آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: داغ کردن مقاومت در پاور گرین مدل gp 250 s4-d

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام
من چند تا پاور دارم که مقاومت های وات بالای روی خروجی ها شدیدا داغ میکنه.با ید چند بار خاموش روشن کنم تا راه بیفته.یه خازن از زیر باد کرده بود تعویض کردم.کسی تجربه ای داره ببینم طبیعی هست یا جریان میکشه.چی رو باید تعویض کنم؟چ
با تشکر فراوان

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,505
ایران
با درود
دوست گرامی ، گرما در مقاومت وات بالا در پاور معمول میباشد و جای نگرانی نیست برای اطمینان هم میتوانید با اهم متر مقاومت را اندازه بگیرید و همچنین قطعات مسیر آن را چک کنید
ولی بنده خوب متوجه نشدم مشکل اصلی پاور شما چیست
چون همکاران به قطعه شما و دوستان دیگر دسترسی ندارند پس باید توضیحات کامل باشد تا همکاران راحتتر راهنمایی فرمایند
مثلا:
باید تمام ولتاژ ها را بیان کنید و عملکرد پاور را بیان کنید و خلاصه هر موضوعی که به روند عیب یابی تسریع میبخشد نیز باید بیان گردد
پایدار باشید

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام ممنون از راهنماییتون
تو پست قبلی گفتم که باید چند بار خاموش روشن کنم تا راه بیفته.خازن باد کرده داشتم.ولی مقاومت ها هم تغییر رنگ دادن.از نظر ولتی مقدارشون درسته.ولتاژها هم درست هستند.قصدم این بود ببینم داغی مقاومت طبیعی هست یا مدار جریان کشی داره.
گفتم شاید استادان با تجربه این سایت قبلا با این مورد برخورد داشته اند.
با تشکر فراوان

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام

همنگونه که استاد عزیزم جناب آقای امجدی فرمودند وجود مقاومت وات بالا گویای جریان زیاد و لزوما تولید حرارت است
بنابرین تمام مقاومتهای وات بالا داغ میکنند مگر بدون قاعده و بی حساب و کتاب ، در جریان پایین استفاده شده باشد که در دستگاههای معتبر وجود ندارد .

بعبارت دیگر اگر مقاومتی در یک مدار داغ نکند از وات بالا استفاده نمیشود

سپاس

آخرین ویرایش:

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام
استاد غزال من چند تا از تایپیک های شما رو خوندم.واقعا لذت بردم.میشه لطف کنید توضیح بدین چرا تو پاور های گرین این مقاومت ها در این قسمت به کار برده شدن .ضروری بوده؟ مگر همین مقاومت ها خودشون جریان مصرف نمیکنند.؟
با تشکر فراوان

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
استاد غزال من چند تا از تایپیک های شما رو خوندم.واقعا لذت بردم.میشه لطف کنید توضیح بدین چرا تو پاور های گرین این مقاومت ها در این قسمت به کار برده شدن .ضروری بوده؟ مگر همین مقاومت ها خودشون جریان مصرف نمیکنند.؟
با تشکر فراوان

سلام
از لطف بیدریغ شما سپاسگزارم

کارآیی هر مقاومتی در مدار مربوطه قابل تعریف است اما مقاومتهای مورد نظر شما غالبا نقش حفاظتی دارند
زیرا هر مصرف کننده ای در شرایط عادی جریان لازم و در شرایط غیرعادی جریان زیادی میکشد و موجب حریق و حادثه میشود لذا اگر مصرف کننده ها را با مقاومت مناسبی سری کنیم که در شرایط عادی بی اثر باشد

دراینصورت چنانچه شرایط غیرعادی حادث شود مانع از عبور جریان بسیار زیاد میشود و از بروز خسارات سنگین و ایجاد حریق و امثالهم جلوگیری میکند

فرض کنید قصد مسافرت داریم و میخواهیم گلدانی را در غیاب خودمان آبیاری کنیم لذا با چند متر شلنگ آب را در کنار گلدان آماده میکنیم و شیر آب را در انتهای شلنگ نصب و بگونه ای تنظیم میکنیم که مثلا هر دقیقه یک قطره آب در گلدان جریان یابد.

