آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

نحوه شارز یک باتری خشک 12 ولتی با یک آداپتور 15 ولتی ( کمک ازاستاد عزیز , غزال )

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام
از استاد غزال عریز میخواهم در مورد نحوه شارز درست یک باتری خشک اینجا توضیحات مبسوطی قرار بدهند
با سپاس فراوان از زحمات استاد

سلام
دوست خوب و گرامی
در پیام خصوصی فرمودید در تاپیکی توصیه کردم با 1 کیلو سری و شارژ کنید
کجا چنین توصیه ای کردم

باید ولتاژ شارژر چند ولت بیشتر از ولتاژ باطری باشه و در اینصورت یک لامپ متناسب با آمپر سری کنید و شارژ کنید
اگه لامپ مناسب ندارید از یک مقاومت چند اهمی ( 1 الی 10 اهم ) وات بالا استفاده کنید
اما هرچه مقاومت بزرگتر هم باشه زمانیکه طول میکشه تا شارژ بشه طولانی تر میشه ولی شارژ آهسته بهتره

اگه اختلاف ولتاژ شارژر و ولتاژ باطری زیاد باشه مجبورید از مقاومت های اهم بالا و پر توان تر استفاده کنید

من با 310 ولت برق شهر هم باطری 1/5 ولتی قلمی و غیره را بارها شارژ کرده ام
شارژر نیاز به ولتاژ صاف و فاقد ریپل نداره چون فقط بحث تزریق انرژی مطرحه و صاف بودن ولتاژ هیچ اثری ( جز در مدت زمان شارژ ) نداره

اما در مورد شارژر شما یک لامپ 12 ولت خطر اتومبیل سری و شارژ کنید
یا لامپ 6 ولت اما احتمال سوختن لامپ 12 ولت در صورت اتصال ناصحیح و حالتهای غیرعادی کمتره و بویژه که برای شارژ اغلب باطریهای کمتر از 12 ولت هم قابل استفاده است

بعبارتی برای باطریهای کمتر از 12 ولت هم مناسبه
ضمنا دوست خوبم موارد عمومی را در پیام خصوصی مطرح نفرمایید تا اولا پاسخ ها مورد ارزیابی اساتید محترم هم قرار بگیره و ثانیا از نظر دیگران هم استفاده کنید و ثالثا پاسخ ها مورد استفاده دیگران هم واقع بشه
سپاس

آخرین ویرایش:
بالا