آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

درخواست: راهنمایی در مورد نحوه استفاده فیوز در پاور های کامپیوتر و اداپتور های لپ تاپ

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
سلام خدمت همکاران و دوستان عزیز و لذیذ
چند تا سوال در مورد فیوز ها میکنم
خواهشا سوال هایم رو تک تک جواب بدید که چیزی از قلم نیافته
نوکره همتون هستم
---------------------------------------------------
اداپتوری فیوز 2.5 امپر میخوره میشه به جاش 3 امپر گذاشت
یکی از دوستان در لینک زیر پست شماره 6 قید کرده که اگه این کار رو بکنید جریان بیشتری میکشه و خرابکاری هایی میکنه
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=40804
ایا صحت داره ؟
در اکثر فیوز ها یک حرف T در ابتدای اون قرار داره. نماد این حرف چیه ؟
--------------------------------------------------
فرق فیوزهای شیشه ای و گرد چیه ؟
کدومشون بهتره ؟
ایا میتوان جای این دو رو عوض کرد ؟
( مثلا در یک مانیتور 17 سامسونگ یک فیوز گرد 3 امپر بود که به جاش شیشه ای 3 امپر گذاشتم . مشکلی نداره ؟ )
----------------------------------------------------
یک اداپتور لپ تاپ و یک شارژر دارم که فیوز شیشه ای 1.5 امپر خیلی کوچیک داره . مشکلی نداره از فیوز های شیشه ای بزرگ 3 امپر استفاده کنم ؟
اکثر منبع ها چون سوکت مناسب برای فیوزها ندارن . پس ناچارن برای اون ها پایه درست میکنم تا در مدار قرار بگیره . بیشتر از سیم پایه های خازن ها استفاده میکنم . و چون باید دو سر اون رو لحیم کاری کنم فیوز گرمای زیادی رو متحمل میشه . مشکلی برا فیوز پیش نمیاد ؟
پیشاپیش ممنون

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
سلام خدمت همکاران و دوستان عزیز و لذیذ
چند تا سوال در مورد فیوز ها میکنم
خواهشا سوال هایم رو تک تک جواب بدید که چیزی از قلم نیافته
نوکره همتون هستم
اداپتوری فیوز 2.5 امپر میخوره میشه به جاش 3 امپر گذاشت
یکی از دوستان در لینک زیر پست شماره 6 قید کرده که اگه این کار رو بکنید جریان بیشتری میکشه و خرابکاری هایی میکنه
http://www.irantk.ir/showthread.php?t=40804
ایا صحت داره ؟
در اکثر فیوز ها یک حرف T در ابتدای اون قرار داره. نماد این حرف چیه ؟
--------------------------------------------------
فرق فیوزهای شیشه ای و گرد چیه ؟
کدومشون بهتره ؟
ایا میتوان جای این دو رو عوض کرد ؟
( مثلا در یک مانیتور 17 سامسونگ یک فیوز گرد 3 امپر بود که به جاش شیشه ای 3 امپر گذاشتم . مشکلی نداره ؟ )
یک اداپتور لپ تاپ و یک شارژر دارم که فیوز شیشه ای 1.5 امپر خیلی کوچیک داره . مشکلی نداره از فیوز های شیشه ای بزرگ 3 امپر استفاده کنم ؟
اکثر منبع ها چون سوکت مناسب برای فیوزها ندارن . پس ناچارن برای اون ها پایه درست میکنم تا در مدار قرار بگیره . بیشتر از سیم پایه های خازن ها استفاده میکنم . و چون باید دو سر اون رو لحیم کاری کنم فیوز گرمای زیادی رو متحمل میشه . مشکلی برا فیوز پیش نمیاد ؟
پیشاپیش ممنون

1 - دوست عزیز در هروسیله الکترونیکی و حتی اداپتور لب تاب قانون اینه که اگر فیوزی خراب شد همان فیوز و یا فیوزی با امپر کمتر از فیوز اورجینال دستگاه باید گذاشته شود

2 - دوست عزیز به اون فیوز گرد فیوز نواری یا ( پیکو فیوز) می گویند هرکدوم کاربرد خودشون رو دارند بهتره اگر فیوز شما گرد بود و در بازار هم پیدا میشه همان فیوز گرد رو بزاری و اگر در بازار پیدا نشد میتونی فیوز شیشه ای هم بزاری مشکلی پیش نمیاد