به این ترتیب اگر این شلنگ بسیار قطور و یا بسیار نازک باشد در شرایط عادی هیچگونه تاثیری در آبیاری گلدان ندارد و هر دو شلنگ قادر به تامین جریان آب گلدان هستند اما اگر بموجب حادثه ای شلنگ پاره شود شلنگ قطور ظرف چند روز موجب ویرانی ساختمان میشود ولی شلنگ نازک پس از چند روز فقط اطراف گلدان را خیس و مرطوب میکند لذا این شلنگ نازک ، محدود کننده خسارت و لذا شلنگ محافظ است.

مقاومتهای محافظ در مدارهای الکترونیکی دقیقا همین وظیفه را دارند و لذا تا حد ممکن قطر شلنگ را کوچک انتخاب میکنیم ( یعنی مقاومت اهمی بزرگتر ) بطوریکه در شرایط عادی موجب اختلال جریان نشود ولی در شرایط غیرعادی حتی المقدور از تشدید خسارت جلوگیری کند

فلذا در مصرف کننده هایی که نیاز به جریان زیادی دارند ناگزیر هستیم از مقاومت 10 اهم یا 1 اهم و امثالهم بعنوان بزرگترین مقاومت محافظ مناسب استفاده کنیم و اگر بزرگتر از این مقادیر انتخاب کنیم جریان شرایط عادی مصرف کننده هم مختل میشود

اما در مواردی که مصرف کننده نیاز به جریان ناچیزی دارد میتوانیم از محافظ 100 کیلو اهم نیز استفاده کنیم

سپاس

آخرین ویرایش:

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام
واقعا ممنون از تدریستون.
خیلی سوالات زیادی دارم ولی میدونم که تو این تایپیک جای مناسبی برای پرسیدن نیست .فقط با یه کلید تشکر علم چند ساله شما رو هم گرفتن درست نیست. دارم همه تایپیکاتون رو میخونم .من تو یه شرکت خصوصی پاور تعمیر میکنم. راستش خیلی از قطعات رو چون ظاهرا سوخته منم تعویض میکنم و اکثرا کار میکنند .خیلی دوست دارم حرفه ای بشم و علمی تعمیر کنم تا خیالم راحت بشه که واقعا کار میکنند.اکثر تایپیک ها رو هم خوندم .راستش چیز جامع پیدا نکردم .ولی میتونم چند تا سوال از پاور ازتون بپرسم.؟
با تشکر

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با سلام
واقعا ممنون از تدریستون.
خیلی سوالات زیادی دارم ولی میدونم که تو این تایپیک جای مناسبی برای پرسیدن نیست .فقط با یه کلید تشکر علم چند ساله شما رو هم گرفتن درست نیست. دارم همه تایپیکاتون رو میخونم .من تو یه شرکت خصوصی پاور تعمیر میکنم. راستش خیلی از قطعات رو چون ظاهرا سوخته منم تعویض میکنم و اکثرا کار میکنند .خیلی دوست دارم حرفه ای بشم و علمی تعمیر کنم تا خیالم راحت بشه که واقعا کار میکنند.اکثر تایپیک ها رو هم خوندم .راستش چیز جامع پیدا نکردم .ولی میتونم چند تا سوال از پاور ازتون بپرسم.؟
با تشکر

سلام

لطف عالی مزید
تعمیرگاهم پاور قبول نمیکنه و لذا تجربه چندانی درخصوص پاور ندارم و قطعات آنها را حفظ نیستم فلذا اگه نقشه پاور مورد نظر را داشته باشید و یا چند قطعه مربوط به سوال را طی نقشه شخصی مشخص کنید درخدمتم

عملکردش پیچیده نیست تاپیک زیر را مطالعه فرمایید کمک میکند
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=35369&p=187073&viewfull=1#post187073

سپاس

saeedghasemi

کاربر
2013-08-21
108
261
با سلام
تایپیک رو قبلا چندین بار خوندم واقعا جالب و آموزنده بود.صد افرین بر صبر و حوصله وعلم شما(یه کمی هم حسودی کردم).
حتما مزاحمتون میشم.تایپیک معمولی بزنم جوابم رو میدین یا پیام خصوصی بزنم؟
با تشکر

بالا