آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

شارژر خورشیدی 5 ولت و عدم شارژ شدن گوشی

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
با عرض سلام
بنده با استفاده از یک عدد صفحه خورشیدی 6 ولت 100 میلی آمپر و رگلاتور 5 ولت طبق نقشه زیر این شارژر خورشیدی رو ساختم
وقتی گوشی رو بهش وصل میکنم میزنه در حال شارژ ولی وقتی جدا میکنم نه تنها شارژش بیشتر نشده بلکه کمتر هم میشه!
با اینکه مدار دیود داره ولی حس میکنم جریان برعکس میشه و باطری صفحه رو شارژ میکنه!
از طرف دیگه فکر میکنم توان مدار پایینه و نمیتونه جریان مورد نیاز رو تامین کنه
احتمالا رگلاتور هم یه کم باعث افت توان میشه ،آیا مداری هست که ولتاژ 6 رو به 5 تبدیل کنه و در عوض جریان رو ببره بالا(به جای رگلاتور)؟
استفاده از چند صفحه خورشیدی هم به نظرم خوبه ولی دو حالت وجود داره لطفا بفرمایید کدوم بهتره؟

1-صفحات رو موازی ببندم و خروجی رو به رگلاتور 5 ولت بدم و استفاده کنم
2-سری ببندم و این ولتاژ بالا رو بوسیله مدار افزاینده جریان با کاهش ولتاژ در حدود 5 برسانم

لطفا راهنمایی بفرمایید و در صورتی که مدار بهتری دارید آنرا قرار دهید
با تشکر

یه سوال هم داخل پرانتز:
آیا گوشی هایی که با یو اس بی شارژ میشن رگلاتور داخلی دارن؟چون من 6 ولت هم به گوشی زدممشکلی پیش نیومد!

پیوست‌ها

• 19.2 کیلوبایت بازدیدها: 97
آخرین ویرایش:

mbonyad

کاربر vip
کاربر
2011-03-16
215
821
meshkin shahr
با سلام
شما میتوانید از یک دیود زنر 5.1 ولت که با یک مقاومت 100 اهم سری شده بهره ببرید
ضمنا مقاومت را 1 وات یا بالاتر استفاده کنید تا جریان مورد نیاز شما را تامین کند
مدارش را برایتان در زیر قرار میدهم
zener.png

mbonyad

کاربر vip
کاربر
2011-03-16
215
821
meshkin shahr
ممنون
الان این مدار میتونه از ولتاژ کم کنه و جریان رو افزایش بده؟

بله فقط جریان مدار ارتباط مسقیمی با توان مقاومت و زنر دارد
هم مقاومت و هم زنر را 1 وات به بالا انتخاب کنید
ضمنا شما باید از سلولهای بیشتری استفاده کنید تا جریان افزایش یابد
اگر روی شارژر موبایل را خوانده باشید 500 میلی آمپر میباشد
پس با یک سلول نمیتوان به نتیجه رسید

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
ممنون
من دو تا سلول 6 ولت 100 میلی آمپر دارم
این مدار چطور کار میکنه؟
مثلا اگر 12 ولت ورودی بدم خروجی چی میشه؟
نیاز به رگولاتور نیست؟
به کمک ترانزیستور نمیشه جریان رو افزایش داد؟
چون نمیخام اندازه شارژر بزرگ شه و اینکه سلول های خورشیدی کمیاب شدن و گیر نمیان راهی هست که با همین دوتا سلول شارژر رو بسازم؟

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با عرض سلام
بنده با استفاده از یک عدد صفحه خورشیدی 6 ولت 100 میلی آمپر و رگلاتور 5 ولت طبق نقشه زیر این شارژر خورشیدی رو ساختم
وقتی گوشی رو بهش وصل میکنم میزنه در حال شارژ ولی وقتی جدا میکنم نه تنها شارژش بیشتر نشده بلکه کمتر هم میشه!
با اینکه مدار دیود داره ولی حس میکنم جریان برعکس میشه و باطری صفحه رو شارژ میکنه!
از طرف دیگه فکر میکنم توان مدار پایینه و نمیتونه جریان مورد نیاز رو تامین کنه
احتمالا رگلاتور هم یه کم باعث افت توان میشه ،آیا مداری هست که ولتاژ 6 رو به 5 تبدیل کنه و در عوض جریان رو ببره بالا(به جای رگلاتور)؟
استفاده از چند صفحه خورشیدی هم به نظرم خوبه ولی دو حالت وجود داره لطفا بفرمایید کدوم بهتره؟

