آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوختن igbt باکمی جوش دادن

masouazizid

کاربر vip
vip
کاربر
2012-04-13
45
69
کارهایی که انجم شده
تعویض یکی از igbt 60n60 که سوخته بود چک کامل igbtوفست دیودها که باکمی جوش دادن دوباره igbtسوخت هر چهار عدد ونیز چک مدار ترانس کوچک کنار igbt

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
کارهایی که انجم شده
تعویض یکی از igbt 60n60 که سوخته بود چک کامل igbtوفست دیودها که باکمی جوش دادن دوباره igbtسوخت هر چهار عدد ونیز چک مدار ترانس کوچک کنار igbt

سلام
عزیزم خیلی خلاصه کردی
مارک و مدل و تصویر نداره
آیا قبلا تعمیر شده ؟
شماره قطعات اصلی و جایگزین چیه ؟
ترانزیستور های اوت پوت چند تاست و کدوم 4 تا سوخته ؟

سپاس

masouazizid

کاربر vip
vip
کاربر
2012-04-13
45
69
قائم الکترونیک
نه
همان 60n60که هر چهار عدد تعویض شد که سوخت در ضمن این مدار چهار عدد igbt دارد
مقاومتهای مولتی ترن دست کاری شده بود فقط
سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
قائم الکترونیک
نه
همان 60n60که هر چهار عدد تعویض شد که سوخت در ضمن این مدار چهار عدد igbt دارد
مقاومتهای مولتی ترن دست کاری شده بود فقط
سپاس

سلام
بفرمایید چه قطعاتی دستکاری و شده بود و شما چطور تشخیص دادی که قطعه اصلی چی بوده اگه کمی توضیح بدی قول میدم ضرری نداشته باشه

ضمنا بازم سوال میکنم مارک و مدل چیه و تصویر ارسال کنید.

سپاس

masouazizid

کاربر vip
vip
کاربر
2012-04-13
45
69
من از لحیم کاری و چسبی که روی مولتی ترن بود فهمیدم 20140417_135848.jpg20140417_135911.jpg

20140417_135830.jpg20140417_135856.jpg

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
کارهایی که انجم شده

سلام

60n60 فت است igbt نیست
1- فت ها را خارج کن
2- گیت هر 4 فت از طریق دیود و مقاومت به ترانسی منتهی میشه که باید این ترانس کوچک را پیدا کنید
3- سپس دو دور سیم در این ترانس بپیچید و با یک دیود و خازن یکسو کنید (همگی در جهت صحیح سری ) و ولتاژ خازن را اعلام کنید

اما اگر نمیخوای تست فوق را انجام بدی
با احتمال زیاد فت ها سوخته و اگر 4 عدد igbt آمپر بالاتر تهیه و جایگزین کنید با احتمال زیاد حل میشه

سپاس

darabi81

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-04-10
1,037
5,385
سلام بطور کلی اینورتر ها در دو نوع تکنولوژی ماسفت و آی جی بی تی ساخته شده اند.هر مدل خصوصیات خاص خود را دارد .مدل ماسفت در کل به دلیل جوش بهتر و تعمیرات راحت تر به نظر بنده که مدت مدیدی است تعمیر کار اینورتر های جوش هستم نسبت به مدل های آی جی بی تی بهتر است.و همچنین تمامی مدل های ماسفت در بازار تا حدود 98 % شبیه هم هستند حالا چه ایرانی و چه چینی.برای تعمیرات دستگاه های اینورتر من از پروتکول خاصی استفاده میکنم بدین صورت که با استفاده از نشانه هایی که هر دستگاه دارد خیلی سریع عیب مربوطه را پیدا کرده و رفع مینمایم.
در هر دستگاه معمولا ایراد های زیر ممکن است پیش بیاید.
1-روشن نشدن دستگاه
2-معیوب بودن فن خنک کننده دستگاه
3-روشن نشدن چراغ پاور دستگاه در حالی که فن کار میکند
4-دستگاه روشن است و چراغ پاور هم روشن است در حالی که چراغ oc نیز روشن است
5-دستگاه در حالت روشن است اما ناگهان خاموش شده و فیوز برق دستگاه نیز پریده و قطع شده است
6-دستگاه در حالت عادی روشن است اما خروجی دستگاه صفر است.

هر ایراد براساس لیست بالا پروتکول تعمیراتی خاص خود رادارد.که شامل اندازه گیری ولتاژهای علامت و اهم گیری از نقاط خاص مدار میشود .من همه این اطلاعات تعمیراتی را در یک جزوه راهنمای گام به گام تعمیرات دستگاه جوش اینورتری تهیه کرده ام .دوستان برای تهیه این جزوه 55 صفحه ای که تقریبا تمامی ایرادات دستگاه اینورتر را پوشش میدهد میتوانند به ایمیل من پیام دهند.شایان ذکر است که این جزوه راهنمای تعمیراتی یکی از شرکت های ایرانی میباشد که در دوره های تعمیراتی نمایندگی های تعمیرات تدریس میشود.
darabi81(a)gmail.com

soroush777

کاربر
2023-03-25
5
3
ببخشید متوجه نمیشم . دو دور سیم در این ترانس بپیچیم؟؟؟ روی چه اصولی این کار رو انجام بدیم؟ خازن و دیود سر راهش بزاریم؟:distrust::distrust::distrust::distrust::distrust:

بالا