آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تست ترانزيستورهاي موس فيت

وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام :
خيلي از دوستان در نحوه تست ترانزيستورهاي موس فيت سؤالاتي دارند كه يك روش ساده و عملي را براشون تقديم ميكنم اميدوارم مفيد واقع شود .
نمونه شكل در نوع n چانل است براي p چانل قطبين باتري عوض ميشود .
با تشكر .
موفق باشيد .

پیوست‌ها

• 12.3 کیلوبایت بازدیدها: 6,642

mehdi8320000

کاربر
2009-07-08
100
585
شیراز - گناوه
آقا نقاشیتونم خیلی ضعیفها :d

یکی از دوستانم میگفت من بادادن پالس به پایهای فت تستش میکنم و 100 هم جواب میده،شما اطلاعی در این مورد دارید؟آیا در کل روشهای دیگه ای هم واسه تست می شناسید؟

با سپاس

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,628
اصفهان
آقا نقاشیتونم خیلی ضعیفها :d

یکی از دوستانم میگفت من بادادن پالس به پایهای فت تستش میکنم و 100 هم جواب میده،شما اطلاعی در این مورد دارید؟آیا در کل روشهای دیگه ای هم واسه تست می شناسید؟

با سپاس
به نام خدا
و با اجازه جناب استاد رجبی .
بله مهدی جان . در واقع این مدار هم همین کار را میکند و یک پالس به پایه گیت داده و آن را تحریک میکند تا دو پایه دیگر سویچ کند . برای تست ساده تر میتوان پایه های اهمتر را به پایه های سورس و دراین بزنید . البته در جهتی که راه نمیدهند و با تحریک یک لحظه ای گیت بوسیله یکی از سر های اهمتر ( بسته به n یا p بودن ترانزیستور ) درین و سورس اتصال خواهند شد و با تحریک مجدد گیت بوسیله سر دیگر اهمتر اتصال رفع میشود و این نشانگر سالمی ترانزیستور است .
باز هم از جناب آقای رجبی عذر خواهی میکنم . :(:a12:

elkteronikemodern

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
424
992
به نام خدا

و با اجازه جناب استاد رجبی .

بله مهدی جان . در واقع این مدار هم همین کار را میکند و یک پالس به پایه گیت داده و آن را تحریک میکند تا دو پایه دیگر سویچ کند . برای تست ساده تر میتوان پایه های اهمتر را به پایه های سورس و دراین بزنید . البته در جهتی که راه نمیدهند و با تحریک یک لحظه ای گیت بوسیله یکی از سر های اهمتر ( بسته به n یا p بودن ترانزیستور ) درین و سورس اتصال خواهند شد و با تحریک مجدد گیت بوسیله سر دیگر اهمتر اتصال رفع میشود و این نشانگر سالمی ترانزیستور است .
باز هم از جناب آقای رجبی عذر خواهی میکنم . :(:a12:
سلام.این mosfet ها منو دیونه کردهاند بارها شده که در امپلی فایر ماشین mosfet سالم بوده ولی با تعویض ان مشکل حل شده است :mad:

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام.این mosfet ها منو دیونه کردهاند بارها شده که در امپلی فایر ماشین mosfet سالم بوده ولی با تعویض ان مشکل حل شده است :mad:
با سلام :
دوست عزيز اين ها پيشنهاداتي هستند كه به ساده ترين وجه ممكن ميشه موس فيت را تست كرد و فقط از نظر اتصالي و قطعي موس فيت جواب ميده در صورتيكه مسايل مهم ديگري { پاسخ فركانسي و خود رزونانسي و پايداري در درجه هاي مختلف حرارتي و....} دامن گيرتان هست كه از عهده يك تست ساده برنمياد مدار زير نيز يك روش خوبي براي تست موس فيت ميباشد كه تا حدودي از نظر نشتي و .... ميتوان از سلامت موس فيت نتيجه گرفت .
براي تست كامل بايد مدارات متعددي داشته باشيد كه هر كدام از يك منظر موس فيت را تست كند كه سعي ميكنيم تدريجا در طول تاپيك خدمتون باشيم .
با تشكر از همه دوستانيكه در اشتراك گذاري اطلاعات همديگر با هم همكاري ميكنند .مخصوصا اقاي صابري عزيزم .#$V686
موفق باشيد .

