آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

همكاري در ساخت دستگاه تعويض چيپ BGA بصورت دست ساز

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام
خوشحال میشم که میبینم خودتون دست بکار میشید و از دستگاههای گرانقیمت چینی استفاده نمیکنید.
یه توضیح در مورد گیره که ساختی بده.
اگه میتونی از هم بازش کن و قسمتهای مختلف رو عکس بگیر تا بهتر مشخص بشه.
و اینکه پیچ ها رو متری چند خریدی

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
سلام
خوشحال میشم که میبینم خودتون دست بکار میشید و از دستگاههای گرانقیمت چینی استفاده نمیکنید.
سلام مجدد
در ابتدا باید از برادر خودم که زحمت ساختش رو کشیده هم تشکر و قدردانی کنم ، حقیقتش تمامی ساختش و تهیه اجزا گیره توسط برادرم بود و طرحش هم باهم مشارکتی بود ، مثلا نازل سشوار را طرحش از خودم بود و در ابتدا روی یک کاغذ به صورت ماکت ایجاد کردم و از روی ماکت به وسیله ورق گالوانیزه 0.75 با زرجوش درستش کرد.
در خصوص گیره چهارپایه هم در ابتدا چهارپایه اش که مشخصه و دوم به وسیله دو میل گرد مخصوص آلومینیوم سازان دو سرش را دایس زده برای بستن مهره برای ریل نگهدارنده آلومینیومی که این نگهدارنده برای بستن تورهای دور پنجره یا دربهای ورودی برای جلوگیری از حشرات استفاده می کنند و زیرش به اندازه میلگرد یک ورق گالوانیزه پرچ شده تا داخل این میلگرد حرکت کند بعد یک طرف نگهدارنده هم دو سوراخ زدیم و یک پیچ و مهره رد شده تا بوسیله دو میله گیره دار که با مهره پروانه ای می توان برد را سفت کرد و کشید ، البته در جلوی نگهدارنده سمت دیگر برد به وسیله دو بست شیلنگ گاز روی میلگرد سفت شده تا حالت ترمز یا جلوگیری از حرکت نگهدارنده آلومینیومی رو میلگرد شود.
گیره سشوار:
گیره سشوار از سه میلگرد استفاده شده ، یکی اینکه به صورت عمودی و قابل جدا شدن از روی چهارپایه گیر میشود ، میلگرد دوم که به یک بوش جوش شده و پشت آن را سوراخ و پیچ 10 که روی آن را با یک میلگرد 4 برای دسته آن جهت باز و بستن پیچ ، جوش شده است و میلگرد سوم هم روی بوش دیگر جوش برای تنظیم داخل و خارج کردن هدایت سشوار و بالای آن هم یک بوش دیگر برای نگهداشتن سشوار که گردش360درجه سشوار به اطراف که انتهای آن جهت نگهداشتن خود سشوار از بست بزرگ استفاده شده است.
هزینه میلگردهای پیچ دار که توسط آلومینیوم ساز دایس یا پیچ شده است با نگهدارنده آلومینیومی جمعاً شده 10هزار تومان و مابقی هم مثل چهارپایه کیلویی2500تومان که با وزنش 15هزار تومانی شده و میلگردهای نگهدارنده سشوار خدا رو شکر مجانی پیدا شده فقط هزینه جوش که 5هزار تومان شده است...
سرجمع شد 30هزار تومان با مخلفاتش شده است...
البته چون امروز جمعه هستش و مغازه نیستم ، انشاالله فردا به صورت مجزا عکس می گیرم و تقدیم می کنم که بهتر مشخص باشد.
ولی دیروز روی برد داغی خیلی راحت توانستم یک چیپ را بردارم که داخل عکس هم مشخص هستش... دمای سشوار و دمای پری هیت را هم به صورت زیر تنظیم کردم..
دمای پری هیت:
350درجه تنظیم و به محضی که به این دما رسید سشوار را روشن می کنم...
دمای سشوار:
1: 150 درجه به مدت 1دقیقه
2: 200درجه به مدت 1دقیقه
3: 250درجه به مدت 1دقیقه
4: 270درجه به مدت 30ثانیه
5: 280درجه به مدت 30 تا 40ثانیه
با پرتاب باد 3 سشوار برنامه ریز شده استینل خیلی هم توپ و عالی هستش و کارم را راحت کرده و انگار خودش ماشین BGA هستش...
جمعاً در 4چهار دقیقه دمای سشوار خیلی راحت قلعها ذوب شده و چیپ را برداشته...
البته نکته خیلی مهم که هستش ، از یک دماسنج هم استفاده می کنم که خدا را شکر اهمتری که دارم و خیلی هم دوستش دارم دماسنج داره روی برد نزدیک و چسبیده به لبه چیپ با فویل چسبی نگهداشته و وقتی دماسنج دمای برد و حرارتی که دریافت میکنه به 211 الی 217درجه میرسه از این دما متوجه میشوم که قلعها ذوب شده است به وسیله یک پنس به گوشه چیپ خیلی آروم تکان میدم و متوجه می شوم که قلعها ذوب شده اند و چیپ را با وکیوم برمیدارم...
برای جا زدن چیپ هم دمای سشوار وقتی به 250 تا 270درجه رسید خیلی قشنگ چیپ روی جای خودش نشسته و فیت میشود...
نکته مهم:
البته برای بردهای لپ تاپ این دمای پری هیت روی 180درجه تنظیم می کنم...و حتی بردهای کارت گرافیک پری هیت را روی 150درجه تنظیم می کنم...
اما دمای سشوار باز نسبی بین 270 تا 280 به ترتیبی که عرض کردم هستش...
موفق باشید...

