آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: کاهش نویز آمپلی فایر

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
بنده درگیر ساخت یه آمپلی برا مصرف خونگی ام. دستگاهی که آزمایشی ساختم حدود 60 وات همراه با ورودی میکروفنه. اما نویز(خخووم گوشخراش) زیادی داره. تا حالا کازهای زیادی برای حذف نویز کردم ولی به نتیجه دلخواه نرسیدم. در حال حاضر نویز بسیار وحشتناکی داره که حتی با دور کردن 20 سانتی اجزا از ترانس هم کم نمیشه!! جالب اینجاس که نویز القایی ترانس به حدی بالاست که فاز متر با اتصال به همه هیت سینگ های مدار روشن میشه حتی وقتی مدار از کلید خاموشه!!! در مدار المان های سلفی برا کاهش هومممممم ناشی از فرکانس برق گذاشتم اما با مجاورت این المان ها با ترانس خودشان مزید بر علت میشوند.صفحات الومینیومی هم که بین اجزا مدار و ترانس گذاشتم خوب بود اما زیاد تاثیر نداشت. در ضمن با تعویض نقطه گراند مدار از یه نقطه به نقطه دیگه سطح نویز تغییر میکنه.از دوستانی که تجربه عملی کار با آمپلی فایر دارند درخواست دارم که با راهنمایی ها و تجربیاتشون کمک کنن این عامل شوم رو همینجا سرکوب کنیم.
شماتیک کل مدار و چند تا عکس میزارم (از بابت کیفیت شرمنده) شاید راهگشا باشه.
با تشکر از دوستان عزیز:eek:k:

پیوست‌ها

• 88.4 کیلوبایت بازدیدها: 907

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام
بنده درگیر ساخت یه آمپلی برا مصرف خونگی ام. دستگاهی که آزمایشی ساختم حدود 60 وات همراه با ورودی میکروفنه. اما نویز(خخووم گوشخراش) زیادی داره. تا حالا کازهای زیادی برای حذف نویز کردم ولی به نتیجه دلخواه نرسیدم. در حال حاضر نویز بسیار وحشتناکی داره که حتی با دور کردن 20 سانتی اجزا از ترانس هم کم نمیشه!! جالب اینجاس که نویز القایی ترانس به حدی بالاست که فاز متر با اتصال به همه هیت سینگ های مدار روشن میشه حتی وقتی مدار از کلید خاموشه!!! در مدار المان های سلفی برا کاهش هومممممم ناشی از فرکانس برق گذاشتم اما با مجاورت این المان ها با ترانس خودشان مزید بر علت میشوند.صفحات الومینیومی هم که بین اجزا مدار و ترانس گذاشتم خوب بود اما زیاد تاثیر نداشت. در ضمن با تعویض نقطه گراند مدار از یه نقطه به نقطه دیگه سطح نویز تغییر میکنه.از دوستانی که تجربه عملی کار با آمپلی فایر دارند درخواست دارم که با راهنمایی ها و تجربیاتشون کمک کنن این عامل شوم رو همینجا سرکوب کنیم.
شماتیک کل مدار و چند تا عکس میزارم (از بابت کیفیت شرمنده) شاید راهگشا باشه.
با تشکر از دوستان عزیز:eek:k:

سلام
مبحث و سوژه خوبی است که خواهان زیادی داره

فایل شما با ویروسهای من باز و قابل رویت نمیشه ولی فقط فهمیدم فاقد نقشه است
ازآنجا که خودت مونتاژ کردی لذا حتما نقشه اونو داری لذا :
نقشه را قابل رویت ارسال کن که نیاز به دانلود نباشه و اشتیاق مخاطب برای بررسی و پاسخگویی و بهره برداری کور نشه

با توجه به تصویر ارسالی زحمت زیادی کشیدی که متاسفانه در بیراهه بوده

1- ابتدا باید قاب آماده فلزی براش تهیه کنی که ارزونه و یا باید یکدستگاه اوراقی مانند DVD و ریسیور اوراقی و امثالهم با قیمت نازلی تهیه کنی و بعنوان قاب استفاده کنی که هم شکیل تر و هم خفه کننده نویزه و از نویز محیط اطراف ایزوله میشه

استفاده از قاب غیرفلزی یکی از عوامل نویز پذیری است

2- جهت انجام آزمایشات و اصلاحات ، تغذیه بسیار ایده الی را موقتا تهیه و جایگزین کن تا متغیرها محدود بشه و پس از اصلاح مدار ، نهایتا فکری برای اصلاح تغذیه میکنیم

اگرچه تصویر زیر و روی برد را ندیده ام اما همین تصویر ارسالی گویای شدت نویزه که برخی از نویزها با ولوم هم تغییر نمیکنه یعنی با ولوم صفر هم نویز داری

3- پس از تهیه موقت تغذیه خوب و ایده آل ، باید پری آمپلیفایر را حذف کنی یعنی باید سیم ورودی آمپلیفایر را قطع و روی برد اتصال کوتاه کنی که از ورود نویز از طریق ورودی آمپلیفایر مطمئن بشی

با انجام موارد فوق ابتدا آمپلیفایر را اصلاح میکنیم و سپس پری و تغذیه و ...
تاپیک مفید و پرمغزی میشه . انشاء ا...
کیفیت و قدرتی حدود 2 برابر همین مدار که بصورت انبوه و ماشینی تولید میشه تحویلت میدم. اینم انشاءا...

سپاس

آخرین ویرایش:
2013-07-09
37
134
سلام دوست عزیز با توجه به فرمایشات دوستمون ابتدا شما از تغذیه خوب استفاده کنید مثل تغذیه سوییچینگ که خیلی تاثیر داره بعدش من تو عکس ها نتونستم درست ببینم سیم کشی لاین از امپلی به پری و ولوم و میکروفون رو از سیم شیلد استفاده کنید که اگر غیر این با شه خودش نویز میگیره

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
عرض سلام خدمت شما بزرگوار
بنده یه سری عکس با نقشه کامل فرمت DSN پروتیوس آپلود کرده بودم ولی به چشم دوباره آپلودشون میکنم. همراه با PDF نقشه و عکس ها همه در یه فایل RAR خدمت شما
راستش ساخت این امپلی فایر منهای پری و تغذیه کار سه چهار سال پیشه. در جعبه فلزی بود قبلا ولی بعضی مواقع نویزی میشد و باز با ضربه زدن به قاب دستگاه درست میشد :nevreness::distrust: اول این که قابش دربو داغون بود بعدشم همین عشقی کار کردنش مجبورم کرد یه تغییراتی درش بدم.

پیوست‌ها

• 63.2 کیلوبایت بازدیدها: 899
آخرین ویرایش:

mehdi_0772

کاربر vip
کاربر
2008-04-08
52
2,233
40
asanelectronic.com
با سلام
1- در مدارات نرانزیستوری کیفت بالاست ولی نویز پذیری هم بالا تر پس سعی کنید از مدارات آیسی دار استفاده کنید
2- در زمانی که از میکروفن استفاده نمیکنید پایه ورودی به بدنه باید متصل باشد
3- در مسیر های سیم کشی از سیم شیلد دار استفاده نکردید و بنده هم تجربه ساخت آمپلی خانگی دارم و 2 ماه بخاطر این مسله سرکار بودم و 80 درصد از نویز شما بخاطر شیلد نبودن و عایق بندی نا مناسب است
4-[hide]ترانزیستور ها و قطعات دیگر باید با کمترین فاصله و کوتاه ترین پایه روی برد قرار گیرد[/hide]

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
با سلام
1- در مدارات نرانزیستوری کیفت بالاست ولی نویز پذیری هم بالا تر پس سعی کنید از مدارات آیسی دار استفاده کنید
2- در زمانی که از میکروفن استفاده نمیکنید پایه ورودی به بدنه باید متصل باشد
3- در مسیر های سیم کشی از سیم شیلد دار استفاده نکردید و بنده هم تجربه ساخت آمپلی خانگی دارم و 2 ماه بخاطر این مسله سرکار بودم و 80 درصد از نویز شما بخاطر شیلد نبودن و عایق بندی نا مناسب است
4-hidden content may not be quoted
از پاسخ بجا و مفیدتون بسیار ممنونم
موارد 2 و 4 اجرا شده و مورد سه برای سیم های فون بالای 4 سانت اجرا کردم چون فک نمیکردم مثلا 3 سانت سیم نازک اونقدر نویز بگیره.
درباره مورد 1 هم باید بگم که در هنگام تست اولیه (مدار آمپ فقط) میشد گفت از لحاظ کیفیت و قدرت با STK4142 برابری داشت.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
عرض سلام خدمت شما بزرگوار
بنده یه سری عکس با نقشه کامل فرمت DSN پروتیوس آپلود کرده بودم ولی به چشم دوباره آپلودشون میکنم. همراه با PDF نقشه و عکس ها همه در یه فایل RAR خدمت شما
راستش ساخت این امپلی فایر منهای پری و تغذیه کار سه چهار سال پیشه. در جعبه فلزی بود قبلا ولی بعضی مواقع نویزی میشد و باز با ضربه زدن به قاب دستگاه درست میشد :nevreness::distrust: اول این که قابش دربو داغون بود بعدشم همین عشقی کار کردنش مجبورم کرد یه تغییراتی درش بدم.

سلام
خادم جان
ازت ممنونم که سریع و کامل پاسخ دادی

اما اگر واقعا قبلا حتی برای یک ثانیه هم از کیفیتش نیمه راضی بودی اشکالی نداره اصلاحش میکنیم
ولی احتمالا یک مبتدی نقشه این مدار را از روی بردی کشیده و مرتکب خطاهای فاحشی شده که مایوسم کرده

مشابه این مثال که ترمز قطار را روی دوچرخه سوار کرده
مثلا
1- خازن c57= 250u بعنوان خروجی پری آمپلیفایر یکی از شاهکارهای این نقشه است خصوصا که در ورودی آمپلیفایر خازن c2= 1u بکار برده که هر چند مناسب و درسته اما تناسبی با خروجی 250 میکرویی پری آمپلیفایر نداره ظرفیت این دو خازن باید نزدیک بهم و زیر 2.2 میکرو باشه که یکی درست و اون یکی ، یه ذره وحشتناکتر از نادرسته

2- اشتباهی در تغذیه شده که اگه CE ترانزیستور Q73 را شورت کنی (یعنی حذف کنی ) برای کیفیت آمپلیفایر بهتر از شرایط حاضره

3- اینهمه خازن بی ثمر در چنین تغذیه ساده و ناکارآمدی عجیبه

4- تابحال من که اساسا خازن 250 میکرویی ندیدم ( C57 )

5- پتانسیومتر و ولوم قبل از پری آمپلیفایر از دیگر عجایب این نقشه است که نویز را بطرز وحشتناکی دریافت و تقویت میکنه

6- مقاومت 47 اهمی R58=47 تمام زحمات پری آمپلیفایر را به باد میده و چیزی برای آمپلیفایر باقی نمیذاره و قسمت اعظم سیگنال را حذف میکنه

بنظر میرسه این نقشه میخواد با قواعد الکترونیک بجنگه
مضافا که کمی بررسی کردم دیدم نفسم داره بند میاد و به خودم آمدم و دیدم گردنم برای خوندن نقشه چند دور زده و گره خورده

نقشه پیچ در پیچه و خیلی نافرم و خسته کننده است

علیهذا اگه طی این چند سال یک لحظه هم صدا و کیفیت خوبی دیدی ایراداتشو برطرف میکنیم
ولی بنظر من اگه یک آمپلیفایر اوراقی و ارزون و پر قدرت تهیه کنی (که الی ماشاء ا.. هست ) هم دردسر جاسازی نداری و هم شکیل و زیباتر میشه

اونوقت ابتدا تعمیرش میکنیم و سپس حتی ایرادات تولید اولیه را هم بر طرف میکنیم و کیفیت بالاتر از تولید اولیه تحویلت میدم
البته قبلا مطمئن شو که نقشه آن موجوده

هر جور صلاح بدونی درخدمتم
سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
سلام
خادم جان
ازت ممنونم که سریع و کامل پاسخ دادی

اما اگر واقعا قبلا حتی برای یک ثانیه هم از کیفیتش نیمه راضی بودی اشکالی نداره اصلاحش میکنیم
ولی احتمالا یک مبتدی نقشه این مدار را از روی بردی کشیده و مرتکب خطاهای فاحشی شده که مایوسم کرده

مشابه این مثال که ترمز قطار را روی دوچرخه سوار کرده
مثلا
1- خازن c57= 250u بعنوان خروجی پری آمپلیفایر یکی از شاهکارهای این نقشه است خصوصا که در ورودی آمپلیفایر خازن c2= 1u بکار برده که هر چند مناسب و درسته اما تناسبی با خروجی 250 میکرویی پری آمپلیفایر نداره ظرفیت این دو خازن باید نزدیک بهم و زیر 2.2 میکرو باشه که یکی درست و اون یکی ، یه ذره وحشتناکتر از نادرسته

2- اشتباهی در تغذیه شده که اگه CE ترانزیستور Q73 را شورت کنی (یعنی حذف کنی ) برای کیفیت آمپلیفایر بهتر از شرایط حاضره

3- اینهمه خازن بی ثمر در چنین تغذیه ساده و ناکارآمدی عجیبه

4- تابحال من که اساسا خازن 250 میکرویی ندیدم ( C57 )

5- پتانسیومتر و ولوم قبل از پری آمپلیفایر از دیگر عجایب این نقشه است که نویز را بطرز وحشتناکی دریافت و تقویت میکنه

6- مقاومت 47 اهمی R58=47 تمام زحمات پری آمپلیفایر را به باد میده و چیزی برای آمپلیفایر باقی نمیذاره و قسمت اعظم سیگنال را حذف میکنه

بنظر میرسه این نقشه میخواد با قواعد الکترونیک بجنگه
مضافا که کمی بررسی کردم دیده نفسم داره بند میاد و به خودم آمدم و دیدم گردنم برای خوندن نقشه چند دور زده و گره خورده

نقشه پیچ در پیچه و خیلی نافرم و خسته کننده است

علیهذا اگه طی این چند سال یک لحظه هم صدا و کیفیت خوبی دیدی ایراداتشو برطرف میکنیم
ولی بنظر من اگه یک آمپلیفایر اوراقی و ارزون و پر قدرت تهیه کنی (که الی ماشاء ا.. هست ) هم دردسر جاسازی نداری و هم شکیل و زیباتر میشه

اونوقت ابتدا تعمیرش میکنیم و سپس حتی ایرادات تولید اولیه را هم بر طرف میکنیم و کیفیت بالاتر از تولید اولیه تحویلت میدم
البته قبلا مطمئن شو که نقشه آن موجوده

هر جور صلاح بدونی درخدمتم
سپاس
بسیار بسیار ممنون از پاسخ های کامل و مفیدتون BRAVO حالا از شماره 1 شروع کنم. 1. قسمت پری با LM 386 (که زیاد اسمشو نمیشه پری گذاشت امپدانس خروجی این آیسی پایینه و به راحتی با طبقه بعدی مچ نمیشه.) در واقع یه تقویت با گین پایینه (پایه 1و8 آیسی باز است) و خازن خروجی 250U در دیتاشیت قطعه آومده بود که بنده 220u استفاده کردم و ورودی 10u است که چون امپدانس ورودی بالاس به نظر من ورودی یه کم زیاده ولی خروجی به خاطر همون مقاومت 47اهم زیاد گرفتم البته اون مقاومتو بعدا اضافه کردم اگر نا معقوله حذفش میکنم.
2.مدار پاورو با پروتیوس تست کردم و در ظاهر صاف میکرد استدلال اون ترانزیستور با بیس نسبتا صاف رو هم به این نرم افزار اعتماد کردم . جای بحث داره که در مداری بعدیم از پاور سویچینگ استفاده کنم یا مدارای بر پایه اپ امپ که تفاضلی عمل کنه استفاده کنم؟
3.بله!!!برا اطمینان بود خازن های کوچیک برا نویز هایی مثل فش فش و...فرکانس بالا...چشم حذف خواهم کرد.
4.بله منم ندیدم شرمنده تکرار نمیشه!!:tennis:
5.منظورتون از پتانسیومتر و ولوم قبل از پری نفهمیدم ولی اگه ولوم ها و مقاومت های سری رو میگید که تقسیم ولتاژ مقاومتیه که البته یه کم از رو بی حوصلگی و ناشی گری کار کردم و نمیخواستم mixer اکتیو براش بزارم.
6.اونم فقط به دلیل امپدانس خروجی آیسی گذاشتم البته مقدارش یه خورده کمه شایدم من کلا اشتباه کردم.
و اما مورد آخر که گفتین این فقط یه کار آزمایشی بوده از ازل و به قصد آموزشی که حالا از شانس ما یه چند مدتی خوب بود. البته بنده الان با آیسی های stk tda la و... مشکلی ندارم و میدونم مخصوصا stk حرف نداره ولی میخواستم تچربه شه و الا قصد سو استفاده از فضای انجمن و هدر دادن وقت با ارزش شما را ندارم و اگه واقعا این موضوع آزار دهنده بوده پوزش میخواهم. البته میدونم که پر عیبه اما اگه علاوه بر جنبه تولیدی به جنبه آموزشیش هم نگاه کنیم بد نباشه.
بازم ممنون که وقت میذارید.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
بسیار بسیار ممنون از پاسخ های کامل و مفیدتون BRAVO حالا از شماره 1 شروع کنم. 1. قسمت پری با LM 386 (که زیاد اسمشو نمیشه پری گذاشت امپدانس خروجی این آیسی پایینه و به راحتی با طبقه بعدی مچ نمیشه.) در واقع یه تقویت با گین پایینه (پایه 1و8 آیسی باز است) و خازن خروجی 250U در دیتاشیت قطعه آومده بود که بنده 220u استفاده کردم و ورودی 10u است که چون امپدانس ورودی بالاس به نظر من ورودی یه کم زیاده ولی خروجی به خاطر همون مقاومت 47اهم زیاد گرفتم البته اون مقاومتو بعدا اضافه کردم اگر نا معقوله حذفش میکنم.
2.مدار پاورو با پروتیوس تست کردم و در ظاهر صاف میکرد استدلال اون ترانزیستور با بیس نسبتا صاف رو هم به این نرم افزار اعتماد کردم . جای بحث داره که در مداری بعدیم از پاور سویچینگ استفاده کنم یا مدارای بر پایه اپ امپ که تفاضلی عمل کنه استفاده کنم؟
3.بله!!!برا اطمینان بود خازن های کوچیک برا نویز هایی مثل فش فش و...فرکانس بالا...چشم حذف خواهم کرد.
4.بله منم ندیدم شرمنده تکرار نمیشه!!:tennis:
5.منظورتون از پتانسیومتر و ولوم قبل از پری نفهمیدم ولی اگه ولوم ها و مقاومت های سری رو میگید که تقسیم ولتاژ مقاومتیه که البته یه کم از رو بی حوصلگی و ناشی گری کار کردم و نمیخواستم mixer اکتیو براش بزارم.
6.اونم فقط به دلیل امپدانس خروجی آیسی گذاشتم البته مقدارش یه خورده کمه شایدم من کلا اشتباه کردم.
و اما مورد آخر که گفتین این فقط یه کار آزمایشی بوده از ازل و به قصد آموزشی که حالا از شانس ما یه چند مدتی خوب بود. البته بنده الان با آیسی های stk tda la و... مشکلی ندارم و میدونم مخصوصا stk حرف نداره ولی میخواستم تچربه شه و الا قصد سو استفاده از فضای انجمن و هدر دادن وقت با ارزش شما را ندارم و اگه واقعا این موضوع آزار دهنده بوده پوزش میخواهم. البته میدونم که پر عیبه اما اگه علاوه بر جنبه تولیدی به جنبه آموزشیش هم نگاه کنیم بد نباشه.
بازم ممنون که وقت میذارید.

سلام
بازم بابت پاسخ خوبتون ممنونم

مگر سه پتانسیومتر نقشه مربوط به ولوم و تن نیست ؟ اگر نیست (که هست ) پس کجاست
اینکه فرمودید مطابق دیتاشیت عمل کردید دیتاشیت مربوطه را ارسال فرمایید تا ایراد شما را در استفاده از اون اعلام کنم

شما میتونید از آی سی پری آمپلیفایر بعنوان آمپلیفایر هم استفاده کنید که دراینصورت قطعات اونها متفاوت میشه
شما در واقع دو آمپلیفایر را با هم کوپل کردید که ناصحیحه و حدس میزدم که هر قسمت از مدار را از جایی تهیه و استفاده کردید که اینجوری شده

اینکه مطابق دیتاشیت با یک آپ امپ ، یک رگلاتور بسازیم اشکالی نداره ولی این رگلاتور را نمیتوانید برای اهداف دیگه از جمله پری آمپلیفایر استفاده کنید

اگر دوست داری همین مدار را اصلاح کنیم درخدمتم ولی با روشی که گفتم بهتر و ارزونتر درست میشه
اگر پری آمپلیفایر مختص یک آمپلیفایر نباشه تطبیق امپدانسش دردسر داره و باید پری های مختلف را تست کنید

بازم اگر مصمم به استفاده از این مدار هستید دو موردی که عرض کردم اجرا و نتیجه را اعلام فرمایید (تهیه تغذیه موقت و اتصال کوتاه کردن ورودی آمپلیفایر

سپاس

آخرین ویرایش:

خادم مقدم

کاربر vip
کاربر
2013-07-16
177
692
خراسان رضوی
نه اصراری به ساخت این آمپ ندارم فقط میخوام سوال هایی که دو مورد این آمپ وجود دارن پاسخی داشته باشن تا دچار مشکل با مدارای دیگه نشم.اون آپ امپ هم که گفتم در قسمت پاور بود به که صورت طرحوار به ذهنم رسید.به با یه آپ امپ و خاصیتش در حالت فید بک منفی بشه ترانزیستور قدرت که به صورت دارلینگتون با یه ترانزیستور مثل bd139 بسته شده رو وادار کرد بر خلاف ریپل برق عمل کنه و اونو خنثی کنه.
دغدغه من الان اینه که اولا از لحاظ آمپدانسی کجا اشتباه شه و صحیحش چی بوده؟
اینم یه مدا ر که حرف نداره فقط میخوام بعد از به نتیجه رسیدن و اصلاح اطلاعات ناقصم کاراشو انجام بدم.
دو ولوم مدار یکی برا کنترل مبکروفن و دیگری برا کنترل ورودی مداره و یه پتانسیومتر که یکی از ورودی های استریو رو انتگرال گیری میکنه.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:
بالا