3 - در مورد منبع هم میتونی از جا فیوزی که دارای چهار پایه هست و در بازار پیدا میشه استفاده کنی میتونی دو پایه از چهار پایه که بهم نزدیک هستند را روی برد لحیم کنی و فیوز شیشه ای را در ان نصب کنید

4 - و حرف T مخفف THERMO FUSE یعنی فیوز حساس به گرما هست که باید خیلی حرفه ای
لحیم شوند و زیاد نباید گرما ببینه چون در صورت گرما دیدن با هویه و یا بالا رفتن گرمای دستگاه
معیوب شده و ولتاژ و جریان را قطع میکند

با تشکر

آخرین ویرایش:

jaxtor

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2008-06-29
1,664
18,383
1 - دوست عزیز در هروسیله الکترونیکی و حتی اداپتور لب تاب قانون اینه که اگر فیوزی خراب شد همان فیوز و یا فیوزی با امپر کمتر از فیوز اورجینال دستگاه باید گذاشته شود

2 - دوست عزیز به اون فیوز گرد فیوز نواری یا ( پیکو فیوز) می گویند هرکدوم کاربرد خودشون رو دارند بهتره اگر فیوز شما گرد بود و در بازار هم پیدا میشه همان فیوز گرد رو بزاری و اگر در بازار پیدا نشد میتونی فیوز شیشه ای هم بزاری مشکلی پیش نمیاد

3 - در مورد منبع هم میتونی از جا فیوزی که دارای چهار پایه هست و در بازار پیدا میشه استفاده کنی میتونی دو پایه از چهار پایه که بهم نزدیک هستند را روی برد لحیم کنی و فیوز شیشه ای را در ان نصب کنید

4 - و حرف T مخفف THERMO FUSE یعنی فیوز حساس به گرما هست که باید خیلی حرفه ای
لحیم شوند و زیاد نباید گرما ببینه چون در صورت گرما دیدن با هویه و یا بالا رفتن گرمای دستگاه
معیوب شده و ولتاژ و جریان را قطع میکند

با تشکر

دوست عزیز مورد استفاده شما قرار گرفت؟

با تشکر

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
والا دست شما درد نکنه
باز منتظر نظرات دوستان هستم

سلام
توضیحات رو jaxtor عزیز داد اما در تکمیش یه توضیحاتی رو هم من میدم
در مورد فیوز اگه 2.5 رو بجاش 3 بزاریم تا وقتی که مدار سالمه مشکلی پیش نمیاد اما اگر مدار دچار مشکل بشه احتمال اسیب دیدن برخی قطعات مدار زیاده این مسئله در مدار های مختلف فرق میکنه اگر قطعه ای که در مسیر اتصال کوتاه قرار داره بین 2.5 تا 3 امپر جریان رو نتونه تحمل کنه اسیب میبینه چون در لحظه اتصال کوتاه هر چند برای یک لحظه این جریان از قطعات تو مسیر عبور میکنه .این قسمت رو اگه متوجه نشدید بگید تا بیشتر توضیح بدم .
در هر صورت باید فیور با همان مقدار یا کمتر جایگزین بشه .

فیوز شیشه ای و گرد هم فکر نکنم تفاوت خاصی داشته باشند !

کوچک یا بزرگ بودن فیوز مهم نیست فقط باید امپر اون رو در نظر بگیرید پس نباید بجای 1.5 از 3 استفاده کنید .

بعد از هویه کاری تست کنید فیوز روی تست بازر مولتی متر بوق بزند که صحت کار شما مشخص میشه .

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
دستت شما هم درد نکنه
عالی بود
اره اگه باز یکم بیشتر توضیح بدید ممنونم
اگه به جای 2.5 امپر 3 بذارم
و اگه به جای 2.5 امپر 2 بذارم چی اتفاقی می افته

