آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: درخواست کمک جهت ساخت منبع تغذیه DCولتاژ بالا درحدود 20 تا50 کیلو ولت dc

vadtan

کاربر
2012-12-01
3
1
باتوجه به محدود بودن توان دیودهای موجوددر بازار ،چگونه میتوان یک منبع تغذیه DCولتاژ بالا درست نمود . 20 تا50 کیلو ولت dc.سپاسگذارم

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
ولتاژ شکست دیودها محدود کننده است تا توان آنها. برای جریانهای پایین یکراه ساخت این ولتاژ خیلی خطرناک که باید حریم آنرا رعایت کرد استفاده از چند برابر کننده ولتاژ و استفاده از رله( خاص ) بجای دیود است.البته دستگاه ویمچرز در آزمایشگاه فیزیک یک همچین ولتاژی را درست میکنه.

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
مورد استفادتون رو بیان بفرمایید تا بهتر بشه کمکتون کرد .
مثلا میتونید از HV CRT استفاده کنید که دیودهای توان بالا رو درون خودشون دارن(جدیداشون) یا اگه توی مغازه های تعمیرات بگردین شاید دیودهای مورد نظرتون رو که توی تلوزیونهای قدیمی بکار میرفت و بشکل استوانه ای هستن بتونید پیدا کنید . ترانسهای نئون هم ولتاژ بالایی رو در اختیارتون میزاره .

آخرین ویرایش:

vadtan

کاربر
2012-12-01
3
1
با تشکر فراوان از شما دوستان عزیز،جهت ساخت دستگاهی جهت بالا بردن عیار نوعی فلز هستم که جهت ایجاد محیطی ایزوله شده وبار دارکردن مواد مربوطه به این های ولتاژDC نیازمندم.قدیم یادم میاد در مجله الکترونیک چند مدار ایچنینی که ولتاژ را با خازن افزایش میداد دیده بودم لطفا اگر اطلاعاتی در این مورد دارید راهنمایی فرمایید.سپاسگذارم

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
اگه دنبال ساخت و دردسر هاش نیسیتید میتونید از ترانسهای نئون که با ولتاژهای مختلف موجود هست استفاده کنید وگرنه با استفاده از ترانس , های ولتاژ ( flyback) تلوزیون یا مانیتورهای crt و یک مدار تقریبا ساده pwm (توی اینترنت مطلب در این مورد زیاده که میتونید بر اساس نیاز و توانای و اقلام در دسترستون یکیش رو انتخاب کنید) منبع خودتون رو بسازید البته تغذیه های تیوپ لیزر co2 هم توی بازار موجوده ولی قیمتش ممکنه برای شما یه خورده بالا باشه
یا علی

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vadtan

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام.یک همچین دستگاهی اگر دیودش پیدا بشه باز هم نمیشه با فلای بک ساختش زیزا عایق سیمها میسوزه و هسته هم نابود میشه.بعلاوه شما توان خودتان ( آمپر دستگاه ) و درصد رگولاسیونتان ( حداقل ریپل ولتاژ )را نگفتید

saeed rafat

کاربر
2009-01-05
79
272
سلام
دیودی که عرض کردم ربطی به فلای بک نداره و چنانچه دوستمون مدارشو اماده باشه و فقط مشکل دیود رو داشته باشن باید دنبالش برن .
اگه مدار و قطعات خوبی رو انتخاب کنید تا 20 کیلو و بیشتر هم میتونید جواب بگیرید بدون ترکیدن!!! اما در مورد توان مصرفی درست فرمودید چرا که محدود کردن مسئله به ولتاژ ممکنه جوابگوی کار نباشه یعنی شما با ولتاژ مثلا 20 کیلو از یک تغذیه ممکنه یتونید نتیجه بگیزید ولی از یک تغذیه 50 کیلو نه .پس توان مصرفی نقش مهمی توی کار شما داره
یا علی

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: vadtan

vadtan

کاربر
2012-12-01
3
1
توان مصرفی حدودا 50 وات است و ولتاژ خروجی بین 20 تا 30 کیلو ولت در نوسان هم باشد مشکلی ایجاد نمیکند.در ضمن ترانس های نئون مگر DCهستند؟ودیگر اینکه با توجه به حریم 30 سانتی متری این جریان ایا مداری برای حفاظت جان ان موجود هست.لازم به ذکر است که تمام موارد درخواستی من به صورت دستگاه در بازار موجود است ولی خرید ان با توجه به نوع استفاده اینجانب دارای صرفه اقتصادی نیست.با سپاس ویژه

SYBOT

کاربر
2009-09-21
225
342
سلام
با این توان بهتره از از مدارات diode multiplier voltage استفاده کنید.

بالا