آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

درخواست: کمک در مورد آنتن

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام خدمت دوستان و اساتید بزرگوار سایت.
شاید جای مطرح کردن این سوال اینجا نباشد از این بابت پوزش می خواهم. من در شهر رشت زندگی میکنم چند وقت پیش که برای سفر به شهر مرزی آستارا رفته بودم تصمیم گرفتم که یک ست تاپ باکس(گیرنده دیجیتال زمینی) نیز با خود ببرم که کانالهای تلویزیونی جمهوری آذربایجان را دریافت کنم(به جهت علاقه به مخابرات و تلویزیون).با قرار دادن یک آنتن کوچک توانستم 12 کانال کشور همسایه ،20 کانال از اردبیل و 20 کانال از گیلان دریافت کنم.همان دستگاه را به شهر رشت آوردم ولی هر کاری که کردم نشد که بشود.دوستان و عزیزانی که در رشت زندگی میکنند میدانند که بین خیابان معلم تا یخسازی فاصله زیادی نیست دوستانم در یخسازی توانستند 12 کانال تلویزیون باکو را دریافت کنند. پس مساله نیامدن سیگنال منتفی است از این گذشته قبلا در حالت آنالوگ من در همین مکان 4 یا 5 کانال تلویزیون آذربایجان را دریافت میکردم ولی الان هر کاری میکنم نمیشود. یک دیش تهیه کردم می خواستم بدانم که میتوانم بجای LNB یک آنتن در کانون آن قرار دهم(البته اصلا قصد ندارم کانالها را از طریق ماهواره بگیرم میدانم که دریافت این کانالها از طریق ماهواره Azeri Space راحت ترین راه است ولی همانطور که گفتم این کار از لحاظ فنی برایم ارزش دارد) حال دوستان هر راهی که به ذهنشان میرسد دیش ،بوستر و.... لطفا راهنمایی نمایند.ببخشید که طولانی شد.

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام خدمت دوستان و اساتید بزرگوار سایت.
شاید جای مطرح کردن این سوال اینجا نباشد از این بابت پوزش می خواهم. من در شهر رشت زندگی میکنم چند وقت پیش که برای سفر به شهر مرزی آستارا رفته بودم تصمیم گرفتم که یک ست تاپ باکس(گیرنده دیجیتال زمینی) نیز با خود ببرم که کانالهای تلویزیونی جمهوری آذربایجان را دریافت کنم(به جهت علاقه به مخابرات و تلویزیون).با قرار دادن یک آنتن کوچک توانستم 12 کانال کشور همسایه ،20 کانال از اردبیل و 20 کانال از گیلان دریافت کنم.همان دستگاه را به شهر رشت آوردم ولی هر کاری که کردم نشد که بشود.دوستان و عزیزانی که در رشت زندگی میکنند میدانند که بین خیابان معلم تا یخسازی فاصله زیادی نیست دوستانم در یخسازی توانستند 12 کانال تلویزیون باکو را دریافت کنند. پس مساله نیامدن سیگنال منتفی است از این گذشته قبلا در حالت آنالوگ من در همین مکان 4 یا 5 کانال تلویزیون آذربایجان را دریافت میکردم ولی الان هر کاری میکنم نمیشود. یک دیش تهیه کردم می خواستم بدانم که میتوانم بجای LNB یک آنتن در کانون آن قرار دهم(البته اصلا قصد ندارم کانالها را از طریق ماهواره بگیرم میدانم که دریافت این کانالها از طریق ماهواره Azeri Space راحت ترین راه است ولی همانطور که گفتم این کار از لحاظ فنی برایم ارزش دارد) حال دوستان هر راهی که به ذهنشان میرسد دیش ،بوستر و.... لطفا راهنمایی نمایند.ببخشید که طولانی شد.
با سلام :
عزیزم فرکانس ارسال ودریافتی ست اپ باکس ها { همین گیرنده های دیجیتالی } در 5 گروه باند UHF میباشد که بالاترین رقم ان محدوده 900 مگاهرتز میباشد در حالیکه طیف دریافت امواج توسط دیش های رایج خانگی در محدود میانگین 10 گیگاهرتز

