آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

خاموش شدن لپ تاپ ایسوس مدل N53sv

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
با عرض سلام و خسته نباشید
یه لپ تاپ با مشخصات بالا به دست من رسید. که کلا خاموش شده و هیچ ولتاژی روی مدار نیست.
با منبع تغذیه تست کردم ولی هیچ جریانی نمیکشه ولی وقتی شارژر رو وصل میکنیم پشت جک شارژر جرقه میزنه . در صورتی که با منبع جرقه ای نمیزنه
رو هیچ فت و خازنی ولتاژ ندارم
دوستان به نظر شما از کجا شروع کنم؟
با تشکر

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام
پشت سوکت شارژ اون پین وسط، معمولا شکسته میشه و به چشم هم نمیاد.
ولتاژ پشت سوکت رو بگیر، به احتمال زیاد مشکل از همینه.
دو راه داری: اول اینکه سوکت رو تعویض کنی و یا اینکه پشت سوکت رو به نحوی لحیم کنی که شکستگی پین رو بگیره. توجه کن که شکستگی بیشتر نزدیک به قسمت پلاستیکی پین ایجاد میشه.
اگر مشکل غیر از این بود یه عکس واضح از دو طرف برد بذار تا راهنمایی کنم

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
سلام
پشت سوکت شارژ اون پین وسط، معمولا شکسته میشه و به چشم هم نمیاد.
ولتاژ پشت سوکت رو بگیر، به احتمال زیاد مشکل از همینه.
دو راه داری: اول اینکه سوکت رو تعویض کنی و یا اینکه پشت سوکت رو به نحوی لحیم کنی که شکستگی پین رو بگیره. توجه کن که شکستگی بیشتر نزدیک به قسمت پلاستیکی پین ایجاد میشه.
اگر مشکل غیر از این بود یه عکس واضح از دو طرف برد بذار تا راهنمایی کنم

با عرض سلام و خسته نباشید
پین وسط رو چک کردم. سالمه و ولتاژ ۱۹ ولت تا انتهای فلت دارم ولی وقتی فلت رو به مادربورد وصل میکنم به خاطر اتصالی ولتاژ ۱۹ ولت از بین میرود.
و یک سوال فنی: اگه در مدار اتصالی داشته باشیم. چراغ شارژر نباید خاموش بشه؟ ولی مال من نمیشه!!
WP_20140731_002.jpgWP_20140731_006.jpgWP_20140727_005.jpg

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
با سلام،
عذر میخوام دوست عزیز،من الآن متوجه منظور شما شدم واسه همین پست رو ویرایش کردم،جک شارژ با فلت به بورد متصل میشه،اگه ولتاژ شارژر با متصل شدن به بورد اصطلاحا میخوابه شما در مدار محافظ لپ تاپ دنبال اتصال کوتاه باشید
موفق باشید

آخرین ویرایش:

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
اینطور که شما میفرمایید، در مدارتون یه اتصالی وجود داره که میتونه از یه قطعه کوچیک مثله یه دیود و یا خازن و یا از یه چیپ باشه.
برای عیب یابی اصولی، باید طبقه به طبقه پیش بری و اتصالی رو پیدا کنی.
اما ایراد شایع در لپ تاپ، سوختن چیپ گرافیکه و میتونی با خارج کردن سلف مربوط به تغذیه چیپ، این رو تست کنی. تو عکس نشون دادم.
البته بورد رو بدون سی پی یو و رم هم تست کن.

پیوست‌ها

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
با سلام،
عذر میخوام دوست عزیز،من الآن متوجه منظور شما شدم واسه همین پست رو ویرایش کردم،جک شارژ با فلت به بورد متصل میشه،اگه ولتاژ شارژر با متصل شدن به بورد اصطلاحا میخوابه شما در مدار محافظ لپ تاپ دنبال اتصال کوتاه باشید
موفق باشید

سلام دوست من
برد سوییچ رو تست کردم فلت و بقیه جاها رو تست کردم مشکل اتصالی نداشتم.
بازهم دارم دنبال اتصالی میگردم و چیزی پیدا کردم حتما در جریان میگذارمتون
با تشکر

soh3il

کاربر
2010-12-16
163
255
ساری
اینطور که شما میفرمایید، در مدارتون یه اتصالی وجود داره که میتونه از یه قطعه کوچیک مثله یه دیود و یا خازن و یا از یه چیپ باشه.
برای عیب یابی اصولی، باید طبقه به طبقه پیش بری و اتصالی رو پیدا کنی.
اما ایراد شایع در لپ تاپ، سوختن چیپ گرافیکه و میتونی با خارج کردن سلف مربوط به تغذیه چیپ، این رو تست کنی. تو عکس نشون دادم.
البته بورد رو بدون سی پی یو و رم هم تست کن.

با تشکر از راهنماییتون
بورد رو بدون رم و cpu تست کردم. حتی یک cpu سالم روش گذاشتم ولی تاثیری نداشت. حالا به گفته شما چی گرافیک رو از مدار خارج میکنم و نتیجه را میگم حتما

NPTiak

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2013-06-28
654
2,368
مشهد
www.nptiak.ir
برد سوییچ رو تست کردم فلت و بقیه جاها رو تست کردم مشکل اتصالی نداشتم.
بازهم دارم دنبال اتصالی میگردم و چیزی پیدا کردم حتما در جریان میگذارمتون
با تشکر
با شارژر دیگه تست کردین؟

shayan234

کاربر
2011-03-08
320
3,811
آبادان
دوست عزیز با شارژر تست کن . روی کانکتور باطری ولتاژ داری؟
ولتاژ فت های ورودی رو مشخص کن .
مشکل شما اینه که آی سی شارژ کار نمی کنه قطعات smd اطراف آی سی شارژ رو تست کن . مخصوصا دیودهای شاتکی (شبیه ترانزیستورهای 3 پایه ی ریز هستند) .
ایا 19 ولت به آی سی شارژ میره یا نه ؟
خازن های ***** smd تست بشه و در صورت تغییر رنگ دادن تعویض .
اگر 19 ولت رو فقط روی درین فت ورودی داری 100 درصد مشکل از مدار ای سی شارژ یا خود ای سی شارژ هست لهتره که تعویضش کنی. فت های ورودی رو تست کن که نشتی نداشته باشند
چه ولتاژهایی اطراف این ای سی داری؟
تا اینجا رو تست کن نتیجه رو اعلام کن تا بریم مرحله ی بعدی

بالا