پیوست‌ها

صابری

کنترل کل سایت
ناظم انجمن
2009-05-31
11,796
134,628
اصفهان
به نام خدا
و با سلام. شما درست میفرمایید. این تستها قطعی و صددرصد نیست. ولی این مداری که آقای رجبی گذاشته اند، به دلیل اینکه ترانزیستور را با ولتاژ و آمپر بیشتر از اهم متر تست میکند، بسیار مطمئن و کار آمد است. پیشنهاد میکنم آن را ساخته و به کار گیرید تا دچار چنین مشکلی نشوید.

elkteronikemodern

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-04-15
424
992
سلام.وممنون از توجه مدیر محترم وشما اقای صابری .من مدت زمان زیادی است که امپلی فایر اتومبیل تعمییر میکنم وهمواره با امپلی فایرهایی که بخش خروجی انها از mosfet استفاده شده یا مشکل تعمیر نشدن ویا صرف زمان زیاد ورفع مشکل را داشتم.با تجربه ای که من بدست اوردم متوجه شدم بیشتر مشکل از یکسان نبودن اهم داخلی mosfet ها باهم مثلا در یک کانال خروجی که از 4 عدد mosfet به فرض irf9640 تشکیل شده میباشدو باعث داغ شدن و سوختن mosfet میشود (عدم بالانس بخش مثبت ومنفی) امیدوارم منظورم را توانسته باشم بزسونم ومیخواستم بدونم ابن بایاس مشکل دار را چگونه میتوان درست کرد البته اصولی من در بعضی موارد با تغییر اهم مقاومتی یا.... مشکل را حل کرده ام ولی اصولی نبوده

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
سلام.وممنون از توجه مدیر محترم وشما اقای صابری .من مدت زمان زیادی است که امپلی فایر اتومبیل تعمییر میکنم وهمواره با امپلی فایرهایی که بخش خروجی انها از mosfet استفاده شده یا مشکل تعمیر نشدن ویا صرف زمان زیاد ورفع مشکل را داشتم.با تجربه ای که من بدست اوردم متوجه شدم بیشتر مشکل از یکسان نبودن اهم داخلی mosfet ها باهم مثلا در یک کانال خروجی که از 4 عدد mosfet به فرض irf9640 تشکیل شده میباشدو باعث داغ شدن و سوختن mosfet میشود (عدم بالانس بخش مثبت ومنفی) امیدوارم منظورم را توانسته باشم بزسونم ومیخواستم بدونم ابن بایاس مشکل دار را چگونه میتوان درست کرد البته اصولی من در بعضی موارد با تغییر اهم مقاومتی یا.... مشکل را حل کرده ام ولی اصولی نبوده
با سلام :
با تشكر از دوستان خوبمون كه اشاره خوبي كردند :
يكي از دلايل سوختن و داغ كردن موس فيت ها همين عدم ناهماهنگي موس فيت ها باهم ديگر ميباشد براي رفع اين نقيصه ميتوانيد با استفاده از يك مقاومت كم اهم در پايه سورس همه موس فيت ها را { هم اهم } و هماهنگ كنيد معمولا اين مقاومت ها كمتر از يك اهم بايد باشد بدين صورت كه ضريب توان تقويت جريان ترانزيستور را در اهم مربوطه تقسيم و عدد بدست امده همون مقاومت مورد لزوم شما خواهد بود .براي يك حساب سر دستي اگر تفاوت موس فيت ها در رده 8 اهم بود ميتوانيد از يك مقاومت 0/8 اهم بكار گيريد .{با در نظر گرفتن ضريب شيب جريان سورس 100 كه معمولا همين حدودها ميباشد .
با تشكر .
موفق باشيد .

راستگار

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2006-10-03
1,289
11,197
با سلام : بعضی از دوستان طی پیام خصوصی در مورد تست ماسفت سوال داشتند و متاسفانه زحمت سرچ توضیحات و مطالعه مطالب رو به خودشون نمیدن برای یادوری آدرس توضیحات خودم رو در پست 49 ذیل توضیحات همکاران رادر لینک زیر گذاشتم .

http://www.irantk.ir/irantk250-5/

آخرین ویرایش:
وضعیت
موضوع بسته شده است و نمی‌توان پاسخ جدیدی فرستاد.
بالا