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
با سلام خدمت شما استاد عزیز. ممنون از راهنماییتان اما منظور من از استفاده از دیش این نبود که در کانون آن یک LNB قرار دهم و سپس با کابل آن را به ست تاپ باکس متصل کنم .بله درست است همانطور که شما فرمودید مخدوده فرکانسی سیگنالهای ماهواره ای و سیگنالهای زمینی با هم فرق میکند. منظور من این بود که از خاصیت همگرایی امواج توسط دیش استفاده کنم تا قدرت بیشتری فراهم آید و سپس این سیگنال قوی را به یک آنتن تلویزیونی منتقل کنم تا توسط ست تاپ باکس دریافت شود. به هرحال ما در شهر رشت به واسطه موقعیت جغرافیایی در محدوده پوشش سیگنالهای تلویزیونی جمهوری آذربایجان قرار داریم فقط سیگنال قدری از شهرهای مرزی ضعیف تر است .خال پیشنهاد شما استاد بزرگوار برای تقویت سیگنال چیست؟

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
با سلام خدمت شما استاد عزیز. ممنون از راهنماییتان اما منظور من از استفاده از دیش این نبود که در کانون آن یک LNB قرار دهم و سپس با کابل آن را به ست تاپ باکس متصل کنم .بله درست است همانطور که شما فرمودید مخدوده فرکانسی سیگنالهای ماهواره ای و سیگنالهای زمینی با هم فرق میکند. منظور من این بود که از خاصیت همگرایی امواج توسط دیش استفاده کنم تا قدرت بیشتری فراهم آید و سپس این سیگنال قوی را به یک آنتن تلویزیونی منتقل کنم تا توسط ست تاپ باکس دریافت شود. به هرحال ما در شهر رشت به واسطه موقعیت جغرافیایی در محدوده پوشش سیگنالهای تلویزیونی جمهوری آذربایجان قرار داریم فقط سیگنال قدری از شهرهای مرزی ضعیف تر است .خال پیشنهاد شما استاد بزرگوار برای تقویت سیگنال چیست؟
با سلام :
بله دقیقا متوجه منظور شما بودم :
- شما درخواست نمودید که با نصب یک انتن بجای lnb از دیش جهت تمرکز کانونی و انتقال ان به انتن منصوبه در محل ال ان بی و انتقال سیگنال انتن فوق به تلویزیون ... درسته ؟؟؟
پاسخ هم مشخص بود خدمت تون عرض کردم که دیش های خانگی امکان جذب سیگنال های uhf را ندارند و اگر بخواهید چنین ایده خود را عملی سازید باید از دیش های قطر حداقل سه متری !!! استفاده کنید که علاوه بر مسایل اقتصادی !! نصب و نگهداری چنین دیش ... در کشور ما !! براتون مقدور نخواهد بود .
با تشکر .
موفق باشید .

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
باز هم ممنون از راهنماییتان.فقط پیشنهادتان را نفرمودید؟چه کنم؟من برایم این کار از نظر تجربه مهم است .خواهشا آنتن خاصی یا بوستری یا... معرفی کنید.ممنون

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
باز هم ممنون از راهنماییتان.فقط پیشنهادتان را نفرمودید؟چه کنم؟من برایم این کار از نظر تجربه مهم است .خواهشا آنتن خاصی یا بوستری یا... معرفی کنید.ممنون
با سلام :
روش های متعددی برای دریافت امواج ضعیف هست چند مورد اشاره میکنم :
[hide]الف : در صورتیکه فرکانس دریافتی امواج فوق را دارید !! میتونید یک انتن یاگی باند مخصوص توسط خودتون طراحی و ساخته و بدون دغده بکار بندید در چنین شرایطی بهتر هست تعداد دایرکتور را تا حد امکان بیشتر انتخاب کنید تا بیشترین بهره را در جهت و سمت فوق داشته باشید .. نحوه محاسبات چنین انتن هایی در همین بخش اپلود کرده ام بازم اگر کافی نبود بیشتر در خدمتون خواهم بود .
ب : توسط یک بوستر تقویت امواج انتن UHF میتونید مشکل خود را مرتفع سازید ... شماتیک و طرح های عملی در ارشیو مدارات الکترونیک موجود هستند .
پ : استفاده از انتن پارابولیک در صورت امکان = باید از یک دیش که قطر ان به نسبت فرکانس امواج دریافتی مورد بحث محاسبه و ابتیاع یا بسازید و بجای { ال - N-B } از انتن حلقوی که در کانون دیش فوق نصب میشه مستقیما به گیرنده دیجیتالی وصل نمایید
[/hide]
موفق باشید .