Majid_ME

کاربر
2012-08-20
201
978
مثلا یک قطعه (ورودی 220 ولت) اگر حداکثر 500 وات مصرف داشته باشه (خودش و خروجیش) پس در حالتی که ما از کل قدرتش یعنی 500 وات استفاده میکنیم 2.27 امپر جریان کشیده میشه
فرمول :p = V*I
حالا تمام قطعات بر این اساس انتخاب میشن که بتونن این حداکثر جریان و توان رو تحمل کنن حالا تو همین مدار اگه سایر قطعات بتونن حداکثر 3.5 امپر رو تحمل کنن سازنده میاد از فیوز 2.5 تا 3 استفاده میکنه تا از قطعاتش محافظت کنه .
حالا ما میایم این فیوز رو با 4 امپر تعویض میکنیم حالا مدار رو تحویل میدیم و اتفاقات زیر میافته
مدار با حداکثر قدرت استفاده بشه = هیچ مشکلی پیش نمیاد
مدار دچار مشکل(اتصال کوتاه ) بشه = تا 3.5 امپر هیچ اما بعد 3.5 امپر تا 4 امپر که فیوز مدار رو قطع کنه قطعات اسیب می بینن .
حالا اگه ما تو همین مدار بجای فیوز 3 فیوز 3.5 قرار بدیم مشکلی پیش نمیاد اما چون ما از حداکثر تحمل قطعات خبر نداریم پس میشه گفت خوش شانس بودیم .
یه بردار کشیدم که فک کنم جالب باشه
تمام اعداد این متن و شکل بر اساس مثالیه که اول متنم زدم .

00001111.png

Yek.Doost

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2012-04-07
1,976
32,477
اهواز
عالی و زیبا بود
اینها رو تو فیزیک دبیرستان خونده بودم
همه رو فراموش کردم - عجب !!!
در مدار فوق
اصولا فیوز 3 امپر هستش و قطعات تا 3.5 ساپورت میکنن
منطقه خطر رو هم فهمیدم
حالا اگه تو همین مدار فیوز 2.5 استفاده کنم چه اتفاقی می افته ؟ فکر کنم خودم بتونم جواب بدم - چون قطعات 3 ولت جریان میکشن و فیوز تحمل نمیکنه همون در جا میسوزه

راستی این رو بگم که یه پاور داشتم - رو فیوز نوشته بود 6 امپر - بر عکس خوندم 9 امپر - براش یه 10 امپر گذاشتم ولی تا الان داره کار میکنه

یه ترانس وایمکس داشتم - 1.5 امپر بود براش 3 گذاشتم . چقدر اذیتم میکرد . همین طور که فیوز عوض میکردم همین طور یک قطعه خراب میشد و تازه علتش رو فهمیدم

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
به نام خدا
فیوز های گرد اکثرا در طراحی های جدید استفاده می شود
و خاصیت ان کم حجم بودن و ضد اتش بودن می باشد.
در ضمن این را هم در نظر بگیرید که ما هم فیوز تند سوز داریم هم کند سوز!!!!
یعنی یک فیوز یک امپر کند سوز با یک فیوز تند سوز یک امپر خیلی تفاوت دارند.
استفاده از فیوز با امپر بیشتر باعث صدمه زدن به قطعات دیگر دستگاه میشود و امکان اتش گرفتن مدار هم میباشد

NICHICON

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
VIP PLUS
vip
vip افتخاری
کاربر
2012-03-01
1,477
12,060
دستت شما هم درد نکنه
عالی بود
اره اگه باز یکم بیشتر توضیح بدید ممنونم
اگه به جای 2.5 امپر 3 بذارم
و اگه به جای 2.5 امپر 2 بذارم چی اتفاقی می افته

به نام خدا
به نظر شخصی من قرار دادن نیم امپر فیوز بیشتر اصلا لازمه تعمیرات هست
چون اکثر فیوز هایی که ما میخریم چون اشغال هستند حتما شما نیم امپر بیشتر بگیر
چون شاید فیوز دستگاه تحت تعمیر شما یک فیوز سه امپر کند سوز میباشد
اونوقت شما از یک فیوز سه امپری استفاده میکنید که کیفیت ساخت ان را نمیدانید و اصلا مشخصاتی ندارد که تند سوز میباشد یا کند سوز
انوقت دستگاه را به مشتری تحویل میدهید
دستگاه در لحظه اول جریان زیادی برای روشن شدن میکشد(هنگامی که شارژر لب تاب را به برق وصل میکنید جرقه ای زده می شود به خاطر شارژ شدن خازن ها)
در اینجاست که اگر فیوز بی کیفیت باشد
و یا کم تر از مقدار خودش انتخاب شده باشد الکی فقط خود فیوز دستگاه قطع می شود
یا به مرور زمان براثر اینکه از فیوز دارد جریان کشیده میشود سیم فیوز گرم میشود و به مرور زمان پوسیده میشود و قطع ..........
پس از فبوز های خوب و با کیفبت استفاده کنید

بالا