آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال در مورد دستگاه IR و ریبال کردن

cybernova

مدیر تعمیرات سخت افزار کامپیوتر
مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
با سلام خدمت همه اساتید.آیا فقط با دستگاه IR می شه چیپ ها رو مجددا ریبال کرد؟منظورم اینه با توجه به گرون بودن دستگاه BGA و محدود بودن بودجه امثال من و نیاز به ریبال کردن چیپ ها،آیا غیر از دستگاه IR می شه از طریق دیگه ای ریبال کرد یا نه و چطور؟در حالت کلی آیا دستگاه IR ارزش خریدن رو داره یا خیر؟

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
یعنی هیچ کس تو این انجمن از دستگاه IR و شابلون استفاده نکرده و نمی کنه که یه جواب به من بده؟؟؟؟آقایان مدیران و اهل فن هم راهنمائی نمی خوان بکن؟:(

proman

کاربر
2010-05-06
198
424
کرج
سلام
دوست عزیز این نظر خودم دارم میگم دستگاه ir بکارت نمیاد یا بهتر بگم اصلا بدرد نمیخوره ( البته منظورم قست IR هست)
اگر برای تعویض چیپ میخوای استفاده کنی یک پری هیتر و یک هیتر دستی خوب خیلی بهتر کارت راه میندازه تا دستگاه IR
قبلا این دستگاه داشتم و اصلا از ای ار استفاده نکردم و برای تعویض چیپ و ریبال از ای ار استفاده نمیکردم فقط از پری هیتر و هیتر و هویهش استفاده کردم که خیلی بهتر جواب میداد چون ای ار این دستگاه ها ف*** خوبی نداره . الان از BGA استفاده میکنم اما تقریبا 3 سال از پری هیتر و هیتر برای این کار استفاده کردم خیلی هم خوب جواب میداد
اگر بتونی یه پری هیتر بزرگ و یک هیتر خوب و با یک هویه خوب بگیری و بتونی باهاشون مچ بشی خیلی خوب کارت راه میدازن
فوفق باشی

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
آقا ممنون از جوابتون و راهنمائیتون و همچنین تشکر از توجه مدیر محترم .من کل پست های مربوط به IR رو مطالعه کرده بودم ولی چون جواب مناسب پیدا نکردم مجبور شدم تاپیک بزنم. بهر حال بازم ممنون از توجهتون

همتا

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر +vip پلاس
کاربر
2011-08-13
1,886
6,820
کرمان
سلام من چندسال با آی آر کار کردم فقط باید تمرین کنی تا کار باهاش دستت بیاد اگه بخوای هزینه زیاد نکنی آی آر خوبه گزینه آقای پرومان هم خوبه ولی با هردو باید زیاد تمرین کنی تا چیپ نسوزونی موفق باشید

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
خب حالا یه سوال اساسی،در مورد ریسولد می شه از یه پری هیتر و هیتر استفاده کرد .البته با تمرین و دقت.ولی دوستان چطور بدون IR کار ریبال رو انجام می دن ؟با توجه به اینکه باد هیتر باعث پخش شدن توپ ها می شه.بعضیا می گن چیپ رو از زیر حرارت بده و بعد از رو.غیر از این روشی هست؟

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
سلام وادب
دوست عزیز در بحث ریبال نکته مهم تنظیم حرارت صحیح و زمان حرارت دادن وگرمایش از دو طرف برد هستش.چون در اثر استاندارد نبودن این دو با بزرگترین مشکل که قوس برداشتن مادربرد هست روبرو میشید که هیچ درمانی نداره.
این یک رنج خاصی داره ولی با توجه به نوع فیبر مدار چاپی و نوع چیپ شرایط کمی تغییر میکنه که در واقع برای فهمیدن اون نیاز به تجربه و تکرار دارید.
من بشخصه فقط در مادربرد اینکار رو با هیتر انجام میدم و پس از موفقیت حتما از یک فن برروی هیت سینک استفاده میکنم.پس از یک ریبال خوب سرد نگه داشتن چیپ نکته خیلی مهمیه.بالا رفتن دما در چیپ بمعنی انبساط برد و ایجاد قوس در اون نقطه که باعث جدا شدن مجدد لحیم میباشد.
با تشکر

cybernova

مدیر تالار
2013-05-31
2,829
10,511
آذرشهـر
از راهنمائی همه دوستان ممنونم ولی اگه جسارت نباشه منظور من ریبال کردن خود چیپ هست نه ریسولد کردن چیپ روی برد.منظورم اینه که وقتی چیپ رو از برد جدا کردیم و بعد از عمل شابلون و پایه ریزی ،چطور می شه توپ ها رو با دستگاهی غیر از IR حرارت داد با توجه به اینکه در صورت استفاده از هیتر،فلکس زودتر از خود توپ ها ذوب می شه و باد هیتر باعث پراکنده شدن توپ ها می شه

proman

کاربر
2010-05-06
198
424
کرج
دوست عزیز من چون با IR زیاد کار نکردم نمیدونم حساسیتش و کار ریبالش چطوری بجز چند مورد در اوایل که کمی با مشکل بود
اما با هیتر زیاد این کار انجام میدم برام مشکلی نداره این بستگی به تجربه شما برمیگرده که چقدر با چیپ های مختلف کار کرده باشی دستت امده باشه
من شخصا باد هویه تا اخر میبندم ( در حالت صفر ) قرار میدم و چیپ هم روی پری هیتر قبلش میزارم تا خوب گرم بشه بعد به مدت خیلی کم ( بستگی به نوع چیپ و بالی که داریم استفاده میکنیم داره) گرما با هیتر بدون سری هیتر میدم که قشنگ ذوب بشن و وقتی که گرما دادیم با چشم مشخص هستن که بال ها سرجاش میشینن گرما قطع میکنیم.

بالا