آخرین ویرایش:

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
این هم عکسهای دستگاه BGA دست ساز اصل ساخت ایران
تصویر006.jpg

تصویر007.jpg

تصویر008.jpg

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
سلام
سلام
ممنونم بابت راهنمایی شما
امیدوارم عکسها راضی کننده بوده باشه برات
راستی دو پیام فرستادم نمی دونم رسیده به دست شما یا نه؟

lolohacko

کاربر
2007-11-23
127
369
سلام و عرض ادب به همه دوستان.
دوست عزیز پارسه بهترین دستگاه رو به فرض مثال همین هایی هستند که شما گذاشتین اما به سوال واقعا نسبت به موضوع تاپیک احساس نمیکنید اینجا جای تبلیغ نیست ؟!

من خودم یه دستگاه ساختم و حدود 1 سال هست که بدون هیچ ایرادی دارم ازش استفاده میکنم و به نظرم همه توانایی ساختش رو دارند.
از مدیران محترم سایت خواهش دارم این پست من و تمامی پست های اضافی رو به بخشهای مربوطه انتقال بدهند.

با تشکر فراوان...

مسعود نصوحی

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
2009-02-22
913
5,889
مبارکه اصفهان
سلام
دوست عزیز اگه امکان داره عکس و ویدئو از کار دستگاهی که خودتون ساختید بذارید تا برای دوستان انگیزه بشه.در نظر دارم یه بورد برای کنترل دما جهت استفاده در دستگاه مذکور آماده کنم. اگه بشه به کامپیوتر متصل بشه و نمودار دما برحسب چیپ مورد نظر اعمال شود.هر موقع آماده شد برای استفاده دوستان میذارم

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
سلام و عرض ادب خدمت همه همکاران و دوستان گرامی
کلیپ تعمیر کارت گرافیک که مشکلش مخدوش بودن تصویر داشت را به تصویر کشیدم ، ضمن برداشتن چیپ و ریبال کردن آن و لحظه نصب این چیپ شما را به دیدن این کلیپ دعوت می کنم ، این کلیپ کار با دستگاهی که ساختم و کار BGA Machine را انجام می دهد که قبلا تصاویرش با توضیحات مربوطه خدمت شما ارسال کردم برای دانلود و دیدن آن از لینکهای زیر می توانید استفاده کنید...
موفق باشید دوستان...

لینک با کیفیت موبایل یا همان 3GP به صورت فایل فشرده شده
لینک با کیفیت اصلی جهت دیدن و دانلود

abbas.r

کاربر vip
vip
کاربر
2011-11-03
282
530
سلام و درود فراوان .احسنت و افرین بر خلاقیت شما . دوست عزیز لطفا در مورد پری هیتر هم کمی توضیح دهید

veisian63

کاربر vip
کاربر
2014-02-25
104
280
سلام و درود فراوان .احسنت و افرین بر خلاقیت شما . دوست عزیز لطفا در مورد پری هیتر هم کمی توضیح دهید

سلام دوست گرامی
پری هیتر کارش فقط گرم کردن برد و زیر چیپ هستش که بخش مهم چیپ برداری یا ریسولد هستش را انجام میده اگه دقت کرده باشی در کلیپ پری هیت بنده کوچک هستش و قسمت حرارت دهندش در ابعاد 12*12 سانتی متری هستش ابتدا با روشن کردن آن دما را روی 350درجه تنظیم می کنم وبه محضی که به این دما رسید مابقی کار یعنی با گان بالا یا همان سشوار استینل کار را ادامه میدهم...
موفق باشید...

s-m-hosein

کاربر
2013-06-09
58
41
سلام دوست گرامی
پری هیتر کارش فقط گرم کردن برد و زیر چیپ هستش که بخش مهم چیپ برداری یا ریسولد هستش را انجام میده اگه دقت کرده باشی در کلیپ پری هیت بنده کوچک هستش و قسمت حرارت دهندش در ابعاد 12*12 سانتی متری هستش ابتدا با روشن کردن آن دما را روی 350درجه تنظیم می کنم وبه محضی که به این دما رسید مابقی کار یعنی با گان بالا یا همان سشوار استینل کار را ادامه میدهم...
موفق باشید...

سلام دوست عزیز
میشه بفرمایید مدل پری هیت و سشوارتون چیه؟

بالا