آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد نحوه استفاده فیوز در پاور های کامپیوتر و اداپتور های لپ تاپ

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
عالی و زیبا بود
اینها رو تو فیزیک دبیرستان خونده بودم
همه رو فراموش کردم - عجب !!!
در مدار فوق
اصولا فیوز 3 امپر هستش و قطعات تا 3.5 ساپورت میکنن
منطقه خطر رو هم فهمیدم
حالا اگه تو همین مدار فیوز 2.5 استفاده کنم چه اتفاقی می افته ؟ فکر کنم خودم بتونم جواب بدم - چون قطعات 3 ولت جریان میکشن و فیوز تحمل نمیکنه همون در جا میسوزه

راستی این رو بگم که یه پاور داشتم - رو فیوز نوشته بود 6 امپر - بر عکس خوندم 9 امپر - براش یه 10 امپر گذاشتم ولی تا الان داره کار میکنه

یه ترانس وایمکس داشتم - 1.5 امپر بود براش 3 گذاشتم . چقدر اذیتم میکرد . همین طور که فیوز عوض میکردم همین طور یک قطعه خراب میشد و تازه علتش رو فهمیدم

شما اگه فیوز رو حذف کنید و بجاش سیم بزارید تا زمانی که مدار درست کار کنه هیچ مشکلی پیش نمیاد اما اگه دچار مشکل بشه هیچ محافظی برای قطعات وجود نداره و ... .
شما اگه از فیوز با امپر پایین تر از استانداردش استفاده کنید حداکثر اشکالی که ممکنه پیش بیاد سوختن فیوزه به همین دلیل گفته میشه که از فیوز با همون امپر یا کمتر استفاده بشه .

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
با درود
نکته : تجربه نشان داده است که اگر در مداری فیوز سوخته باشد
و شیشه آن سیاه شده باشد یعنی در مدار اتصال یا شورتی وجود دارد ولی اگر شیشه آن سیاه نشده باشد یعنی ولتاژ با بار اضافه وارد شده و فیوز قطع شده است و در مدار شورتی وجود ندارد البته این موضوع در همه جا کاملا صادق نیست
فایل زیر هم توضیحات کامل در زمینه فیوز ارائه میدهد
موفق باشید

پیوست‌ها

reza_476

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-10-19
4,007
45,270
ایران
با سلام من یک اینورتر 500 وات دارم که چند سال پیش مداراش اتصالی پیدا کرد و قطعاتش سوخت من آنرا باز کردم دیدم برای ورودی باتری از فیوزهای خودرو گذاشته بالاخره عیب یابی کردم و به غیر از قطعات ریز جزئی تعداد 4 عدد ترانزیستور IRF840 و دو عدد دیگر از همان ترانزیستورها با شماره دیگر سوخته بود آنها را تعویض کردم درست شد متوجه شدم که خروجی 220 ولت آنهم اگر فیوز گذاشته بود آن قطعات نمی سوختند. پاور کامپیوتر را در نظر بگیرید 95 درصد فیوز 5 الی 6 آمپر 220 ولتی آن نمی سوزد عیب بیشتر در خروجی است و آنهم آمپر بالاست پیشنهاد میکنم اگر ما بیاییم در خروجی های ولتاژهای متفاوت آن با توجه به جریان آنها فیوزهای مختلفی قرار دهید آیا عمر پاور بیشتر خواهد شد؟

مهدی امجدی

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2009-12-25
2,476
19,507
ایران
درود بر شما
صد در صد بی تاثیر نیست
البته الان دیگر در قطعات smd بخصوص در موبایل و لپ تاپ و تبلت و ... از همین روش شما استفاده میکنند
همکاران دیگر باید توجه داشته باشند که در این مدارات کلی فیوز وجود دارد به نام مقاومت فیوزی
موفق و پایدار باشید

saied68

کاربر
2015-02-22
319
292
سلام.خسته نباشین
بچه ها تووی پاورهای pc از فیوزهای چند آمپر استفاده میشه؟
فیوزهایی که تووی پاور ها بکار میرن ،آمپر مشخصی دارن ؟ یا برای هر کدوم فرق داره؟
اگه فرق داره ، رنج معمولش چقدره ؟

آخرین ویرایش:
بالا