pedi

کاربر
2007-04-02
160
1,055
استاد ارجمند خیلی لطف میکنید که وقت میزارید و توضیح میدید. اگه میشه محاسبات مربوط به Parabolic رو توضیح بدین . قطر نسبت به فرکانس چقدر باید باشد( فرکانس 650Mhz) ؟(اگه اشتباه میکنم تصخیخ بفرمائید منظورتون از آنتن حلقوی همون آنتن Loop که تو تلویزیونهای سیاه و سفید قبلا استفاده میشد.مگه امپدانس اون آنتن 300 اهم نیست؟)

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,824
ایران
اتفاقی این تاپیک را نگاه میکردم. آقای رجبی اطلاعات خیلی خوبی در این زمینه دارند و خیلی خوب به صورت رایگان اطلاعات را در اختیار شما قرار دادند. امیدوارم که کاربران عزیز قدر این تجربه های گرانبها را بدانند.
یک نکته هم در متن پست اول بود که شما فرمودید 20 کانال از اردبیل دریافت میکردید. منظورتون این بود داخل اردبیل 20 کانال میگرفتید؟؟ چون اردبیل خودش که یک کانال بیشتر ندارد؟!

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
اتفاقی این تاپیک را نگاه میکردم. آقای رجبی اطلاعات خیلی خوبی در این زمینه دارند و خیلی خوب به صورت رایگان اطلاعات را در اختیار شما قرار دادند. امیدوارم که کاربران عزیز قدر این تجربه های گرانبها را بدانند.
یک نکته هم در متن پست اول بود که شما فرمودید 20 کانال از اردبیل دریافت میکردید. منظورتون این بود داخل اردبیل 20 کانال میگرفتید؟؟ چون اردبیل خودش که یک کانال بیشتر ندارد؟!
با سلام :
جناب نکویی ممنونم از لطف شما . فکر کنم منظور ایشون همین کانالهای عمومی دیجیتالی که به همراه شبکه استانی هر استان و همزمان در دیجیتال پخش میشه . ورزش و ifilm , presstv . پویا ووووو.. که مجموعا 18 کانال + شبکه استانی اردبیل و احتمالا تبریز یا رشت ...
با تشکر .

gadraj

معاون مدیر کل
معاونت انجمن
2007-05-09
5,023
106,542
استاد ارجمند خیلی لطف میکنید که وقت میزارید و توضیح میدید. اگه میشه محاسبات مربوط به Parabolic رو توضیح بدین . قطر نسبت به فرکانس چقدر باید باشد( فرکانس 650Mhz) ؟(اگه اشتباه میکنم تصخیخ بفرمائید منظورتون از آنتن حلقوی همون آنتن Loop که تو تلویزیونهای سیاه و سفید قبلا استفاده میشد.مگه امپدانس اون آنتن 300 اهم نیست؟)
با سلام و تشکر متقابل :
عزیزم برای محاسبات دقیق انتن های پارابولیک {سهمی} باید پارامتر های فرکانس کاری + دامنه وشدت دریافت امواج مورد بحث بر حسب db {دسیبل } و نوع پولاریزاسیون و ... خیلی پارامترهای دیگر را در دست داشته باشیم تا بتونیم حداقل ترین و اسانترین پرتو چنین انتنی را در جداول مربوطه رسم کرده و از روی شکل و پرتو های ان محاسبات را برداریم که نیاز به فرصت و امکانات بخصوصی هست که فعلا برام مقدور نیست {البته با توجه به فرکانس مورد بحث مون ساخت چنین انتنی انقدرها هم مشکل نیست ...به هر حال بعضی وقتا استفاده از روش سعی و خطا روشی پذیرفته شده میباشد به ویژه که شما قصد مونتا

پیوست‌ها

• 289.7 کیلوبایت بازدیدها: 184
  • 19.5 کیلوبایت بازدیدها: 189
  • 862.8 کیلوبایت بازدیدها: 63
بالا