1-صفحات رو موازی ببندم و خروجی رو به رگلاتور 5 ولت بدم و استفاده کنم
2-سری ببندم و این ولتاژ بالا رو بوسیله مدار افزاینده جریان با کاهش ولتاژ در حدود 5 برسانم

لطفا راهنمایی بفرمایید و در صورتی که مدار بهتری دارید آنرا قرار دهید
با تشکر

یه سوال هم داخل پرانتز:
آیا گوشی هایی که با یو اس بی شارژ میشن رگلاتور داخلی دارن؟چون من 6 ولت هم به گوشی زدممشکلی پیش نیومد!

سلام

هرچند راهکارهای دوستان عزیز جهت تهیه 5 ولت کاملا درسته
اما جریان سلول شما کمه و موجب افت جریان میشه لذا مستقیما و بدون مقاومت و رگلاتور به گوشی متصل کنید شاید شارژ کنه
اگه نشد باید آنقدر از این سلول باهاش موازی کنی که جریان کافی جهت فعال کردن مدار شارژ گوشی حاصل بشه

نگران بالا بودن ولتاژ نباش چون سلول شما دارای مقاومت داخلی قابل توجهی است و لذا ولتاژ این سلول ، بمحض اتصال به گوشی و درصورت فعالیت مدار شارژر افت میکنه

ضمنا بدون ترانس هیچ مدار الکترونیکی وجود نداره که با کاهش ولتاژ بتونه جریان منبع DC را افزایش بده ( بدون سلف و ترانس محاله و با سلف و ترانس هم برای این مورد مفید نیست و بدتر میشه و جریان کمتر هم میشه)

سپاس

آخرین ویرایش:

mbonyad

کاربر vip
کاربر
2011-03-16
215
821
meshkin shahr
ممنون
من دو تا سلول 6 ولت 100 میلی آمپر دارم
این مدار چطور کار میکنه؟
مثلا اگر 12 ولت ورودی بدم خروجی چی میشه؟
نیاز به رگولاتور نیست؟
به کمک ترانزیستور نمیشه جریان رو افزایش داد؟
چون نمیخام اندازه شارژر بزرگ شه و اینکه سلول های خورشیدی کمیاب شدن و گیر نمیان راهی هست که با همین دوتا سلول شارژر رو بسازم؟

شما باید سلولهای خورشیدی رو بصورت موازی ببندید تا جریان افزاش یابد
اگر دو سلول اسفاده کنید خروجی 6 ولت 200 میلی آمپر میشود
من در خصوص موبایل اطلاعاتی ندارم و تا جایی که میدانم شارژر موبایل 500 میلی آمپر است و با آمپر پایینتر کار میکند یا نه اطلاعاتی ندارم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: d.rmardin

w_mirzaii

کاربر
2013-03-12
121
219
کرمان
پس با این تفاسیر تنها راه افزایش تعداد سلول هاست
روی شارژر نوشته 5ولت 1 آمپر
یعنی باید 10 تا سلول صد میلی آمپر موازی کنم؟
در این صورت چون مشکل جریان حل میشه اگه این 10 تا رو به مدار اولیه وصل کنم بهتره یا مداری که با زنر کار میکنه؟

mbonyad

کاربر vip
کاربر
2011-03-16
215
821
meshkin shahr
در این صورت چون مشکل جریان حل میشه اگه این 10 تا رو به مدار اولیه وصل کنم بهتره یا مداری که با زنر کار میکنه؟

شما با موزای کردن سلولها جریان را افزایش دهید و ببینید در چه جریانی نتیجه میگیرید
و طبق گفته دوست عزیزمان غزال خروجی سلولها را مستقیما به گوشی وصل کنید و نگران ولتاژ زیاد نباشید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

سلام

عزیزم اگه 6 ولت 1 آمپر بهش بدی باباش درمیاد
عرض کردم همینو مستقیم بهش متصل کن اگر نشد سلول های مشابه دیگر را یکی یکی باهاش موازی کن تا نتیجه بگیری

نه اینکه 10 تا باهاش موازی کنی که دودش دربیاد .
اگه با یکی نشه حدس میزنم با 2 یا 3 عدد موازی حل میشه

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا