آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

روشن نشدن ماشین لباسشویی سامسونگ مدل B1482T براثر دوفاز شدن برق ساختمان

kotlas

کاربر
2008-06-04
23
39
مشهد
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

من یک ماشین لباسشویی سامسونگ مدل B1482T براثر دوفاز شدن برق ساختمان صدمه دیده و روشن نمیشه
جالب این که بعد از اون اتفاق 2فاز شدن که چکش کردم درست بود و روشن میشد، بعد ار چند روز متوجه شدم که دور تمدش کار نمیکنه و زمانی که به دور تند میخواد بره یک صدای هووووووووم میده، بعد از این وضعیت از برق کشیدمش. امروز که مجددا اومدم چکش کنم دیدم اصلا دیگه روشن نمیشه.

پشتش رو باز کردم و رفتم قسمت کلید ها و بردش رو نگاه کردم که متوجه شدم قسمت پل دیود و خازن ها دپار سوختگی شده.
این تصویر کل برد هست
www.upload7.ir/images/03818939137045709344.jpg

این هم تصویر بخشی که دچار سوختگی شده:
www.upload7.ir/images/53604816397960259154.jpg

میخواستم بدونم با این لایه ژله مانندی که روی برد هست باید چکارکنم؟؟؟

kotlas

کاربر
2008-06-04
23
39
مشهد
با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم

من یک ماشین لباسشویی سامسونگ مدل B1482T براثر دوفاز شدن برق ساختمان صدمه دیده و روشن نمیشه
جالب این که بعد از اون اتفاق 2فاز شدن که چکش کردم درست بود و روشن میشد، بعد ار چند روز متوجه شدم که دور تمدش کار نمیکنه و زمانی که به دور تند میخواد بره یک صدای هووووووووم میده، بعد از این وضعیت از برق کشیدمش. امروز که مجددا اومدم چکش کنم دیدم اصلا دیگه روشن نمیشه.

پشتش رو باز کردم و رفتم قسمت کلید ها و بردش رو نگاه کردم که متوجه شدم قسمت پل دیود و خازن ها دپار سوختگی شده.
این تصویر کل برد هست
www.upload7.ir/images/03818939137045709344.jpg

این هم تصویر بخشی که دچار سوختگی شده:
www.upload7.ir/images/53604816397960259154.jpg

میخواستم بدونم با این لایه ژله مانندی که روی برد هست باید چکارکنم؟؟؟

برد رو از داخل قابش درآوردم و اون ماده های ژله ای رو با تیغ تراشیدم
و ای سی تغذیه ، دیود های پل دیود و خازن(450v 10mf) رو تعویض کردم
www.upload7.ir/images/01089889314004573527.jpg

تست کردم ولی ماشین لباسشویی روشن نشد
سر پایه های خازن 300v برق وجود داشت.
اساتید راهنمایی میکنید در قدم بعدی کدوم قطعات رو چک کنم؟؟

fkh52000

VIP+ افتخاری
کاربر
2007-11-13
881
5,244
شیراز
با سلام
در ثانويه ترانس چاپر معمولا دو تا ولتاژ ٥ و ١٢ داريم
چك كنيد ايا هست يا نه.

kotlas

کاربر
2008-06-04
23
39
مشهد
با سلام
در ثانويه ترانس چاپر معمولا دو تا ولتاژ ٥ و ١٢ داريم
چك كنيد ايا هست يا نه.

باتشکر از توجه شما

سر اولیه ترانس چاپر رو چک کردم 300ولت هست ولی سمت ثاویه ولتاژی وجود نداره.
از رو برد بازش کردم سمت اولیه که 4تا پایه داره طبق تصویر زیر اگر از سمت راست به ترتیب پایه هارو 1~4 شماره گزاری کنیم فقط بین پایه های 3و4 بوق وجود داره و بین مابقی پایه ها بوقی وجود نداره
در سمت ثانویه که 2تا پایه داره بوق وجود داره
به نظر سوخته این ترانس، درسته؟
مشخصاتی که روش نوشته شده این هست:
DC26-00022A
WJ7060
این هم تصویرش:
Photo0055.jpg
با همین مشخصات میتونم از بازار تهیه کنم آیا؟
ممنون میشک راهنمایی کنید.

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
باتشکر از توجه شما

سر اولیه ترانس چاپر رو چک کردم 300ولت هست ولی سمت ثاویه ولتاژی وجود نداره.
از رو برد بازش کردم سمت اولیه که 4تا پایه داره طبق تصویر زیر اگر از سمت راست به ترتیب پایه هارو 1~4 شماره گزاری کنیم فقط بین پایه های 3و4 بوق وجود داره و بین مابقی پایه ها بوقی وجود نداره
در سمت ثانویه که 2تا پایه داره بوق وجود داره
به نظر سوخته این ترانس، درسته؟
مشخصاتی که روش نوشته شده این هست:
DC26-00022A
WJ7060
این هم تصویرش:
مشاهده فایل‌پیوست 81897
با همین مشخصات میتونم از بازار تهیه کنم آیا؟
ممنون میشک راهنمایی کنید.

به نام خدا
سلام جناب آقای شیر محمدی
احتراما در این موارد معمولا خرابی چاپر خیلی کمه البته خرابی داریم ولی نه به شکلی که اگر 2 فاز بشه ترانس چاپر در جا خراب بشه مثل اون مایکروفر نیست
شما تمامی مسیر های منتهی به آی سی درایور که به چاپر میره رو خوب بررسی کنید احتمالا قطعه خراب دارید ولتاژ های دقیق از پایه های آی سی 8 پایه بگیرید و اعلام کنید
در زمان ولت گیری دقت کنید و روی هر پایه حدود 20 ثانیه ایست کنید و تغیرات ولت ها را دقیق مشاهده کنید کم و زیاد نشود یا پرت پرت نکند
نتیجه را اعلام کنید تشکر

مشاهده فایل‌پیوست 82147

kotlas

کاربر
2008-06-04
23
39
مشهد
این قطعات علامت زدم 90% خراب هستند حتما اگر داری تعویض کن
مشاهده فایل‌پیوست 82148

باسلام
طبق تصویر زیر من دیودها خازن و آی سی تغذیه رو تعویض کردم
Photo0052.jpg
اما مدار کار نکرد
پایه های اولیه چوک رو چک کردم ولتاژ داشت ولی سمت ثانویه برق نبود
به همین خاطر دادم بپیچن 2باره(این چند روزه ما دس به تراس پیچیدنمون خوب شده)
فردا باید برم بگیرمش و روی مدار نصب کنم
در اسرع وقت اطلاع میدم

kotlas

کاربر
2008-06-04
23
39
مشهد
باسلام و درود

2.jpg
قطعاتی که فرموده بودین رو تا جایی که تونستم چک کردم و تعویض کردم
که در تصویر فوق مشخص کردم
مقاومت ها سالم بود
خازن شیمیای تعویض شد
دیود ها تعویض شد
دیود زینر با تست دیود مولتیمتر سالم بود

خازن عدسی C1 رو از روی مدار باز کردم با تست بوق، فوق میزد و با تست خازن هم عددی نشون نمیداد این هم تصویرش:
IMG_1306.jpgJH14 270M

خازن سبز رنگ C2 (البته اگه خازن باشه) رو با تست بوق چک کردم بوق میزد با تست خازن هم چیزی نشون نمیداد

خازن عدسی c3 رو از رو مدار باز کردم با تست خازن روی مولتی متر عدد 2.37 رو نشون میداد و با تست بوق هم بوق نداشت این هم تصویرش:
IMG_1302.jpgB 222K 1KV SWC

در مورد ولتاژ های پایه های آی سی:

IMG_12962.jpg
ولتاژ موجود بین پایه ها با توجه به شماره هایی که در تصویر فوق مشخص شده به شرح زیر هست:

1 با 2 = 5.9
1 با 4 = 4
1 با 5 = 5.9
1 با 7 = 310

2 با 4 = 1.6
2 با 5 = 0
2 با 7 = 320

4 با 5 = 1.6
4 با 7 = 318

5 با 7 = 320

با توجه به اطلاعات فوق کدوم قطعات رو لازم میدونید تعویض کنم؟

با تشکر فراوان منتظر راهنمایی های شما هستم

آخرین ویرایش:

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
سلام عکس رو دیدم دارم بررسی میکنم راستش از گزارش شما چیزی متوجه نشدم این چه مدل ولتاژ گیری هست؟ لطف کن سیم سیاه اهمتر را به سر منفی خازن بزرگ بزن و سر قرمز را به پایه هایی که اعلام میکنم بزن و تک تک اعلام کن + قطعاتی که قبلا اعلام کردم رو با اهمتر دیجیتال روی بوق قرار بده و به قطعات بزن اگر بوق میزنه یا نمیزنه اعلام کنید در مورد آی سی هم اگر جنس خوب نباشد یا شماره دقیق نباشد کار نمیکند فعلا با توجه به اینکه شما بدون تلاش برای تعمیرات برد اولین کار ترانس چاپر را دستکاری کردید فعلا دقیق نمیشه نظر داد چون در حال حاظر ترانس هم مشکوک است نباید دست میزدید موارد را بررسی کنید در خدمتم + در خروجی چاپر چند تا خازن دارید ولتاژ و ظرفیت را اعلام کنید اهمتر را روی ولت قرار دهید برد را روشن کنید و ولتاژ 2 سر خازن ها رو دقیق بگیرید حتا 1 ولت هم مهمه دقت کنید نوسان نداشته باشد +دو سر اپتو کپلر ها رو هم اعلام کنید تشکر

amolpana

مدیر بخش تخصصی LED و LCD
مدیر تالار
2010-10-26
2,016
13,710
(تبرستان) آمل
سلام عکس رو دیدم دارم بررسی میکنم راستش از گزارش شما چیزی متوجه نشدم این چه مدل ولتاژ گیری هست؟ لطف کن سیم سیاه اهمتر را به سر منفی خازن بزرگ بزن و سر قرمز را به پایه هایی که اعلام میکنم بزن و تک تک اعلام کن 2سر همین خازن بزرگ تک تک پایه های ای سی و مقامت ها خازن ها و اپتوکپلر را با وصل بودن سیم سیاه به - خازن بزرگ + قطعاتی که قبلا اعلام کردم رو با اهمتر دیجیتال روی بوق قرار بده و به قطعات بزن اگر بوق میزنه یا نمیزنه اعلام کنید در مورد آی سی هم اگر جنس خوب نباشد یا شماره دقیق نباشد کار نمیکند فعلا با توجه به اینکه شما بدون تلاش برای تعمیرات برد اولین کار ترانس چاپر را دستکاری کردید فعلا دقیق نمیشه نظر داد چون در حال حاظر ترانس هم مشکوک است نباید دست میزدید موارد را بررسی کنید در خدمتم + در خروجی چاپر چند تا خازن دارید ولتاژ و ظرفیت را اعلام کنید اهمتر را روی ولت قرار دهید برد را روشن کنید و ولتاژ 2 سر خازن ها رو دقیق بگیرید حتا 1 ولت هم مهمه دقت کنید نوسان نداشته باشد +دو سر اپتو کپلر ها رو هم اعلام کنید تشکر

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: MSL
بالا