آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: مشکل در ترانزیستور

TABASOOMTZ

کاربر
2013-11-23
117
274
تبریز
دوست عزیز بفرمایین Download New folder (4).rar البته منظورتون از شرایط اشباع بسته به ترانزیستورش بود یا نه بر اساس یه شرایط خاص ولتاز کلکتور امیتر تو حالت اشباع از 0.2ولت بیشتر می شه؟؟ البته چک کردم ولتاز کلکتور امیتر 0.75ولت بود

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,554
دوست عزیز بفرمایین Download New folder (4).rar البته منظورتون از شرایط اشباع بسته به ترانزیستورش بود یا نه بر اساس یه شرایط خاص ولتاز کلکتور امیتر تو حالت اشباع از 0.2ولت بیشتر می شه؟؟ البته چک کردم ولتاز کلکتور امیتر 0.75ولت بود
با سلام:
از اپ فایل تشکر .
- نمیدونم این 0/2 ولت را از کجا اوردید و تاکید میکنید !! تا اونجایی که دیتاشیت هر ترانزیستور افت ولتاژ C/E را در حالت اشباع { آلفای } تعیین میکنه و در ترانزیستور های TUN , TUP حداقلترین مقدار 0.2 ولت در بدترین شرایط میباشد در حالیکه حداکثر الفا را در شرایطی که منحنی اشباع مشخص میکند تعیین میگردد و معمولا باید بیشتر از 0.2 ولت باشد این مطلب را میتونید از دیتا شیت هر تراتزیستور در بیاورید بعبارتی اون شرایط خاص که گفتم همون منحنی شیب هدایت ترانزیستور هست که برای هر لحظه از مقدار هدایت ولتاژ شرایط ان فرق خواهد کرد و در کل این منحنی را شرایط خاص گویند که هنگام طراحی قابل تعریف هم میباشد .
ترانزیستور انتخابی 109 با توجه به توان کم ان در مقابل لامپ فوق از رده حذف کردم { ابتدا به عنوان تست سردستی انتخاب کرده بودم حال که با ارقام و اعداد سر و کار داریم باید قطعات را نیز نسبت به طرح و محاسبه شده در نظر بگیریم } .
- سه مدار با ارایشهای رایج در یک فایل براتون میزارم حال میتونید با مراجعه به دیتا شیت این ترانزیستورها و مدارهای پیوستی تست خود را انجام داده و نتیجه را بگیرید . ترانزیستور 2222 توان 500 میلی وات و 135 از 1.2 الی 12 وات میباشد به اهم لامپ و پتانسیومتر و سایر ... توجه کنید . TEST1.PNG
دانلود کنید : [hide] مشاهده فایل‌پیوست test.rar[/hide]
موفق باشید .

بالا