نتیجه را همین جا اعلام کنید و نیاز به پیغام خصوصی نیست
سپاس

با سلام، از راهنمایی تون متشکرم.
آیا اندازه گیری vcore میتونه به عیب یابی این مورد کمک کنه؟

SkyCity

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-08-23
975
3,882
021
با سلام، از راهنمایی تون متشکرم.
آیا اندازه گیری vcore میتونه به عیب یابی این مورد کمک کنه؟
درود
راحت ترین راه تعویض cpu است - بعد از آن تعویض پاور است - باید متعلقات را داشته باشید
برای تعمیرات مادربرد به گمانم شما الان فقط مولتی متر دارید و دیگر چیزی ندارید

بعید میدونم vcore گرفتن دوایی را درمان کنه ولی خ​

بالا